Jaka temperatura w lodówce jest najlepsza do przechowywania żywności? Ile stopni Celsjusza zapewni optymalne warunki dla różnych typów produktów? Dowiedz się, jak działa lodówka, oraz co oprócz termostatu ma wpływ na utrzymanie jej temperatury!
Jaka jest optymalna temperatura w lodówce?
Lodówka to jeden z głównych elementów wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Urządzenie chłodzące pozwala na przechowywanie żywności oraz utrzymanie jej w dobrym stanie. Lodówka zabezpiecza jedzenie przed szybkim zepsuciem i zapewnia dłuższą świeżość produktów. Jednak sprzęt spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy panuje w nim odpowiednia temperatura. Prawidłowe chłodzenie sprawia, że żywność ani nie zamarza, ani nie ulega procesom gnilnym zachodzącym poprzez namnażanie się bakterii w zbyt ciepłym otoczeniu. Jakie warunki oraz jaka temperatura w lodówce będą więc najlepsze do przechowywania jedzenia?
Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, ustawiając temperaturę w lodówce, jest to, że nie powinna być ona niższa niż 0°C. Temperatury o ujemnej wartości sprawią, że przechowywana w lodówce żywność zacznie zamarzać. Nie jest to zjawisko pożądane, ponieważ zadaniem lodówki jest chłodzenie artykułów. Mrożenie stanowi natomiast domenę zamrażarki (jak sugeruje sama nazwa urządzenia). Wiedząc już, że temperatura w chłodziarce musi być dodatnia, należy zastanowić się, jaką dokładnie wartość powinna osiągać. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza temperatura w lodówce, ale uznaje się, że optymalne warunki do przechowywania żywności zapewni chłodzenie na poziomie 2-5°C.
Sprawdź też: Co to No Frost i jak działa ta technologia? Wszystko o lodówkach bezszronowych
Mówiąc o tym, jaka ma być temperatura w lodówce, należy również wspomnieć o sposobie działania urządzenia chłodzącego. Trzeba wiedzieć, że w lodówkach panuje stratyfikacja termiczna. Oznacza to, że sprzęt podzielony jest na strefy, w których panuje różnorodna temperatura. Taka specyfikacja wynika bezpośrednio z praw fizyki – ciepłe powietrze unosi się, ponieważ jest lżejsze od zimnego. Dlatego też na górnej półce lodówki panuje temperatura wyższa od tej, którą ustawisz jako docelową. W najwyższej części lodówki termometr wskaże około 7°C. W strefie środkowej, czyli tej, która znajduje się mniej więcej na poziomie wzroku, temperatura wyniesie 4-5°C. Natomiast na samym dole będzie panował największy chłód – około 2°C. Warto też wiedzieć, że na drzwiach lodówki temperatura mieści się zakresie 8-18°C.
Układając produkty spożywcze, należy pamiętać o tych różnicach. W górnej strefie dobrze jest umieścić produkty o długich terminach przydatności. Pośrodku należy ustawić produkty mleczne, wędliny czy zupy. W dolnej strefie powinny znajdować się natomiast ryby i surowe mięso. Na drzwiach lodówki można ustawić produkty wymagające tylko lekkiego schłodzenia, czyli np. sosy oraz napoje.
Temperatura w zamrażarce – ile powinna wynosić?
Lodówka pozwala na przechowywanie żywności, która w normalnych warunkach uległaby zepsuciu, ale nie jest długoterminowym rozwiązaniem. Na dłuższe magazynowanie jedzenia pozwala natomiast zamrażarka. Urządzenie, w którym panuje ujemna temperatura, zapewnia warunki do trzymania produktów nawet przez rok. Mrożenie to najlepsza metoda długoterminowego przechowywania artykułów bez straty ich wartości odżywczych, smaku czy kształtu. Ustawienie właściwej temperatury w zamrażarce to klucz do utrzymania pierwotnej jakości produktów.
Jaka powinna być temperatura w zamrażarce, aby móc cieszyć się bezproblemowym przechowywaniem? Optymalne warunki do magazynowania mrożonej żywności zapewni temperatura mieszcząca się w zakresie od -30°C do -18°C. Ujemna osiemnastka jest progiem, którego nie należy przekraczać, ponieważ wyższe temperatury nie ograniczą rozwoju mikroorganizmów i szybkości zachodzenia reakcji chemicznych.
Temperatura w lodówce z funkcją No Frost
Część nowoczesnych lodówek wyposażona jest w funkcje ułatwiające korzystanie ze sprzętu oraz pozwalające na bardziej ekonomiczną eksploatację urządzenia. Przykładem tego typu rozwiązań jest technologia No Frost, która odpowiada za usuwanie nadmiaru wilgoci z wnętrza chłodziarki. System No Frost dba o to, aby lodówka nie pokrywała się szronem. Dzięki temu nie trzeba rozmrażać i manualnie czyścić urządzenia. Odprowadzanie wilgoci ma również wpływ na lepsze warunki przechowywania produktów. Brak wilgoci sprawi, że żywność dłużej zachowa świeżość, a także oryginalny smak i zapach.
Oprócz usuwania szronu system No Frost oferuje również funkcję automatycznego wyrównywania temperatury w całej lodówce. Opcja ta eliminuje powstawanie stratyfikacji termicznej i pozwala na dowolne ułożenie produktów spożywczych. W urządzeniu obsługującym technologię No Frost będziesz mógł rozdysponować miejsce wedle własnego uznania, ponieważ na każdej półce panować będą takie same warunki termiczne.
Sprawdź też: Ranking lodówek 2024 – jakie modele są warte uwagi?
Jaka temperatura w lodówce No Frost będzie optymalna do przechowywania żywności? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, najlepiej sprawdzić zalecenia producenta danego sprzętu AGD. Najczęściej jednak wartości temperatur pozwalających na odpowiednie przechowywanie w lodówkach No Frost pokrywają się z ogólnie przyjętymi wskazaniami, o których pisaliśmy wcześniej.
Jak samemu ustawić temperaturę w lodówce?
Wiesz już, jaka powinna być temperatura w lodówce, ale warto jeszcze omówić sposób, w jaki należy ją ustawić. Jest to dość łatwy proces, który każdy może wykonać samodzielnie. W celu ustawienia temperatury należy odnaleźć lodówkowy termostat, czyli urządzenie odpowiadające za utrzymanie stałych warunków termicznych. W nowszych modelach czasami znajduje się on na drzwiach lodówki. Przybiera wtedy postać wyświetlacza, na którym wystarczy wcisnąć guzik decydujący o podniesieniu lub obniżeniu temperatury wewnątrz urządzenia.
Mniej nowoczesne lodówki wyposażone są w przyrząd, który zazwyczaj ma formę okrągłego pokrętła. Klasyczny termostat znajduje się wtedy wewnątrz głównej komory chłodziarki. Regulator temperatury najczęściej umiejscowiony jest pomiędzy półkami w górnej części lodówki. W celu ustawienia wartości chłodzenia musisz po prostu przekręcić kółeczko na wybraną temperaturę. Niekiedy zamiast stopni Celsjusza, na termostacie znajdą się cyfry od 1 do 5 – oznaczają one poziom chłodzenia. Chcąc poznać ich temperaturowe odpowiedniki, musisz zajrzeć do instrukcji obsługi lodówki.
Jak utrzymać odpowiednią temperaturę w lodówce – porady
Wiedząc, jaka jest najlepsza temperatura w lodówce, warto też być świadomym, co wpływa na jej utrzymanie. Głównym elementem odpowiadającym za stałą temperaturę panującą w urządzeniu jest termostat. Jednak sposób, w jaki eksploatujesz chłodziarkę, również ma wpływ na warunki panujące w lodówce. Na zmiany temperatury oddziałuje sporo czynników. Jednym z nich jest wkładanie do lodówki ciepłych potraw. Gorące jedzenie gwałtownie podnosi temperaturę chłodziarki, co wpływa na pobór dużej ilości prądu i dłuższe schładzanie. Do lodówek należy chować ostudzone produkty, których temperatura jest zbliżona do tej panującej w urządzeniu.
Kolejnym zachowaniem, którego należy unikać w celu utrzymania odpowiedniej temperatury, jest zbyt długie trzymanie lodówki otwartej. W trakcie wyciągania produktów do urządzenia wlatuje ciepłe powietrze, które wpływa na zmianę warunków panujących wewnątrz. Warto również zwrócić uwagę na to, aby artykuły spożywcze nie przylegały do ścianek lodówki. Utrudnia to cyrkulację powietrza i utrzymanie stałej temperatury we wszystkich partiach urządzenia.
Kluczowe w utrzymaniu stałej temperatury w lodówce jest również jej regularne czyszczenie i rozmrażanie. Zaszroniona lodówka nie jest tak efektywna jak zadbana chłodziarka. Duża ilość szronu skutkuje pobieraniem większej ilości energii oraz zmniejszoną cyrkulacją powietrza, które wpływają na wzrost temperatury panującej wewnątrz urządzenia.
Odpowiednia temperatura w chłodziarce to podstawa, która znacząco wpływa na jakość przechowywania jedzenia. Wiedząc, jaka powinna być temperatura w lodówce i jakich warunków potrzebuje żywność, łatwiej zaplanujesz układ produktów. Będziesz też mógł je dłużej przechowywać. Łącząc optymalną temperaturę z działaniami zapobiegającymi jej wahaniom, stworzysz idealne środowisko do magazynowania artykułów spożywczych.
Sprawdź też: Właściwe przechowywanie w lodówce. Jaką żywność możemy trzymać w lodówce?
W tych opisach jest dużo bla bla bla. Nie ma natomiast opisu temperatury ,czy na 1 jest niska ,czy na 5 !!! A może najniższa jest na 5, a najwyższa na 1 ? Czy tak trudno napisać ?
Gen Gienia