1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Biblioteczka w salonie: wszystko o stylowej aranżacji ściany z książkami. Inspiracje i pomysły na wnętrze

Wnętrza

3 miesiące temu

Biblioteczka w salonie: wszystko o stylowej aranżacji ściany z książkami. Inspiracje i pomysły na wnętrze

Aranżacja Salon
26
3
0
26
3

Biblioteczka w salonie może przyjąć praktycznie dowolną formę. Klasyczne regały sprawdzają się równie dobrze co zabudowa ściany z telewizorem. A może bardziej nietypowa aranżacja półek ściennych? Sprawdź najciekawsze inspiracje na biblioteczki.

Biblioteczka w salonie: pokój dzienny z przestrzenią do czytania

Książki zapewniają wspaniałą, rozwijającą umysł rozrywkę. Pełnią też jednak inne funkcje – znakomicie sprawdzają się w roli ozdoby, a w czasach stale malejącego poziomu czytelnictwa mogą nadać wnętrzu czy posiadaczowi nieco prestiżu. Odpowiednio zaprojektowana biblioteczka w salonie pomaga wyeksponować książki i uzupełnia wystrój pomieszczenia w praktycznie każdym stylu. Przykładowo: minimalistycznym, skandynawskim projektom nadaje przytulności i ciepła, a w spokojne stylizacje modern classic wnosi nieco kolorystycznej swobody.

morele.net_korzystne oferty

W jakim miejscu w salonie sprawdzi się biblioteczka?

Niezależnie, czy bardziej podoba Ci się tradycyjna, czy nowoczesna biblioteczka w salonie albo w jakim stylu utrzymany jest wystrój pomieszczenia, możliwości zaaranżowania mebla na książki są niemal nieograniczone. Ciekawym wyborem jest mały regał w podłokietniku kanapy, który pozwala trzymać ulubione tytuły w zasięgu ręki. Biblioteczkę możesz też urządzić na wolnej ścianie, wokół okna lub telewizora, czy w postaci ciągu półek okalających cały salon.

biblioteczka w salonie
Dzięki biblioteczce w salonie możesz mieć swoje ulubione książki zawsze pod ręką

Jaki rodzaj biblioteczki do salonu wybrać?

Istnieje wiele czynników decydujących o tym, jaką formę powinna mieć Twoja biblioteczka w salonie. Inspiracje dla konkretnych rodzajów półek, witryn i regałów znajdziesz w kolejnych akapitach. Pamiętaj jednak, że nie wyczerpują one wszystkich możliwości, zwłaszcza w nietypowych wnętrzach czy w przypadku, gdy miejsca na ulokowanie książek nie pozostało Ci już zbyt dużo i szukasz niestandardowego rozwiązania.

Klasyczne regały na książki

Stojące regały na książki to jedno z najpopularniejszych rozwiązań kwestii, jaką formę powinna mieć biblioteczka w salonie. Zaletą tego typu mebla jest ogromny wybór rozmiarów, materiałów i wykończeń. Wykonany z płyty meblowej biały regał na książki to hit sprzedażowy wielkich sklepów sieciowych, który sprawdzi się w wielu wnętrzach. Twój wybór może jednak paść na mniej typowe materiały jak połączenie metalu z drewnem, czy nieokreślone kształty. Zamiast standardowych, prostych półek możesz postawić np. na przecinające się, skośne płaszczyzny.

Sprawdź też: Jak zrobić zakładkę do książki? Poradnik z wzorami

Biblioteczka typu witryna

Biblioteka domowa nie musi mieć formy otwartego mebla. Witryna na książki z przeszklonymi drzwiami to świetne rozwiązanie do wnętrz urządzonych zarówno w tradycyjnym, rustykalnym stylu, jak i w tych wypełnionych antykami czy nawet nowoczesnych. Dzięki swojej formie mebel zapewnia częściową ochronę przechowywanych w nim książek i przedmiotów. Jeżeli więc masz w swojej kolekcji naprawdę cenne okazy, które pragniesz wyeksponować, ale zależy Ci na utrzymaniu ich wyjątkowego stanu, wybierz witrynę.

biblioteczka w salonie_witryna
Witryna – estetyczny sposób na wyeksponowanie książek w salonie

Surowy, metalowy regał biblioteczny to mebel o typowo użytkowym przeznaczeniu, dzięki czemu szczególnie dobrze sprawdza się w postindustrialnych wnętrzach w loftowym stylu. Możesz ustawić go klasycznie, przy ścianie, ale świetnie sprawdza się też w formie ścianki oddzielającej poszczególne strefy w dużej, otwartej przestrzeni – szczególnie nadają się do tego wersje dwustronne, z szerszymi półkami. Ciekawą opcją jest też biblioteczny regał na czasopisma, pozwalający wyeksponować numery z najciekawszymi okładkami, a pozostałe schować w środku.

Półki na książki

Półki na książki dają niezrównaną swobodę kształtowania przestrzeni i pozwalają kreatywnie zagospodarować wolną przestrzeń na ścianach. Mnogość dostępnych wariantów może przyprawiać wręcz o ból głowy. W ofertach sklepów meblowych znajdziesz pełen przekrój: od „niewidzialnych” przez klasyczne półki o prostych kształtach, czy też geometryczne połączenia kwadratów i prostokątów, po fantazyjne fale bądź nieoczywiste materiały i kolory. Swobodę masz również w ich wieszaniu – mogą przyjąć kształt drzewa, domu czy ułożyć się w jakiś napis.

Biblioteczka na wymiar

Wszystkie podobające Ci się regały są za wysokie, za wąskie albo w kolorze niepasującym do reszty mebli? A może masz pomysł na unikalny kształt, który dopełni Twój autorski projekt salonu? Biblioteczka na wymiar to rozwiązanie dla Ciebie. We współpracy ze stolarzem możesz stworzyć projekt idealnie dopasowany do Twoich oczekiwań i miejsca, którym dysponujesz. A jeżeli masz w salonie niezagospodarowaną wnękę czy szerokie parapety, rozważ półki na wymiar, które wypełnią tę przestrzeń.

Biblioteczka narożna

Masz trudności z wypełnieniem miejsca między szafą czy kanapą a oknem przy sąsiedniej ścianie albo szukasz możliwości zagospodarowania rogu pokoju? Biblioteczka narożna w salonie może być dla Ciebie idealna. W sklepach bez trudu znajdziesz regały czy półki przeznaczone właśnie do takich przestrzeni. Biblioteczka na książki umieszczona w rogu salonu to praktyczne i stylowe rozwiązanie, które sprawdzi się w zasadzie w każdym mieszkaniu. Dzięki półkom możesz też zagospodarować narożnik wcinający się w pokój.

Wysokie regały na książki

Wysokie regały na książki szczególnie dobrze sprawdzają się oczywiście w salonach z wyjątkowo dużą odległością między podłogą a sufitem. W ofercie wielu sklepów znajdziesz nawet dedykowane najpopularniejszym modelom nadstawki. Zwiększają one wysokość regału, dodając kolejne półki czy małą witrynkę. Nic nie stoi nawet na przeszkodzie, by całą przestrzeń aż do sufitu zapełnić książkami – stylowym dodatkiem byłaby wówczas drabinka jeżdżąca wzdłuż półek, jak na angielskim uniwersytecie.

Biblioteczka w zabudowie z szafkami

Biblioteczka nie musi składać się wyłącznie z otwartej przestrzeni półek czy być zamykaną w całości witryną. Dużą popularnością cieszą się meble łączące w sobie oba rozwiązania. Zabudowa ściany na książki nabiera ciekawego charakteru, gdy półki są przemieszane z zamykanymi szafkami. Taka nietypowa aranżacja pozwala Ci schować rzeczy, których nie chcesz mieć na widoku, ale pragniesz, by były pod ręką. Drzwiczki mogą być też przeszklone, co pozwoli wyeksponować szczególnie interesujące okazy wśród pozostałych książek.

Biblioteczka z przestrzenią na TV

Brakuje Ci przestrzeni, by pogodzić telewizor z konsolą i regałami na książki? Aranżacje biblioteczki z przestrzenią na TV to doskonałe rozwiązanie takiego problemu. Półki mogą okalać ekran, tworząc dla niego interesującą ramę, w całości składającą się na znakomicie wyeksponowaną strefę relaksu w Twoim salonie. Pamiętaj tylko, by telewizor nie mieścił się w regale na styk, gdyż musi mieć choć trochę powietrza na chłodzenie.

biblioteczka w salonie w formie półek okalających telewizor
Półki tworzące ramę wokół telewizora to coraz popularniejszy pomysł na aranżację salonowej biblioteczki

Jak wykończyć biblioteczkę w salonie? Dekoracje i dodatki

Drewniana czy biała biblioteczka w salonie jest oczywiście dekorowana książkami, ale nie oznacza to, że koniecznie musisz kupować setki tytułów, których nigdy nie przeczytasz, by półki nie wydawały się puste. Istnieje mnóstwo ciekawych sposobów zagospodarowania tej przestrzeni tak, aby nie wydawała się zbyt monotematyczna, przeciążona czy pusta. Dzięki dodatkowym ozdobom może też odpowiadać gustom wszystkich domowników.

Podpórki

Podpórki na książki to świetny sposób, by zadbać o kondycję i prezencję księgozbioru. Zbyt luźno stojące książki mogą się bowiem przewracać pod swoim ciężarem, a za ciasno upakowane — gnieść. Dzięki podpórkom unikniesz obu tych problemów i zyskasz stylowy dodatek. Ich styl zależy od Twoich upodobań – mogą mieć prosty, niemal industrialny kształt, postać figurki albo być po prostu czymś stosunkowo ciężkim, co akurat trafia w Twój gust i przytrzyma książki w pionie.

Oświetlenie

Oświetlenie biblioteczki może pełnić funkcję ozdobną, praktyczną albo obie naraz. W pierwszym przypadku świetnym rozwiązaniem są listwy świetlne podwieszane pod półkami, które subtelnie oświetlą Twoje zbiory, zwłaszcza wieczorem nadając im niezwykłego uroku. Półki ścienne czy regał to też świetne miejsce na zamontowanie lampki do czytania, np. na klipsie. W ten sposób zyskasz przytulne miejsce do czytania. Zadbaj tylko o wygodny fotel, bo z pewnością spędzisz tam długie godziny.

Wazony i figurki

Wazony i figurki to doskonały sposób na ożywienie regału z książkami, zwłaszcza w bardziej oszczędnych stylach skandynawskich. Pamiątki z dalekich podróży czy podobizny Twoich ulubionych postaci, jakiś kaktus lub inny, niewymagający dużo słońca kwiatek sprawią, że Twoja biała biblioteczka nabierze indywidualnego charakteru. Jeżeli ma ona służyć też do przechowywania dokumentów, świetną ozdobą będą kolorowe segregatory i pudełka.

biblioteczka w salonie to miejsce także na drobne dekoracje
Biblioteczka w salonie to idealne miejsce na najróżniejsze bibeloty i dekoracje

Zdjęcia i obrazy

Choć tradycyjnie wieszane na ścianach, czy stawiane na biurku albo kominku, obrazy i zdjęcia stanowią też doskonałą dekorację biblioteczki. Regał oraz witryna zyskają koloryt, a Ty okazję do wyeksponowania interesujących widoków czy ważnych w Twoim życiu ludzi. Jeżeli zaś chcesz, by domowa biblioteczka była wypełniona wyłącznie książkami, rozważ postawienie części z nich przodem, zamiast grzbietem — kolorowa grafika na okładce może pełnić podobną funkcję jak zdjęcie.

Sprawdź też: Wieszanie obrazów bez wiercenia: oto sprawdzone metody, jak powiesić zdjęcia i obrazy bez gwoździ i dziur

Biblioteczka w salonie to niezwykle praktyczne i stylowe rozwiązanie do przechowywania książek, ale nie tylko – jej wystrój znakomicie urozmaicają rośliny, figurki, obrazy czy dodatkowe oświetlenie. Wypełnione książkami półki to motywacja do codziennego czytania, ale też element budujący Twój prestiż. Pełny woluminów regał to świetne tło do wideorozmów dla nauczycieli czy wykładowców, ale też okazja do podjęcia wielu interesujących tematów z gośćmi i rodziną.

Biblioteczka w salonie to praktyczne rozwiązanie do przechowywania książek
Biblioteczka w salonie to niezwykle praktyczne i stylowe rozwiązanie do przechowywania książek
26
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *