1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Szymon Brodziak – mistrz fotografii czarno-białej. Sylwetka polskiego fotografa cenionego na całym świecie

Trendy

2 lata temu

Szymon Brodziak – mistrz fotografii czarno-białej. Sylwetka polskiego fotografa cenionego na całym świecie

Dekoracja wnętrz
12
0
0
12
0

Szymon Brodziak to fotograf, który swoje czarno-białe prace wystawia na całym świecie. Zdobył najcenniejsze nagrody w branży, a jego zdjęcia zachwycają krytyków. Czym się wyróżniają? Jak brzmi motto artysty? Poznaj bliżej mistrza fotografii artystycznej. 

Szymon Brodziak – sylwetka fotografa 

Szymon Brodziak urodził się w 1979 roku w Poznaniu i, choć jest artystą światowej sławy, to właśnie tam wciąż mieszka. Co ciekawe, z wykształcenia jest… magistrem ekonomii. Jednak już na studiach zaczął rozwijać swoją pasję fotograficzną – założył koło fotograficzne „Foto Sekta”. Tam, pod okiem mentora Jacka Świderskiego, w prowizorycznej ciemni, szlifował swoje pierwsze umiejętności w dziedzinie fotografii analogowej. 

W 2002 roku w Krakowie odbyła się pierwsza wystawa indywidualna Brodziaka, na której można było podziwiać portrety pierwszej muzy – obecnej małżonki. Jak okazało się w kolejnych latach, to właśnie kobiety stały się dla niego największą inspiracją. Jego monochromatyczne kadry słyną z tego, że podkreślają kobiece piękno.

Szymon Brodziak
Szymon Brodziak, czyli uznany polski fotograf zdjęć czarno-białych na całym świecie | Źródło: pl.wikipedia.org

Sprawdź też: Szalony Salvador Dali – ciekawostki o twórczości artysty

Obecnie fotograf jest właścicielem dwóch autorskich galerii Brodziak Gallery w Poznaniu i Warszawie. Oba miejsca utworzone zostały w charakterystycznych punktach – nowoczesnych, przeszklonych kontenerach. Wybór tych nieoczywistych obiektów nie był przypadkowy, gdyż artysta fascynuje się architekturą mobilną. Poza różnymi wystawami czasowymi to w tych lokalizacjach można podziwiać prace twórcy, a nawet spotkać go osobiście. 

Mistrz fotografii czarno-białej 

Brodziak od samego początku swojej kariery wszystkie kadry tworzy w czerni i bieli, co szybko stało się jego znakiem rozpoznawczym. Sam artysta mówi o prawdziwej miłości do fotografii monochromatycznej. Wyjątkowe zdjęcia tworzy tak, aby wyglądały niczym ujęcia z filmów, które nigdy nie powstały. Dlatego od swoich modelek wymaga umiejętności aktorskich, ponieważ to tylko dzięki prawdziwej świadomości ciała możliwe jest stworzenie niepowtarzalnych, pełnych emocji obrazów.

Czarno-białe zdjęcie przedstawiające ballerinę
Czarno-białe zdjęcie przedstawiające ballerinę | Źródło: szymonbrodziak.com

Autorskimi ujęciami Brodziak udowadnia, że fotografia artystyczna znajduje swoje miejsce także na polu komercyjnym. Współpracując z wielkimi międzynarodowymi markami, takimi jak Porsche, Rolls-Royce czy Bizuu, stworzył wiele realizacji, które okazywały się czymś więcej niż tylko kampanią reklamową. Dowodem tego są liczne nagrody znajdujące się w jego dorobku. Współczesna fotografia czarno-biała należy do Szymona Brodziaka, co oficjalnie potwierdziło się w 2019 roku, kiedy zdobył pierwsze miejsce w konkursie World’s Top Black&White Photographers.

Szymon Brodziak – artysta ceniony na całym świecie 

Pod koniec 2014 roku fotograf wydał swój pierwszy album zatytułowany Brodziak ONE, którego oficjalna premiera odbyła się w Rzymie. Zawiera on ponad 300 unikalnych czarno-białych fotografii stworzonych przez lata pracy. Te niezwykłe prace zostały dostrzeżone przez samą June Newton, wdowę po słynnym niemiecko-austriackim fotografie mody Helmucie Newtonie. Złożyła ona osobistą dedykację na jednym z egzemplarzy wspomnianego albumu. 

W 2015 roku w Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie otwarta została wyjątkowa wystawa, w ramach której zaprezentowano prace wybitnych legend – samego Newtona oraz Franka Horvata. Do dwóch światowej sławy nazwisk dołączył Szymon Brodziak. Fotograf stał się tym samym najmłodszym artystą oraz pierwszym Polakiem, który dostał możliwość pokazania swoich dzieł w tym prestiżowym berlińskim muzeum. Wernisaż wystawy Newton.Horvat.Brodziak. był prawdziwie przełomowym wydarzeniem w jego karierze.

Zdjęcia czarno-białe, które mają wydźwięk na całym świecie
Zdjęcia artysty są znane i cenione na całym świecie | Źródło: szymonbrodziak.com

W ciągu całej swojej dotychczasowej działalności fotograficznej Brodziak wystawiał swoje prace w galeriach na całym świecie, między innymi we Francji, Stanach Zjednoczonych i Austrii. Ponadto oryginalne zdjęcia fotografa podziwiać można w galeriach autorskich w Poznaniu i Warszawie, a także poprzez stronę internetową, na której weźmiesz udział w wirtualnym spacerze po Brodziak Gallery. 

Wybrane nagrody artysty 

Już w pierwszych latach rozwijania swojej pasji (w 2005 roku) Szymon Brodziak zdobył niezwykle prestiżową nagrodę – Johnnie Walker Keep Walking Award za „ciągłe spełnianie marzeń i pasję do wytyczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna”. Zaledwie 5 lat później fotograf uzyskał kilkanaście kolejnych wyróżnień, w tym 4 złote medale za kampanie reklamowe i kalendarz. Następne lata także obfitowały w podobne osiągnięcia.

Rok 2013 przyniósł Brodziakowi tytuł najlepszego na świecie fotografa czarno-białych kampanii reklamowych przyznany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. W następnych latach mistrz potwierdzał swoją światową dominację w dziedzinie fotografii czarno-białej, uzyskując najwyższe trofea w International Photography Awards (2016) oraz Black&White Spider Awards (2016). W sumie artysta zdobył już ponad 40 nagród, medali i wyróżnień w międzynarodowych konkursach, zarówno za zrealizowane kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie.

Jesteś tym, co widzisz

„Jesteś tym, co widzisz” – tak brzmi motto Szymona Brodziaka, zgodnie z którym tworzy swoje mistrzowskie projekty. Jak sam podkreśla, poprzez fotografię lubi tworzyć nowe światy oraz dopisywać intrygujące historie, wykorzystując do tego zastane przestrzenie, np. hangar lotniczy czy złomowisko. Co ciekawe, jak tylko może, pracuje jedynie ze światłem dziennym. 

Myślą przewodnią artysty zatytułowana została jego najnowsza publikacja – drugi album. Przedstawia dotychczasowy dorobek Brodziaka z nieco innej perspektywy. Na ponad 500 stronach ukazana została wnikliwa analiza procesu twórczego oraz podsumowanie dotychczasowych projektów fotograficznych, zarówno komercyjnych, jak i indywidualnych. 

Szymon Brodziak - "Jesteś tym co widzisz", czyli główne motto fotografa
Szymon Brodziak – „Jesteś tym co widzisz”, czyli główne motto fotografa | Źródło: szymonbrodziak.com

Choć Szymon Brodziak osiągnął już bardzo wiele, nie zamierza spoczywać na laurach. Wciąż jest pełen zapału do pracy i pomysłów na kolejne projekty. Biorąc pod uwagę jego dotychczasowy dorobek, można spodziewać się, że stworzy jeszcze mnóstwo monochromatycznych kadrów oraz dopisze do swojej listy następne nagrody.

Źródło obrazka głównego: designalive.pl

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.