1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Drzewko tlenowe – wszystko o Oxytree: czy to roślina przyszłości?

Ogród i balkon

8 miesięcy temu

Drzewko tlenowe – wszystko o Oxytree: czy to roślina przyszłości?

Ogród Rośliny
17
7
34
17
7

Drzewko tlenowe to bardzo szybko rosnąca roślina pochłaniająca ogromne ilości dwutlenku węgla. Produkuje tlen w ilości kilkukrotnie razy większej niż inne drzewa. Czy Oxytree to drzewo przyszłości, które ocali naturalne środowisko?

Drzewo tlenowe to roślina, która powstała w warunkach laboratoryjnych. Produkuje znacznie więcej tlenu niż inne drzewa oraz pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla. Dzięki tej zdolności roślina jest postrzegana jako drzewo przyszłości. Czy faktycznie może ocalić naturalne środowisko? Czym jest Oxytree i jak wpływa na inne gatunki drzew oraz glebę? Czy w Polsce można uprawiać drzewka tlenowe? Wszystkie najważniejsze informacje, znajdziesz w tym artykule.

Drzewko tlenowe – co to jest?

Oxytree, czyli drzewko tlenowe to roślina, która została stworzona przez hiszpańskich biotechnologów w laboratorium. Nie jest drzewem naturalnie występującym na Ziemi, jak pozostałe gatunki takie jak buk czy dąb. To hybryda powstała w warunkach laboratoryjnych z mieszanki dwóch odmian Paulowni. W krzyżówce została wykorzystana Paulownia elongata i Paulownia fortunei. W 2011 roku drzewko zostało oficjalnie uznane za odmianę Paulowni. Decyzja ta została zatwierdzona przez Urząd Odmiany Roślin Unii Europejskiej.

Oxytree jest rośliną docenianą przez ekologów na całym świecie. Dzieje się to za sprawą niezwykle cennych dla środowiska właściwości tej rośliny. Drzewko tlenowe pochłania dwutlenek węgla i wytwarza ponad 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew liściastych. Jest drzewem życia, które może realnie wpłynąć na warunki klimatyczne. Drzewo tlenowe należy do grupy regulatorów klimatu.

drzewko tlenowe
Plantacja drzew tlenowych może być doskonałym źródłem drewna wysokiej jakości

Czym drzewko tlenowe różni się od drzew rosnących w Polsce naturalnie?

Paulownia Oxytree to roślina, która posiada najlepsze cechy zastosowanych w jej krzyżówce odmian. To sprawiło, że w warunkach laboratoryjnych biotechnolodzy stworzyli niemal idealne drzewo, doskonałe do regulowania zmian klimatycznych. Drzewo Oxytree różni się od naturalnie występujących gatunków drzew liściastych w Polsce intensywnością przyrostu, wyglądem, absorpcją dwutlenku węgla oraz zwiększonymi możliwościami produkcji tlenu.

Drzewko tlenowe to szybko rosnąca roślina, która w ciągu jednego sezonu może osiągnąć wysokość do 3 metrów, a w zaledwie 6 lat, aż 16 metrów. Bez wątpienia należy do roślin bardzo szybko rosnących, a to nie jedyna jego zaleta. Po ścięciu drzewko odrasta od pnia do 4-5 razy od pierwszej ścinki. Posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, który sięga nawet do 9 metrów w głąb ziemi.

Cechą charakterystyczną drzewka są ogromne, sercowate i ciemnozielone liście osiągające gigantyczne rozmiary – nawet powyżej 30 cm. Dodatkowo na przełomie kwietnia i maja na drzewie rozwijają się przepiękne, dzwonkowate i jasnofioletowe kwiatostany o długości do 40 cm.

Sprawdź też: Tamaryszek w ogrodzie – sadzenie, pielęgnacja i właściwości

Czy drzewo tlenowe jest bezpieczne?

Drzewko tlenowe jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Natomiast jeżeli chodzi o uprawę drzew tlenowych w naszym ekosystemie i ich wpływie na rosnące w nim pozostałe gatunki roślin i drzew, zdania wśród badaczy są podzielone. O tym, czy jest to gatunek inwazyjny i jak może wpłynąć na pozostałe rośliny, przeczytasz w dalszej części artykułu.

W tym momencie warto pokreślić, że zastosowanie drzewka tlenowego jest bardzo szerokie – od produkcji tlenu, przez pasze dla zwierząt, aż po drewno opałowe. Ogromne liście zawierają cenne składniki odżywcze, dlatego mogą być wykorzystywane jako pasza dla zwierząt lub stać się składnikiem biomasy. Przepiękne kwiatostany przyciągają pszczoły, więc zwiększają produkcję miodu. Z kolei drewno pozyskiwane z Oxytree jest nazywane drewnianym aluminium. To niezwykle twardy surowiec odporny na uszkodzenia, co sprawia, że może być cennym materiałem chętnie wykorzystywany w meblarstwie. Co więcej, odpowiednio przygotowane drewno z Oxytree nie pochłania wilgoci, co sprawia, że jest wykorzystywane do produkcji najlepszych i najdroższych desek surfingowych.

Niebywała intensywność przyrostu, niespotykana dotąd na taką skalę produkcja tlenu, a także walory estetyczne drzewa przyciągają osoby zainteresowane w tym importerów i plantatorów.

Sprawdź też: Wiosenne kwiaty – 10 najpopularniejszych gatunków

Czy drzewko tlenowe nadaje się do palenia?

Kolejną bardzo ważną właściwością drzewa tlenowego jest jego wartość energetyczna. Otóż drzewko tlenowe świetnie sprawdza się jako drewno opałowe. W tym celu do rozpalenia i utrzymania ognia oraz podtrzymania temperatury wykorzystuje się zrębki z gałęzi. Samo drzewo, a dokładniej jego pień, jest doskonałym źródłem wysokiej jakości drewna, które można użyć do produkcji płyt meblowych, sklejek czy mebli. Pozostałe odpady obróbki, szczególnie gałęzie można wykorzystać jako drewno opałowe.

Co więcej, całe drzewo może posłużyć jako materiał grzewczy. Na niektórych stronach importerów sadzonek pojawiają się informacje świadczące o tym, że z jednego drzewa można uzyskać około 0,5 m³ drewna opałowego. Oprócz pnia i gałęzi do palenia nadają się też liście. Ciepło spalania wynosi ok. 17 tys. kalorii, co może odpowiadać równowartości ciepła 1 tony węgla.

Bardzo interesującą cechą Oxytree jest możliwość ponownego wyrastania. W ciągu osiemnastu lat z jednej sadzonki drzewa można uzyskać od 4 do 5 pni. Sama uprawa drzewa nie jest wymagająca, a cena sadzonki waha się w granicach 50 złotych. Intensywny przyrost drzewa pozwala na pierwsze cięcie w okresie nawet od 3 do 6 lat od posadzenia sadzonki. Pień drzewa stanowi 70% drewna i najlepszą jakość przemysłową osiąga w 6. roku po posadzeniu, co nie oznacza, że nie można go użyć wcześniej, czyli np. w 3. roku. W porównaniu do wzrostu innych drzew liściastych, takich jak buk czy dąb przyrost drzewka tlenowego jest znacznie szybszy.

drzewko tlenowe - liść
Ogromne rozmiary liści umozliwiają znacznie wydajniejszą fotosyntezę

Czy w Polsce można uprawiać drzewka tlenowe?

Jak najbardziej w Polsce można uprawiać drzewka tlenowe. Nieco sceptyczniej do tego tematu podchodzi Państwowa Rada Ochrony Przyrody. Dlaczego? Otóż na ten moment nie ma żadnych badań, oceniających wpływ drzewka tlenowego na nasz ekosystem. Badacze obawiają się, że uprawa drzewka może wymknąć się spod kontroli i negatywnie wpłynąć na pozostałe gatunki drzew i roślin.

Z kolei importerzy sadzonek podkreślają zalety, jakie płyną z plantacji. Wśród nich wymieniają szerokie zastosowanie drzewa od pnia po wierzchołek korony. Podkreślają wysoką kaloryczność drewna, dużą zawartość białka i azotu w liściach, możliwość produkcji 700 kg miodu z 1 ha kwitnących drzew oraz dobrą jakość drzewa doskonałą do produkcji mebli, desek, belek czy boazerii.

Na ten moment w Polsce nie ma przepisów regulujących zakres i sposób uprawy Oxytree. Poza tym drzewko tlenowe nie znajduje się na liście gatunków obcych wymagających obserwacji. Szacuje się, że aktualnie istnieje w Polsce około 200 plantacji.

morele.net_korzystne oferty

Czy drzewo tlenowe zrzuca liście na zimę?

Drzewo tlenowe podobnie jak wiele innych drzew liściastych gubi liście na zimę. Jest to okres, w którym drzewo przygotowuje się do zimowego odpoczynku. Ogromne liście brązowieją i zwijają się, a następnie opadają na ziemię. Dzieje się tak również ze względu na dużą zawartość wody w tkankach miękiszowych liści, która ścina się pod wpływem temperatury bliskiej zeru. 

Sprawdź też: Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Jest to całkowicie naturalny proces, który nie powinien budzić obaw wśród plantatorów. Zrzucone liście należy pozostawić na ziemi i wymieszać z glebą podczas jesiennego talerzowania. Azot zawarty w leżących na ziemi liściach czyni je doskonałym naturalnym nawozem. Co najważniejsze, warto pamiętać, że podlewanie drzewek tlenowych powinno odbywać się do momentu zrzucenia liści.

Ogromne liście nie tylko nawożą i użyźniają glebę, ale też umożliwiają przeprowadzenie fotosyntezy na bardzo dużej powierzchni. Proces, o którym wspominamy, czyli wspomniana fotosynteza jest kluczowa dla wzrostu i rozwoju roślin. To właśnie w wyniku procesu fotosyntezy przez roślinę zostaje pochłaniany dwutlenek węgla i uwalniany do atmosfery tlen.

Ile tlenu produkuje drzewo tlenowe?

Drzewo tlenowe wytwarza do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami drzew liściastych. Charakteryzuje się wysoką absorpcją dwutlenku węgla, która może wynieść nawet do 111 ton w ciągu roku z 1 ha plantacji. Są to astronomiczne liczby, które doskonale pokazują możliwości pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Aby zobrazować skalę, warto przytoczyć wyniki innych liściastych drzew:

  • Dąb burgundzki (1 ha plantacji) pochłania 7,8 ton dwutlenku węgla w ciągu roku.
  • Dąb szypułkowy (1 ha plantacji) pochłania 9,1 ton dwutlenku węgla w ciągu roku.
  • Robinia akacjowa (1 ha plantacji) pochłania 10,7 ton dwutlenku węgla w ciągu roku.
  • Buk (1 ha plantacji) pochłania 11,6 ton dwutlenku węgla w ciągu roku.
  • Drzewko tlenowe (1 ha plantacji) pochłania 111 ton dwutlenku węgla w ciągu roku.

Wyniki są imponujące i co ciekawe powstały gatunek Oxytree o oficjalnej nazwie Paulownia Clon in vitro 112 ma większą zdolność do absorpcji dwutlenku węgla niż wykorzystane do krzyżówki odmiany. Pozostałe gatunki Paulownia pochłaniają około 40-60 ton dwutlenku węgla w ciągu roku z 1 ha plantacji.

las drzewek tlenowych
Las drzew tlenowych po roku od zasadzenia

Co trzeba wiedzieć o uprawie drzewka tlenowego?

Uprawa drzewka tlenowego nie jest zbyt wymagająca, wystarczy znać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze najlepszym terminem na wkopanie sadzonki na gruntach plantacyjnych jest okres od II połowy maja do końca czerwca. Jeśli planujemy wkopać sadzonkę do ogrodu, termin wydłuża się do końca lipca. Nawozy z dużą zawartością azotu można stosować do końca czerwca, następnie o obniżonej zawartości do końca sierpnia. Warto trzymać się tych terminów, ponieważ mają one wpływ na rozwój rośliny i jej zimowanie.

Kolejną istotną kwestią jest podlewanie roślin. Drzewa tlenowe wymagają podlewania aż do momentu zrzucenia liści. Opadłe liście zostawiamy na ziemi i podczas jesiennego talerzowania mieszamy z glebą. Na zimę nie okrywamy drzew – są odporne na różnice temperatur. Wytrzymują skrajne temperatury od -24 do 45 stopni Celsjusza. Przymarznięte czubki drzew przycina się wiosną.

Drzewko tlenowe dobrze rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych o pH w zakresie od 5 do 8,9. Lubi nasłonecznione stanowiska osłonięte od wiatru. Nie toleruje podmokłych terenów i kwaśnej gleby. Osoby zainteresowane stworzeniem plantacji drzewek tlenowych, powinny skontaktować się z importerami sadzonek, którzy najlepiej znają potrzeby roślin.

Szybki wzrost drzewa tlenowego – skąd się bierze?

Za intensywny przyrost drzewka tlenowego odpowiada jedna z zastosowanych w krzyżówce odmian, która charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Poza tym kluczowe znaczenie ma rozmiar liści – ogromne liście biorą udział w fotosyntezie. Jest to proces istotny dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Przy udziale energii słonecznej, dwutlenku węgla oraz wody, powstają cenne dla rośliny węglowodany i tlen.

Sprawdź też: Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!

Wytworzone cukry są cennym źródłem energii dla całej rośliny, dzięki którym drzewko tlenowe może rosnąć i się rozwijać. Dla przypomnienia rozmiar ogromnych liści Oxytree osiąga od 25 do 45 cm. Obszar liścia, na którym przebiega fotosynteza, jest więc ogromny.

Czy drzewo tlenowe jest gatunkiem inwazyjnym?

Według importerów i plantatorów drzewka tlenowe nie są gatunkiem inwazyjnym. Nasiona Oxytree są bezpłodne, co oznacza, że można go rozmnażać tylko w warunkach laboratoryjnych przez klonowanie. Ale pojawia się również wiele głosów, które nie do końca są przekonane o bezinwazyjności drzewek tlenowych. Na ten temat swoją opinię wygłosiła m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody, wskazując na brak badań w zakresie wpływu drzew Oxytree na nasz ekosystem. Trudno im mówić o tym, jak wpłynie drzewko tlenowe na inne gatunki roślin i drzew, ponieważ nie są prowadzone badania czy obserwacje na ten temat.

Wśród obaw wymienia się między innymi rozbudowany system korzeniowy. Niektóre osoby twierdzą, że sięgające nawet do 9 metrów w głąb ziemi korzenie pochłaniają składniki pokarmowe i wodę, tym samym ograbiając inne rośliny. Pojawiają się też głosy, że ogromne liście i korony drzew mogą zacieniać podłoże i utrudniać wzrost innym roślinom. Poza tym istnieje duża obawa, że uprawa drzew wymknie się spod kontroli.

Czy drzewka tlenowe to gatunek inwazyjny? Biorąc pod uwagę informacje przedstawiane przez importerów, nie. Co więcej, ogrody tlenowe działają na korzyść naturalnego środowiska, dostarczając tlen w dużych ilościach. Poza tym rosną w niesamowitym tempie. Nie musimy czekać ponad 30. lat, aby drzewo osiągnęło swoją dojrzałość.

liść drzewka tlenowego
Średnica liścia może osiągać nawet do 50 cm

Wymiary – do jakiej wysokości rośnie drzewko tlenowe?

Drzewo tlenowe to jedno z najszybciej rosnących drzew na świecie. Już po roku może osiągnąć 3 metry wysokości. Natomiast po 10 latach nawet 30 metrów. Swoją dojrzałość przemysłową osiąga w 6. roku od posadzenia, mając około 16 metrów. Pierwsza wycinka może mieć miejsce wcześniej, a dokładniej już w 3. roku od posadzenia. Obwód 4-letniego drzewa tlenowego może wynieść około 80 cm. Średnica ogromnego liścia waha się w granicach 25-45 cm. Drzewo odrasta od pnia 4, a nawet 5 razy po wycince.

Wszystkie wyżej wymienione zalety, cechy i właściwości drzewka tlenowego, sprawiają, że z pewnością jest to drzewo przyszłości, które uprawiane w kontrolowanych plantacjach może korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne, warunki klimatyczne, a także zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na drewno.

Źródło obrazów: oxytree.pl, mat. prasowe

17
7

Podziel się:

Komentarze (34)

Dostałam b. zniszczone sadzonki. Mam je 3 lata. Rosną jak burza . W tym roku mają pąki ale nie wiem czy nie przemarzły. Jestem bardzo zadowolona. Po wsadzeniu drzew do gleby też myślałam że padły ale w następnym roku dały popis wzrostu. Są piękne i każdy się zachwyca. Jedna sadzonka jest z przyrostu korzeniowego i też rośnie jak szalona

Jedna wielka ściema!!! Niebezpieczna dla środowiska odmiana paulowni otrzymana metodą GMO. Trzeba zachować wielką ostrożność wprowadzając ją do naszego środowiska, a najlepiej tego unikać. Eksperci słusznie nie akceptują czegoś takiego… Zaufajmy im właśnie! A tlen produkują równie dobrze rodzime gatunki, których nie doceniamy.???? Lepiej nie ryzykować. Coś, co rośnie w takim tempie, eksploatuje maksymalnie glebę i wyciąga z niej całą wodę, co może osuszać całą okolicę: pobliskie pola , bagna czy las. Błagam o rozsądek: nie to złoto, co się świeci!!!

Jeśli chcesz założyć plantację, to niech Ci pokażą w Polsce taką co już istnieje od kilku lat, conajmniej 5-6 lat. Te drzewa już są w Polsce około 15 lat, a plantację jak powstawały tak za 2-3 lata ginęły.
Drzewa te przemarzają, są bardzo łamliwe i ciężko się dochować zdrowego okazu.
Mam oxytre 6 lat i ma może z 6m a pień około 30cm średnicy. Pień nadaje się tylko do spalenia w piecu bo praktycznie co roku przymarza od północnej strony.
NIE POLECAM. Szkoda pieniędzy na sadzonki. Tak jak ktoś już napisał,,zarabiają Ci co sprzedają sadzonki,, a ty tylko możesz umoczyć duże pieniądze.
Pozdrawiam

G***o prawda … drzewko ma koło 6 lat … stosowałem się do zaleceń i pielęgnacji… w drugim roku prawie zdechło… przesadziłem w inne miejsce ,obecnie ma około 60 cm wzrostu… Totalnie olałem to coś… albo będzie rosło albo 54zl psu w d**e.

Drzewo tlenowe które zakupiłem,żenada.Najpierw kłóciłem się pewnie zupełnie nie potrzebnie.Po wielu tygodniach dostałem kolejna sadzonkę.Iiii nic.Niby rośnie wszędzie ,nie prawda .Chodziłem koło jednej i drugiej i nic z tego nie wyszło..Pozdrawi.

Mam pięknie rośnie nie rozumiem w czym problem. Kupiłam posadziłam i zapomniałam.Na wiosnę zastanawiałam się skąd ta dynia. A to było to. Dobrze że tak głęboko zapuszcza korzenie można pod nim sadzić inne rośliny, dobrze że można ścinać i odrasta same zalety. Sądzę że malkontentowi nic nie urośnie.Nawet bezproblemowe Oxytree.Ja bym tez nie chciał

Ja posiadam takie drzewa i pięknie rosną,żadnej pieleģnacji A sadzonki były 5centymetrowe rosną ładnie i w tym roku duży wypuścił kwiatostany które zakwitną.prawdopodobnie na wiosnę to drzewo szybko rośnie pozdrawiam maruderów

Cytowana w artykule Państwa Rada Ochrony Przyrody (czyli eksperci) w opinii nie tylko wyrażali obawy dot. wpływu na rodzimą przyrodę, ale w ogóle podważali większość podawanych w reklamówkach hura-„faktów” o tej odmianie. Zwykłe naciągactwo, żerujące na braku elementarnej wiedzy przyrodniczej większości społeczeństwa. Jeśli autor zna się na motoryzacji, niech pisze o samochodach, a nie kopiuje reklamówki naciągaczy dotyczące przyrody.

Oxytre to typowy chwast, nie rośnie tak jak miało, choć warunki ma odpowiednie, także nie polecam, pieniądze na tym robią tylko VI którzy sprzedają te sadzonki a ogólnie to badziewie.

Ja mam rośnie wspaniale parę sztuk wyciąłem i co roku odrastają. Mam Paulownię Tomestosa pięknie kwitnie wysokie na około 15 m. Paulownia nie lubi przeciągów i mokrego podłoża. W artykule napisali to samo że musi mieć odpowiednie warunki bo inaczej nie urośnie. NIEDOWIARKÓW zapraszam do mnie. Pozdrawiam.!!!

Kupiliśmy sadzonki jakieś 10 lat temu, były to 10-cio centymetrowe korzonki z kiełkami. Z 8 wyrosło 5, jedno zgodne z opisem po wykopaniu do przesadzenia co roku odrasta na ponad 3m po kilka odrostów. Ciężko się go pozbyć jak mu miejsce podpasuje.

Firma nastawiona na zrobienie z klienta frajera. Żadne sprzedane w Polsce drzewa nie rosną a oni nie uwzględniają reklamacji! Znam ich i przestrzegam nie kupujcie tego !

Raczej drzewko śmierci. Na niektórych uprawach specjalnie sztucznie dodaje się CO2 aby lepiej rosły. Podstawy biologii oni robią z nas głupców wciskając że CO2 niszczy planetę.

Posadzone 4 sztuki ,po czterech latach została jedna wysokość góra 70cm .
Piszą bajki i ludzie to kupują ,taki pozew zbiorowy by się przydał za nie rzetelną inwormacje.

Nie ta strefa klimatyczna do uprawy tego drzewa …znam mnóstwo osób które wydały od 50,-zł do 1000.000,-na plantację(tak miliona)…wszystkie twierdzą że mafia zmieniła branży…i przy pomocy EU promuje temat

Pic na wodę, fotomontaż. Unikajcie jak możecie. 10 lat temu obiecywali odkup drewna po100€.
Nie może być drewno twarde i szybko rosnące. Z jakim polskim gatunkiem można porównać? Z Populus tremula czyli osiką.
Gęstość osiki to 480-580kg/m3 a paulowni 380kg/m3. Według danych z firmy).

Na zdjęciu nie jest pokazany las po roku od posadzenia, to badziewie rośnie niedaleko, jeżeli chodzi o sadzenie w ogrodach wygląda okropnie a na ziemię to już w ogóle las patyków

Nie dajcie się nabrać. Przyrost w naszych warunkach klimatycznych oraz udarność założonych upraw nie wygląda tak pięknie jak w przedstawionym artykule.

Bzdura, albo ja nie mam wiedzy na temat uprawy tych drzew albo tu napisali bzdury. Miałem 6 takich drzew, żadne nie dorosło do 3 metrów. Poprostu uschły nawet podlewanie nie pomagało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *