1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Wypoczynek wśród natury niezależnie od pogody? Ogród zimowy z pełnym dachem to praktyczny sposób na relaks

Ogród i balkon

2 lata temu

Wypoczynek wśród natury niezależnie od pogody? Ogród zimowy z pełnym dachem to praktyczny sposób na relaks

Aranżacja
8
0
0
8
0

Za oknem nieprzyjemna, jesienno-zimowa aura, a Ty marzysz o chwili odpoczynku na zewnątrz, niczym w środku lata? Ogród zimowy z pełnym dachem pozwoli stworzyć namiastkę ciepłych dni. Sprawdź, o czym warto pamiętać przy jego projektowaniu i budowie.

Ogród zimowy z pełnym dachem – dlaczego warto?

Ogród zimowy z pełnym dachem to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, którym warto urozmaicić swój dom. Ogród zimowy jest przeszklonym pomieszczeniem stanowiącym przedłużenie domu lub dodatkową „werandę” tarasową. Pawilon ma niezwykle efektowny wygląd. Jego szklana konstrukcja sprawia, że do wnętrza dostaje się ogromna ilość światła.

Decydując się na szklaną oranżerię z systemem ocieplania, zyskasz możliwość hodowania światłolubnych lub tropikalnych roślin. W zimowym ogrodzie powstanie mikroklimat, dzięki któremu pawilon stanie się przytulnym azylem łączącym dom ze światem przyrody. Przeszklone ściany dadzą również możliwość podziwiania zewnętrznych widoków.

Ogród zimowy z pełnym dachem czyli miejsca na odpoczynek i relaks | Źródło: 123budujemy.pl

Zobacz: Ogród zimowy – co to jest? Jakie są jego rodzaje i jak go zbudować?

Ogród zimowy z pełnym dachem to rozwiązanie, które docenisz zwłaszcza w zimne dni. Kiedy za oknem panować będzie ponura, deszczowa pogoda Twój pawilon stanie się idealnym miejscem do relaksu w zielonym otoczeniu. Oprócz pełnienia funkcji przytulnego wnętrza ogród zimowy spisze się też jako bufor termiczny. Szklana konstrukcja ochroni przylegające do niej pomieszczenia domowe przed zimowym chłodem. Dodatkowo obniży ona koszty eksploatacji budynku. W nagrzewanym przez słońce wnętrzu zgromadzi się ciepło, które będzie można wykorzystać do ogrzania mieszkania.

Gdzie wybudować ogród zimowy z pełnym dachem?

Ogród zimowy z pełnym dachem można postawić w różnych lokalizacjach. Sprawdzi się jako przedłużenie jednej ze ścian domu albo osobna weranda. W umiejscowieniu szklanego pawilonu ważna jest również jego ekspozycja na wybraną stronę świata.

Gdzie wybudować ogród zimowy? Lokalizacja zależna jest od docelowego przeznaczenia pawilonu. Wschodnią i zachodnią ekspozycję warto wykorzystać do stworzenia funkcjonalnego pomieszczenia, przeznaczonego do relaksu bądź spożywania posiłków. Zimowy ogród z oknami na wschód możesz zaaranżować na śniadaniową jadalnię. W zachodnim pawilonie sprawdzi się wieczorowy salonik, w którym obejrzysz zachód słońca i odpoczniesz po całym dniu.

Ogród zimowy z oknami na południe będzie najlepiej doświetlonym wnętrzem. Z południowej strony najdłużej operuje dzienne światło słoneczne. Pozwoli Ci ono utworzyć w pawilonie przyjazną salonową przestrzeń. Południowa ekspozycja sprawi również, że wnętrze będzie nagrzane. Ciepło zapewni idealny klimat do uprawy tropikalnych roślin i stworzenia aranżacji typu jungle urban.

Budowa ogrodu zimowego z pełnym dachem - od czego zacząć?
Budowa ogrodu zimowego z pełnym dachem – od czego zacząć? | Źródło: ekoplast-group.com

Zimowy ogród wybudowany z północnej strony będzie słabo naświetlony. Niewielka ilość światła sprawi, że w takim pawilonie zapanuje cień i chłód. Ekspozycja północna jest najmniej korzystna do tworzenia przytulnych saloników czy jadalni. Zimowy ogród umiejscowiony z tej strony sprawdzi się jednak jako bufor chroniący dom w chłodne dni. Zapewni on osłonę przed zimnymi, północnymi wiatrami.

Szklane pawilon zazwyczaj stawia się przy jednej ze ścian, ponieważ wymusza to umiejscowienie domu. Jeśli jednak masz sporo przestrzeni do zagospodarowania, możesz zdecydować się na projekt oranżerii narożnej. Ogród zimowy umiejscowiony na styku dwóch ścian zapewni ciekawe wnętrze cechujące się zróżnicowanym oświetleniem. Lokalizacja pośrednia, czyli południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia, sprawi, że w pawilonie zagości i słońce, i cień. Stworzy to komfortowe warunki dla ludzi oraz roślin.

Wyposażenie ogrodu zimowego

Jeśli wiesz już, gdzie zrobić ogród zimowy, musisz zastanowić się jeszcze nad jego wyposażaniem. Zaaranżowanie wnętrza pawilonu odgrywa ogromną rolę. To właśnie wygodne meble czy efektowne rośliny zadbają o stworzenie klimatu oraz przytulnego charakteru całej oranżerii. Decydując się na ogród zimowy z przeszklonym dachem, musisz pamiętać również o elementach chroniących przed słońcem. Są one wyposażeniem, dzięki któremu będziesz mógł przebywać w pawilonie bez wystawiania się na rażące prominie słoneczne.

Meble

Ogród zimowy z pełnym dachem jest przedłużeniem domowej przestrzeni. Powinien więc zostać zaopatrzony w meble dopasowane do stylu całego mieszkania. Dobierając umeblowanie, należy pamiętać, że w pawilonie panują inne warunki niż w samym domu. Wyposażenie ogrodu zimowego narażone jest na wilgoć oraz stały kontakt z promieniami słonecznymi. Dlatego też sprzęty wstawiane do szklanej oranżerii powinny być przystosowane do trudniejszych warunków.

Warto postawić na ogrodowe modele wykonane z rattanu, drewna lub aluminium. Rodzaj wyposażenia zależny jest od przeznaczenia pawilonu. Jeśli w zimowym ogrodzie chcesz urządzić jadalnię, zaopatrz go w komplet składający się ze stołu i krzeseł. Oranżerię przeznaczoną na salon umebluj wypoczynkowym sprzętem. Niech znajdą się w niej wygodne fotele oraz sofa. Świetnie sprawdzą się także huśtawki lub hamaki, które zadbają o przytulny charakter wnętrza. Do saloniku dodaj również niewielki stolik na kawę czy przekąski.

Meble w ogrodzie z pełnym dachem
Meble w ogrodzie z pełnym dachem | Źródło: drutex.pl

Aranżując ogród zimowy, wyposażenie uzupełnij klimatycznymi dodatkami. Dużą wagę przywiąż do oprawy świetlnej, która odpowie za tworzenie nastroju wnętrza. Zakup również ozdobne poduszki lub zasłony ocieplające oranżerię.

Rośliny

Szklany pawilon to świetne miejsce do stworzenia prawdziwego ogrodu. W nasłonecznionym i ocieplanym wnętrzu możesz przez cały rok uprawiać rośliny z gorących tropików. Warunki, jakie stwarza ogród zimowy, nadają się do zorganizowania prawdziwej dżungli!

W przeszklonym wnętrzu można uprawiać figowca, strelicje, eukaliptusa czy też oliwkę. W zimowym ogrodzie odnajdą się nawet mandarynki, cytryny, banany ozdobne oraz granaty. Fani kwiatów mogą w pawilonie posadzić oleander albo bieluń złoty. Ciekawym pomysłem będzie także uprawa bluszczu pospolitego lub kanaryjskiego. Zielone pnącza stworzą prawdziwą aranżację w stylu urban jungle.

Rośliny w zamkniętym ogrodzie, które będą pięknie prezentowały się w zimie
Rośliny w zamkniętym ogrodzie, które będą pięknie prezentowały się w zimie

Ogród zimowy wypełniony zielenią to dobry pomysł na urozmaicenie mieszkalnej przestrzeni. Oprócz zapewnienia pięknego efektu wizualnego rośliny zadbają również o naturalne nawilżanie powietrza i obniżanie temperatury panującej we wnętrzu. Zapachy wydzielane przez kwiaty przyczynią się natomiast do większego zrelaksowania domowników. Zielone wnętrze pozwoli na utrzymanie kontaktu z żywą przyrodą nawet w trakcie zimowo-jesiennej pluchy.

Ochrona przed słońcem

Meble i rośliny to nie jedyne elementy, o których warto pamiętać przy urządzaniu ogrodu zimowego. Szklany pawilon powinien zostać również wyposażony w elementy chroniące wnętrze przed słońcem. Nieprzerwana ekspozycja na silne promienie nie jest przyjemna ani dla ludzi, ani dla roślin. W trakcie gorącego lata warto mieć możliwość osłonięcia oranżerii przy użyciu rolety, żaluzji lub markizy.

Zasłony można zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz szklanego pawilonu. Duże markizy sprawdzą się, jeśli zechcesz jednocześnie odciąć od światła całą przestrzeń. Rolety będą dobrym rozwiązaniem do zakrycia pojedynczych szyb. Natomiast żaluzje dadzą możliwość częściowego przepuszczania światła. Zastosowanie żaluzji wewnątrz zimowego ogrodu pozwoli Ci kontrolować natężenie i kierunek wpadających do wnętrza promieni.

Chcąc zastosować naturalną osłonę przeszklonej oranżerii, możesz obsadzić szklany pawilon bluszczem. Roślina rozrośnie się, pokrywając sufit lub ściany piękną zielenią. Gęste pnącza zapewnią Ci pożądany cień.

Jacuzzi albo mały basen w ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy z pełnym dachem to nie tylko idealne miejsce na salon czy jadalnie. Z powodzeniem można zaaranżować w nim także własne spa. Chcąc stworzyć miejsce relaksu i odnowy, ulokuj w pawilonie jacuzzi lub niewielki basen. Inwestycja w takie wyposażenie opłaci się zwłaszcza zimą, kiedy zatęsknisz za letnimi kąpielami nad morzem czy jeziorem.

Jacuzzi w oszklonym, zabudowanym ogrodzie zimowym
Jacuzzi w oszklonym, zabudowanym ogrodzie zimowym | Źródło: hydropool.pl

Organizując przydomowe spa, pamiętaj o odpowiednim urządzeniu przestrzeni. Pawilon z basenem musi być ogrzewany. W przeciwnym wypadku nie nada się do użytku w zimie. Wyposażenie powinno być odporne na wilgoć i zachlapania. Chcąc zorganizować we wnętrzu małą dżunglę, zastanów się nad doborem roślin. Miej na uwadze, że nie wszystkie gatunki lubią wilgotne warunki.
Ogród zimowy z pełnym dachem to inwestycja, która odmieni wygląd Twojego mieszkania. Ciekawa aranżacja może stanowić przytulny salon, otwartą jadalnię lub nastrojowe spa. Planując budowę szklanej oranżerii, przemyśl kwestie lokalizacji, montażu zasłon czy ocieplenia. Zastanów się także nad doborem mebli i roślin. Zadbaj o to, aby zimowy ogród był miejscem cieszącym wszystkie zmysły.

Źródło obrazka głównego: ladnydom.pl

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *