1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Bugenwilla – jak uprawiać tę roślinę w naszym klimacie?

Ogród i balkon

2 lata temu

Bugenwilla – jak uprawiać tę roślinę w naszym klimacie?

Rośliny
8
0
4
8
0

Kącicierń to niesamowicie piękna roślina, którą możesz kojarzyć z wakacji w Grecji lub Hiszpanii. Czy można ją uprawiać w Polsce? Jak odnajdzie się u nas i co zrobić z nią w czasie mroźnej zimy? 

Jeśli chciałbyś ozdobić swój parapet lub ogród niezwykle okazale kwitnącą rośliną, rozważ zakup bugenwilli. Musisz jednak poznać tajniki jej uprawy. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czy bugenwilla to roślina odpowiednia do Twojego ogrodu?

Bugenwilla, czyli kącicierń, wywodzi się z Ameryki Południowej. Bardzo dobrze czuje się w klimacie śródziemnomorskim, gdzie bardzo mocno rozkwita, a jej kwiaty pokrywają ogromne obszary murów lub ogrodzeń.

bugenwilla w Grecji
Bugenwillę często możesz spotkać w Grecji lub Hiszpanii

Jeśli zastanawiasz się, czy bugenwilla to roślina, która nadaje się do Twojego ogrodu, odpowiadamy, że to zależy. Jeśli możesz poświęcić roślinie trochę czasu i będziesz ją regularnie nawoził, podlewał i zraszał – to kwiat idealny dla Ciebie. Musisz także zapewnić jej dużo słońca. 

Sprawdź też: Tulipany papuzie– zachwycająca feeria barw w Twoim ogrodzie! Poznaj 5 najpiękniejszych odmian!

Z reguły kącicierń w naszym klimacie lepiej czuje się w donicach i jego kwitnienie może nie być tak okazałe, jak w krajach śródziemnomorskich. W odpowiednich warunkach dobrze sprawdza się jako roślina pnąca. Szczególnie polecamy 2 odmiany, które są najpopularniejsze w naszym kraju – bugenwillę okazałą i bugenwillę gładką

morele.net_korzystne oferty

Bugenwilla okazała

Bugenwilla okazała jest rośliną niezwykle dekoracyjną. Zachwyca swoimi pięknymi pnączami i ślicznymi kwiatami. Jest często wybierana na balkony i tarasy, pięknie układa się na ogrodzeniach bądź balustradach. Latem wymaga częstego podlewania i nawożenia. Uwielbia słońce!

Bugenwilla gładka

Tak jak pozostałe odmiany bugenwilli – potrzebuje dużo światła i żyznej gleby. Jeśli chcesz uprawiać ją w donicy – najlepiej robić to na parapecie okna skierowanego na południe. Co ciekawe – silniej kwitnie w niezbyt dużych donicach. Może także zadziwiać fakt, że lubi twardą wodę.

Sprawdź też: Eustoma– jak dbać o ten romantyczny, delikatny kwiat?

Bugenwilla – cena

Cena Bugenwilli jest zależna od jej odmiany – wyróżniamy ich kilkanaście. Ile kosztuje bugenwilla? Sadzonki możesz kupić nawet za 20–25 złotych. Jednak zdarzają się odmiany droższe, na przykład bugenwilla Alexandra może kosztować 50–60 złotych. Warto jednak podkreślić, że sadzonki kąciciernia często są już dużymi i okazałymi roślinami. Dlatego dość wygórowana cena nie powinna dziwić.

Zadbaj o rośliny dzięki niezbędnym akcesoriom ogrodniczym:

Bugenwilla – sadzonki

Na rynku dostępnych jest kilkanaście odmian kąciciernia. Jak już wspomnieliśmy – sadzonki mogą różnić się ceną w zależności od odmiany. Powinieneś liczyć się z kosztem kilkudziesięciu złotych.

jak pielęgnować bugenwillę
Ceny sadzonek kąciciernia mogą się różnić zależnie od odmiany

Kiedy sadzić bugenwillę? Najlepszy okres na włożenie sadzonek do ziemi to wiosna. Odczekaj jednak do czasu, gdy znikną nocne przymrozki. Im później zasadzisz kącicierń, tym szybciej doczekasz się jego pięknych kwiatów – co ciekawe, to, co uważamy za piękne kwiaty bugenwilli, to jej… liście! Kwiaty pojawiają się przed nimi i nie są spektakularne.

Kącicierń kwitnie praktycznie przez całe lato, czasem może zacząć już nawet wiosną.

Jak uprawiać bugenwillę?

Jeżeli chodzi o uprawę bugenwilli, wszystko zależy od konkretnej odmiany. Jednak każda z nich jest wymagająca. Potrzebują bardzo słonecznego stanowiska, szczególnie lubią to południowe. Co ważne – musimy wybierać miejsca osłonięte od wiatru, ponieważ w jego wyniku roślina może zgubić liście.

Sprawdź też: Róże ogrodowe– odmiany i porady pielęgnacyjne

Gleba powinna być żyzna i wilgotna. Kącicierń bardzo lubi być zraszany. Nie należy jednak go przelewać, ponieważ zbyt duża ilość wody prowadzi do gnicia korzeni i opadania liści. Wiosną i latem co 7–10 dni należy podlewać bugenwillę nawozem do roślin kwitnących.

Bugenwilla – zimowanie

Jak powinna zimować bugenwilla? W grudniu należy ją przenieść do pomieszczenia, bowiem zimy w naszym klimacie mogą być dla rośliny zabójcze. Minusowe temperatury jej nie sprzyjają, w końcu to roślina, która najlepiej czuje się w klimacie śródziemnomorskim.

Zimowanie bugenwilli należy przeprowadzić na początku zimy. Należy wtedy przenieść ją do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza. Konieczne jest jej podlewanie raz w tygodniu – nie przesadzaj jednak z ilością wody.

uprawa kąciciernia
Bugenwilla to niezwykle okazała roślina

Jeśli chcesz rozkrzewić roślinę – zrób to pod koniec lutego. Jak przeprowadzić ten zabieg? Obetnij pędy – skróć je o około ⅓ długości, natomiast cienkie boczne pędy wytnij.

Problemy z kącicierniem. Jak sobie z nimi poradzić?

Dobrą wiadomością jest fakt, że bugenwilla charakteryzuje się dużą odpornością na choroby. Może jednak zostać zaatakowana przez mszyce, gąsienice motyli lub mączliki.

Najczęstsze problemy z tą rośliną wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Jeżeli nie kwitnie – zapewne ma za mało światła bądź zimą przechowywałeś ją w zbyt wysokiej temperaturze. Natomiast jeżeli w czasie kwitnienia kącicierń gubi liście, może to znaczyć, że dostarczasz jej zbyt mało wody.

Jeżeli jesteś w trakcie aranżacji ogrodu lub balkonu, polecamy następujące artykuły:

8
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Moja bugenwilla ma 15 lat zawsze na zimę wstawiam ją z balkonu do mieszkania, ale w tym roku niestety zgubiła liście po wystawieniu na balkon czy ją obciąć I wypuści nowe pędy czy to jest za późno jestem zrozpaczona wszyscy sąsiedzi zazdrościli więc Związałam czerwoną wstążkę mam szansę że będzie tak jak dawniej kwitła?

A ja zostawiłem moją młodą bugenwillę w ogrodzie na zimę. obsypałem ją trochę i opatuliłem torbą papierową. widzę, że przeżyła, liście zielone z boku widać pączek młody. zobac,ymy co dalej.

Podczas zimy może, chociaż też nie zawsze zrzucić liście i zawsze oszczędne podlewanie.W zimie raz na 2 tygodnie, nie lubi wilgoci.Wiem ,bo mam przywiezione z Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *