1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Jak zrobić zakładkę do książki? Poradnik z wzorami

Zrób to sam

7 miesięcy temu

Jak zrobić zakładkę do książki? Poradnik z wzorami

DIY Dodatki
3
0
0
3
0

W niniejszym poradniku wyjaśniamy, jak zrobić zakładkę do książki z kotkiem lub kwiatkiem. Zapoznamy się też z innymi sposobami na zrobienie zakładki. Głównie tymi najprostszymi, ale i takimi, które sprawdzą się w praktyce i jako prezent.

Jak zrobić zakładkę do książki? Nic prostszego!

Zakładka do książki to drobiazg, acz niezbędny wszystkim tradycyjnym czytelnikom, którym nie w głowie czytnik ebooków. Przy zakupie książki niewykluczone, że swego rodzaju zakładkę otrzymamy w zestawie. Nie jest ona w żaden sposób wyjątkowa, dlatego można zrobić własną zakładkę do książki. Jeśli zadajesz sobie pytanie jak – sprawdź poradnik poniżej. Zrobienie zakładki do książki to dla dzieci najlepsza szansa na wejście w tematykę rękodzieła. Dorosłym rzeczone zadanie nie sprawi absolutnie żadnych trudności. Własnoręcznie wykonana zakładka do książki oczywiście się przyda, ale i sama radość z kreatywnego procesu jest niezastąpiona. Taka zakładka to w dodatku ciekawy prezent dla zachłyśniętych książkami o różnych gatunkach. Sposobów na zrobienie zakładki do książki jest tak dużo, że bez obaw można wykonać coś spersonalizowanego. Jedynym ograniczeniem, jak w czytaniu książek, jest wyobraźnia.

morele.net_korzystne oferty

Czego możesz potrzebować do zrobienia zakładki do książki?

 • papier techniczny – może być różnego koloru, w zależności od tego, jaką zakładkę chcesz zrobić. Techniczny z tego względu, że jego grubość i sztywność nadadzą się na zakładkę.
 • nożyczki – nie trzeba wiele tłumaczyć, przydadzą się do cięcia materiału.
 • linijka – aby zakładka do książki nie tylko była równa, a jeszcze wykonana z dbałością.
 • ołówek – do szkicu i wyznaczania krawędzi, po których będziesz ciąć. Najlepiej z gumką, aby później usunąć ślady po ołówku.
 • materiał jak wstążka lub włóczka – do ozdoby, aby zrobiona zakładka do książki nie była jedynie kawałkiem papieru.
 • dziurkacz – przez coś trzeba jednak przeprowadzić kawałek materiału.
 • farby, flamastry, pisaki lub kredki – by stworzyć rzeczywiście własną zakładkę do książki, pokolorować i narysować wzór.

Sprawdź też: Biblioteczka w salonie: wszystko o stylowej aranżacji ściany z książkami. Inspiracje i pomysły na wnętrze

Jak zrobić zakładkę do książki z kotkiem?

Kto nie lubi kotków? Zrobienie zakładki do książki z kotkiem nie kosztuje wiele pracy, a efekt z pewnością zadowoli nas samych albo nasze latorośle. Będzie to oczywiście wymagać jakiegoś kawałka twardego papieru czy kartonu i noża, tak więc najlepiej zachować ostrożność. Rezultat? Zupełnie sympatyczny, bo łapki kotka zaciskają się na stronie, a główka radośnie wystaje z książki. Oczywiście bardziej kreatywni mogą pokusić się o wykonanie innego wzoru od tego w poradniku. Ot tak, by kotek nabrał własnego charakteru.

zakładka do książki z kotkiem
Takie słodziaśne! | źródło: diycandy
 1. Nakreśl ołówkiem krawędzie swojej zakładki do książki i wytnij ją. Później zetrzyj ołówek, jeśli pozostały po nim jakieś ślady.
 2. Użyj swoich kredek lub markerów do stworzenia kształtu kotka na zakładce. Istotna wskazówka: wykonaj łapki tak, by były jak najdłuższe, wszak muszą objąć stronę książki.
 3. Z pomocą nożyczek wytnij kształt uszu kotkowi, a następnie za użyciem noża wytnij kształt łapek tak, aby w większej części odstawały od reszty materiału. Uważaj, by zupełnie ich nie wyciąć.

I gotowe. W takich 3 prostych krokach zrobiłeś zakładkę do książki. Tym sposobem można stworzyć jeszcze inne, różne zakładki, jako że kotki nie są jedynymi zwierzątkami z łapkami. Może Twój milusiński woli misie? Nie ma problemu. Może jakaś foczka? Wtedy wystarczyłoby ją narysować i bardziej zaokrąglić głowę. Możliwości jest naprawdę wiele. Uatrakcyjnić samego kotka można byłoby nawet wstążką, podpinając do niego chociażby coś przypominającego wizualnie muszkę.

Prosta zakładka do książki – kwiatek

Poczuj zapach rozpoczynającej się wiosny wraz z charakterystycznym zapachem kartki papieru i dowiedz się, jak zrobić zakładkę do książki w postaci kwiatka. Zadanie wcale nie jest trudniejsze od zakładki z kotkiem. Sam kwiatek będzie mieć za to stabilniejszą podstawę. We wzorze także mamy pełną dowolność – kwiatek może być nastawiony przyjaźnie z jakąś wesołą minką albo pozostać naturalnym kwiatkiem, może dodatkowo ozdobionym. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić go takim, jaki nam się wymarzy.

jak zrobić zakładkę do książki kwiatka
Tak wykonany kwiatek powinien solidnie trzymać się kartki | źródło: diycandy
 1. Najpierw wytnij główkę kwiatka o dowolnym kształcie, czy to róży, czy stokrotki.
 2. Wytnij podstawkę dla kwiatka – za wzór weź sobie zdjęcie powyżej, nakreśl ołówkiem odpowiednio krawędzie, aby równo je wyciąć. Możesz użyć nożyczek i ostrego noża.
 3. Przyklej kwiatka klejem lub taśmą do górnej części wyciętej podstawki i voilà!

Tym samym sposobem, jak wspominaliśmy, można wykonać inne rodzaju kwiatki. Wystarczy, że jego górna część będzie duża i bez wielu nacięć, aby właściwie przykleiła się do podstawki i wystawała z książki. Czyli po prostu, żeby spełniała swoje zadanie najlepiej jak potrafi. Ponownie, wystaw swoją kreatywność na próbę, a otrzymasz zakładkę do książki, której pozazdroszczą Ci pozostali.

Sprawdź też: Jak urządzić kącik do czytania? Porady

Serduszko origami jako zakładka do rogu książki

Pora na zaznajomienie się ze sztuką origami. W tym celu potrzebujesz papieru origami o wybranym kolorze, w zależności od tego, jakiego koloru chcesz serduszko. Do tego nożyczki, marker (w przypadku napisu) oraz taśmę przezroczystą. Jest to nietypowa zakładka, bo chociaż wchodzi w różne strony jak należy, to zakładamy ją na róg kartki. Jest to rozwiązanie ciekawsze od tradycyjnego. A przy okazji wypada atrakcyjniej. Dla ozdobienia serduszka można dodać do niego jakiś napis, np. cytat – to wedle uznania. Dla instrukcji wykorzystaj poniższe zdjęcie pokazujące krok po kroku, jak zrobić zakładkę do książki w kształcie serduszka.

poradnik jak zrobić zakładkę do książki o kształcie serduszka
Krok po kroku, jak wykonać zakładkę serduszko na róg kartki | źródło: diycandy
 1. Złóż arkusz origami 15×15 na pół i przetnij.
 2. Jeden z kawałków arkusza złóż na długość.
 3. Złóż taki kawałek w pół raz jeszcze.
 4. Rozwiń papier i jedną część złóż wzdłuż powstałej centralnej linii.
 5. Zrób to samo z drugą częścią i odwróć papier.
 6. Przyklej do siebie od tyłu połówki serduszka.
 7. Złóż górne krawędzie arkusza tak, by z zewnątrz przypominały serce.

I tak oto powstałą zakładkę do książki w kształcie serduszka możesz już przetestować na rogu kartki. Żeby serduszko wyglądało na własne, użyj bardziej wyszukanego koloru arkusza origami lub wykorzystaj marker, aby na jego froncie zapisać jakąś kwestię – tu również możesz poszaleć z kolorem. Może to też być jakiś kształt, emotikony czy cokolwiek innego, co na nim zmieścisz.

Inne sposoby na zrobienie zakładki do książki

Jeżeli zakładki proste w wycinaniu lub składaniu nie trafiają w Twoje gusta, są jeszcze inne sposoby na zrobienie zakładki do książki. Ale podobnie jak w przypadku tamtych – rządzi nimi prostota zarówno w wykonaniu, jak i wyglądzie. Choć tutaj może przydać się pomoc w postaci innych narzędzi jak drukarka czy sam dostęp do internetu.

Wydruk i laminacja

Jednym z dwóch sposobów będzie po prostu wydrukowanie jakiegoś obrazka lub postaci. Obrazek może być dowolny, czy to losowy ładny z grafik dostępnych w internecie, czy jakiś krajobraz z ulubionej kreskówki albo bajki. Następnie wystarczy przyciąć go do formy prostokąta, zalaminować i gotowe, można wkładać zakładkę między strony. Bardziej interesującym rozwiązaniem będzie wycięcie jakiegoś bohatera, też z dowolnego uniwersum, a więc i jako własna zakładka do książki wyda się zwyczajnie bardziej interesująca.

Malunek i dodanie materiału

Osobom bardziej uzdolnionym polecamy drugi sposób. Przygotowaną zakładkę w dowolnym formacie (najczęściej wciąż prostokątnym) można pomalować farbami. A co takiego namalować? To już zależy co chcesz. Czy to piękne kwiaty, czy zwierzęta, czy jakiś wzór. W następnej kolejności użyj dziurkacza, a przez powstałą dziurkę możesz przeprowadzić kawałek materiału, choćby jakiegoś sznurka, który ozdobi zrobioną zakładkę do książki. To swoją drogą niezły pomysł na prezent, bo własnoręcznie wykonany i wymagający jakichś umiejętności.

własne zakładki do książek wzorzyste
Przykładowe wzory na zakładkę do książki

Jak zrobić zakładkę do książki DIY – zainspiruj się

Jeśli nie do końca masz jakiś pomysł, jak zrobić zakładkę do książki, możesz pomóc sobie odpowiednim wyszukiwaniem w internecie. Użyj do tego słów zakładka do książki z dopiskiem DIY – w ten sposób trafisz na propozycje innych ludzi wykonujących własne zakładki do książek. Takie wyszukiwanie możesz zastosować albo w wyszukiwarce internetowej, albo w mediach społecznościowych jak Instagram. Możesz też wykorzystać pomysły zagranicznych twórców, w tym celu do hasła DIY użyj angielskiego słowa bookmark oznaczającego zakładkę do książki właśnie.

Sprawdź też: Półka na książki – jak własnoręcznie zrobić idealną? Porady i inspiracje

Jaki przedmiot może posłużyć za zakładkę do książki?

W historii stosowano różne rzeczy jako zakładkę do książki. Ty w tym celu możesz wykorzystać spinacz czy kawałek papieru (wkładając lub przyklejając go), wsunąć jakiś kawałek sznurka, by wystawał z książki albo wykorzystać kawałek tasiemki. Tak długo, jak coś z książki będzie wystawać, posłuży nam za zakładkę. Może to być nawet karta (bon towarowy) z naszej ulubionej kawiarni, choć taką szkoda ewentualnie zgubić, bo trudno obejść się bez gorącego napoju wieczorem przy książce.

Historia powstawania zakładek do książek w pigułce

Przyjmuje się, że pierwsze zakładki pojawiły się nawet już w I wieku naszej ery, choć najstarsza zakładka, jaka się zachowała, pochodzi z VI wieku. Był to pasek skóry podklejony welinem (cienkim pergaminem z cielęcej skóry) przymocowanym do okładki koptyjskiego kodeksu. Kodeks wraz z tą zakładką odnaleziono w ruinach klasztoru św. Jeremiasza w Sakkara w Egipcie. Podobne zakładki do książek powstawały wiele wieków później. Dopiero w XVIII wieku wprowadzono do użycia jedwabną tasiemkę. Na przełomie XIX i XX wieku podczas epoki wiktoriańskiej w Anglii zakładki zaczęły nabierać kształtów i kolorów – przez rękodzielnictwo, a następnie tkactwo maszynowe w brytyjskim przemyśle. Od tamtej pory popularność zakładek do książek ani trochę nie zmalała, nawet pomimo pojawienia się czytników ebook. Posiadanie wyjątkowej zakładki do książki to niemal atrybut każdego szanującego się czytelnika.

Zrobiona zakładka do książki dla mola książkowego to najlepszy prezent

Potencjał rękodzielniczy w zakładkach czyni je idealnym prezentem dla każdego mola książkowego i nie tylko. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomógł odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić zakładkę do książki. Jedyne czego potrzebujesz, to odpowiednich narzędzi, pomysłu i kreatywności. Czego oczywiście najmocniej życzymy, jak również dużej staranności oraz wytrwałości w cięciu i klejeniu.

Sprawdź też: Mól książkowy przygląda się czytnikom ebooków

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *