1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najpiękniejsze gatunki kwiatów cieniolubnych

Poradniki

1 rok temu

Najpiękniejsze gatunki kwiatów cieniolubnych

Dekoracja wnętrz Rośliny
12
5
4
12
5

Kwiaty cieniolubne to dobre rozwiązanie do mieszkania lub na balkony, które są mało nasłonecznione. Jakie rośliny doniczkowe wybrać oraz o czym pamiętać przy ich hodowli? Podpowiadamy!

Większość popularnych gatunków kwiatów doniczkowych potrzebuje do hodowli dużej ilości światła. Osoby posiadające mniej nasłonecznione mieszkania oraz balkony mogą mieć problem z doborem właściwych roślin. Dotyczy to przede wszystkim miejsc o ekspozycji północnej i wschodniej. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji musisz pożegnać się z marzeniem o domowym ogrodzie. Wtedy z pomocą przychodzą kwiaty doniczkowe cieniolubne!

Kwiaty doniczkowe cieniolubne dobrze znoszą cień i rozwijają się nawet w miejscach mało nasłonecznionych, w których hodowla innych gatunków byłaby trudna lub wręcz niemożliwa. Rośliny te można hodować w doniczkach lub w formie pnączy. Ciekawą propozycją na balkon są również kwiaty zwisające cieniolubne. Jak się okazuje, gatunków takich roślin jest całkiem sporo.

Cieniolubne kwiaty doniczkowe

Kwiaty cieniolubne do domu to przede wszystkim gatunki, które można hodować w doniczkach. W odróżnieniu od roślin, które stale potrzebują kontaktu ze światłem, cieniolubne kwiaty nie potrzebują dużego nasłonecznienia. Są to gatunki, które dobrze dostosowują się do trudnych warunków, a równocześnie nie są wymagające w pielęgnacji. 

kwiaty cieniolubne

Zobacz: Duże kwiaty doniczkowe do domu – jakie wybrać, aby stworzyć zielone wnętrze? Polecane gatunki

Rośliny te mają zazwyczaj grubsze liście, w których dużej magazynują potrzebną im wodę. Jest to więc zarówno dobry wybór do ciemnego mieszkania, jak i dla osób, które rzadko bywają w domu. Jakie kwiaty domowe cieniolubne sprawdzą się najlepiej i jak je pielęgnować? Przedstawiamy przegląd roślin doniczkowych do mieszkania, w którym często brakuje odpowiedniej ilości słońca.

Skrzydłokwiat

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popularny skrzydłokwiat to przykład rośliny cieniolubnej. Skrzydłokwiat jest niewymagający w uprawie oraz wytrzymały. Grube liście sprawiają, że cechuje go rzadko spotykana odporność na upały, które latem bywają dużym problemem dla wielu kwiatów doniczkowych. Roślina preferuje półcień i w takich warunkach rośnie najlepiej. Nie trzeba jej także szczególnie często podlewać. Wystarczy, że zrobisz do 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj również o umiarze, aby nie przelać rośliny. Dobrym nawykiem jest także przecieranie liści rośliny przy pomocy wilgotnej szmatki bez użycia środka nabłyszczającego. Roślina z pewnością odwdzięczy się piękną i bujną zieleni liści oraz egzotycznych białych kwiatów.

Skrzydłokwiat
Źródło: kb.pl

Paproć

Paprocie posiadają wiele gatunków, a wśród nich są również kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu. Wśród roślin, które dobrze znoszą niewielkie nasłonecznienie, znajdują się m.in. zanokcica (Asplenium), niekropień (Adiantum), łosie rogi (Platycerium), czy popularny nefrolepis (Nephrolepis). Mimo że gatunki te kwalifikowane są jako cieniolubne, najlepiej będzie im w miejscach, w których światło jest lekko rozproszone. Właściwa pielęgnacja paproci wymaga regularnego podlewania, ponieważ rośliny te lubią wilgoć i dobrze czują w takim podłożu.

Paproć

Sansewieria

Innym przykładem rośliny cieniolubnej jest sansewieria. Roślina dobrze znosi suche powietrze oraz zacienienie, dzięki czemu możesz ją hodować nawet w trudnych warunkach. Jej dekoracyjność wynika przede wszystkim z grubych, mięsistych liści o dużej powierzchni. To właśnie liście oraz kłącza sprawiają, że sansewieria jest wyjątkowo odporna na czynniki zewnętrzne oraz niewymagająca w pielęgnacji. Atutem rośliny jest wiecznie zielony kolor oraz wysokie, smukłe liście, które świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach. Chcąc długo cieszyć się ładnym wyglądem rośliny, pamiętaj, aby jej nie przelewać. Warto również zainwestować w szeroką i pojemną donicę.

Sansewieria

Hoja

Hoja to kolejna roślina doniczkowa, która dobrze radzi sobie nawet przy niewielkiej ilości światła. Musisz jednak pamiętać, że brak promieni słonecznych zahamuje jej dalszy wzrost. Kupioną roślinę warto więc najpierw podhodować w jaśniejszym miejscu, a dopiero gdy uzyska pożądany rozmiar przestawić w docelowe miejsce. Hoja jest niewymagająca w uprawie, a równocześnie odznacza się efektownym wyglądem. Pnącze wytwarza grube, ciemnozielone liście. Okresowo pojawiają się wśród nich białe i różowe kwiaty, które z pewnością pięknie ożywią Twoje wnętrze. 

kwiaty cieniolubne - Hoja
Źródło: abcogrodnika.pl

Bluszcz

Innym przykładem kwiatu cieniolubnego do domu lub na balkon jest bluszcz. Roślina świetnie radzi sobie w zacienionych miejscach ze słabym dostępem do światła słońca. Jest jednak wymagająca i kapryśna pod względem nawadniania. Nadmiar wody prowadzi do żółknięcia i gubienia liści, podczas gdy nawet krótkie przesuszenie może spowodować zbrązowienie i wyschnięcie. Bluszcz dobrze sprawdzi się w miejscach, w których ma przestrzeń, aby się rozrastać. Dobrym miejscem do jego hodowli jest balkon.

kwiaty cieniolubne - Bluszcz

Trzykrotka

Jeśli marzą Ci się wiszące kwiaty doniczkowe cieniolubne, trzykrotka będzie idealnym wyborem. Jest to bardzo efektowna i łatwa w uprawie roślina, która dobrze sprawdzi się w pomieszczeniu lub na balkonie z małą ilością słońca. Trzykrotka posiada wielobarwne liście: najczęściej są zielone lub szarozielone z fioletowymi, lub srebrzystymi pasami. Najciekawsze barwy osiągają, gdy roślina żyje właśnie w półcieniu. Roślina wypuszcza także drobne kwiaty. W kwestii pielęgnacji wystarczy od czasu do czasu zrosić ją wodą i klasycznie podlać.

kwiaty cieniolubne - Trzykrotka
Źródło: tomaszewski.pl

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny znany jest także jako żelazna roślina. Nazwa w pełni uzasadniona, ponieważ to roślina wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne oraz niedopatrzenia podczas pielęgnacji. Jedyny błąd, jaki możesz popełnić podczas hodowli, to nadmierne podlewanie. Szybko jednak zorientujesz się, że wilgoć jest zbyt duża, gdy liście zaczną żółknąć. Jest to sygnał, że gałązki gniją od podstawy i musisz je przyciąć lub wysuszyć. Zamiokulkas bardzo dobrze radzi sobie w cieniu, bez słońca rośnie jednak nieco wolniej. Grube, zielone i błyszczące liście dodają wnętrzu egzotyki, będąc ozdobnym, naturalnym akcentem w aranżacji.

kwiaty cieniolubne - Zamiokulkas zamiolistny
Źródło: kb.pl

Kalatea

Kwiaty pokojowe cieniolubne to także popularna kalatea. Swoje właściwości zawdzięcza egzotycznemu pochodzeniu. Kalatea wywodzi się z Brazylii i naturalnie porasta dolne partie lasów deszczowych, gdzie rzadko dociera słońce. Z tego powodu świetnie sprawdzi się w zacienionym pomieszczeniu lub nawet pokoju bez okien. Roślina potrzebuje jednak odpowiednio wysokiej temperatury, dlatego jej hodowla nie należy do najłatwiejszych. Musisz także pamiętać, aby często ją nawadniać, zapewniając możliwie jak najwilgotniejsze środowisko. W zamian odwdzięczy Ci się pięknymi i bujnymi liśćmi w różnych kolorach zieleni. Dobrym miejscem do hodowli kalatei jest łazienka.

kwiaty cieniolubne - Kalatea
Źródło: zielonyogrodek.pl

Kwiaty doniczkowe cieniolubne do domu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie brakuje wystarczającej ilości słońca. Jeśli więc nie posiadasz mieszkania oraz balkonu z południową lub zachodnią ekspozycją, nadal masz szansę cieszyć się pięknym domowym ogrodem oraz zielenią kwiatów. Większość roślin cieniolubnych jest również wyjątkowo prosta i niewymagająca w pielęgnacji, co czyni je odpowiednim wyborem dla wszystkich, którzy rzadko bywają w domu.

Źródło obrazka głównego: zazieleni.pl

12
5

Podziel się:

Komentarze (4)

Witaj.
Opis zawiera najważniejsze dla mnie informacje – wilgotność, światło, zdjęcie kwiatu.
Dzięki TOBIE WIEM, CZEMU kwiaty, których widok tak lubię. . Wilgotność to jest powód tego, że nawet aloes mi padł, chociaż bardzo mi na nim zależało.
Może kwiaty lubiące półcień , południowo – zachodniej wystawy, których trzeba rzadko podlewać. Dla mnie to jest super !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *