1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku

Poradniki

2 lata temu

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku

Wyposażenie
15
3
0
15
3

Jak wyregulować drzwi balkonowe, gdy te przestają prawidłowo pracować? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku! Dzięki niemu szybko poradzisz sobie z regulacją drzwi balkonowych!

Zmienne warunki atmosferyczne wpływają na stan drzwi balkonowych. Dlatego ważna jest umiejętność ich samodzielnej regulacji, by nie wzywać za każdym razem fachowca i płacić za jego usługi. Jak wyregulować drzwi balkonowe, by te pracowały tak, jak powinny? Wyjaśniamy poniżej!

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Zrób to samodzielnie!

Gdy nadejdzie nowa pora roku i stosunkowo szybko się ociepli lub oziębi, to drzwi balkonowe mogą opaść. Przez to prawdopodobnie pojawią się problemy z ich zamykaniem lub otwieraniem. Powstaną nieszczelności, przez które łatwo przedostanie się woda. Przepływ powietrza będzie na tyle szeroki, że możesz odczuć lekki przeciąg. Warto więc szybko zareagować, aby zapewnić sobie komfort uchylania czy otwierania drzwi balkonowych przez cały rok.

Klucz imbusowy 4 mm będzie odpowiedni do regulowania drzwi balkonowych
Do wyregulowania drzwi balkonowych wystarczy tradycyjny klucz imbusowy 4 mm – warto mieć go w domu, a szybko zażegnasz problem z nieszczelnym skrzydłem balkonowym

Jak wyregulować drzwi balkonowe na zimę lub na lato? Przede wszystkim będziesz potrzebować do tego odpowiedniego klucza. W tym przypadku wystarczy zwykły klucz imbusowy o średnicy 4 milimetrów. Co dalej?

Sprawdź też: Regulacja zawiasów – jak to poprawnie zrobić? Krótkie instruktaże

Zaczynamy od dolnego zawiasu – regulacja pionowa

Uchyl skrzydło i zacznij od dolnego zawiasu. Śruba regulacyjna zwykle znajduje się pod osłonką, którą oczywiście musisz zdemontować. Teraz pozostaje odpowiednie dokręcenie lub poluzowanie śruby. Jeśli chcesz podnieść skrzydło balkonowe – dokręć ją. Po zakończonej regulacji sprawdź, czy drzwi prawidłowo i łatwo otwierają i zamykają się, a wszelkie nieszczelności zostały zniwelowane. Kontynuuj regulację, jeśli problem wciąż występuje, np. gdy drzwi nadal trą o futrynę.

Problem dalej występuje? Czas na regulację poziomą

Podniesienie lub obniżenie drzwi balkonowych nic nie dało? Może będziesz musiał przesunąć je lekko w lewo lub w prawo! Jak wyregulować drzwi balkonowe na boki? Koniecznie otwórz je na oścież. Na dolnym zawiasie znajdziesz śrubę regulacyjną, która jest położona na jego boku. Sprawdzaj, czy po każdym jej przekręceniu drzwi balkonowe lepiej pracują.

A może regulacja drzwi balkonowych po przekątnej?

Jest jeszcze górny zawias. Nie, nie zapomnieliśmy o nim! Jak wyregulować drzwi balkonowe za jego pomocą? Jeśli powyższe metody nie pomogły, możliwe będzie wyregulowanie śruby znajdującej się właśnie na górnym zawiasie. Odpowiada ona za regulowanie drzwi balkonowych po przekątnej. Możesz się zastanawiać, co to dokładnie oznacza! Śruba regulacyjna na górnym zawiasie odpowiada za podnoszenie lub obniżanie drzwi od strony klamki.

Kiedy regulować drzwi balkonowe?

Kwestia tego, jak wyregulować drzwi balkonowe, to jedno! Ale kiedy w ogóle się zabrać za tę czynność? Możesz być pewny, że objawy nieprawidłowego montażu drzwi balkonowych dostrzeżesz praktycznie od razu – zwłaszcza jeśli korzystasz z nich regularnie, niemal każdego dnia.

Zwykle konieczność regulacji pojawia się w trzech przypadkach. Jakich?

  1. Głośna praca drzwi balkonowych. Skrzydło w pewnym momencie zaczyna skrzypieć przy uchylaniu, co wymaga Twojej interwencji.
  2. Ciężka praca drzwi balkonowych. Masz problem z otwieraniem lub zamykaniem skrzydła? Te bowiem pracują bardzo ciężko i musisz używać bardzo dużo siły, by je uchylić lub domknąć? Konieczna będzie regulacja!
  3. Nieszczelności drzwi balkonowych. Skrzydło pod wpływem zmieniającej się pogody (zwłaszcza przy zmianach pór roku) może opadać. Konieczne jest więc wtedy podwyższenie drzwi balkonowych lub ewentualne ich przesunięcie w poziomie.

Oczywiście regulacja drzwi balkonowych jest również konieczna zaraz po ich zamontowaniu. Zwykle zajmuje się tym specjalista, z którego usług korzystasz. Jeśli jednak montujesz samodzielnie okno, powinieneś zapamiętać powyższe wskazówki dotyczące tego, jak wyregulować drzwi balkonowe.

Jak wyregulować drzwi balkonowe? Nasze porady

Dobrze jest podjąć się regulowania drzwi balkonowych dwa razy do roku – na lato oraz na zimę. Możesz być pewny, że drzwi przy zmieniającej się pogodzie (różnicach temperatur) opadną, więc konieczne będzie dokręcenie śrub regulujących, aby zapewnić sobie ich wygodną pracę.

Sprawdź też: Poradnik jak upiąć zasłony i firany, czyli pomysły na dekorację okna

Możesz również napotkać wskazówkę, aby w okresie jesienno-zimowym docisnąć (dokręcając odpowiednio śruby w zawiasach) skrzydło do ramy. Dzięki temu polepszasz ich szczelność, więc w teorii mniej ciepła powinno przedostawać się na zewnątrz. Warto rozważyć ten pomysł, by w konsekwencji chociaż trochę obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Ostatnią czynnością, o której chcemy wspomnieć w tym poradniku, to konserwacja ruchomych elementów w drzwiach balkonowych. Ważne jest regularne czyszczenie zawiasów czy miejsc zwykle zasłoniętych przez zamknięte skrzydło. Sprawdzaj też systematycznie, czy zamontowane uszczelki nie zostały uszkodzone. Częste eksploatowanie drzwi balkonowych może sprawić, że szybko się zużyją i będziesz musiał wymienić je na nowe.

Odpowiedź na pytanie, jak wyregulować drzwi balkonowe, na początku może wydawać się skomplikowana. Jeśli jednak będziesz wykonywał po kolei wyżej opisane poszczególne kroki, możesz być pewny, że szybko zażegnasz problem nieprawidłowo pracującego skrzydła. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozjaśnił Ci proces zmiany położenia drzwi balkonowych i od teraz przeprowadzisz go samodzielnie bez większych kłopotów.

A jeśli interesują Cię inne poradniki zbliżone tematyką do powyższego tekstu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły! Liczymy na to, że wiedza w nich zawarta pomoże Ci w codziennych pracach i porządkach domowych.

15
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.