1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy przycinać róże? Sprawdź, jak i kiedy wykonać ten zabieg pielęgnacyjny!

Poradniki

2 lata temu

Kiedy przycinać róże? Sprawdź, jak i kiedy wykonać ten zabieg pielęgnacyjny!

DIY Rośliny
8
0
0
8
0

Zastanawiasz się, kiedy przycinać róże? Ten podstawowy zabieg pielęgnacyjny nie należy do najbardziej skomplikowanych. Jest jednak kluczowy, aby róże w Twoim ogrodzie obficie i pięknie kwitły. Sprawdź, jak i kiedy przycinać róże!

Kiedy przycinać róże?

Wokół tego pytania narosło dużo niejasności. Wciąż niektórzy są wręcz przekonani, że najlepszym okresem na przycinanie róż jest jesień. Jest to oczywiście nieprawda, a samo cięcie o tej porze roku niesie ze sobą pewne ryzyko. Podczas podcinania róż powstają rany, które potrzebują ok. czterech tygodni na zabliźnienie się. Choć pogoda w ostatnich latach jest bardzo nieprzewidywalna, wciąż jesień nie należy do ciepłych okresów. Wówczas poranione róże narażone są na uszkodzenia spowodowane mrozem.

Kiedy przycinać róże
Kiedy przycinać róże? Nad tym pytaniem często się zastanawiamy

Zobacz: Hortensja bukietowa – odmiany, pielęgnacja, zimowanie, choroby i rozmnażanie

Przyjmuje się, że najlepszym czasem na przycinanie róż jest wiosna. A konkretnie wskazuje się datę wypadającą na końcówkę marca lub początek kwietnia. Biorąc jednak pod uwagę wcześniej wspomnianą nieprzewidywalność warunków atmosferycznych, termin ten jest umowny. Ważne, aby odbywało się to wiosną, podczas ciepłego, suchego i słonecznego dnia – przyspieszy to gojenie się ran róży.

Czy przycinanie róż jest potrzebne?

Zdecydowanie tak – cięcie róż wiosną jest bardzo potrzebnym a wręcz niezbędnym zabiegiem, który pobudza róże do kwitnienia. Należy usuwać wszystkie martwe, chore, uszkodzone pędy oraz te, które uznamy za słabe (cienkie pędy nie będą w stanie utrzymać kwiatów latem).

Przycinanie róż
Przycinanie róż

Warto wiedzieć, że róże nie należą do roślin odpornych na ogrodnicze błędy. Dlatego świadoma pielęgnacja jest kluczowa, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami i ich wyjątkowym zapachem.

Jak przycinać róże?

Jeśli zastanawiasz się, jak przycinać róże, musisz wiedzieć, że do tego zabiegu potrzebne są odpowiednie narzędzia. Niezbędny będzie porządny sekator i rękawice ochronne, aby nie poranić rąk kłującymi kolcami róż. Warto również ubrać się w odzież, której nie będzie szkoda zniszczyć.

Sposób cięcia róż
Sposób cięcia róż

Wiosna to doskonały czas na przycinanie, ponieważ wówczas można dość łatwo odróżnić pędy stare i chore (zazwyczaj są one pozbawione pąków i mają widoczne oznaki chorobowe) od tych zdrowych. Wycinamy je tuż przy samej nasadzie – ogólnie przyjęte zasady mówią o tym, aby przycinać róże w odległości od 0,5 cm do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka. Według tych wytycznych istotne jest także, aby samo cięcie odbywało się na płasko lub lekko skośnie.

Róże pnące

Róże pnące bardzo często oprócz dekoracji samej w sobie stanowią element dzielący przestrzeń, np. zakrywają nieestetyczną część ogrodu. Dzielą się na różne odmiany, z których wyróżnić można szczególnie te, które nie powtarzają kwitnienia oraz te, które kwitną ponownie. Takie rozróżnienie jest istotne, ponieważ wymagają one nieco innego podejścia do zabiegu przycinania. Odpowiedź na pytanie, kiedy przycinać róże pnące, nie jest więc jednoznaczna. Otóż te, które nie powtarzają kwitnienia, należy przycinać co rok. Natomiast te powtarzające kwitnienie wystarczy silnie przyciąć co ok. 2-3 lata. Warto jednak podkreślić, że cięcie pielęgnacyjne należy wykonywać każdej wiosny.

Róże okrywowe

Róże okrywowe również występują w wielu różnych odmianach. Mają liczne zalety, a jedną z nich jest to, że doskonale sprawdzą się dla amatorów pięknego ogrodu, ponieważ nie są bardzo wymagające. Róż okrywowych nie trzeba przycinać co rok. Zabieg ten wykonuje się jedynie co ok. 4-5 lat, aby odmłodzić roślinę. Oczywiście nie oznacza to, że nie wymaga ona absolutnie żadnej pielęgnacji – aby utrzymać róże w dobrej kondycji, należy wycinać uszkodzone pędy, czy przekwitnięte kwiaty.

Kiedy przycinać róże okrywowe
Kiedy przycinać róże okrywowe | Źródło: kb.pl

Róże rabatowe

Jak wskazuje nazwa, róże rabatowe zazwyczaj znajdują swoje zastosowanie w obsadzaniu rabat. Można z nich tworzyć piękne kompozycje w zróżnicowanej kolorystyce. Stanowią doskonałą dekorację ogrodu i zachwycają bogactwem kwiatów.

Róże rabatowe przycinamy na różną długość w zależności od wielkości rośliny. Cięcie niższych odmian wykonuje się na wysokości ok. 20 cm, natomiast tych wysokich na ok. 50 cm. Ważne jest jednak, aby zostawić na gałązkach po kilka pąków.

Róża na pniu zwisająca

Róża na pniu zwisająca to bardzo ciekawa roślina, która tworzy niepowtarzalną ozdobę ogrodu. Co więcej, jej pielęgnacja nie jest bardzo kłopotliwa. Dużo zależy od odmiany – różę szlachetną należy przyciąć co rok dość mocno, tak, aby na pojedynczej gałązce zostały 3-4 pąki kwiatowe. W przypadku odmian szczepionych trzeba przerzedzić koronę ze słabych i chorych gałązek. Należy usunąć także pędy, które skierowane są do jej wnętrza, a końcówki skrócić w celu pobudzenia ich do późniejszego wzrostu i kwitnienia.

Róża na pniu zwisająca
Róża na pniu zwisająca | Źródło: sadyiogrody.pl

Jeśli marzysz o pięknie rosnących różach bogatych w liczne kwiaty, musisz prawidłowo wykonywać zabieg przycinania. Jak widzisz, nie jest to bardzo skomplikowane. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i zwrócić uwagę na odmianę, z którą mamy do czynienia w naszym ogrodzie, zapewniając jej wszystko, czego potrzebuje.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *