1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najlepsze kwiaty do sypialni. Jakie gatunki wybrać?

Poradniki

3 miesiące temu

Najlepsze kwiaty do sypialni. Jakie gatunki wybrać?

Rośliny Sypialnia
18
0
0
18
0

Jeśli miewasz problemy ze spaniem, warto zainwestować w kwiaty do sypialni. Pomogą oczyścić powietrze, co korzystnie wpłynie na jakość snu. Jakie kwiaty wybrać, aby doskonale spełniały swoją funkcję? Prezentujemy najlepsze gatunki do sypialni!

Jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się w sypialni?

Rośliny stanowią ważny element ozdobny w domowych wnętrzach. Warto zaopatrzyć się w nie szczególnie wtedy, gdy mieszkasz w dużym mieście, gdzie częsta styczność z roślinnością może być utrudniona. Rośliny pomagają oczyścić powietrze, co pozytywnie wpływa na układ oddechowy. Ponadto kwiaty działają też terapeutycznie – na swój własny niepowtarzalny sposób.

Niektórzy twierdzą, że rośliny w sypialni nie są dobrym pomysłem, ponieważ w nocy pobierają dużą ilość tlenu, wydalając jednocześnie dwutlenek węgla. Jest w tym trochę racji – nie wszystkie kwiaty są odpowiednie do sypialni. Na szczęście istnieją jednak gatunki, które prowadzą odwrócony proces fotosyntezy i jak najbardziej pomagają utrzymać dobrą jakość powietrza.

Sprawdź też: Zielona ściana, czyli modny ogród wertykalny we wnętrzach. Jak i z czego wykonać roślinną kompozycję ścienną? Poradnik

Najlepsze gatunki do uprawy w Twojej sypialni

Każda roślina wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Jedne mogą dostosować się praktycznie do każdych warunków, inne kwiaty wymagają zaś codziennej troski. Zanim zdecydujesz się na piękne, ale wymagające rośliny, zastanów się, czy będziesz pamiętać o codziennym podlewaniu i częstej wymianie ziemi? Jeśli nie, wybierz gatunki, które nie są wymagające. Odmian jest wiele, zatem jak umiejętnie wybrać kwiaty na dobry sen do sypialni?

Skrzydłokwiat

Jednym z ciekawych kwiatów doniczkowych do sypialni jest skrzydłokwiat. To roślina o długich zielonych liściach, która przy odpowiedniej pielęgnacji wypuszcza delikatne białe kwiaty. Dostępne są różne odmiany, które mogą osiągać od 50 aż do 180 cm wysokości.

Dlaczego warto mieć skrzydłokwiat w domu? Przemawia za tym łatwość pielęgnacji: wystarczy podlewać go raz w tygodniu i co jakiś czas zraszać, aby utrzymywał odpowiednią wilgotność. Wytrzyma każde warunki, w jakich się znajdzie, dlatego jest świetną rośliną dla zapominalskich i zapracowanych. Skrzydłokwiat nada się także do pomieszczeń, w których nie ma dużego dostępu do słońca, ponieważ jest kwiatem cieniolubnym.

Roślina działa niczym domowy filtr powietrza, ponieważ pochłania wiele szkodliwych substancji: m.in. benzen, tlenek węgla, ksylen, formaldehyd i trichloroeten. Skrzydłokwiat pomoże więc utrzymać dobrą jakość powietrza w Twojej sypialni.

kwiaty do sypialni_skrzudłokwiat
Skrzydłokwiat idealnie nadaje się do sypialni, ponieważ działa jak domowy filtr powietrza

Dracena wonna

Idealną rośliną do sypialni jest dracena wonna. To gatunek, który może osiągać do ok. 2 metrów. Podobnie jak skrzydłokwiat, również dracena jest kwiatem łatwym w uprawie. W okresie letnim należy podlewać ją co 2 dni, a w okresie zimowym rzadziej – jedynie co 7-10 dni. Istotne jest to, aby postawić dracenę w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, ale przy tym nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Dracena wonna charakteryzuje się lancetowatymi, długimi liśćmi w różnych barwach. Do wyboru mamy draceny w odcieniach zieleni, limonki oraz fioletów. Poza jej oczyszczającym działaniem gatunek ten pięknie zdobi i ożywia wnętrze swoim efektownym wyglądem.

kwiaty do sypialni_dracena
Dracena wonna to roślina, która lubi światło i jest bardzo łatwa w uprawie

Sprawdź też: Uprawa draceny wonnej w domu. Dracena wonna – pielęgnacja i wymagania

Sansewieria gwinejska

W dobrze nasłonecznionych wnętrzach świetnie sprawdzi się sansewieria gwinejska, która lubi przebywać skąpana w promieniach słonecznych. Bez problemu poradzi sobie także w przyciemnionych pomieszczeniach.

Przy pielęgnacji sansewierii trzeba uważać na jej podlewanie, aby nie zalać liści i nie przelać rośliny – wtedy może zacząć gnić. Roślina bez podlewania wytrzymuje nawet do 4 tygodni, ponieważ gromadzi wodę w mięsistych liściach i odżywia się sama dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebuje. Jej przyciągający oko wygląd idzie w parze z „funkcjonalnością” rośliny, ponieważ sansewieria oczyszcza i nawilża powietrze.

Jeśli w Twoim domu mieszkają zwierzaki, trzeba roślinę umieścić tak, by nie miały do niej dostępu. Liście sansewierii gwinejskiej są bowiem toksyczne dla zwierząt i mogą spowodować poważne zatrucia pokarmowe u psów, kotów czy gryzoni.

kwiaty do sypialni_sansewieria gwinejska
Sansewieria gwinejska doskonale oczyszcza i nawilża powietrze.

Zielistka Sternberga

Podobnie jak jej poprzednicy, również zielistka Sternberga jest kwiatem oczyszczającym powietrze. Działa na zasadzie filtra powietrza, który wyłapuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu. Co ciekawe zielistka może także niwelować działanie pól elektromagnetycznych, dlatego często jest wybierana jako roślina do biur. Warto więc postawić ten kwiat w sypialni zwłaszcza w pobliżu telewizora lub komputera.

Pielęgnacja zielistki jest bardzo zbliżona do pielęgnacji sansewierii. Ta roślina również posiada mięsiste liście, w których magazynowana jest woda – dlatego nie musisz się przejmować częstym podlewaniem. Od sansewierii zielistkę odróżniają jej opadające liście, dlatego najlepiej zaprezentuje się umieszczona w wiszących doniczkach.

kwiaty do sypialni_Zielistka Sternberga
Zielistka może niwelować działanie pola elektromagnetycznego, warto więc umieścić ją w pobliżu komputera lub telewizora

Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty, potocznie znany jako fikus, jest popularną rośliną doniczkową. Ma charakterystyczne skórzaste liście, które można spotkać w różnych wersjach kolorystycznych: ciemnozielonej, z beżowymi pasami czy fioletowej. Fikus, podobnie jak poprzednie rośliny, oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, dlatego można go postawić w sypialni bez żadnych obaw.

Fikus nie musi być często podlewany – lepiej będzie od czasu do czasu zrosić go wodą. Hodowanie figowca nie jest problematyczne, ale trzeba pamiętać o częstym przesadzaniu, ponieważ roślina dość szybko się rozrasta. Ważną cechą fiskusa jest to, że kwiat rośnie w stronę słońca, zatem należy regularnie go obracać, dzięki czemu będzie mógł rosnąć równo.

Dzięki swojemu prostemu wyglądowi, który nie rzuca się zbytnio w oczy, fikus będzie stanowił ciekawą ozdobę w przestronnych sypialniach zaaranżowanych nowocześnie (minimalizm, styl industrialny). Figowce są przy tym wysokimi roślinami, dlatego trzeba zadbać o to, aby miały odpowiednio dużo miejsca do wzrostu.

kwiaty do sypialni_figowiec sprężysty
Figowiec sprężysty, czyli fikus, to bardzo popularna roślina, która doskonale sprawdza się w każdym wnętrzu

Aloes zwyczajny

Kolejnym kwiatem oczyszczającym powietrze jest aloes zwyczajny. To roślina, która produkuje tlen w nocy, co ma pozytywny wpływ na jakość snu. Poza tym aloes znany jest z wielu leczniczych zastosowań. Dobroczynne substancje pozyskuje się z jego mięsistych liści, w których znajduje się charakterystyczny miąższ. Aloes zatem jest praktyczną rośliną, która nie tylko oczyszcza powietrze, ale też ozdabia wnętrze w niebanalny sposób.

Aloes zwyczajny nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Roślinę należy podlewać tylko wtedy, kiedy ziemia jest sucha (np. w okresach wysokiego nasłonecznienia). Pamiętaj, by nie przelać rośliny, ponieważ wówczas może zacząć gnić.

kwiaty do sypialni_aloes
Aloes nie tylko oczyszcza powietrze – ma także wiele leczniczych zastosowań

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny to kolejna propozycja na odpowiedni kwiat do sypialni. Skomponuje się z każdym wystrojem i przystosuje praktycznie do każdych warunków. Zamiokulkas jest przy tym bardzo łatwym w utrzymaniu kwiatem.

Najlepiej postawić go w miejscu półcienistym. Naturalnie gatunek ten występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce, więc ze względu na tamtejsze warunki nie potrzebuje dużego nawodnienia.

Zamiokulkas zamiolistny to roślina wieloletnia z małymi wymaganiami, która doskonale ozdobi każdą sypialnię

Jakich roślin unikać w sypialni?

Do sypialni nie nadają się kwiaty i rośliny, które wydzielają intensywne, mocne zapachy – będą one szkodliwe, i to nie tylko dla alergików. Dusząca woń kwitnących kwiatów utrudnia sen, a w skrajnych przypadkach może nawet spowodować problemy z oddychaniem. Mimo pięknego wyglądu, w sypialni unikaj kwiatów takich jak:

  • hiacynty,
  • hortensje,
  • róże,
  • piwonie.

Jeśli będziesz szykował się do kupna, zdecyduj się na rośliny, których pielęgnacja jest możliwie łatwa. Idealne kwiaty do sypialni charakteryzują się tym, że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Zazwyczaj są to rośliny cieniolubne, które poradzą sobie w każdych warunkach. Większość z nich bez trudu znajdziemy w sklepach ogrodniczych.

Niektóre gatunki roślin prowadzą odwrócony proces fotosyntezy w nocy, wytwarzając tlen właśnie wtedy – to na nie warto zwrócić szczególną uwagę. Czyste, świeże powietrze podczas snu pomoże Ci się zrelaksować i dotlenić, dzięki czemu będziesz wstawał lepiej wyspany. Rośliny w sypialni ożywią wnętrze, a przy tym korzystnie wpłyną na Twoje zdrowie.

18
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.