1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Tamara Łempicka – skandalistka, kobieta wyzwolona, królowa art déco

Trendy

10 miesięcy temu

Tamara Łempicka – skandalistka, kobieta wyzwolona, królowa art déco

Dekoracja wnętrz
16
0
1
16
0

Tamara Łempicka to malarka polskiego pochodzenia, uważana za jedną z czołowych przedstawicielek art déco. Zarówno jej obrazy, jak i życie prywatne są niezwykle ciekawe i inspirujące, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z sylwetką malarki.

Dzieciństwo w otoczeniu sztuki, liczne romanse, hollywoodzkie życie i skandale – to wszystko miało wpływ na sztukę Tamary Łempickiej. Czym charakteryzuje się jej sztuka? Który z jej obrazów stał się jednym z najdrożej sprzedanych polskich obrazów w historii? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym artykule.

Tamara Łempicka – młodzieńcze lata i ich wpływ na twórczość artystki

Tamara Łempicka urodziła się jako Maria Gurwik-Górska w 1898 roku, według niektórych źródeł miało to miejsce w Moskwie, według innych – w Warszawie. Jej ojciec był Żydem prowadzącym dochodowe interesy, natomiast mama miała żydowskie korzenie i pochodziła z bardzo zamożnej rodziny. Borys Gurwicz-Górski zniknął z życia rodziny, gdy Maria była mała. Utrzymywała, że rodzice rozwiedli się, jednak bardzo prawdopodobne jest, że jej ojciec popełnił samobójstwo. Tajemnicze jest także jej miejsce narodzin – podobno Maria uważała się za Polkę, dlatego też miała sfałszować swój akt urodzenia.

Łempicka Tamara
Łempicka czuła się Polką, prawdopodobnie sfałszowała nawet akt urodzenia | Żródło: polskaswiatu.pl

Tamara była wychowywana przez mamę i dziadków, którzy należeli do elity kulturalnej i towarzyskiej, przyjaźnili się między innymi z Ignacym Paderewskim. Zapewne młode lata spędzone z dziadkami w otoczeniu sztuki znacząco przyczyniły się do obrania przez Łempicką artystycznej ścieżki kariery.

Czym jest art déco?

Art déco to styl w malarstwie, grafice oraz architekturze, który szczególnie rozpowszechnił się w okresie międzywojennym. Jego nazwa pochodzi od francuskich słów: art (sztuka) i décoratif (dekoracyjny). Jest odpowiedzią na secesję i sprzeciwem wobec secesyjnego braku dyscypliny przestrzennej.

Charakteryzuje się geometryzowaniem kształtów oraz szukaniem piękna w przedmiotach codziennego użytku. Według przedstawicieli tego stylu – sztuka powinna pozostawać w bliskim związku z przemysłem, czyli bardziej dostępna dla ludzi. Natomiast wnętrza urządzone w myśl art déco powinny być funkcjonalne a meble – solidne i wysokiej jakości. Trzeba tutaj także wspomnieć o kontrastującej kolorystyce oraz czerpaniu inspiracji z wielu epok i nurtów.

wnętrze w stylu art deco
Geometryczne kształty, meble wysokiej jakości, złote dodatki, czyli art déco w salonie

Tamara Łempicka jest jedną z czołowych polskich przedstawicielek art déco, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach wielu gwiazd, między innymi Madonny czy Jacka Nicholsona.

Jeżeli zainteresował Cię styl art déco, polecamy lekturę naszego artykułu, w którym dowiesz się o nim jeszcze więcej. Szymon napisał między innymi, czym dokładnie charakteryzuje się styl art déco, jak urządzić wnętrze w duchu tej stylistyki oraz jakie dodatki wybrać: Czym jest styl art déco? Charakterystyka stylu, przykładowe wnętrza

Młodzieńcze wpływy artystyczne

Tamara od najmłodszych lat symulowała problemy zdrowotne i wymuszała tym samym wyjazdy do Włoch, a ostatecznie przeniesienie do szkoły w Lozannie. Podczas wakacji, które najczęściej spędzała z babcią, miała okazję doskonale zapoznać się ze sztuką renesansowych mistrzów. Ich wpływ jest widocznych w jej początkowej twórczości, w której można zaobserwować dokładny rysunek, draperie, cienie oraz czyste kolory.

Sprawdź też: Pomysły na luksusowe wnętrza – aranżacja, inspiracje

Łempicka-malarka kształtowała swoją osobowość artystyczną i swój warsztat już od 12 roku życia, bowiem to właśnie wtedy zaczęła swoją przygodę z malarstwem. Włoskie wojaże oraz spędzanie czasu z ludźmi ze świata artystycznego od najmłodszych lat dzięki znajomościom dziadków niewątpliwie wywarły ogromny wpływ na Łempicką i przyczyniły się do wybrania właśnie takiej ścieżki życiowej. Nie bez znaczenia były także problemy finansowe, które to pchnęły ją do pracy zarobkowej polegającej na malowaniu portretów.

Cechy charakterystyczne sztuki Tamary Łempickiej

Przez wielu jest nazywana królową art déco – nie bez przyczyny. Jej prace są doskonałą prezentacją tego stylu, jest widoczny w geometrycznych kształtach, kolorach, pozach modeli, a nawet elementach tła i wszelkich detalach. Za pomocą światła i cienia artystka doskonale podkreślała trójwymiarowość i twardość form.

obrazy Tamary Łempickiej_art deco
Obrazy Tamary de Łempicki | Źródło: allegro.pl

Łempicka uwielbiała portrety kobiet. Ich wizerunki były zmysłowe, często bardzo odważne. Jedno z jej najsłynniejszych dzieł to Autoportret w zielonym Bugatti z 1929 roku. Została na nim ukazana jako kobieta silna i niezależna, która sama prowadzi auto i to nie byle jakie, bo samochód sportowy. Kobieta-kierowca to symbol emancypacji i zmian, które zachodziły na początku XX wieku w społeczeństwie.

Sprawdź też: Międzynarodowy Dzień Kobiet – historia i pomysły na prezent

W latach 30., gdy art déco zaczynał przemijać, próbowała swoich sił w malarstwie surrealistycznym i abstrakcyjnym. Próbowała łagodzić kształty i używała mniej intensywnych kolorów. Jednak te pomysły nie zachwyciły ani krytyków, ani samej malarki. Zaczęła wtedy zajmować się przede wszystkim życiem towarzyskim.

Tamara Łempicka – obrazy

Obrazy Łempickiej były równie barwne, co jej szalone życie towarzyskie. Jedno z jej najsłynniejszych dzieł to Piękna Rafaela – nie zostało ono docenione przez współczesnych jej krytyków, dziś jest uważane za ogromne arcydzieło.

Tamara de Lempicki_Piękna Rafaela
Piękna Rafaela – jedno z najbardizej znanych dzieł artystki | Źródło: pieknagallery.pl

Wizerunki, które do dziś bardzo często pojawiają się na różnego rodzaju reprodukcjach i które doskonale obrazują charakterystyczny styl artystki to Kobieta z gołębiem oraz Kobieta w zielonej sukni. Na tych bardzo popularnych obrazach znajdziemy najczęstsze bohaterki dzieł artystki, czyli kobiety. I to kobiety zmysłowe, z wyraźnie podkreśloną cielesnością.

Sprawdź też: Szymon Brodziak – mistrz fotografii czarno-białej. Sylwetka polskiego fotografa cenionego na całym świecie

Warto także wspomnieć o La Musiciene  – pracy, która przez pewien czas była najdroższym polskim obrazem. W niedługim czasie została ona zdetronizowana przez… 2 inne obrazy Łempickiej!

Tamara Łempicka i najdroższy obraz polskiego artysty

Na aukcji, która odbyła się na początku 2020 roku w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s Portret Marjorie Ferry osiągnął zawrotną kwotę 16,4 mln funtów, czyli ponad 82 milionów złotych! To najdrożej sprzedana praca polskiego twórcy na świecie. Co ciekawe – poprzedni rekord należał do tej samej artystki, był to La tunique rose sprzedany za 13,4 mln dolarów. 

Portret Marjorie Ferry_Tamara Łempicka
Najdroższe dzieło polskiego artysty – Portret Marjorie Ferry | Źródło: exumag.com

Ponad 20 dzieł Łempickiej sprzedano za więcej niż milion dolarów. Te zawrotne sumy pokazują, jaką popularnością i uznaniem jej prace cieszą się na całym świecie.

Tamara de Lempicka – życie rodzinne

W 1916 roku poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego. Mieszkali w Paryżu, gdzie trudna sytuacja materialna sprawiła, że Tamara zaczęła malować w celach zarobkowych. Para doczekała się córki, Marie Christiny Łempickiej, znanej później jako Kizette De Lempicka-Foxhall. Dziewczynka bardzo często pozowała mamie do portretów, które zapewniały artystce wiele nagród.

Ze względu na liczne romanse Łempickiej, jej mąż złożył w 1927 roku pozew rozwodowy. Kilka lat później artystka zaczęła cierpieć na depresję. W 1933 roku ponownie wyszła za mąż za barona Raoula Kuffnera, który był wielkim miłośnikiem jej sztuki oraz dziedzicem austriackiego imperium browarniczego.

Skandale Tamary Łempickiej

Łempicka prowadziła bogate życie towarzyskie, obracała się w wyższych sferach, podobno nawet do malowania zakładała wytworne suknie i biżuterię. Możemy to zobaczyć na zdjęciach, które dokumentowały proces twórczy artystki. 

Podobno Tamara de Lempicki romansowała z każdą kobietą i każdym mężczyzną, których uznała za pięknych. Nie stroniła od alkoholu i narkotyków, odwiedzała paryskie bary, gdzie wszystko było dozwolone, a klientami byli przede wszystkim transwestyci i homoseksualiści. Jej liczne romanse oraz niezwykle imprezowy tryb życia były przyczyną rozwodu z pierwszym mężem.

Tamara de Lempicka_wystawa
Wystawy Tamary de Lempicki były i są organizowane na całym świecie | Źródło: glamourlife.pl

Lista jej partnerów łóżkowych jest niezwykle długa. Często byli to znani politycy, ale była widywana w niedwuznacznych sytuacjach także z robotnikami, bardzo głośny był jej romans z piosenkarką Suzy Solidor. Właściwie każdego dnia można było spotkać ją w paryskich kawiarniach (za dnia) oraz w barach i klubach (w nocy).

Drugi mąż artystki w pełni akceptował jej styl życia, ich związek gwarantował obojgu pełną wolność. Mimo wszystko artystka zmagała się z depresją, przez którą zaliczyła nawet epizod w klasztorze. Była jednak przyzwyczajona do zupełnie innego trybu życia, w związku z tym przygoda klasztorna nie trwała zbyt długo.

Jeżeli interesuje Cię życie Łempickiej i lubisz czytać biografie, serdecznie polecamy książkę Tamara Łempicka. Sztuka i skandal, którą możesz kupić w sklepie Morele.net.

Hollywoodzkie życie Łempickiej

Pod koniec lat 30., gdy nastroje były niepokojące i spodziewano się wybuchu wojny, razem z mężem, Raoulem Kuffnerem, uciekła z Europy do Stanów Zjednoczonych. Najpierw zamieszkali w Nowym Jorku, w którym fascynowały ją wieżowce ze szkła i betonu, a następnie przenieśli się do Beverly Hills. Zaprzyjaźniła się między innymi z Gretą Garbo i rozpoczęła iście hollywoodzki etap życia. Wydawała liczne bankiety, rozsyłała informacje o sobie do czasopism, pragnęła rozgłosu, obracała się wśród największych gwiazd Beverly Hills.

Tamara Łempicka_wielka artystka, skandalistka
Piękne stroje, ekskluzywne życie i wystawne bankiety – hollywoodzki żywot Tamary Łempickiej | Żródło: glamourlife.p

Niestety, dobra passa zakończyła się, amerykańska prasa jej nie sprzyjała, a wystawa w Nowym Jorku okazała się fiaskiem. Artystka na jakiś czas porzuciła malowanie i jeszcze bardziej rzuciła się w wir życia towarzyskiego. Jej hollywoodzkie bankiety były bardzo słynne, mówiło o nich całe Los Angeles, szeroko komentowano potrawy podawane na jej przyjęciach.

„Robię, co chcę i nienawidzę robić tego, co muszę”

Te słowa chyba najlepiej oddają charakter artystki, jej bezkompromisowe decyzje oraz odważne podejście do życia.

W jakich wnętrzach dzieła Tamary Łempickiej będą prezentować się najlepiej?

Obrazy Łempickiej są dziś wyceniane na ogromne kwoty, natomiast architekci wnętrz na całym świecie nieustannie chętnie inspirują się jej stylem – czerpią ze stylistyki art déco tworząc małe dzieła sztuki. W takim otoczeniu reprodukcje obrazów słynnej malarki prezentują się znakomicie!

Jednak nie tylko wnętrza art déco możemy udekorować pracami Tamary de Lempicki. Świetnie odnajdą się także we wnętrzach minimalistycznych, gdzie geometryczne kształty jej arcydzieł ożywią pomieszczenia pozbawione innych ozdób.

Intensywne kolory i odważne akty kobiece mogą doskonale wyglądać także w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Również styl klasyczny z nutami glamour może się okazać idealnym otoczeniem dla dzieł tej wielkiej artystki, co widać na poniższym zdjęciu.

Interesuje Cię twórczość i życie innych artystów? Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami innych twórców:

kody rabatowe morele

Źródło obrazka głównego: fakt.pl

16
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.