1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Jakie oświetlenie w przedpokoju? Jakie lampy wybrać do przedpokoju?

Wnętrza

3 lata temu

Jakie oświetlenie w przedpokoju? Jakie lampy wybrać do przedpokoju?

Przedpokój Wyposażenie
6
0
0
6
0

Oświetlenie w przedpokoju często bywa niedoceniane. Jest to natomiast jeden z kluczowych aspektów odpowiedniej aranżacji wnętrza i wymaga najczęściej indywidualnego podejścia. Jakie oświetlenie w przedpokoju zamontować? Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie w przedpokoju — o czym należy pamiętać?

Korytarz w domu pełni prawie zawsze rolę strefy wejściowej. To tutaj przecinają się wszelkie szlaki komunikacyjne we wnętrzu. Jest to zazwyczaj pomieszczenie dosyć długie, o niewielkiej szerokości, dlatego bywa ciężkie do właściwego zaaranżowania. W sytuacji, kiedy przedpokój stanowi główny punkt wyjściowy, z którego możesz dostać się do pozostałych pomieszczeń, poruszanie się w nim bez oświetlenia mogłoby być niebezpieczne. W dodatku to miejsce niemal zawsze jest pozbawione naturalnego źródła światła.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie przedpokoju, to jego dokładna powierzchnia oraz kształt. Jeżeli dysponujesz jedynie małym pomieszczeniem służącym jako korytarz, np. na planie kwadratu, do jego właściwego rozjaśnienia wystarczy pojedyncza lampa do przedpokoju. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy masz do czynienia z długim, wąskim korytarzem lub przestronnym holem.

W tej sytuacji odpowiednia i komfortowa aranżacja oświetlenia wymaga umieszczenia najczęściej kilku osobnych źródeł światła. Nowoczesny przedpokój w bloku lub pokaźny hol w przestronnym domu musi być odpowiednio rozjaśniony. Lampy na korytarz powinieneś dobrać w jednym stylu, tak aby wszystko do siebie pasowało i oprócz funkcjonalności, prezentowało się nadzwyczaj estetycznie. Zadbaj również o takie aspekty jak właściwa barwa światła, równomierne oświetlenie i stopień natężenia.

Sprawdź też: Zabudowa przedpokoju – jak uniknąć błędów w aranżacji wnęki w przedpokoju? Praktyczne porady i inspiracje

Pamiętaj również o tym, aby Twoje oświetlenie w przedpokoju efektownie się prezentowało. Korytarz jest miejscem, do którego wchodzi się od razu po przekroczeniu progu drzwi. Warto więc zadbać o jego odpowiedni wygląd, stosując dodatkowe światła dekoracyjne. W ten sposób wytworzysz świetne pierwsze wrażenie na gościach, którzy odwiedzają Twój dom i przechodzą przez to pomieszczenie. Postaw na aspekty wizualne, aby wytworzyć w nim wyjątkowo zachęcający nastrój.

Ciepłe czy zimne oświetlenie w przedpokoju?

Oświetlenie przedpokoju jest praktycznie zawsze generowane za pomocą sztucznego źródła. Najlepszym rozwiązaniem byłoby w istocie światło naturalne, jednak jest to zazwyczaj niemożliwe ze względów architektonicznych, szczególnie w mniejszych mieszkaniach w blokach. Pozostaje Ci zastanowić się jaki rodzaj światła zamontować. Do wyboru są różne typy żarówek o ciepłej lub zimnej barwie. Jakie oświetlenie w przedpokoju wybrać? Jaka barwa będzie najlepsza?

Temperatura oświetlenia jest kluczowa w odpowiedniej aranżacji wnętrza. Aby ją prawidłowo określić, podaje się jej dokładną wartość w Kelvinach. To najczęściej spotykane oznaczenie, z którym możesz się spotkać, np. podczas wyboru żarówek do przedpokoju. Selekcja barwy światła może być dowolna, to Ty decydujesz, jaką jej kolorystykę zamierzasz umieścić w przedpokoju. Warto jednak zastanowić się, do jakiego typu pomieszczeń, który rodzaj odpowiada najbardziej. 

Nowoczesne korytarze w domu często są wyposażone w typowo zimne oświetlenie, które uzyskasz powyżej wartości 6000 K. Zimna kolorystyka charakteryzuje się tym, że wytwarza poczucie sterylności i nieskazitelności pomieszczenia. Bardzo dobrze naświetla również otoczenie, dzięki czemu mając w korytarzu np. lustro, możesz się w nim doskonale przejrzeć, dostrzegając nawet najmniejszy detal, bo odbicie będzie bardzo wyraźne. Jeżeli masz w domu nowoczesny, czarny przedpokój, takie światło stanie się idealnym uzupełnieniem.

jasny przedpokój z żółtymi ścianami i dużym lustrem
Jasny przedpokój sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości

Jednak najczęściej wybierany rodzaj światła do przedpokoju to barwa ciepła lub najbardziej zbliżona do naturalnej. Ciepłą kolorystykę pozyskasz, wykorzystując żarówki o temperaturze zbliżonej do 3000 K. Jest to idealna propozycja, jeśli chcesz wytworzyć w pomieszczeniu przytulną atmosferę oraz wrażenie łagodności. Aranżacja korytarza za pomocą neutralnej barwy światła (ok. 4000-5000 K) sprawdzi się najlepiej, jeżeli zależy Ci na jak najbardziej zbliżonej kolorystyce do tej naturalnej.

Bardzo ważne jest, abyś pamiętał, że w kwestii projektowania oświetlenia liczy się spójność. Decydując się na określoną kolorystykę światła, zadbaj o to, żeby była ona wszędzie jednakowa w korytarzu. Nieelegancko wygląda połączenie kilku różnych barw. To powoduje wrażenie chaosu i braku równowagi, to samo tyczy się pozostałych pomieszczeń. Jeżeli w Twoim domu przeważa np. ciepłe oświetlenie, zastosuj ten sam jego rodzaj w przedpokoju.

Jakie wybrać oświetlenie w przedpokoju?

Do wyboru masz różne aranżacje korytarzy za pomocą oświetlenia. Nowoczesne rozwiązania są na tyle zachęcające, że bardzo łatwo przypadną Ci do gustu i spełnią Twoje potrzeby. W zależności, jaki rodzaj przedpokoju masz w swoim domu, wybierz odpowiedni typ źródła światła. Poniżej kilka koncepcji oraz inspiracji, które z powodzeniem możesz wykorzystać.

Sufitowe

Sufitowe oświetlenie przedpokoju to jedna z najpopularniejszych form zapewnienia światła w korytarzu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w małych wnętrzach, gdzie do rozjaśnienia przestrzeni wystarczy pojedyncze źródło światła. Do wyboru masz naprawdę wiele form iluminacji sufitowej, między innymi takie jak: sufitowa lampa na korytarz, plafony, oświetlenie szynowe czy LED. Absolutnym hitem są lampy z czujnikiem ruchu, które wyczuwają, gdy ktoś jest w pobliżu i automatycznie się włączają.

Sprawdź tez: Wąski przedpokój: jak go pomalować i urządzić, aby był funkcjonalny i estetyczny? Inspiracje i porady aranżacyjne

Ścienne

Oświetlenie ścienne takie jak np. kinkiety do przedpokoju jest dość często stosowane w aranżacji korytarzy. Zazwyczaj możesz je zobaczyć nad lustrem, jako doświetlenie właśnie w tym kluczowym miejscu w przedpokoju. Montując lampy ścienne lub kinkiety, pamiętaj, aby robić to w niewielkich i jednakowych odstępach, tak żeby jak najrównomierniej oświetlały całą przestrzeń.

Jeżeli decydujesz się doświetlić zwierciadło, zwróć uwagę na to, aby jak najstaranniej wszystko zaprojektować. Światło musi jednakowo padać na Twoją twarz oraz sylwetkę, nie zmieniając przy tym jej koloru ani nie powodując cieni. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu dwóch symetrycznych lamp po obu stronach lustra. Pamiętaj, że w lustrze powinieneś przede wszystkim dobrze się widzieć.

LED

W 2021 roku światła LED to istny standard nowoczesnego oświetlenia. Coraz częściej zastępuje się nimi dobrze znane, tradycyjne źródła światła. W dodatku są energooszczędne i zapewniają dłuższy czas działania. Montaż ledów w korytarzu sprawdzi się również jako oświetlenie główne oraz poboczne — dekoracyjne. Jeżeli masz np. sufit podwieszany, sprawdzą się idealnie. Są bardzo estetyczne i funkcjonalne, a także gwarantują wysoką jakość światła w różnych kolorach.

Dobrym pomysłem wydaje się również połączenie kilku opraw świetlnych, np. LED i halogenów, które doskonale się uzupełniają. Dopasuj wszystko zgodnie ze swoim gustem, takie rozwiązanie zastąpi Ci całkowity brak naturalnego źródła światła w korytarzu. Warto pójść na kompromis, jeśli nie możesz zdecydować się, jaki typ oświetlenia wybrać do przedpokoju.

biały przedpokój z ceglaną ścianą
Możesz bazować na jednym głównym źródle światła lub zamontować dodatkowe elementy

Przykładowe aranżacje korytarzy

Pierwszą propozycją aranżacji korytarzy jest podkreślenie nowoczesnego charakteru korytarza w domu za pomocą lamp oraz taśm ledowych. Inteligentnie dopasowując oświetlenie, jesteś w stanie sprawić, że pozostaje niewidoczne. Wkomponuj oświetlenie LED w szczeliny ścian, listwy oraz, jeżeli masz taką możliwość, w podwieszanym suficie. Taki układ uczyni Twój hol niepowtarzalnym oraz bardzo modernistycznym.

Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie lamp oraz kinkietów z myślą o wnętrzu klasycznym. Podłużne lampy ścienne idealnie rozstaw i wpasuj w otoczenie. Pojedyncze źródła światła sprawdzają się idealnie do tego typu pomieszczeń, ponieważ można za ich pomocą podkreślić każdy, nawet najdrobniejszy zakamarek. Dodatkowo świetnie wyeksponują np. lustro lub konkretne meble w holu.

Ostatnia sugestia doskonale sprawdzi się w niewielkich i jednocześnie niedługich korytarzach. Jest to inteligentne oświetlenie sufitowe w formie jednopunktowej lampy lub żyrandola. Pamiętaj, że to będzie jedyne źródło światła w przedpokoju, dlatego dokładnie przemyśl jego wybór i dopasuj wszystkie aspekty idealnie do Twoich oczekiwań.

Teraz już wiesz, jakie masz możliwości podczas wyboru oświetlenia do przedpokoju. Możesz bazować na jednym głównym źródle światła lub zamontować dodatkowe kinkiety, listwy ledowe lub lampy podświetlające poszczególne fragmenty korytarza. Zainspiruj się naszym artykułem i już dzisiaj zmień aranżację swojej przestrzeni!

Sprawdź też: Jakie płytki do przedpokoju wybrać na ścianę, a jakie na podłogę? Pomysły na aranżację przedpokoju

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *