Starzec Rowleya, czyli niezwykle popularna roślina, która wyróżnia się na tle innych sukulentów. Dlaczego jest nazywana sznurem pereł? Czy to roślina odpowiednia dla każdego?
Starzec Rowleya – Senecio Rowleyanus – co to za roślina? Skąd nazwa „zwisający sznur pereł”?
Starzec Rowleya to gatunek sukulentów z rodziny astrowatych pochodzący z Afryki Południowej. W naturze ma zwyczaj porastać suche, półpustynne, niekorzystne dla większości roślin obszary. Należy do ogromnej grupy osobników, przekraczającej grono tysiąca gatunków możliwych do spotkania na całej ziemi. Pędy starca Rowleya są w stanie zwisać lub płożyć się, a przy pierwszym potencjalnym kontakcie z podłożem – wypuszczają korzenie.
Sukulent ten najłatwiej rozpoznać można po mięsistych i kulistych liściach. Ich osobliwy kształt wynika z klimatu naturalnego występowania starca zwisającego – przybrały go, aby zminimalizować powierzchnię utraty wody. Każdy okrągły fragment rośliny ma wąskie, przezroczyste okienko, przez które światło dociera do jego głębszych obszarów. Właśnie takiej modyfikacji budowy roślina zawdzięcza przydomki: sznur pereł lub pęk korali.
Dlaczego starzec Rowleya jest tak popularny?
Starzec Rowleya w dużej mierze zyskał popularność dzięki wcześniej wspomnianym nietypowym liściom. Bardziej wtajemniczeni wiedzą jednak, że ta roślina – po zapewnieniu jej odpowiednich warunków – jest w stanie zakwitnąć. Mimo skłonności do pełzania po podłożu najatrakcyjniej wygląda na podwyższeniu lub zawieszona pod sufitem. Pędy starca w takim ułożeniu mogą swobodnie zwisać i demonstrować własną, unikalną urodę – dlatego właśnie chętnie wykorzystuje się je przy aranżacji tzw. zielonych ścian.
Podstawowe wskazówki na temat pielęgnacji starca
Starzec zwisający to sukulent wrażliwy na błędy pielęgnacyjne. Szansa na powodzenie w jego uprawie ulega jednak zwiększeniu, kiedy zapewnimy mu warunki bytowania zbliżone do tych, w jakich występuje w naturze. Mimo tego, że klimat półpustynny jest nieosiągalny do odwzorowania w warunkach domowych, to istotna wskazówka, która pomoże Ci odnaleźć złoty środek w zakresie pielęgnacji starca. Dzięki niej wywnioskujesz na przykład optymalny stopień wilgotności podłoża lub rodzaj padania światła.
Starzec Rowleya – stanowisko oraz podlewanie
Podstawowym kryterium, koniecznym do osiągnięcia prawidłowego wzrostu rośliny jest odpowiednie stanowisko. Powinno być jasne, ale nie nasłonecznione – starzec Rowleya preferuje obszary zacienione, warto więc zapewnić mu taki typ schronienia. W okresie letnim należy szczególnie zwrócić uwagę na to, by zapobiec poparzeniom pędów. Odpowiednim miejscem bytowania rośliny będzie parapet wschodni lub południowowschodni.
Sprawdź też: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Zimą zapewnij starcu Rowleya chłodniejsze, jasne pomieszczenie. Podłoże utrzymuj w stanie prawie podsuszonym – w tym okresie najlepiej ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum i od czasu do czasu delikatnie zraszać pędy starca. Odpowiedni odpoczynek rośliny zimową porą zwiększa szansę na jej zakwitnięcie w okresie letnim. Kwiat Senecio jest mały, lejkowaty i – podobnie jak u reszty przedstawicieli rodziny astrowatych – zebrany w gęste kwiatostany.
Starzec (Senecio) – jaka ziemia, jak nawozić
Starzec Rowleya najlepiej czuje się w ziemi dla sukulentów. Jeśli nie masz takiej – użyj zwykłej ziemi z dodatkiem wermikulitu lub żwiru marmurowego. Na dno połóż parę większych kamieni, żeby roślina nie „stała” w wodzie. To rozwiązanie pozwoli Ci zapobiec potencjalnemu przegniciu – podobnie jak doniczka z terakoty, która pochłania nadmiar wilgoci. Warto też zwrócić uwagę na to, by nie sadzić starca za głęboko w ziemi i nie zmieniać mu zbyt często miejsca przebywania.
Roślinę tę trzeba nawozić oszczędnie, najlepiej w okresie letnim i wiosennym. Jeśli pragniesz wspomóc rozwój starca zwisającego, zdecyduj się na potraktowanie go płynnym nawozem do kaktusów lub sukulentów. Substancji odżywiającej należy używać raz na dwa tygodnie i zaprzestać jej stosowania wraz z nadejściem jesieni. W przypadku płynnych nawozów istotne jest też korzystanie z nich zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż nieodpowiednia dawka potencjalnie zaszkodzi sukulentowi.
Choroby starca Rowleya
Starzec zwisający jest rośliną mało podatną na choroby lub pasożyty, dopóki zasady dbania o nią są w odpowiedni sposób przestrzegane. Najczęstsze z zagrożeń mogących dotknąć Senecio to przędziorki, mszyce oraz grzyby – ich obecność poznamy po brązowych plamach, pajęczynach, zżółknieniu pędów lub pojawieniu się białego nalotu. Z kolei szara zgnilizna pojawi się na starcu Rowleya wskutek przelewania rośliny, nieodpowiedniej temperatury otoczenia lub słabego oświetlenia.
Starzec Rowleya – rozmnażanie
Na atrakcyjność starca zwisającego wpływa również jego zdolność do rozmnażania. Wystarczy jedna roślina, aby dać początek licznym pokoleniom kolejnych osobników. Aby samodzielnie rozpocząć hodowlę Selencio, wystarczy umieścić w ziemi kilka pędów pobranych z rośliny macierzystej, docisnąć do podłoża i delikatnie przysypać. Po krótkim czasie powinny pojawić się korzenie świadczące o powodzeniu rozmnażania. Cały proces tworzenia sadzonek najlepiej rozpocząć wiosną lub latem, by zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu młodym osobnikom.
Sprawdź też: Urban jungle we wnętrzach: jak zaaranżować mieszkanie w stylu miejskiej dżungli? Inspiracje i aranżacje
Gdzie kupić starca? Starzec Rowleya – cena
Senecio Rowleyanus występuje w większości lepiej zaopatrzonych sklepów ogrodniczych – najprawdopodobniej odnajdziesz go na dziale z sukulentami lub okazami egzotycznymi. Cena tej rośliny waha się od 18 do 30 zł. Kupić można również kolekcjonerską odmianę starca Rowleya – Variegata. Cechą czyniącą go rozchwytywanym przez wielbicieli botaniki jest ubarwienie odbiegające od typowego. Niskobudżetowe rozwiązanie w tym przypadku to zakup pojedynczej szczepki – pamiętaj jednak o tym, że będziesz musiał samodzielnie odchować młodego osobnika.
Starzec zwisający, podobnie jak większość sukulentów, to roślina umiarkowanie trudna w utrzymaniu. Selencio może sprawić parę problemów początkującym właścicielom, jednak w połączeniu ze zrozumieniem zasad pielęgnacji jego utrzymanie staje się intuicyjne i bezproblemowe. Włożony wysiłek z pewnością zrekompensują walory ozdobne starca zwisającego, czyniące go unikalną i atrakcyjną ozdobą Twojego domu.