1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Do kiedy ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne?

Poradniki

6 miesięcy temu

Do kiedy ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe i wielkanocne?

Dekoracja wnętrz Dodatki Święta
4
0
0
4
0

Do kiedy ozdoby świąteczne powinny zdobić nasze wnętrza? W którym momencie powinna być schowana choinka? Do kiedy powinna stać? Co z dekoracjami wielkanocnymi? Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Choinki, lampki, kolorowe bombki, styropianowe jajka, bazie, palmy – to tylko niektóre ozdoby świąteczne charakterystyczne dla Bożego Narodzenia i Świąt Wielkiej Nocy. Zdobimy nie tylko nasze mieszkania, ale również nasze podwórka. Ozdoby świąteczne przed dom sprawiają, że klimat świąteczny widać już z ulicy. Kiedy należy schować świąteczne ozdoby? Do kiedy choinka w domu może stać?

Do kiedy ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie? Kiedy należy je schować?

Święta Bożego Narodzenia to niezwykle magiczny czas, który uwielbia każdy z nas. Dekoracje świąteczne w sklepach pojawiają się dość wcześnie, bo już po Wszystkich Świętych. To sprawia, że można poznać najnowsze trendy w bożonarodzeniowych ozdobach. Kiedy ubiera się choinkę? Nie ma tu sztywnych reguł. Niektórzy ubierają ją w okolicach Mikołajek, czyli 6 grudnia. Inni natomiast tuż przed Wigilią

do kiedy ozdoby świąteczne
Tu dowiesz się, do kiedy ozdoby świąteczne powinny stanowić dekorację Twojego wnętrza!

Ozdoby świąteczne, takie jak stroiki świąteczne na Boże Narodzenie można wyjmować już po Mikołajkach. To najlepszy czas, aby spróbować wykonać tego typu ozdoby własnoręcznie. 

Sprawdź też: Origami świąteczne krok po kroku, czyli zrób ozdoby bożonarodzeniowe sam!

Kiedy zdjąć ozdoby bożonarodzeniowe? Choć ozdoby świąteczne Boże Narodzenie pomagają przeżyć w sposób magiczny i bardzo klimatyczny, nie mogą wiecznie stać w naszych domach. O ile dekoracje mające bardziej zimowy charakter, takie jak poszewki na poduszki, obrusy czy ozdoby świąteczne zewnętrzne, mogą pozostać przez dłuższy czas, o tyle dekoracje ściśle związane z Bożym Narodzeniem, należy zdjąć wcześniej. W Polsce przyjęło się, że po święcie Trzech Króli rozbiera się choinki. Wiele osób świąteczne dekoracje chowa w niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po Trzech Królach. Ostatecznym terminem, kiedy należ schować dekoracje, jest 2 lutego, czyli Święto Matki Boskiej Gromnicznej. To data kończąca okres świąteczny w kościele. 

Do kiedy może stać choinka w domu? Kiedy ją rozebrać?

Choinka i ozdoby świąteczne przed dom pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat wewnątrz i na zewnątrz budynku. Kiedy rozebrać choinkę? To wszystko zależy od rodzaju posiadanej choinki. Wiadomo, że choinka naturalna krócej będzie stała, niż choinka sztuczna. W przypadku choinki żywej rozebranie jej nastąpi w momencie opadania pierwszych igieł. Do kiedy może stać choinka sztuczna? Tu mamy trzy opcje. Pięknie przystrojone drzewko można zacząć rozbierać po 6 stycznia, czyli po święcie Trzech Króli. Kolejny termin to święto Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po Trzech Królach. Ostatecznym terminem, do którego może stać choinka, jest 2 lutego. W polskiej tradycji to właśnie tego dnia rozbierano choinki i chowano świąteczne ozdoby. 

morele.net_korzystne oferty

Do kiedy ozdoby świąteczne wielkanocne?

Podobnie, jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia, nie ma jednej konkretnej daty, od której można dekorować dom na święta wielkanocne. Pisanki, palmy, bazie wprowadzają nie tylko świąteczny nastrój do domu, ale również radosną i wiosenną atmosferę. Zgodnie z tradycją wielkanocne ozdoby powinno się wyciągnąć w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna wielkanocną oktawę. 

Sprawdź też: Dekoracje na Boże Narodzenie – jakie ozdoby wybrać na święta?

Do kiedy ozdoby wielkanocne powinny zdobić nasze domy? Dekoracje, które wyciągamy na Wielkanoc, często nawiązują swoim klimatem do wiosny. Są symbolem radości, która przychodzi wraz z nadejściem wiosny i ze Zmartwychwstaniem. Nie ma więc ścisłych reguł, które określają, kiedy należy wielkanocne dekoracje uprzątnąć. Według polskiej tradycji dekoracje powinny pozostać do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, kończącej oktawę wielkanocną. 

Gdzie i jak odpowiednio przechowywać dekoracje świąteczne na kolejne lata?

Po upływie okresu świątecznego, ozdoby świąteczne należy odpowiednio zabezpieczyć i przygotować do przechowywania, by bez przeszkód mogły nam służyć w kolejnych latach. Dekoracje świąteczne na okno czy ozdoby świąteczne na balkon, należy schować do pudełka, owijając uprzednio w papier. Powinny one dobrze wyschnąć, by do pudełka nie dostała się stęchlizna, która mogłaby je popsuć. 

do kiedy ozdoby świąteczne
Ozdoby wielkanocne również nie mogą stanowić dekoracji mieszkania w nieskończoność! 

Dekoracje świąteczne do pokoju, do których zaliczamy lampki, bombki, girlandy, choinki, wieńce bożonarodzeniowe, pisanki, świeczniki należy przechowywać w odpowiednich warunkach, tak by nie dostała się do nich wilgoć. Do zabezpieczenia szklanych dekoracji można wykorzystać gazety lub ręczniki papierowe. Sztuczną choinkę najlepiej owinąć stretchem i przechowywać na strychu lub w piwnicy. Choinkę w donicy można przechowywać na zewnątrz aż do wiosny. 

Warto szczególnie zadbać o ręcznie robione ozdoby na Boże Narodzenie. Najlepiej schować je do tekturowych pudełek, które wyłożone będą papierem, na przykład pozostałym po rozpakowywaniu prezentów. Duże ozdoby świąteczne do ogrodu należy odpowiednio zabezpieczyć, na przykład owijając je folią stretchową.

Sprawdź też: Dekoracje wielkanocne. Jak zrobić ozdoby wielkanocne z filcu i nie tylko!

Nie ma sztywnych ram czasowych, kiedy należy chować świąteczne ozdoby. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ważne, by odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać ozdoby, co ułatwia korzystanie z nich w kolejnych latach

Mamy nadzieję, że wiesz już, do kiedy ozdoby bożonarodzeniowe oraz wielkanocne powinny zdobić Twój dom, a także wybierzesz odpowiednią datę na to, kiedy rozbierać choinkę. Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy, jak szybko chowasz dekoracje po świętach! 

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *