1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić lampion z drewna? DIY: Prosty poradnik krok po kroku na ozdobę zarówno do domu, jak i do ogrodu

Poradniki

2 lata temu

Jak zrobić lampion z drewna? DIY: Prosty poradnik krok po kroku na ozdobę zarówno do domu, jak i do ogrodu

Dekoracja wnętrz DIY
5
2
0
5
2

Z pozoru proste w wykonaniu dekoracje świetlne mogą całkowicie odmienić wnętrze domu lub ogrodu. Możesz w tym celu wykorzystać rozmaite akcesoria i tworzywa takie jak drewno. Jak zrobić lampion z drewna? Co sprawia, że prezentuje się tak efektownie?

Jak zrobić lampion z drewna?

Lampiony z drewna są bardzo uniwersalne i mogą stanowić świetną dekorację elegancko zastawionego stołu w salonie lub tarasu w ogrodzie. Ich wykonanie wcale nie musi stanowić wielkiego wyzwania. Wykorzystując ciekawy pomysł, a także  przy pomocy odpowiednich narzędzi i odrobiny cierpliwości, możesz własnoręcznie stworzyć efektowny lampion świąteczny. Sprawdź, jak zrobić oryginalny lampion z drewna!

lampion z drewna
Lampion z drewna pięknie ozdobi twoje wnętrze, pomyśl o tym koniecznie!

Materiały

Aby sporządzić taką dekorację, jak lampion DIY, będziesz potrzebować określonych materiałów. W jaki sposób samemu zrobić duży lampion? Przygotuj  kwadratową sklejkę, następnie skompletuj zestaw listewek i wykorzystaj  specjalną, utwardzającą lakierobejcę do drewna, a także farbę dekoracyjną. Nie zapomnij o kleju na gorąco, dzięki któremu połączysz wszystko w całość.

Narzędzia

Lampiony do domu nie byłyby możliwe do wykonania bez odpowiednich narzędzi. Planując pracę nad drewnianymi lampionami na taras lub do mieszkania, warto wyposażyć się w piłę lub wyrzynarkę do drewna, pistolet do kleju, szlifierkę, papier ścierny (o ziarnistości 180), a także miarkę, ołówek i linijkę. Pamiętaj, że bez niezbędnych narzędzi wykonanie dekoracji może się nie udać.

Lampion z drewna DIY wymaga odpowiednich narzędzi!
Lampion z drewna DIY wymaga odpowiednich narzędzi! | Źródło: czterykaty.pl

Poradnik krok po kroku na to, jak zrobić lampion drewniany

Jak zrobić drewniany lampion? To o wiele prostsze niż myślisz! Mając już listę niezbędnych materiałów i narzędzi do wykonania ozdoby, zadbaj o odpowiednie przygotowanie samego miejsca, w którym zamierzasz pracować. Kiedy to zrobisz, jesteś gotowy, aby rozpocząć. Postępuj zgodnie z poniższym poradnikiem, krok po kroku, a uzyskasz upragniony efekt.

Krok 1: Przygotowanie narzędzi i materiałów

W pierwszej kolejności przygotuj potrzebne materiały oraz narzędzia. Następnie weź drewnianą sklejkę i naszkicuj na niej trzy kwadraty o wymiarach 25, 20 oraz 15 cm. Jeżeli przygotowałeś wcześniej oddzielne fragmenty sklejki o właśnie tych wielkościach, możesz pominąć ten krok. Następnie przyszykuj listewki kolejno o wymiarach 4 × 35 cm oraz 8 × 22 cm — w ten sposób stworzysz duży lampion.

Krok 2: Wycinanie drewnianych elementów

Lampion ogrodowy, drewniany, tym lepiej będzie się prezentował, im precyzyjniej dokonasz wycinki poszczególnych elementów. Naszkicowane wzory podstawy oraz pojedynczych listewek starannie wycinaj wyrzynarką do drewna lub piłą. Następnie dokładnie wyszlifuj powierzchnie elementów szlifierką, a ostre ranty wygładź papierem ściernym o określonej gramaturze.

Krok 3: Klejenie, malowanie i ozdabianie

Teraz pozostaje już jedynie przykleić listewki do podstawy pistoletem do klejenia, układając z nich bryłę sześcianu. Powstałą konstrukcję  pokryj ochronną lakierobejcą — w ten sposób zabezpieczysz powierzchnię. Następnie nałóż farbę dekoracyjną. Możesz zdecydować się również na rozmaite ozdoby, które z pewnością dodadzą latarence uroku. Co włożyć do lampionu? Idealnie sprawdzą się np. świeczki (pamiętaj tylko, aby odpowiednio je zabezpieczyć)

Gdzie postawić gotowy drewniany lampion? 

Oprócz tego, jak zrobić lampion z drewna, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób ciekawie go zaaranżować. Tak zrobiona dekoracja idealnie sprawdzi się jako ozdoba świątecznego stołu czy kominka. Jeżeli chcesz wykorzystać lampkę na zewnątrz, rozważ umieszczenie jej na tarasie, np. w pobliżu miejsca, w którym przebywają latem goście, na ganku lub balkonie. 

Sprawdź też: Jak zrobić domek z kartonu? DIY! Przedstawiamy pomysły na domek dla dzieci, domek dla lalek oraz domek dla kota!

Nieważne, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać drewniany lampion. Pamiętaj, że bardzo niewielkim nakładem pracy i kosztem finansowym jesteś w stanie stworzyć unikalną dekorację, która będzie prezentować się zjawiskowo. Samodzielnie stworzone ozdoby są o wiele cenniejsze i stanowią znacznie większą wartość sentymentalną.

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *