1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Wzór: jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły – zrób to sam!

Zrób to sam

4 miesiące temu

Wzór: jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły – zrób to sam!

DIY
5
0
0
5
0

Znajdź najlepszy wzór! Jak zrobić drzewo genealogiczne, by było czytelne? W jaki sposób nie pomylić się przy wpisywaniu kolejnych imion i nazwisk? Jak samodzielnie zrobić drzewo genealogiczne? Sprawdź!

Prace domowe nie zawsze wywołują niezadowolenie. Tak też jest i w tym przypadku. Przygotowanie pracy, na której umieścisz imiona i nazwiska Twoich przodków, może być znakomitą zabawą. 

Poproś o pomoc rodziców lub dziadków, aby wspólnie wypełnić wszystkie pola! Zwykle takie prace wymagają od nas cofnięcia się maksymalnie 3 pokolenia wstecz, dlatego zebranie wszystkich informacji nie będzie kłopotliwe. Zobacz, jak krok po kroku przygotować drzewo genealogiczne rodziny!

Jaki wzór na to, jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły wybrać? 

Tworzenie drzewa genealogicznego można znacznie sobie ułatwić, poprzez skorzystanie z gotowego wzoru. Wpisując w wyszukiwarkę „drzewo genealogiczne szablon”, odnajdziesz całe mnóstwo propozycji.  

Dostępne w internecie drzewo genealogiczne online może być w formie obrazka z pustymi polami do wypełnienia. Dodatkowo bez kłopotu można do nich dodać kolejne gałęzie, dzięki którym uzupełnisz pracę o wszystkich członków rodziny.

wzór jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły
Z pomocą najbliższych bez kłopotu odkryjesz historię swojej rodziny!

Jak w takim razie wybrać idealny wzór? Jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły? Najlepiej wybrać taką grafikę, która ma od początku wystarczająco dużo rozgałęzień, aby całość prezentowała się spójnie i estetycznie, bez pustych pól. Zdecydowanie lepiej wybrać szablon, w którym jest za mało pól, niż za dużo.

Sprawdź też: Jakie biurko dla dziecka wybrać?

Korzystając z grafik, najczęściej spotkamy obrazki drzewa. Nic dziwnego – w ten sposób najłatwiej wypełnić pracę. A jak krok po kroku ją uzupełnić, dowiesz się poniżej! 

Wzór – jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły, by się nie pomylić?

Najczęściej polecanym sposobem na to, jak nie pogubić się podczas przygotowywania drzewa genealogicznego, jest zaczęcie od najstarszych przodków. Warto umieścić ich jako korzenie, aby drzewo ku górze stawało się coraz bardziej rozłożyste.

Innym sposobem, by nie pomylić się podczas wpisywania kolejnych imion i nazwisk, jest skorzystanie z diagramu, gdzie zaczniemy od siebie. W ten sposób będziemy uzupełniać kolejne boksy, kierując się ku górze lub w poziomie. 

morele.net_korzystne oferty

Warto także do wypełniania tej pracy domowej zaprosić innych członków rodziny. Rodzice i dziadkowie z pewnością z radością pomogą Ci dowiedzieć się o Twoich przodkach. Będą oni znali nazwiska panieńskie czy daty urodzin. 

Sprawdź też: Jak zrobić płyn do baniek? Jak przygotować go w domu?

Pomyłki można także uniknąć, jeśli nasz wybór padnie na kreator drzewa genealogicznego. Strony takie jak Ancestry lub MyHeritage stworzono, by móc zagłębić się w wiedzy o przodkach. Z kolei niepowiązana z genealogią Canva lub Creately pomogą nam przygotować odpowiednie szablony i wypełnić je zgodnie z potrzebami.

Jak podpisać drzewo genealogiczne?

W jaki sposób wykorzystać wybrany wzór? Jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły, by wszystko było w jak najlepszym porządku? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – warto wybrać taki system, który najbardziej nam odpowiada

Wiele z gotowych wzorów opisanych jest po angielsku. Przygotowując projekt do szkoły, nie musimy znać skomplikowanego nazewnictwa. Najczęściej takie zadanie wymaga, by cofnąć się o 3-4 pokolenia wstecz. Warto jednak znać następujące słowa, aby się nie pomylić:

 • family – rodzina,
 • parents – rodzice, 
 • kids/children – dzieci,
 • son – syn,
 • daughter – córka,
 • mother – mama,
 • father – tata,
 • grandmother – babcia,
 • grandfather – dziadek,
 • aunt – ciocia,
 • uncle – wujek,
 • cousin – kuzyn/kuzynka.

Znajomość tych słów z pewnością wystarczy, by przygotować proste drzewo genealogiczne. Wzór, który wybierzesz na przygotowanie zadania do szkoły, nie powinien być zbyt duży i szczegółowy

Sprawdź też: Masa solna – jak zrobić? Prosty przepis dla dzieci

Mając przygotowane pola do wypełnienia, wystarczy wpisywać kolejno imiona i nazwiska członków rodziny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić je o nazwiska panieńskie czy daty urodzenia. Poznanie takich faktów od innych członków rodziny może nam się przydać w przyszłości, jeśli będziemy chcieli rozbudować drzewo genealogiczne tak bardzo, jak tylko jest to możliwe.

Szablon drzewa genealogicznego

W internecie, oprócz grafik, znajdziemy również kreatory do tworzenia drzew genealogicznych. Dzięki nim możemy wszystkie dane wprowadzić na stronie i mieć gotowy wydruk, który z pewnością będzie bardzo estetyczny.

Chcąc jednak wypisać wszystko odręcznie – warto wybrać dobry wzór. Jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły już wiesz, dlatego teraz prezentujemy kilka propozycji, dzięki którym bez kłopotu umieścisz imiona wszystkich Twoich bliskich.

wzór jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły

Pierwsza propozycja zawiera tylko 7 pól do wypełnienia. Możesz tu przykleić zdjęcia i krótko opisać każdą z osób znajdujących się na fotografiach. Jeśli nie musisz sięgać po dalszych przodków – sprawdzi się idealnie! 

wzór jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły

Teraz czas na aż 18 pól do wypełnienia! Oczywiście, nie musisz zapełniać ich wszystkich. Sposób, w jaki zostały przygotowane, pozwoli Ci na dowolne usuwanie lub przemieszczanie gałęzi w inne miejsca – wystarczą nożyczki, klej i dodatkowa kartka. 

wzór jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły

A teraz coś dla prawdziwych miłośników odkrywania przeszłości! Całe mnóstwo pól do wypełnienia, a to wszystko na pięknej grafice drzewa. Koniecznie daj znać, czy jesteś w stanie dokopać się do tylu pokoleń wstecz! 

Jak samodzielnie przygotować wzór na to, jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły?

Brak tuszu w drukarce? To nic! Możesz samodzielnie przygotować szablon drzewa genealogicznego! Do jego przygotowania niezbędne Ci będą następujące przedmioty:

 • kartka A4 lub A3,
 • linijka,
 • ołówek, 
 • długopis,
 • kredki, 
 • mazaki.

Opcjonalnie możesz także przygotować bloczki, które przykleisz w formie pól do wypełnienia danymi, a także zdjęcia członków rodziny. Całą pracę należy rozpocząć od naszkicowania na kartce pól, w których znajdą się nasi członkowie rodziny. Powinny one łączyć się w taki sposób, by kolejne pokolenia były oddalone od siebie ku górze lub dołowi, w zależności, jaki układ bardziej Ci się podoba. 

Następnie naszkicuj drzewo. Powinno ono pokrywać się z polami, które zajmują członkowie rodziny. Odpowiednia liczba gałęzi to klucz, by całość prezentowała się spójnie. Po przygotowaniu rysunku uzupełnij miejsca, w których znajdą się dane Twoich bliskich, przyklej zdjęcia lub bloczki albo zwyczajnie napisz je w wyznaczonych polach. Wykorzystaj do tego długopis. 

korzenie drzewa
My, podobnie jak drzewa, mamy całe mnóstwo korzeni!

Gdy wszystko gotowe – pokoloruj wcześniej przygotowane drzewo. Możesz w tym celu wykorzystać kredki i mazaki. Nad lub pod drzewem genealogicznym warto dodać napis „rodzina (Twoje nazwisko)”

Sprawdź też: Kiedy jest dzień piżamy? Kto obchodzi?

Czy wiesz już jak wybrać odpowiedni wzór? Jak zrobić drzewo genealogiczne do szkoły? Który sposób najbardziej przypadł Ci do gustu? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy, jak Ty przygotujesz tę pracę!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *