jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy

Zrób to sam

12.07.2023 22:33

Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy? Poradnik

DIY Dodatki Wyposażenie
5
0
0
1 rok temu
Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy? Poradnik
5
0
0

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy, który będzie w stanie wytrzymać duży ciężar zapewniając jednocześnie stabilność podczas zmiennych warunków atmosferycznych.

Można wykorzystać stojak pod parasol, który w większości przypadków dołączony jest w zestawie. Jednak nie zawsze ta gotowa propozycja jest w stanie spełnić postawione wobec niej oczekiwania. Dołączone do zestawu podstawy mogą również ulec uszkodzeniu lub też w ogóle nie będzie się miało ich dołączone do parasola. Nie można jednak pozostawić parasola bez osadzenia, ponieważ wystarczy silniejszy podmuch wiatru, aby ten znalazł się uszkodzony na ziemi. Oto poradnik, który może stanowić podpowiedź w przypadku budowy własnej podstawy pod parasol.

Jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy? Z czego ją zrobić?

Wybór materiałów jest ogromny. Należy jednak zwrócić uwagę na ich trwałość, w tym na odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Wśród popularnych propozycji jest styropian, który obciąża się dodatkowo betonowymi płytami. Popularne palety drewniane można wykorzystać nie tylko do własnoręcznego wykonania mebli ogrodowych, ale także podstawy pod parasol. Możliwe jest również wykonanie trwałej, betonowej wylewki. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby w centralnym punkcie umieścić otwór, który zostanie dopasowany do parasola. Wylewka powinna mieć przynajmniej kilkanaście centymetrów grubości, aby była ona w stanie poradzić sobie z całorocznym pobytem na dworze. 

podstawka pod parasol
Źródło: instructables.com

Sprawdź też: Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Proste DIY

Poradnik krok po kroku – jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy z różnych materiałów

Przydatność oraz stabilność całej konstrukcji uzależniona jest od materiałów, które zostaną użyte do produkcji podstawy parasola ogrodowego. Ważne jest to, jakich rozmiarów jest parasol, jaki jest jego kształt, aby mieć pewność, że wykonuje się stojak, który będzie w należyty sposób spełniał swoje funkcje.

Stojak na parasol ogrodowy z palet

Drewniane palety są naturalnym elementem, który bez trudu dopasuje się do zieleni ogrodu. Palety należy do siebie przytwierdzić ustawiając je równo, jedna na drugiej. Najlepiej wybrać kilka palet, aby móc zapewnić większą stabilność. W wycięciach palet należy wyznaczyć otwór, gdzie parasol zostanie wbity. Należy zmierzyć średnicę rury parasola. Uzyskany wynik należy przenieść do miejsca, gdzie będzie umieszczony parasol. Pozostanie tylko wywiercić otwór, który będzie zgodny ze średnicą kija lub rury. Zanim parasol zostanie umieszczony na miejscu, całość warto pomalować impregnatem (w dowolnym kolorze lub bezbarwnym), aby móc wzmocnić konstrukcję nowo powstałego stojaka. Całą konstrukcja powinna zostać obciążona dużymi kamieniami lub płytami betonowymi

Reklama

Podstawka pod parasol z betonu

W tym celu należy przygotować szablon, który umożliwia uformowanie wylewki w dowolnym kształcie. Szablon może zostać wykonany z drewna lub innych materiałów, jakie po wyschnięciu będą łatwe do usunięcia. Wymiar podstawy parasola musi zostać dopasowany do średnicy czaszy oraz wagi. Tak, aby móc zapewnić odpowiedni środek ciężkości. Przed wylaniem należy również wyznaczyć środek podstawy, który powinien mieć wymiary średnicy kija lub rury parasola. Pozostanie tylko wylać wcześniej przygotowany beton, który po zaschnięciu i usunięciu zbędnych elementów, będzie już gotowy do użycia. Takiej podstawy nie trzeba dodatkowo obciążać. Jest to solidne rozwiązanie, które ze względu na swoją dużą wagę, nie będzie możliwe do samodzielnego przesunięcia

Podstawka pod parasol z betonu
Źródło: movelar.pt

Obciążnik do parasola z metalu 

Popularnym rozwiązaniem, które stosowane są do obciążenia parasola, są pojemniki plastikowe, jakie napełniane są wodą. Jednak ich stabilność w przypadku dużych parasoli ogrodowych parasoli, może budzić wątpliwości. Do wykorzystania są obciążniki do parasola wykonane z metalu, które mogą przybierać różną formę. Może być to sama podstawa, która wykonana z żeliwnego materiału, jest w stanie zapewnić dużą stabilność. Do dyspozycji są również małe, metalowe obciążniki, które dzięki specjalnym sznurkom przywiązuje się do samej czaszy parasola. Razem z solidną podstawą, pozwalają na utrzymanie całej konstrukcji w jednym miejscu. 

Alternatywne sposoby na to, jak zrobić podstawę pod parasol ogrodowy

Podstawa może zostać wykonana z kamienia. Można korzystać z gotowych opcji, jakie oferują sklepy budowlane. Wielu użytkowników korzysta jednak z tego, co sama natura ma im do zaoferowania znajdując solidny kamień o sporych rozmiarach. Wystarczy tylko przy pomocy solidnego wiertła wywiercić dziurę w środku.

Stojak pod parasol może być wykonany także z worków z piaskiem, jakie ułoży się dookoła bocznych nóg. Piasek po zakończonym sezonie można wsypać na przykład do piaskownicy dzieci. Jest to materiał, który nie traci nic ze swoich właściwości, więc będzie można użyć go do innych celów.

Sprawdź też: Jak zrobić ul warszawski poszerzany? Poradnik krok po kroku

Do dyspozycji są obciążniki z metalu. Jednak istnieje możliwość wykorzystania samej metalowej podstawy pod parasol, która na pewno będzie wymagać dodatkowego obciążenia. Nie można także zapomnieć o zabezpieczeniu metalowej konstrukcji przed wilgocią i korozją. 

Jak widać, istnieje wiele możliwości, które umożliwiają wykonanie podstawy z różnych materiałów. Pozostaje tylko dopasowanie do indywidualnych preferencji. Parasol powinien mieć zapewnioną odpowiednią podstawę, która będzie w stanie zapewnić mu stabilność, dzięki czemu bez trudu będzie można cieszyć się chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. 

Źródło obrazka głównego: toolpurse.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *