1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Szalony Salvador Dali – ciekawostki o twórczości artysty

Trendy

1 rok temu

Szalony Salvador Dali – ciekawostki o twórczości artysty

Dekoracja wnętrz
27
0
4
27
0

Salvador Dali to jeden z tych artystów, obok których nie można przejść obojętnie. Nieszablonowe spojrzenie na świat sprawiło, że jego twórczość była równie spektakularna i skomplikowana, jak osobowość. Kim był hiszpański mistrz surrealizmu?

Salvador Dali – sylwetka artysty. Kim On był?

Salvador Dali to bez wątpienia jeden z najbarwniejszych artystów XX wieku. W historii sztuki zapisał się jako mistrz surrealizmu oraz autor słynnych Cieknących zegarów. Był równocześnie malarzem, pisarzem, rzeźbiarzem oraz filmowcem. Sztuka, którą tworzył, wykraczała poza granice pojmowania. Podobnie jak i jego wcale nie skromna osobowość.

Salvador Dali przyszedł na świat w 1904 roku jako Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol. Takie imię nosił również jego ojciec oraz wcześnie zmarły starszy brat. Gdy przyszły artysta miał 5 lat, rodzice zabrali go na grób brata, mówiąc mu, że jest jego reinkarnacją. Od tej pory Dali uważał się za jego gorszą wersję, co miało wpływ na rozwój oraz obrany kierunek twórczości. Co, ciekawe ten pogląd towarzyszył mu aż do końca długiego życia.

Salvador Dali

Zobacz: Piet Mondrian: najsłynniejsze obrazy i kompozycje w aranżacji. Poznaj modne wnętrza inspirowane sztuką holenderskiego artysty

Hiszpański artysta zasłynął jako mistrz surrealizmu. Jego nietypowe dzieła oraz autopromocyjne performance’y już za życia przyniosły mu status międzynarodowej gwiazdy, który niezwykle sobie cenił. Długa, ponad 60-letnia kariera obfitowała w dzieła w postaci obrazów, rzeźb, filmów oraz literatury. Najbardziej znaną książką jest jego autobiografia o wiele mówiącym tytule Dzienniki Geniusza.

Ciekawostki z życia Salvadora Dali

Malarski talent Salvadora ujawnił się bardzo wcześnie. Już w wieku 10 lat uczęszczał na lekcje rysunku, a po kilku latach wystawiał swoje prace publicznie. W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii Sztuk w Madrycie, skąd został jednak szybko wydalony. Dlaczego tak się stało?

Był wyrzucony ze szkoły artystycznej

Salvador Dali od samego początku lubił się wyróżniać stylem, wyglądem i zachowaniem. Taką postawą doprowadził do nietypowych sytuacji. Jeden z najbardziej znanych hiszpańskich artystów został dwukrotnie wyrzucony z madryckiej Królewskiej Akademii Sztuk. Za pierwszym razem bezpośrednim powodem było podżeganie do zamieszek. Za drugim niechęć do zdawania egzaminów ustnych. Artysta uważał się też za dużo bardziej inteligentnego i zdolnego niż reszta kolegów oraz cała kadra profesorska. Z opinią obnosił się bardzo otwarcie.

Portret Salvadora Dali

Współpracował z Disneyem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że artysta współpracował z popularną wytwórnią filmów animowanych dla dzieci. W 1946 roku Salvador Dali wraz z Johnem Hench pracowali nad filmem animowanym Destino, do którego Hiszpan stworzył 22 obrazy olejne oraz liczne rysunki. Prace zostały przerwane z powodów finansowych, a film musiał czekać na wydanie aż 53 lata. W 1999 bratanek Walta Disneya, Roy E. Disney wykorzystał stworzone przez Salvadora Daliego obrazy i szkice, tworząc 6-minutowy, krótkometrażowy film o baletnicy podróżującej przez surrealistyczny pustynny krajobraz.

Dali i Disney

Zaprojektował własne muzeum

Świadomy własnego geniuszu Dali, w latach 70. zaprojektował i urządził swoje własne muzeum. Muzeum Salvadora Dali znajduje się w jego rodzinnej miejscowości Figueres w Katalonii. Budynek został wzniesiony na ruinach dawnego teatru, co ma znaczenie symboliczne, ponieważ sam Dali twierdził, że całe jego życie jest teatrem. Projekt muzeum nie zaskakuje. Jest równie surrealistyczny, jak prezentowane zbiory oraz autor. Budynek posiada ekstrawagancką bryłę w intensywnie czerwonym kolorze. Dach zwieńczony został ogromną szklaną kopułą oraz figurami w kształcie jaj i złotych posągów. Całości dopełniają złote bochenki chleba – jeden z symboli Katalonii. Możliwe, że Dali chciał w ten sposób podkreślić, że sam uważa się za dobro ziemi katalońskiej.

Stworzył logo Chupa Chups

Salvador Dali był bez wątpienia wielkim artystom zaangażowanym w wiele ekscentrycznych projektów, nie miał jednak problemu z wykonywaniem prac o komercyjnym charakterze. To właśnie Dali zaprojektował znane na całym świecie logo hiszpańskich lizaków Chupa Chups, które używane jest aż do dzisiaj. Artysta wykonał także kilka komercyjnych projektów dla marki odzieżowej GAP oraz wystąpił w reklamie czekoladek Lanvin. Współpracował także z Coco Chanel, z którą przyjaźnił się latami.

Logo Chupa Chups
Źródło: amazing.zone

Sofa w kształcie ust to jego dzieło

W 1934 roku artysta namalował jeden ze swoich najciekawszych obrazów. Jest to portret popularnej wówczas aktorki i seksbomby Mae West, o intrygującym tytule Twarz Mae West mogąca służyć jako mieszkanie. Centralnym elementem obrazu są czerwone usta przedstawione jako efektowna sofa. Pomysł okazał się tak inspirujący, że wkrótce, Dali odtworzył kanapę w skali rzeczywistej. Projekt zdobył ogromną popularność i z miejsca zyskał status kultowego. Posłużył także jako inspiracja do stworzenia sofy na wzór ust Marylin Monroe, za którą odpowiadał znany włoski projektant Franco Audrito.

Był miłośnikiem mody

Salvador Dali był także wielkim miłośnikiem mody, którą uznawał za równorzędną dziedzinę sztuki. Artysta uważał, że moda, podobnie jak malarstwo jest doskonałym sposobem na wyrażenie swojej ekspresji oraz kreatywności. Świadomie kreował swój styl, czyniąc ze sposobu ubierania się styl życia. Spełniał się także jako projektant flakonów perfum, współpracując z samą Coco Chanel. Ciekawostką jest, że w 2014 ukazały się perfumy La Belle et l’Ocelot marki Salvador Dali. Nazwa i flakon nawiązują do ukochanego kota ocelota Babou, z którym artysta chętnie pozował do zdjęć.

Modnie ubrany Hiszpan
Źródło: knowyourmeme.com

Salvador Dali i fantastyczne zwierzęta

Babou trafił do Dalego w 1960 roku. Pochodzący z Kolumbii ocelot został wprowadzony na salony w wysadzanej kamieniami szlachetnymi obroży. Towarzyszył również artyście podczas luksusowych rejsów po Atlantyku. Po przybyciu do Nowego Jorku Dali opowiadał, że jest to zwykły kot, którego sam pomalował, aby nadać mu orientalnego charakteru. Innym nietypowym zwierzęciem, które hodował artysta, był… mrówkojad.

Napisał… książkę kucharską

Wśród wielu zainteresowań i przejawów twórczego podejścia Salvadora Dalego pojawia się również kuchnia. Zamiłowanie do gotowania było wyrazem uznania dla zmysłów smaku i węchu. Artysta słynął z umiejętności przyrządzania wysublimowanych i wykwintnych potraw, które zaskakiwały swoim smakiem i wyglądem, co również dobrze wpisywało się w nurt surrealizmu. Zamiłowanie do komponowania posiłków zaowocowało to wydaniem książki kucharskiej Les Diner de Gala, czyli Kolacja Gali, wieloletniej muzy i partnerki artysty.

książka kucharska
Źródło: foliobooks.pl

Salvador Dali – dzieła i nie tylko

Już kilka wybranych faktów z biografii dowodzi, że Salvador Dali był artystą totalnym. Wszechstronne zainteresowania skupiały się wokół malarstwa, rzeźbiarstwa, mody oraz sztuki kulinarnej. Talent, ekscentryczny styl życia oraz sposób ubioru, a także przekonanie o własnym geniuszu, przyniosły Dalemu szybko status międzynarodowego celebryty. Tak, historia sztuki widzi go do dziś. Jakie są najbardziej znane dzieła wybitnego artysty?

Katalończyk uważany jest za jednego z najznakomitszych przedstawicieli surrealizmu. Do jego najważniejszych dzieł należą m.in. takie obrazy jak Trwałość Pamięci, czyli słynne płynące zegary, Płonąca Żyrafa oraz Kuszenie Świętego Antoniego. Częstym motywem pojawiającym w obrazach jest jego żona Gala oraz krajobraz nadmorskiej miejscowości Port Ligat. Artysta zajmował się także rzeźbiarstwem oraz krótkimi formami filmowymi. Najsłynniejszym z nich jest szokujący Pies Andaluzyjski, jeden z pierwszych filmów surrealistycznych na świecie.

Salvador Dali - Trwałość pamięci
Źródło: puzzlefactory.pl

Salvador Dali zapisał się w historii także ze względu na swoją barwną osobowość oraz ekscentryczny tryb życia. Buntowniczy charakter niepokornego twórcy sprawił, że maska Dalego stała się symbolem walki z systemem w popularnym serialu la Casa de Papel. Jest to dowód na to, że postać artysty stale inspiruje a jego legenda stała się ważnym elementem współczesnej popkultury.

Źródło obrazka głównego: greelane.com

27
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Jeśli chcesz zostać Dalim, to nim nie zostaniesz. Dali w wieku 15 lat postanowił zostać sobą i z tego pochodzi jego geniusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.