1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Frida Kahlo – barwna artystka skazana na cierpienie. Słynne dzieła

Trendy

2 lata temu

Frida Kahlo – barwna artystka skazana na cierpienie. Słynne dzieła

Dekoracja wnętrz
17
1
0
17
1

Frida Kahlo to jedna z najważniejszych artystek XX wieku. Lwią część jej twórczości stanowią obrazy poświęcone kobiecości, a barwny Meksyk jest ich kolorowym tłem. Ulubioną formą Fridy był autoportret. W artykule omawiamy najważniejsze dzieła!

Praktycznie każdy kojarzy oryginalny wizerunek Fridy Kahlo. Wynika to m.in. z tego, że meksykańska malarka słynęła z autoportretów, które jeszcze bardziej uwydatniały barwność jej postaci. Mniej osób może jednak szczegółowo powiedzieć o dokonaniach artystycznych, a także historii związanej z życiem prywatnym kobiety. W związku z tym, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sylwetce i twórczości Fridy Kahlo, to zachęcamy do lektury dalszej części wpisu. Przedstawimy także najmodniejsze dekoracje nawiązujące do stylu artystki – mogą stanowić oryginalne dodatki do aranżacji wnętrz.

Frida Kahlo – sylwetka

Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku jako Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón. Przyszła na świat na przedmieściach miasta Meksyk w niemiecko-meksykańskim małżeństwie Guillermo Kahlo i Matilde Calderon. W wieku sześciu lat zachorowała na polio. Cierpienie i fizyczny ból były nieodłącznymi towarzyszami jej życia od najmłodszych lat. To właśnie cierpienie sprawiło, że Frida Kahlo jako artystka narodziła się dla świata.

Choroby i cierpienie malarki

Następstwa polio nie były niestety jedynym źródłem cierpień w życiu meksykańskiej artystki. U progu dorosłości, kilka tygodni po swoich osiemnastych urodzinach, Frida uczestniczyła w wypadku, który stał się początkiem jej wspaniałej twórczości i kariery. Wskutek licznych poważnych złamań i innych obrażeń (metalowa rura będąca częścią wnętrza autobusu przebiła Fridzie powłoki brzuszne i narządy wewnętrzne) młoda kobieta była unieruchomiona na wiele miesięcy. To właśnie wtedy, leżąc długimi tygodniami niemal w całości w gipsowym odlewie, sięgnęła po pędzel i farby.

Pracownia Fridy Kahlo musiała być dostosowana do jej stanu zdrowia. Zdjęcie pochodzi z La Casa Azul – współczesnego muzeum, które było domem z dzieciństwa artystki

W swojej twórczości dawała wyraz fizycznemu cierpieniu i dopiero odkrywanej kobiecości. Ojciec Fridy, fotograf i malarz, użyczył jej swoich farb, a dzięki matce i specjalnie skonstruowanym przez nią sztalugom, Frida Kahlo mogła malować w pozycji leżącej. W tych okolicznościach powstały pierwsze autoportrety, które stanowią prawie połowę wszystkich obrazów, jakie namalowała. Twórczość artystki pełna jest osobistych symboli i surrealistycznych elementów, a przynależność do postrewolucyjnego ruchu Mexicayotl (w konsekwencji Rewolucji Meksykańskiej), nie pozostała bez wpływu na tematykę prac Fridy.

Małżeństwo z Diego Riverą

Diego Rivera był wielką miłością Fridy Kahlo, choć ich związek nie przypominał małżeńskiej sielanki. Para poznała się dwa lata po feralnym wypadku Fridy i zawarła związek małżeński w 1929 roku. Diego Rivera był już wtedy uznanym artystą, twórcą cenionych na całym świecie kubistycznych murali. Frida, stawiająca pierwsze kroki w świecie sztuki, była zafascynowana Diego i chociaż wybitny artysta odwzajemniał jej uczucia, nie była jedyną kobietą w jego życiu. Oprócz fizycznych cierpień, związanych z nieustającymi bólami m.in. kręgosłupa i ruchową niepełnosprawnością, Frida Kahlo skazana była zatem także na emocjonalne cierpienie. Kochanki w życiu Diego nie były rzadkością, a w konsekwencji licznych zdrad (m.in. z młodszą siostrą Fridy), para rozstała się w 1939 roku, by wrócić do siebie rok później, zawierając drugie małżeństwo.

Tak wyglądali razem Diego Rivera i Frida Kahlo. Choć wyglądają na szczęśliwych, to w rzeczywistości oboje nie stronili od przelotnych romansów | Źródło: kqed.org

Najsłynniejsze dzieła Fridy Kahlo

Frida rozwinęła swój charakterystyczny styl pod koniec lat 20. i w latach 30. XX wieku, podróżując z Diego pomiędzy Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi, gdzie pomieszkiwali. Odważny miks surrealizmu i prymitywizmu z elementami folkloru prekolumbijskiego i religijnych symboli stał się rozpoznawczym znakiem artystki, a nasycone, intensywne kolory ulubionym środkiem ekspresji, po który sięgała.

Sprawdź też: Egzotyka we wnętrzach: styl etno. Najważniejsze informacje o stylu etnicznym

Obrazy artystki, jak i ona sama, w bajecznie kolorowych sukniach inspirowanych meksykańskimi tradycjami, były powiewem egzotyki i świeżości dla artystycznej śmietanki Nowego Jorku lat 30. To tam miała miejsce jej pierwsza solowa wystawa. Najsłynniejsze obrazy Fridy zachwyciły nowojorczyków, ale w Europie artystka nie radziła sobie początkowo równie dobrze. Próby zorganizowania wystaw w Paryżu i Londynie okazały się fiaskiem, w pewnym stopniu także przez wybuch II wojny światowej, a większość obrazów Fridy została uznana przez europejskich właścicieli galerii za zbyt odważne, by pokazywać je publicznie.

The Frame

Mimo nieprzychylności wielu europejskich kuratorów sztuki, paryski Luwr zdecydował się zakupić jeden obraz Fridy w 1939 roku. Sprzedaż The Frame, ultrakolorowego autoportretu artystki, odbiła się szerokim echem w ojczyźnie Fridy Kahlo, stała się bowiem pierwszą meksykańską artystką, której prace można było odtąd podziwiać w tym prestiżowym muzeum. Był to krok milowy w karierze Fridy, na którą zwrócili uwagę nie tylko wielcy, europejscy surrealiści, jak Pablo Picasso czy Joan Miro, ale i świat mody. Frida pojawiła się też na stronach francuskiego wydania Vogue.

Autoportret z 1938 roku – został zakupiony rok później przez paryski Luwr | Źródło: fridakahlo.org

Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem

Namalowany w 1940 r., po rozwodzie z Riverą, obraz przedstawia malarkę w towarzystwie pantery, małpy i latających owadów. Uwagę przyciąga cierniste pnącze oplatające szyję Fridy, zwieńczone martwym kolibrem, który według meksykańskich wierzeń miał być amuletem przywracającym utraconą miłość. Cierniste pnącze to z kolei symbol cierpienia Jezusa. Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem wkrótce po ukończeniu został zakupiony przez przyjaciela Fridy, a obecnie jest częścią kolekcji Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, USA.

„Autoportret z naszyjnikiem z cierni i kolibrem”. W twórczości malarki nie można narzekać na brak symboliki | Źródło: fridakahlo.org

Dwie Fridy

Ten podwójny autoportret, ukończony w 1939 r., jest jednym z najbardziej znanych obrazów, jakie stworzyła artystka. Autoportret przedstawia dwie Fridy trzymające się za ręce. Jedna z nich ma na sobie tradycyjną meksykańską, druga zaś wiktoriańską białą suknię. Otwarte serca obu kobiet i krew sącząca się z przeciętej żyły symbolizują zabiegi chirurgiczne i cierpienie, jakie towarzyszyły jej w ciągu życia. Obecnie obraz podziwiać można w Muzeum Sztuki Współczesnej w Meksyku.

Podwójny autoportret, który przedstawia dwie wersje Kahlo siedzące razem | Źródło: fridakahlo.org

Strzaskana Kolumna

Dzieło stworzone w 1944 roku, gdy nasilający się, ciągły ból kręgosłupa uniemożliwiał Fridzie normalne funkcjonowanie. Przedstawia artystkę z roztrzaskaną jońską kolumną w miejscu kręgosłupa i dziesiątkami gwoździ wbitymi w ciało – symbolami bólu. Białe paski oplatające jej ciało symbolizują gorset ortopedyczny, który nosiła na polecenie lekarzy. W tym czasie Frida nie była w stanie już stać ani siedzieć, a konsekwencją pogarszającego się stanu zdrowia była operacja kręgosłupa, którą przeszła dwa lata po ukończeniu obrazu.

Zepsuta kolumna - obraz Fridy Kahlo
Autoportret „Strzaskana kolumna” doskonale oddaje cierpienie i ówczesny stan zdrowia artystki | Źródło: artsandculture.google.com

Niebieski dom – La Casa Azul

To właśnie w Casa Azul, rodzinnym domu artystki, Frida Kahlo przyszła na świat i tam też spędziła ostatnie chwile swojego życia. W połowie lat 40. XX wieku, po powrocie do Meksyku z podróży po Europie i Stanach Zjednoczonych, Frida objęła pozycję wykładowcy w Narodowej Szkole Artystycznej, jednak jej stan zdrowia nie pozwalał na prowadzenie zajęć ze studentami w budynku szkoły. Organizowała więc zajęcia w Casa Azul, traktując swoich studentów w nieformalny sposób, niemalże niczym członków rodziny.

Wnętrze La Casa Azul oddaje egzotyczny styl – prosty, a jednocześnie niezwykle barwny

Frida – film o życiu artystki

W 2002 r. Julie Taymor wyreżyserowała film Frida, przedstawiając na złotym ekranie barwne, ciekawe, ale i pełne bólu życie, jakie prowadziła Frida Kahlo. Książka Haydena Herreya Frida. Życie i twórczość Fridy Kahlo z 1983 r., będąca obszerną biografią artystki, stanowiła podstawę adaptacji. W rolę Fridy w filmowej wersji wcieliła się wspaniała Salma Hayek. Któż inny zagrałby Fridę lepiej niż meksykańska aktorka?

Sprawdź też: Szymon Brodziak – mistrz fotografii czarno-białej. Sylwetka polskiego fotografa cenionego na całym świecie

Plakaty z obrazami Fridy Kahlo. Do jakich wnętrz będą pasować najlepiej?

Frida Kahlo, za sprawą podnoszenia w swej twórczości tematyki dotyczącej kobiecości i różnych aspektów kobiecego ciała i duszy, stała się nie tylko symbolem obecności kobiet w świecie sztuki, ale i ikoną współczesnego feminizmu. Jej obrazy są dziś wyceniane na miliony dolarów, o ile w ogóle możliwe do nabycia, jednak każdy z nas może mieć w domu cząstkę świata, jaki tworzyła przez 30 lat artystycznej pracy Frida Kahlo w postaci plakatów. Jej surrealistyczne dzieła będą wspaniale wyglądać zarówno w tradycyjnie urządzonych, jak i nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, nadając nieco eklektycznego wyrazu salonowi czy sypialni. Plakat z obrazem Fridy to także wspaniały pomysł na prezent dla każdego miłośnika sztuki.

Najmodniejsze dodatki i akcesoria z pracami Fridy Kahlo

Ku radości najwierniejszych fanów twórczości Fridy reprinty jej obrazów występują nie tylko w formie plakatów. Jej wspaniałe autoportrety zdobią dziś fragmenty ubrań, dodatków i akcesoriów do wnętrz.

Torba z obrazem Fridy

Torba z Fridą to sposób na to, by cieszyć oczy jej obrazami na co dzień. Kolorowy motyw na torebce szczególnie dobrze będzie współgrał ze stylizacją w neutralnych barwach. Plecaki, bluzy czy nawet skarpetki z fragmentami jej charakterystycznych obrazów lub podobizną Fridy to świetne prezenty.

Poduszka z Fridą

Jeśli nie chcesz ozdabiać ścian reprodukcjami Fridy Kahlo, istnieje wiele innych sposobów, by nie rozstawać się z jej twórczością. Poduszki, kubki, magnesy na lodówkę – mnogość dodatków i akcesoriów spod znaku jej surrealistycznych dzieł jest imponująca. Kolorowa poduszka z Fridą to dobry sposób na wprowadzenie do wnętrza nieco egzotyki.

Sprawdź też: Międzynarodowy Dzień Kobiet – historia i pomysły na prezent

Niemal 70 lat po jej śmierci autoportrety Fridy są jednymi z najchętniej powielanych obrazów wszech czasów. Co powiedziałaby sama Frida o swoim obrazie w formie magnesu? Czy przypuszczała kiedykolwiek, że wiele lat po jej śmierci będzie cieszyć się niesłabnącą popularnością?

Przy aranżacji wnętrz warto zainspirować się stylem i twórczością najpopularniejszych artystów z różnych epok. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z artykułami o dokonaniach innych znanych nazwisk z dziedziny sztuki:

Źródło zdjęcia głównego: britannica.com

17
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *