1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Odgrzybianie – jak usunąć pleśń ze ściany? Poradnik krok po kroku

Poradniki

1 rok temu

Odgrzybianie – jak usunąć pleśń ze ściany? Poradnik krok po kroku

DIY Porządki domowe
32
14
16
32
14

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie pojawia się wraz z tym nieestetycznym i niebezpiecznym dla zdrowia problemem. Czarne plamki tylko wyglądają niepozornie, dlatego nie możesz ich ignorować. Sprawdź domowe sposoby na odgrzybianie ścian!

Jak usunąć pleśń ze ściany – skąd się bierze pleśń?

Zanim dowiesz się, jak usunąć pleśń ze ściany, powinieneś wiedzieć, skąd bierze się ten problem. Wiedza na ten temat pomoże Ci nie tylko wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, lecz także zapobiec ich ponownemu rozwojowi. Pleśń i grzyb na ścianie pojawiają się najczęściej w wyniku nadmiernej wilgoci. Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić Twój niepokój, są czarne plamki na ścianach. Wyglądają one nieestetycznie oraz wpływają negatywnie na zdrowie.

Pleśń i grzyb na ścianie pojawiają się najczęściej w pomieszczeniach, w których oprócz nadmiernej wilgotności panuje podwyższona temperatura. Dlatego problem ten dotyczy najczęściej takich pomieszczeń jak łazienki oraz kuchnie. Kiedy zignorujemy pleśnie lub grzyby na ścianie, mogą rozprzestrzenić się i zadomowić również w salonie czy sypialni. Co przyczynia się do powstawania idealnych warunków dla rozwoju tych mikroorganizmów?

jak usunąć pleśń ze ściany
Pleśń na ścianie często jest wynikiem złej wentylacji

Sprawdź też: Zagrzybiona ściana: jak usunąć grzyba ze ściany?

Po pierwsze – nieprawidłowa wentylacja, która zaburza cyrkulację powietrza. Może ona wynikać z błędów na etapie jej projektowania lub wykonania. Częstym niedopatrzeniem jest zły dobór wentylatora do nieruchomości. Kiedy urządzenie blokuje powietrze, zamiast je odprowadzać, pojawia się wilgoć na ścianie. Po drugie – pleśnie i grzyby powstają także w wyniku błędów projektowych i wykonawczych całego budynku. Przykładem może być pojawianie się mostków termicznych w miejscach, gdzie mur styka się z obróbkami okien, dachu czy fundamentów.

Zbyt duża wilgoć w domu? Kup osuszacz powietrza!

Na koniec warto wspomnieć, że pleśń czy grzyb na ścianie pojawiają się często w wyniku zdarzeń losowych. Mogą to być między innymi przeciekanie dachu podczas ulew bądź zalanie mieszkania. Podstawową odpowiedzią na pytanie, jak usunąć pleśń ze ściany, jest zlikwidowanie przyczyny nadmiernej wilgotności. 

Pleśń a grzyb – różnice 

Wilgoć na ścianie sprzyja powstawaniu zarówno pleśni, jak i grzybów. Musisz jednak wiedzieć o różnicach pomiędzy tymi drobnoustrojami, by móc je skutecznie zwalczać. Grzyb w domu jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, a także struktury budynku. Niszczy materiały budowlane i zadomawia się nawet w drewnie czy betonie. 

morele.net_korzystne oferty

Ponadto grzyb na ścianie wydziela nieprzyjemny zapach, rozrasta się w szybkim tempie, zajmuje coraz większe przestrzenie oraz tworzy charakterystyczne narośle. Warto również pamiętać, że występują różne rodzaje grzybów domowych, między innymi: stroczek łzawy, twardziak łuskowaty, siarkowiec płotowy. Największe zagrożenia dla człowieka stwarzają jednak takie odmiany jak kropidlak cytrynowy lub czarny oraz pleśniak zielony. Są to rodzaje grzybów pleśniowych.

Pleśnie występują najczęściej na sufitach oraz górnej części ścian. Dodatkowo przybierają formę małych, czarnych plamek, ale warto zachować ostrożność, ponieważ może pojawiać się również w innych kolorach, na przykład zielonym, rudym czy żółtym. Pleśń na ścianie nie przenika w kolejne warstwy materiału, a więc nie uszkadza go. 

Odgrzybianie – o czym należy pamiętać?

Odgrzybianie ścian pomoże Ci w walce z nieproszonymi gośćmi, ale nie zagwarantuje wyplenienia problemu na dobre. Najważniejszą i podstawową kwestią jest usunięcie przyczyny powstawania wykwitów. Jeżeli wilgoć na ścianie pojawia się w wyniku niewłaściwej wentylacji, należy naprawić wadliwą instalację oraz przymocować dodatkowe nawiewniki okienne. 

Grzyb w domu, który pojawił się wskutek błędów konstrukcyjnych, wyeliminujesz za pomocą specjalnych preparatów, ale pamiętaj również o poprawieniu zabezpieczeń i uszczelnieniu budynku. Jeżeli rozpoczniesz odgrzybianie ścian bez zdiagnozowania oraz usunięcia źródła problemu, powróci on prędzej czy później. Jak usunąć grzyba ze ściany? Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu została zainfekowana konkretna powierzchnia.

jak usunąć pleśń ze ściany - spray
Specjalistyczne preparaty z pewnością pomogą Ci się pozbyć pleśni na ścianie

Łatwe usuwanie nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy lub finansów. Najczęściej obejmuje po prostu zastosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych. Ta metoda dotyczy grzybów, które znajdują się wyłącznie na powierzchni i nie dotarły jeszcze w głąb materiałów budowlanych. Musisz jednak pamiętać, by wcześniej odpowiednio zadbać o własne bezpieczeństwo. Są to środki szkodliwe dla zdrowia, dlatego przed rozpoczęciem odgrzybiania skup się na ochronie swojego ciała.

Jak usunąć grzyba ze ściany, gdy przeniknął on w głąb materiałów budowlanych? W tym przypadku należy dotrzeć do źródła, na przykład: jeżeli farba zaczyna odchodzić, a szkodniki dostały się pod tynk, nie unikniesz większego remontu. Musisz skuć te warstwy materiałów budowlanych, a następnie na oczyszczoną powierzchnię wprowadź preparaty grzybobójcze. Wiesz już, co zrobić z grzybami, czyli poważniejszym przeciwnikiem. Jak usunąć pleśń ze ściany?

Usuwanie pleśni ze ściany – domowe sposoby

Jeżeli na ścianie pojawiają się czarne, drobne plamy, czyli pleśń, możesz skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Podstawowym rozwiązaniem jest ocet, który należy wymieszać z wodą – 1/2 szklanki wody zmieszać z 1/4 szklanki octu. Powstałą mieszaniną należy spryskać zainfekowaną powierzchnię. Po 15 minutach musisz tylko zmyć środek i gotowe. Jest to sposób na usuwanie pleśni ze ściany znany od lat. Domowe metody usuwania wymagają większego nakładu pracy oraz cierpliwości, ale stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla profesjonalnych środków grzybobójczych.

Środki czystości, które pomogą Ci zadbać o mieszkanie:

Woda utleniona to kolejny domowy środek na pleśń, który działa bakteriobójczo i umożliwia przede wszystkim usunięcie nieestetycznego nalotu ze ściany. Podobny efekt można uzyskać również z pomocą roztworu wody z solą lub sodą. Coraz częściej stosuje się również olejek z drzewa herbacianego. Po zmieszaniu tej substancji z wodą uzyskasz domowy środek na pleśń, który należy zostawić na ścianie na 2-3 doby, a następnie zmyć i osuszyć ścianę.

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o wilgotności powietrza w domu

W walce z pleśnią sprawdzą się również cytrusy. Możesz zastosować ekstrakty z pestek grejpfruta, pomarańczy lub cytryny. Jeżeli dodasz 20-30 kropelek takiego roztworu do wody, stworzysz domowy środek na pleśń. Gdy te sposoby nie sprawdzą się w Twoim domu, możesz także zastosować specjalne preparaty grzybobójcze lub inne środki chemiczne zawierające chlor, na przykład Domestos. Aby uniknąć ponownego pojawienia się pleśni, warto zawsze skonsultować się ze specjalistą. 

Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć pleśń ze ściany i co zrobić z grzybami domowymi, musisz pamiętać przede wszystkim o znalezieniu źródła problemu. Następnie należy usunąć wadliwe elementy konstrukcji budowlanej czy instalacji wentylacyjnej. Dopiero teraz przychodzi czas na zastosowanie preparatów wspomnianych powyżej lub pomocy specjalistów.

32
14

Podziel się:

Komentarze (16)

Nie bawiłbym się w domowe mikstury, szczególnie o tak niejasnym przepisie jak tu serwowany, tylko kupił preparat. Są tanie, pół litra za nieco ponad 10 zł np. Savo, czy jak mu tam. Zadziała. O ile oczywiście co słusznie podkreślono w artykule, usunie się przyczynę, a przyczyna przeważnie to przeważnie za słabe grzanie pomieszczenia i / lub wentylacja. Pomieszczenia są za szczelne, no ale niektózy nadal mają stare okna bez nawieników, lub ich nie używają, więc tego ruchu jest mało. Jak nie planujemy wymiany, to nawet zwykły wentylator styknie dla ruchu powietrza, no i trzymać drzwi otwarte do reszty mieszkania / domu.

Tylko podchloryn sodu 15% do świeżych, małych wykwitów rozcieńczony, do grubszej sprawy, 15%. Smród może utrzymać się kilka dni.

Po przeczytaniu artykułu nawet nie pomyślałem o innym occie tylko o spirytusowym 10% przecież z tego grzyba nie będę obiadu gotować

Cenne uwagi ale mało konkretne. Dlatego pewnie, że autorem jest kobieta – bez urazy.
Woda utleniona w sprzedaży ma tylko 3 procentowe stężenie. Potrzeba minimum 14. Np. na portalach kupić da się 12 na osobę albo więcej ale już na firmę i po wypełnieniu formularza.
Chodzi o ocet spirytusowy czy jaki?
Ilu procentowy?
Zamiast lać domestos rozcieńczony w taki sposób, żeby najlepiej przez atomizer go podać, można kupić podchloryn sodu z wodorotlenkiem sodu używany do odkażania studni wody pitnej. Taniej wyjdzie i bez zbędnych dodatków zapachowych i wypełniaczy.
Nie jestem specjalistą. Pojawił się problem i go rozwiązuję ?

Podstawowym rozwiązaniem jest ocet, który należy wymieszać z wodą – 1/2 szklanki wody zmieszać z 1/4 szklanki octu. Powstałą mieszaniną należy spryskać zainfekowaną powierzchnię. Po 15 minutach musisz tylko zmyć środek i

Generalnie wszystko ok, ale nie zawsze da się wyeliminować przyczynę. Np.ktoś mieszka w bloku, mieszkanie nie należy do niego, nie może wprowadzać zmian w konstrukcji etc.

W istocie, to ważna informacja, dziękujemy za sugestię! Poprawiliśmy artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *