1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Zawilec – jak wygląda? Kiedy i gdzie sadzić?

Ogród i balkon

8 miesięcy temu

Zawilec – jak wygląda? Kiedy i gdzie sadzić?

Rośliny
5
1
0
5
1

Zawilec jest oryginalną rośliną, która pięknie ozdabia każde podwórko czy ogród. Coraz więcej osób postanawia zasadzić go w swoim sadzie. Zastanawiasz się, jak wygląda zawilec? Śpieszymy z pomocą oraz doradzamy, które odmiany są najlepsze.

Jak wygląda zawilec?

Często można usłyszeć pytanie: jak wygląda kwiat zawilec? Jeśli również zastanawia Cię, jak prezentuje się ta roślina, świetnie trafiłeś. To bylina, która należy do rodziny jaskrowatych. Ich cechą charakterystyczną są białe, niebieskie, różowe, a niekiedy czerwone lub fioletowe płatki kwiatów.

Najczęściej spotykany jest zawilec gajowy o lekko wklęsłych i białych kwiatach. Z zewnątrz można zauważyć delikatnie zaróżowioną otoczkę. Jednak rozpozna go każdy ze względu na wystające pręciki w żółtym kolorze. Pomimo małej wielkości kwiatów momentalnie zwraca uwagę wszystkich osób.

zawilec
Zawilec

Zawilec, inaczej nazywany anemon, może różnić się wyglądem w zależności od odmiany. Jednak zawsze zachwyca jednocześnie swoją prostotą, jak i wyjątkowością. Z tego względu warto zdecydować się na taki okaz w prywatnym ogródku. Z pewnością sprawi, że zapanuje w nim niepowtarzalny klimat.

Warunki i środowisko, w którym rośnie zawilec

Zastanawiasz się, gdzie występuje zawilec? Bez problemu można spotkać go w klimacie umiarkowanym. Z tego względu znajdziesz ten gatunek na pagórkowatych terenach oraz w lasach. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby sadzić go w prywatnych ogrodach. Definitywnie rozważ, czy pasowałyby w Twoim sadzie.

Zawilce mają globalny zasięg, więc rosną praktycznie wszędzie. Wolą klimat chłodny i arktyczny, lecz nie przeszkadza to w ich rozwoju m.in. w Polsce. Występują na zaroślach, a nawet zwykłych, suchych murawach. Jednak przede wszystkim spotyka się je na tradycyjnych łączkach.

Sprawdź też: Piwonia (peonia) – jak uprawiać, sadzić, kiedy kwitnie? Wszystko o piwoniach

Zawilec ogrodowy preferuje glebę próchniczą o dobrej przepuszczalności. Średnia żyzność ziemi oraz zacienione miejsce to idealne połączenie, które skutkuje nadzwyczajnym rozwojem tej rośliny. Dzięki temu w krótkim czasie będziesz cieszyć się pięknie ozdobionym ogrodem. Z pewnością zwróci on uwagę wszystkich Twoich gości.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla zawilca w ogrodzie

Jeśli chcesz, aby Twój sad wyróżniał się na tle innych, koniecznie zdecyduj się na takie rośliny jak zawilec. Gdzie rośnie ten gatunek oraz jakie warunki preferuje? Można z łatwością spotkać go w lesie, wzgórzu, łące, a nawet domowym ogródku. Jednak jakie stanowisko będzie dla niego najodpowiedniejsze?

Zawilec wielkokwiatowy, tak jak inne odmiany tej rośliny, preferuje miejsca delikatnie zacienione. Z tego względu warto za jego pomocą ozdobić puste zakamarki ogrodu. Należy jednak pamiętać, że wybrana przestrzeń nie może być zupełnie pozbawiona słońca. W przeciwnym wypadku rozwój zawilca będzie znacznie ograniczony.

zawilec ogrodowy
Zawilec ogrodowy

Jeśli zastanawiasz się, czy zasadzić zawilec japoński, musisz wiedzieć, że wymaga on miejsca półcienistego oraz nieustannie wilgotnego. W takich warunkach roślina bez wątpienia będzie piękna i zauważalna. Dlatego warto wybrać odpowiednią przestrzeń – kwiaty z pewnością odwdzięczą się nadzwyczajnym wyglądem.

Gleba i nawożenie dla prawidłowego wzrostu zawilca

Gleba stanowi ważny punkt podczas sadzenia roślin. W końcu wpływa ona w dużym stopniu na późniejszą prezentację kwiatów. Zawilec preferuje próchniczą i lekką ziemię. Naturalnie wilgotne podłoże znacznie ułatwia późniejsze dbanie o ten gatunek. Miejsce zbite oraz suche mogłoby szybko doprowadzić do potocznej śmierci rośliny.

Natomiast nawożenie staje się konieczne, gdy pojawia się problem spowolnionego wzrostu lub ogólnego rozwoju. Zazwyczaj następuje to po upływie trzech lub czterech lat, jednak może różnić się to w zależności od odmiany oraz miejsca zasadzenia. Z tego powodu należy nieustannie obserwować stan posadzonej rośliny.

Do roślin, które wymagają czasem dodatkowego dokarmiania przez człowieka, należy właśnie zawilec. Jak sadzić cebulki tej rośliny, aby mogła jak najlepiej się ukorzenić? Najczęściej robi się to wczesną jesienią. Warto przed zasadzeniem zamoczyć bulwy w wodzie – dzięki temu cały proces stanie się o wiele efektywniejszy. Dołki na cebulki powinny mieć około 5 cm głębokości, a sadzi się je w odstępach mniej więcej 20 cm.

Sprawdź też: Jak wygląda amarylis? Jak pielęgnować tę roślinę?

Podlewanie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza

Podlewanie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza Podlewanie jest czynnością, która potrafi przerazić nawet najbardziej profesjonalnego ogrodnika. W końcu niezwykle łatwo jest przesadzić z ilością wody lub wręcz za bardzo ją ograniczyć. Jednak w przypadku zawilca sprawa ta jest banalnie prosta. Roślina nie wymaga dużej ilości wody, lecz trzeba regularnie ją podlewać.

Ważne, aby nie dopuścić do wysuszenia gleby. Szczególnie zwróć na to uwagę w okresie kwitnienia, gdy roślina jest na to najbardziej narażona. Wytrzyma ona krótki odcinek czasu bez wody, lecz może to niekorzystnie wpłynąć na jej zdrowie oraz wygląd. Jeśli często zapominasz o podlewaniu rośliny, najlepszą opcją będzie dla ciebie zawilec gajowy.

Duża wilgotność powietrza podczas rozwoju kwiatów wpływa na kwitnienie rośliny w sposób niekorzystny. Natomiast w pozostałych fazach rozwoju rośliny, w połączeniu ze sporą ilością słońca podczas upalnych dni, znacznie przyspieszy to jej wzrost.

Rozmnażanie zawilca

Rozmnażanie roślin to skomplikowany proces, któremu należy dokładnie się przyjrzeć. Jak przebiega to w przypadku zawilca? Zazwyczaj zachodzi to wczesną wiosną poprzez wysiew nasion do pojemników, gdy siewki wysadza się do specjalistycznych doniczek lub gruntu. Rozmnażanie może zachodzić także poprzez podział bulw, który odbywa się późną wiosną.

Nie wiesz, jak dokładnie rozmnaża się zawilec grecki? Zazwyczaj następuje to poprzez podział bulw potomnych w trakcie spoczynku zachodzącego latem. Niekiedy można natknąć się także na siew nasion, za pomocą którego roślina również szybko się rozprzestrzenia.

Kiedy kwitnie zawilec?

Wiele osób zastanawia się, kiedy kwitnie zawilec? To często ulubiony etap ogrodników, w trakcie którego można oglądać kolorowe kwiaty, momentalnie zapierające dech w piersiach. Sad wygląda wtedy wspaniale, a relaks w takim miejscu wiąże się z niepowtarzalną przyjemnością. Z tego powodu wszyscy nie mogą doczekać się tego momentu w ciągu roku.

Jeśli chcesz, aby Twój ogród wprawiał wszystkich w dobry nastrój, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zawilec. Kiedy kwitnie ta cudowna roślina? Następuje to późną wiosną oraz wczesnym latem. Niekiedy jednak zdarza się, że bylina kwitnie nawet w sierpniu. Wszystko zależy od panujących warunków atmosferycznych, klimatu oraz rozwoju rośliny.

Aby nie przegapić tego magicznego momentu, najlepiej regularnie kontrolować stan rośliny. Dzięki temu z pewnością zauważysz, że już niedługo zawilec będzie kwitnąć. Dokładnie obserwuj odmianę, którą posiadasz w swoim ogrodzie oraz codziennie oceniaj jej stan. Dodatkowo będzie to stanowiło relaks oraz chwilę odpoczynku w intensywnego ciągu dnia.

Sprawdź też: Uprawa aloesu w domu. Jak pielęgnować kwiat aloesu?

Pielęgnacja zawilca w różnych porach roku

Należy pamiętać, że zawilec nie przepada za obfitym podlewaniem. Jednak nigdy nie dopuszczaj do wysuszenia gleby – negatywnie wpłynie to na zdrowie rośliny. W upalne dni dobrym pomysłem jest przykrywanie rośliny ściółką. Zabezpieczy ją to przed wysokimi temperaturami, które mogłyby okazać się dla niej nawet zabójcze.

W zimę ogrodnicy często przykrywają zawilce za pomocą torfu, igliwia lub liści. To perfekcyjne rozwiązanie przede wszystkim dla młodych roślin, które są szczególnie narażone na mróz oraz inne warunki atmosferyczne. Tak chroniony gatunek z łatwością przetrwa nawet w najchłodniejszych miesiącach.

Pielęgnacja może odrobinę różnić się w zależności od odmiany, której jest dany zawilec. Kiedy sadzić te rośliny? – to również częste pytanie, które słyszy się od początkujących ogrodników. Zawilce, które kwitną wiosną, należy sadzić we wrześniu. Natomiast te, które kwitną aż do jesieni, sadzi się latem.

Popularne odmiany zawilca

Jedną z najczęściej wybieranych odmian jest zawilec wieńcowy, który kwitnie wiosną. Charakterystyczny jest dla niego duży kwiat, mający koronę w kształcie talerzyka. Można go spotkać w Azji, a głównie w Syrii oraz Turcji. Posiada kłącze bulwiaste oraz jest niezwykle prosty w uprawie.

Natomiast zawilec chiński sprawdzi się dla każdego miłośnika oryginalności. Roślina ta posiada piękne, różowe kwiaty, które niesamowicie zdobią ogród. Z tego względu są wybierane także jako ozdoby balkonowe w miejscach o lekkim zacienieniu. Odmiana ta niesamowicie prezentuje się w większych grupach, lecz pojedyncze sztuki także zwracają na siebie uwagę.

zawilec chiński
Źródło: zielonyogrodek.pl

Jeśli jesteś miłośnikiem jasnych kolorów, bez wątpienia powinieneś posadzić w swoim ogrodzie zawilec żółty. Można spotkać go nawet dziko rosnącego w Polsce, lecz jest to jedna z najczęściej spotykanych odmian w całej Europie. Zachwyca swoją prostotą, która ociepla każdą przestrzeń. Rozpoczyna kwitnienie od marca, a kończy się zazwyczaj w maju.

Jak chronić zawilec przed szkodnikami i chorobami?

Warto wiedzieć, jak należy dbać o zawilec w sytuacji pogorszenia jego stanu. Dzięki temu utrzymanie rośliny w idealnym stanie będzie niezwykle proste. Jeśli u jej podstawy pojawiła się zgnilizna, pleśń lub brązowe plamki, koniecznie zastosuj środek bakteriobójczy. Roślina, po otrzymaniu takiej pomocy, w suchym miejscu szybko powróci do tradycyjnego stanu.

Gdy liście zaczynają żółknąć lub pojawia się na nich nierównomierny kolor, należy przyciąć zmiany oraz zastosować specjalny oprysk. Dobrą opcją może także okazać się środek bakteriobójczy. Zwiędłe liście czasami są przyczyną zbyt intensywnej ekspozycji rośliny na słońcu. W takiej sytuacji usuń oklapnięte części zawilca oraz umieść go w zacienionym miejscu.

Sprawdź też: Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Jeśli na liściach pojawiły się drobne owady, najszybszą metodą będzie skorzystanie ze specjalistycznych środków owadobójczych. Ingerencja szkodników może także objawiać się w różnego rodzaju deformacjach rośliny, m.in. w ubytkach jakiś jej części. Wtedy należy w miarę możliwości ustalić, co jest napotkanym intruzem. Umożliwi Ci to późniejsze podjęcie odpowiednich kroków.

Zawilec posiada wiele odmian, więc każdy z pewnością znajdzie perfekcyjną dla swoich potrzeb. Aby cieszyć się pięknem tych roślin, należy profesjonalnie o nie dbać. Odpowiednia pielęgnacja oraz znajomość gatunku sprawi, że będzie pięknie prezentować się w ogrodzie w każdą porę roku.

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *