1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Katalpa – surmia. Jak pielęgnować drzewo ozdobne?

Ogród i balkon

6 miesięcy temu

Katalpa – surmia. Jak pielęgnować drzewo ozdobne?

Rośliny
6
3
0
6
3

Katalpa znana również jako surmia to drzewo ozdobne. Poznaj jej odmiany, dowiedz się, jak o nią dbać i kiedy kwitnie. Ten artykuł przybliży Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o katalpie.

Chcesz posadzić w ogrodzie nowe drzewo? Katalpa to znakomity wybór. Zachwyci Cię pięknymi liśćmi, kwiatami, pokrojem, a także działaniem, które odstrasza komary. Zobacz, co powinieneś o niej wiedzieć i przekonaj się, czy surmia może pojawić się również na Twojej posesji! 

Katalpa surmia – charakterystyka

Skąd pochodzi surmia? To roślina, która dotarła do nas wprost z Azji. Uwielbia ona ciepło, stąd czasem sprawia drobne kłopoty w naszym klimacie. W Polsce dorasta ona maksymalnie 10 metrów, natomiast w środowisku naturalnym aż do 20 metrów!  

katalpa
Surmia pięknie kwitnie każdego roku

Katalpa w ogrodzie stanowi znakomitą dekorację. Charakteryzuje się ona rozłożystą koroną, którą tworzą duże, przywodzącymi na myśl egzotykę liście. Ich rozpiętość to nawet do 25-30 centymetrów, a kształt jest wyraźnie sercowaty. Urocze kwiatki w kolorze białym, żółtym lub lekko różowym mają piękny zapach. Po przekwitnięciu możemy podziwiać strąki zwisające z miejsc, gdzie kwitły kwiaty. Dzięki temu drzewo ozdobne prezentuje się niezwykle dekoracyjnie cały rok.

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

Surmia nie wytwarza owoców. Mimo to naprawdę warto pokusić się o jej zakup i posadzenie w ogrodzie. Katalpa na pniu będzie skutecznie odstraszać komary, a jej piękny, wyjątkowy wygląd doskonale dopełni Twój ogród

Reklama

Katalpa – odmiany

W naszych przydomowych ogródkach najczęściej pojawia się katalpa szczepiona. Mieć ona może natomiast przeróżne odmiany. Wśród nich najczęściej spotykane są:

  • katalpa Nana (katalpa kulista) – najmniejsza odmiana surmii kwitnącej na biało,
  • katalpa Aurea – odmiana o średniej wielkości, białe kwiaty z fioletowymi i pomarańczowymi plamkami,
  • surmia bignoniowa (katalpa zwyczajna) – kwitnąca na biało,
  • surmia żółtokwiatowa – kwitnąca na żółto, kwiaty skropione są fioletem wewnątrz, oprócz tego jej liście mają po 2 boczne klapy, a drzewko może osiągnąć do 15 metrów (w warunkach naturalnych),
  • surmia wielkokwiatowa – ma podobne kwiaty do zwyczajnej, jednak jej liście mogą osiągać aż do 40 centymetrów,
  • katalpa Purpurea – charakteryzuje się purpurowo-brązowymi liśćmi, które zielenieją z czasem, a sama korona drzewa osiąga do 5 metrów szerokości.
Piękny zapach kwiatów surmii poczujemy już z początkiem lata

W zależności od tego, co Ci się podoba, taka w Twoim ogrodzie powinna pojawić się katalpa. Aranżacje z którąkolwiek z nich są świetne i robią ogromne wrażenie. Każda odmiana ma bardzo zbliżone wymagania glebowe i pielęgnacyjne, dzięki czemu nie będziesz mieć najmniejszego kłopotu nad zapanowaniem nawet nad kilkoma gatunkami w swoim ogrodzie!

Zadbaj o swoje katalpy!

Jak wygląda katalpa? Kiedy kwitnie?

Surmia to drzewko, które ożywi każdą aranżację ogrodową. Cechuje się ono krótkim i nie za grubym pniem. Może mieć ona zaokrągloną lub stożkową koronę, różnokolorowe kwiaty o dzwoneczkowym kształcie, a także oryginalnie prezentujące się liście. Po przekwitnięciu kwiatów możemy zaobserwować charakterystyczne strąki z nasionami.

morele.net_korzystne oferty

Czym wyróżnia się katalpa? Kwiaty tej rośliny są miododajne, jednak nie każdy egzemplarz zapewnia kwitnienie. Zwłaszcza jeśli w naszym ogrodzie pojawiła się Nana, czyli katalpa na pniu. Jak szybko rośnie? Podobnie jak inne surmie, jednak nie wymaga ona podcinania! Zawsze jest to kilka centymetrów rocznie, dopiero po kilku latach znacznie zwalnia. 

Sprawdź też: Drzewka ozdobne – ranking najpiękniejszych drzew ozdobnych

Kwitnienie surmii przypada na czerwiec i lipiec. Wtedy właśnie pięknie pachnące kwiatostany będą kuszące dla motyli i pszczół, dzięki czemu Twój ogród stanie się istną stołówką dla pożytecznych owadów. 

Gdzie i kiedy sadzić katalpę? Jakie ma wymagania glebowe?

W Twoim posiadaniu jest już katalpa? Kiedy sadzić to ozdobne drzewko? Surmia z gołym korzeniem powinna znaleźć się w ogrodzie w okresie wiosennym lub jesiennym. Roślina zakupiona w pojemniku może zostać posadzona w trakcie trwania całego sezonu. 

Warto także dobrać odpowiednie miejsce dla surmii. Szczególnie polecane są miejsca osłonięte od wiatru, lecz pełne słońca. Roślina nie poradzi sobie ze zbyt słabym nasłonecznieniem oraz wystawieniem na działanie chłodnego wiatru.

Katalpa
Charakterystyczne liście katalpy prezentują się zjawiskowo

Ziemia, w której mają rosnąć katalpy, powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem i dobrą przepuszczalnością. Dzięki temu nie będzie istniało ryzyko przelania, a dobrze dobrana gleba sprawi, że surmia będzie wzrastać bez najmniejszych kłopotów. Młode katalpy muszą być nawadniane regularnie – raz na dwa tygodnie. 

Jak powinna być pielęgnowana katalpa? Przycinanie, podlewanie i nawożenie  

Znaczna większość odmian katalpy powinna być przycinana. Dzięki temu zyskuje ładny pokrój, staje się gęstsza, a także zdrowsza. Zabieg ten należy przeprowadzać zaraz po posadzeniu i wtedy skrócić wysokość rośliny o połowę. Rutynowe podcinanie z kolei należy wykonywać wiosną – należy usuwać wtedy chore i przemarznięte pędy. 

Podlewanie dotyczy jedynie młodych sadzonek. Jak już wspomnieliśmy – je trzeba regularnie podlewać raz na dwa tygodnie w sezonie. Dorosłe rośliny raczej tego nie potrzebują, choć wspomożenie ich w upalne lato na pewno nie będzie także złym pomysłem.

Sprawdź też: Drzewko tlenowe – wszystko o Oxytree: czy to roślina przyszłości?

Jakiego nawożenia potrzebuje katalpa? Drzewo tlenowe w tym przypadku ma od niej znacznie większe wymagania. Surmia wymaga jedynie zasilenia poprzez wymieszanie ziemi, w której rośnie z dojrzałym kompostem. Zbyt wiele składników odżywczych w glebie sprawi, że roślina nie przygotuje się odpowiednio na zimę, przez co może przemarznąć. Niezależnie od tego – przed nadejściem przymrozków warto usypać kopczyk z kory dookoła podstawy pnia i zabezpieczyć pędy słomą.

Jakie problemy może mieć katalpa? Choroby

Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się kłopotem w uprawie katalpy okazują się choroby grzybowe. Wynikają one z zaniedbania obowiązku, jakim jest grabienie liści. W ten sposób mogą także pojawić się szkodniki na roślinie, a rozwój choroby zacznie się od korzeni. 

Jak rozpoznać to, że nasza katalpa choruje? Pędy będą znacznie słabsze, liście brązowieją, a nie opadają. W ten sposób możemy mieć pewność, że drzewo ma problem z pobieraniem wody i należy sięgnąć po odpowiedni środek przeciwgrzybiczy. Wtedy też musisz obciąć zainfekowane pędy. 

Inną chorobą, która może przytrafić się naszej roślinie, jest plamistość liści. Zauważyć wtedy można brązowe plamy, które otoczone są czerwoną lub żółtą barwą. Następnie liście całkowicie żółkną i opadają. Taka sytuacja zmusza nas, by całe drzewo potraktować fungicydem. 

katalpa
Delikatne zabarwienie na fioletowo i żółto odnajdziemy na kwiatkach surmii

Mączniak prawdziwy to kolejne schorzenie, które natomiast objawia się mączystymi plamami na liściach, pędach i kwiatach. Zwłaszcza dotyka ona młode sadzonki.

Szkodniki, które atakują surmię to przede wszystkim mszyce brzoskwiniowe oraz przędziorki. Obecność tych pierwszych objawia się poskręcanymi liśćmi, te drugie z kolei działają na liście tak samo – jednak oprócz tego na roślinie pojawiają się charakterystyczne pajęczynki. 

6
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *