1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pejzaż zimowy — czyli jak narysować zimowy krajobraz? Sposób na nudę u dzieci podczas przerwy świątecznej lub ferii zimowych!

Poradniki

2 lata temu

Pejzaż zimowy — czyli jak narysować zimowy krajobraz? Sposób na nudę u dzieci podczas przerwy świątecznej lub ferii zimowych!

DIY
9
4
0
9
4

Patrząc na pejzaż zimowy, możemy poczuć atmosferę magii i ukojenia — to wspaniały pomysł na tematykę pracy plastycznej. Nadmiar czasu wolnego sprawia, że Twoje dzieci się nudzą? Podpowiadamy, jak stworzyć idealny rysunek zimowego krajobrazu.

Pejzaż zimowy — łatwiej go wykonać farbami czy ołówkiem i kredkami?

Wykonanie pejzażu wcale nie musi być trudne — niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest fanem farb, czy też woli pracować ołówkiem i kredkami. Farby będą jednak łatwiejszym rozwiązaniem dla młodszych dzieci, które mogą malować za ich pomocą palcami. Ołówek i kredki pozwalają tworzyć szczegółowe szkice, zawierające więcej detali. Niezależnie od wybranej techniki, pejzaż zimowy pobudzi wyobraźnię, a sam proces twórczy stanie się ciekawą formą zabawy. Poniżej przyjrzymy się dwóm metodom tworzenia krajobrazu zimowego.

pejzaż zimowy
Pejzaż zimowy, czyli zajęcie dla Twojej pociechy! | Źródło: youtube.com

Sprawdź też: Piet Mondrian: najsłynniejsze obrazy i kompozycje w aranżacji. Poznaj modne wnętrza inspirowane sztuką holenderskiego artysty

Malowanie pejzażu zimowego

Jak namalować zimowy pejzaż? Wyobraź sobie zimę, krajobraz jej zawiera wiele odcieni i kolorów, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy. Dlatego też, aby namalować pejzaż zimowy, będziesz potrzebować farby nie tylko w kolorze białym, ale i czarnym, niebieskim, zielonym czy beżowym. Zaopatrz się również w różnokolorowe kartki. Tło zimowego krajobrazu wcale nie musi być białe czy nawet niebieskie. Mroźne powietrze sprawia, że odbijające się od śniegu światło często nabiera barw różu i fioletu.  

Jak namalować leżący śnieg?

Leżący śnieg najłatwiej będzie namalować białą farbą na tle takiej o innym kolorze. Oddziel dolną połowę kartki, malując falę, która w Twoim krajobrazie stworzy zaśnieżone pagórki i zaspy. Użyj jak najgrubszego pędzla, by dokładniej zamalować dolną część obrazka. Pamiętaj, że śnieg nie jest nieskazitelnie biały! Średniej wielkości pędzlem dodaj odrobinę szarości i beżu, które sprawią, że Twój zimowy pejzaż — praca plastyczna — stanie się naturalna. Jeżeli chcesz, by Twój krajobraz wyglądał jak z bajki, rysując śnieg, wybierz srebrną i różową farbę.

Sztuka malowania leżącego śniegu na pejzażu zimowym
Sztuka malowania leżącego śniegu na pejzażu zimowym | Źródło: jakmalowac.pl

Sposób na namalowanie choinek

Najlepszym sposobem na namalowanie choinek jest nakreślenie brązowych pni, a następnie wybranie ciemnozielonej farby, którą namalujesz igły. Cienkim pędzlem możesz nanieść drobne igiełki. Druga opcja to namalowanie zielonych trójkątów, jednego nad drugim, za pomocą grubszej końcówki. By stworzyć te drzewka, które będą znajdować się w tle, zmieszaj wybraną farbę z kolorem jasnoszarym. To, co znajduje się dalej na obrazie, jest zawsze mniejsze i bledsze. Natomiast choinki, które są bliżej, na kartce powinny być zaznaczone jako wyraźne i ciemniejsze.

Płatki śniegu wykonane farbą

Płatki śniegu również da się malować na wiele sposobów. Najłatwiejszą metodą jest użycie najmniejszego dostępnego pędzelka. Samym czubkiem, centymetr po centymetrze, pokrywaj swoją pracę małymi, białymi kropkami. Stworzy to wrażenie gęstego opadu śnieżnego. Jeżeli chcesz, by Twoja praca miała więcej szczegółów, każdy płatek śniegu możesz tworzyć, kreśląc mały krzyżyk i domalowując do niego dodatkowe promyczki odchodzące ze środka. Spróbuj użyć wykałaczki, by krople białej farby przeobrazić w wielokształtną śnieżynkę.

Płatki śniegu wykonane farbą
Płatki śniegu wykonane farbą | Źródło: edufunkids.com

Rysowanie pejzażu zimowego

Przepiękny zimowy obraz może również przyjąć formę rysunku. Dzieci w dowolnym wieku będą doskonale bawić się przy tworzeniu takiej pracy za pomocą ołówka lub kredek. Nie musisz długo zastanawiać się, jak narysować zimowy pejzaż, ale przed rozpoczęciem pracy — warto przygotować szkic. Sam w sobie taki czarno-biały rysunek jest łatwiejszy w wykonaniu, a dodatkowo ma prawdziwie zimowy urok. Każdy krzew czy drzewko wyglądają zachwycająco w odcieniach szarości. Następnie można eksperymentować z kolorami i cieniami, by Twój krajobraz był niepowtarzalny.

Rysowanie choinek

Podobnie jak przy użyciu farb, kiedy rysujesz choinki, pamiętaj, żeby drzewka w tle były jaśniejsze, bledsze i mniejsze. Szkicując choinki, które są bliżej, przyciśnij kredkę mocno do kartki. Ciemniejsze kolory i grube kontury stworzą urzekający kontrast z tłem i nadadzą pejzażowi głębi. Do rysowania igiełek użyj kilku odcieni zielonego, dzięki temu wielokolorowe drzewka będą wyglądały jak z bajki. Na każdej gałązce białą kredką możesz dorysować warstwę leżącego śniegu.

Choinki na pejzażu zimowym
Choinki na pejzażu zimowym | Źródło: reniablicharz.wordpress.com

Jak otrzymać realistyczny leżący śnieg na rysunku?

Aby śnieg na Twoim rysunku był realistyczny, użyj dodatkowo kredek o błękitnym oraz szarym kolorze. Kartka zamalowana tylko bielą nie odda prawdziwych odcieni zimowego pejzażu. Rysunek będzie wiarygodny, jeżeli na śniegu domalujesz błękitno-szare wzniesienia, które będą imitowały zaspy. Na prawdziwy śnieg ma też wpływ otoczenie — dorysuj odłamaną gałązkę, czy pozostawione przez lisa tropy, a wszystko to sprawi, że krajobraz będzie naturalny i pobudzi ciekawość każdego, kto spojrzy na Twoje dzieło.

Co wykorzystać do stworzenia śnieżynek?

Do stworzenia śnieżynek wykorzystaj kredki białe, niebieskie lub szare. Jeżeli chcesz, by Twój krajobraz przypominał burzę śnieżną, pokryj całą stronę białymi i szarymi kropkami. Ołówek możesz nieco rozmazać chusteczką, sprawi to wrażenie zamieci. Kredki sprawdzą się świetnie do rysowania śnieżynek o rozmaitych kształtach. Puść wodze fantazji — każdy płatek jest bowiem unikatowy i wygląda inaczej. Narysuj krzyżyk, a później dowolnie kreśl odchodzące ze środka promyki oraz symetryczne, śnieżne gałązki.

Zimowy krajobraz może być pomysłem na ciekawą pracę plastyczną, która pobudzi wyobraźnię dzieci w każdym wieku. Pejzaż zimowy to rysunek łatwy, ale nienudny — dorośli na pewno też włączą się do jego tworzenia. Próba narysowania czy malowania śniegu i białych, spadających płatków będzie wymagała nieco kreatywności. Tworzenie takiego malunku urozmaici Wasz wypoczynek i wprowadzi w baśniowy, śnieżny nastrój.

Źródło obrazka głównego: pl.pinterest.com

9
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *