1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Piet Mondrian: najsłynniejsze obrazy i kompozycje w aranżacji. Poznaj modne wnętrza inspirowane sztuką holenderskiego artysty

Trendy

2 lata temu

Piet Mondrian: najsłynniejsze obrazy i kompozycje w aranżacji. Poznaj modne wnętrza inspirowane sztuką holenderskiego artysty

Dekoracja wnętrz
24
2
0
24
2

Piet Mondrian – wybitny malarz i twórca jedynego w swoim rodzaju stylu. Przedstawiamy historię holenderskiego mistrza oraz jego najbardziej znane obrazy. Dowiedz się, czym wyróżnia się najsłynniejsza kompozycja, którą namalował Mondrian.

Piet Mondrian: słynny artysta i twórca neoplastycyzmu

Piet Mondrian, a właściwie Pieter Cornelis Mondriaan, to jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców XX wieku. Słynny malarz urodził się w 1872 roku w Amersfoort (środkowa Holandia). Zanim zyskał światową sławę, odbył długą drogę, w której trakcie przeszedł od malarstwa kanonicznego do stworzenia własnego, unikalnego stylu. Mondrian swoją przygodę z rysunkiem zaczynał poprzez pobieranie nauk od ojca i wuja. Mając już pewną wiedzę i warsztat, sam również podjął się nauczania dzieci. Ostatecznie jednak porzucił tę ścieżkę kariery i postanowił dalej odkrywać tajniki sztuki. W 1892 roku dostał się na Akademię Sztuk Pięknych w Amsterdamie, która była dopiero początkowym etapem jego rozwoju. Po zakończeniu studiów Mondrian wiele podróżował, dzięki czemu obracał się w różnorodnych środowiskach artystycznych.

Działalność artystyczna Pieta Mondriana była bardzo płodna. Można w niej wyróżnić kilka okresów, które wpłynęły na zmiany wprowadzane do jego malarstwa. Pierwsze lata twórczości to czas spędzony w rodzimej Holandii. W tym okresie Mondrian skupiał się na odwzorowywaniu obrazów mistrzów pędzla oraz klasycznym malarstwie pejzażowym. Dzięki swojemu talentowi szybko zyskał sławę wśród okolicznej ludności. Z czasem Mondrian coraz bardziej oddalał się od tradycyjnych form wyuczonych w Akademii. W jego obrazach zaczęły pojawiać się maniery impresjonistyczne i fowistyczne, które stanowiły popularne ówcześnie nurty. Mondrian malował wtedy przy użyciu żywych, kontrastujących barw oraz techniki puentylizmu, polegającej na nanoszeniu niewielkich kropek lub kresek łączących się w jeden spójny obraz.

Późniejsze malowidła Mondriana to owoc zachłyśnięcia się paryskim światem i stylem kubistycznym. W 1911 roku Mondrian przeniósł się do Paryża i zintegrował się z tamtejszą awangardą. Zaczął tworzyć obrazy o bardziej uproszczonych formach oraz zredukowanej gamie kolorystycznej. Jego dzieła sztuki szybko przetransformowały się z kubistycznych kształtów w czystą abstrakcję. Artysta poszukiwał istoty malarstwa i stale redukował treść malowanych przez siebie obrazów. Zaowocowało to stworzeniem przez niego własnego stylu znanego jako neoplastycyzm. Zgodnie z jego założeniami kompozycja obrazu powinna opierać się na wzajemnym oddziaływaniu pionowych i poziomych linii. Ponadto dzieła utrzymane w neoplastycznym nurcie powinny opierać się na kilku podstawowych kolorach – żółtym, czerwonym, niebieskim, czarnym, szarym i białym. Geometryzacja i brak zbędnej dekoracyjności to elementy, które cechują najpóźniejsze dzieła sztuki Pieta Mondriana. Ostatnie lata życia malarz spędził w Londynie oraz Nowym Jorku, który zachwycił go swoją geometryczną zabudową.

Twórczość Mondriana: najsłynniejsze obrazy i kompozycje

Pierwsze okresy twórczości Mondriana opierały się na odwzorowywaniu rzeczywistości poprzez tworzenie pejzaży. W tym czasie artysta upodobał sobie zwłaszcza jeden motyw – drzewo. Powracało ono również w późniejszych pracach artysty, dzięki czemu można zaobserwować wyraźne zmiany w jego postrzeganiu świata. Jednym z jego najpopularniejszych obrazów o tej tematyce jest kompozycja „Czerwone drzewo”. To dzieło sztuki Pieta Mondriana stanowi idealny przykład obrazu inspirowanego ekspresjonistycznym stylem i fowistycznymi barwami. Na nieco późniejszych obrazach – „Szare drzewo” czy „Kwitnąca jabłoń”, które tworzone były w okresie paryskim, widać natomiast ogromny wpływ kubizmu i minimalistyczne podejście do barw.

Obrazy Pieta Mondriana z czasów życia w Paryżu to również nietypowe kompozycje o owalnym kształcie. Zainspirowany kubizmem malarz postawił na wyraźne podziały geometryczne. Wśród jego dzieł wyróżniają się kompozycje, w których skupiał się na centrum obrazu i pozostawiał wolne rogi płótna. Przykładami takich dzieł są „Kompozycja nr 10” czy „Kompozycja w kolorze B”.

Ciągłe eksperymentowanie z formami i dążenie do zminimalizowania treści oraz gamy barw wpłynęły na powstanie najbardziej znanych, ikonicznych wręcz obrazów Mondriana. Mowa oczywiście o romboidalnych kompozycjach z prostokątami i kwadratami w podstawowych barwach uznawanych przez neoplastycyzm. „Kompozycja z czerwonym, żółtym i niebieskim” to jeden z obrazów tworzących całą serię dojrzałej twórczości Mondriana. Uznaje się, że charakterystyczna dla Mondriana kompozycja sprowadzona do najprostszych kolorów i poziomych oraz pionowych linii, to odpowiedź na założenia systemu teozoficznego. Mondrian czerpał z myśli zakładającej harmonię, która wynika z przeciwieństw (pion-poziom). Charakterystyczne czerwone, żółte i niebieskie kształty oddzielone czarnymi liniami stały się znakiem rozpoznawczym sztuki Pieta Mondriana.

Ostatnie lata życia Mondriana to okres nowojorski, zawierający się w latach 1940–1944. Nowy Jork okazał się dla malarza niezwykle fascynujący. Geometryczne ułożenie ulic i zabudowa miasta stanowiły inspirację do jego ostatnich obrazów – „Broadway Boogie Woogie” czy „New York City I”. W tych dziełach Mondrian odszedł od oddzielania kwadratów czarnymi liniami. Żywe miasto zaczął obrazować przy pomocy kolorowych pasów lub linii składających się z barwnych kwadracików.

Wnętrza inspirowane sztuką Pieta Mondriana

Sztuka Mondriana to niezwykle inspirująca twórczość, która dziś przypadnie do gustu osobom lubiącym minimalistyczny wystrój wnętrz. Kompozycje znanego malarza stanowią nie tylko świetną ozdobę, którą można zawiesić na ścianie, ale i inspirację do urządzenia całego wnętrza. Połączenia żółtego, czerwonego i niebieskiego koloru z bielą oraz czernią świetnie sprawdzą się w nowoczesnych mieszkaniach.

Zastosowanie kolorystycznych połączeń na ścianach, podłogach, a nawet meblach sprawi, że cały pokój będzie wyglądał bardzo oryginalnie. Pomimo niewielkiej gamy barw, nawiązującej do słynnej „Kompozycji z czerwonym, żółtym i niebieskim”, można zaszaleć z połączeniami kontrastujących ze sobą elementów.

Chcąc wprowadzić do swojego wnętrza nutę neoplastycyzmu, pamiętaj, że nawet najmniejsze dodatki mogą świetnie urozmaicić całościowy wygląd mondrianowskiego pomieszczenia. Postaw na geometryczną tapetę, prosty kwietnik i kolorowy wypoczynek. Żółte, czerwone lub niebieskie fotele będą idealnym wyborem do tego typu aranżacji.

Maksymalne uproszczenie form to jedna z cech charakterystycznych dojrzałej sztuki Mondriana. Jeśli lubisz minimalizm i chcesz wprowadzić do domu kilka nienachalnych połączeń kolorystycznych koniecznie postaw na subtelne kombinacje oraz przewagę jednej z barw. Meble o geometrycznych kształtach i kolorowe lamele idealnie uzupełnią pomieszczenie niczym z mondrianowskiego obrazu.

Zobacz: Czym jest color blocking we wnętrzach? Dowiedz się, jak modnie łączyć kolory w aranżacji!

Najmodniejsze dodatki i akcesoria ze wzorami Mondriana

Piet Mondrian i jego obrazy stanowiły inspirację dla wielu późniejszych twórców. Jego charakterystyczne prostokąty zagościły nawet w świecie mody z lat 60. Znalazły się m.in. na kapeluszu, który stworzył Sally Victor, a także na sukienkach Anne Klein czy Yves Saint Laurenta. Dzisiaj charakterystyczny wzór Mondriana również jest popularny. Można znaleźć go na różnych modnych dodatkach – od poduszek, po pościel, kubki, torby czy kolczyki.

Piet Mondrian zrewolucjonizował artystyczny świat i na zawsze zapisał się na kartach historii sztuki. Jego słynna kompozycja i cały neoplastycyzm są czymś nie do podrobienia. Unikalne podejście do formy i koloru pozwoliło artyście zdobyć światową sławę oraz uznanie.

24
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.