1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest color blocking we wnętrzach? Dowiedz się, jak modnie łączyć kolory w aranżacji!

Poradniki

2 lata temu

Czym jest color blocking we wnętrzach? Dowiedz się, jak modnie łączyć kolory w aranżacji!

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
5
0
0
5
0

Co to jest color blocking i na jakiej zasadzie działa? Poznaj technikę, która z malarstwa wdarła się do świata mody oraz aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak wykorzystując koło barw, na którym opiera się color blocking, stworzyć oryginalną przestrzeń.

Color blocking – co to jest? 

Color blocking to technika, której podstawą jest łączenie kolorów. Za początki color blockingu uważa się karierę Pieta Mondriana – malarza i pioniera neoplastycyzmu, kierunku sztuki XX wieku. Artysta stworzył charakterystyczny styl, w którym postawił na maksymalną prostotę treści. Proste geometryczne kształty i ich kontrastujące barwy to elementy, które zrewolucjonizowały sztukę pierwszej dekady XX w. i zainspirowały późniejszych twórców innych dziedzin.

Neoplastyczny trend powrócił do łask w latach 60., kiedy to natchnął prestiżowych projektantów mody takich jak Yves Saint Laurent. Łączenie ze sobą przeciwstawnych kolorów szybko zyskało dużą popularność. Modne rozwiązanie cieszyło się zwłaszcza wśród młodzieży oraz kręgów hipisowskich, którzy uwielbiają żywe kolory i nadający oryginalności kontrast.

color blocking
Źródło: trendesignbook.com

Zobacz: Wenge – co to za kolor? Meble, dodatki i inne elementy wystroju w kolorze wenge

Lata 60. to również kolebka dla wnętrz i mebli wykończonych techniką color blockingu. Przeciwstawne barwy czy kontrastujące odcienie zagościły wówczas w domach. Trend łączenia kolorów, podobnie jak wiele modnych tendencji z ubiegłego wieku, już w latach 2000. powrócił do wnętrz na całym świecie. Kolorowe aranżacje świetnie ożywiają otoczenie i nadają przestrzeni oryginalnego charakteru. Color blocking może wspierać różne style – od minimalizmu, po artdeco czy glamour.

Zasady color blocking – jak łączyć kolory z koła barw?

Color blocking to świetna technika, która zapewni oryginalny wygląd pomieszczenia oraz jego ożywienie. Łączenie kolorów można wprowadzić do mieszkania zarówno poprzez pomalowanie ścian, jak i dobranie kontrastującej posadzki lub różnokolorowych frontów szafek. Warto też zwrócić uwagę na inne meble i akcesoria znajdujące się w pomieszczeniu. Kanapa czy drzwi wraz z framugą zazwyczaj odznaczają się na tle ścian, a więc mogą one stanowić kontrastujący element wnętrza. Aby wyeksponować bloki kolorów, należy też zadbać o dobranie odpowiedniej barwy tła, na którym będą one dobrze widoczne.

Color blocking - zasady dobierania kolorów

Color blocking kojarzony jest ekstrawagancją i prostotą, ale dobór kolorów nie jest tutaj przypadkowy. Barwy muszą ze sobą współgrać i pomimo kontrastowości tworzyć wspólną całość. Dla wszystkich metod zestawiania kolorów podstawą jest koło barw, czyli wizualne przedstawienie całego widma światła białego. Aby postawić na odpowiednią kolorystykę, warto posłużyć się jedną z kilku technik doboru kolorów: przeciwstawnych, sąsiadujących lub triady.

Kolory przeciwstawne, czyli wyraziste kontrasty

Jedną z metod łączenia barw, jaką operuje color blocking, jest zestawianie ze sobą kolorów przeciwstawnych. Na kole barw znajdują się zarówno podstawowe tony (czerwony, niebieski, żółty), jak i ich pochodne (pomarańczowy, fioletowy i zielony). Kolory, które nazywane są przeciwstawnymi, rozmieszczone są w okręgu naprzeciwko siebie. Barwy te inaczej zwane są również barwami dopełniającymi, ponieważ po zmieszaniu wzajemnie dopełniają się do odcienia szarości. Pozostając niezmieszane, kolory przeciwstawne tworzą natomiast piękny, wyrazisty kontrast. Color blocking, którego podstawą ma być barwa dopełniająca, powinien opierać się na zdecydowanej przewadze jednego z tonów.

Różne kolory we wnętrzu

Barwy sąsiadujące – delikatność i harmonia

Ciekawą metodą łączenia kolorów jest też zestawianie ze sobą barw sąsiadujących. Ta technika color blockingu opiera się na połączeniu trzech kolorów, które na kole barw znajdują się tuż obok siebie. Kombinacja delikatnie przechodzących tonów nada wnętrzu harmonii i sprawi, że całe pomieszczenie będzie wyglądało na spójne oraz przemyślne. Połączenia sąsiadujących barw takich jak żółć, pomarańcz i czerwień lub błękit z zielenią i turkusem, wydobędą głębię kolorów.

Triada barw – stylowe połączenie kolorów

Łączenie kolorów można wykonać również przy pomocy techniki zwanej triadą barw. Dobór zgodnie z zasadami triady polega na wyborze trzech kolorów znajdujących się na kole barw w równych odstępach od siebie. Zagości tu kontrast i oryginalność. Triadyczne połączenie będzie więc odważnym zestawieniem żółci z niebieskim i czerwienią lub kompozycją zawierającą fiolet, pomarańcz i zieleń.

Stylowe połączenie w stylu color blocking
Źródło: interiordesign.lovetoknow.com

Najmodniejsze aranżacje color blocking – inspiracje i trendy

Color blocking to tak naprawdę zabawa kolorami i eksperymentowanie z geometrycznymi kształtami. Choć istnieją metody doboru podstawowych kolorów, to zawsze można zaszaleć i postawić na różne odcienie, tony czy oryginalne zestawienia. Color blocking można zastosować we wszystkich pomieszczeniach. Kuchnia, salon czy sypialnia – każde wnętrze dużo zyska na kolorowych dodatkach, które ożywią otoczenie.

Ciekawe połączenia kolorów – żółty i czarny

Wśród aranżacji wykonanych w duchu color blockingu na wyróżnienie zasługują odważne zestawienia ciemnych barw z żywymi elementami. Do takich połączeń należy np. kombinacja czerni z żółcią. Zestawienie jest bardzo oryginalne i od razu rzuca się w oczy.

Color blocking w kuchni

Kuchnia to ważne pomieszczenie w domu. Zadbaj więc o dobór ciekawych frontów szafek kuchennych, które nasycą jej wnętrze energią i kolorami. Jeśli posiadasz pokój urządzony w bieli, łatwo dobierzesz kontrastujące kolorystycznie fronty. Postaw na zieleń, granat lub inną intensywną barwę.

Color blocking z użyciem posadzki

Nie tylko meble i ściany odgrywają rolę w aranżacji wnętrz. Podłoga również może przybrać ciekawy, kontrastujący kolor. Połączenie brązu drewna z bielą ścian i butelkowozieloną posadzką to aranżacyjny strzał w dziesiątkę.

Color blocking, czyli łączenie kolorów, to ciekawa technika aranżacyjna. Kontrast, który jest jej nieodzowną częścią, stanowi całe clou zamysłu. Użycie kolorów zapewnia oryginalny i przyciągający wzrok wystrój oraz zdecydowanie ożywia mieszkanie.

Źródło obrazka głównego: architecturaldigest.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.