1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Upcykling, co to dokładnie jest? Czym różni się od recyklingu?

Poradniki

12 miesięcy temu

Upcykling, co to dokładnie jest? Czym różni się od recyklingu?

Porządki domowe
5
0
0
5
0

Upcykling to termin, o którym dość rzadko się wspomina. Jest to jednak niezwykle ciekawa forma recyklingu, którą warto poznać, by zwiększyć swoją świadomość na temat ekologii i dbania o środowisko.

Poziom świadomości przeciętnego człowieka na temat ekologii jest w dzisiejszych czasach wyższy niż kiedykolwiek. Wciąż wiele pojęć nie jest jednak powszechnie znanych. Jedno z nich to właśnie upcykling, czyli bardzo ciekawa forma recyklingu.

Upcykling – co to jest? Wyjaśnienie terminu

Większość osób doskonale wie, co to jest recykling. Słysząc termin upcykling, dużo częściej można jednak zaobserwować brak wiedzy w tym temacie. Warto jednak nieco bliżej poznać ten temat i dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat upcyklingu. Co to jest? To forma recyklingu, która polega na wykorzystaniu odpadów tak, by stworzyć z nich wyroby o wyższej wartości. W ten sposób można nie tylko dać drugie życie niepotrzebnym rzeczom, ale też wytworzyć z nich coś wartościowego, przydatnego dla kolejnych pokoleń.

Czym różni się recykling i downcykling od upcyklingu?

Upcykling jako forma recyklingu może być przeciwstawiany downcyklingowi. Wynika to z dość prostej rzeczy. W trakcie upcyklingu wszelkie odpady są przetwarzane tak, by zwiększyć ich wartość lub jakość materiału. W ramach downcyklingu wykorzystanie odpadów polega na zmniejszeniu jakości materiałów i wytworzeniu przedmiotów o niższej jakości. Recykling z kolei to termin, który może służyć do określenia zarówno upcyklingu, jak i downcyklingu, gdyż obie te rzeczy to po prostu formy ponownego wykorzystania odpadów.

upcykling
Stare przedmioty nie muszą trafiać na śmietnik – można nadać im drugie życie!

Ponadto sam recykling z założenia znacząco się różni od upcyklingu. Jest on nastawiony na maksymalne wykorzystanie surowców, jednocześnie generując jak najniższe koszty. Dlatego nie jest to pojęcie bliźniacze do upcyklingu, a co najwyżej dość podobne.

Czego dotyczy najczęściej upcykling?

Upcykling dotyczy tak naprawdę wielu dziedzin. Bardzo często jest wykorzystywany w budownictwie, czy też w produkcji mebli. W jego ramach można wykonać praktycznie wszystko od stołów przez łóżka po różne szafki, ławy, kwietniki. Niektórzy budują nawet domki dla dzieci, w których mogą się bawić.

Sprawdź też: Pomysł – co można zrobić z butelki plastikowej? Sprawdź!

Upcykling to coś bardzo często spotykane w krajach Trzeciego Świata. W tych miejscach dostęp do niektórych surowców jest znacząco ograniczony. Dlatego aby sobie z tym poradzić stosowany jest upcykling. Właśnie tak powstaje obuwie, domy, meble czy inne przedmioty codziennego użytku dla tysięcy osób. W ten sposób można wykonać najpotrzebniejsze przedmioty niskim kosztem, co w takich krajach jest podstawą.

Przykłady upcyklingu

Najlepszym sposobem na wytłumaczenie tego, czym jest upcykling, będzie podanie jego przykładów. W ten sposób można doskonale zobaczyć, na czym polega ta forma recyklingu. Upcykling to na przykład wytwarzanie sandałów ze zużytych opon samochodowych. W ten sposób przerabia się bezwartościową już gumę na obuwie, które posłuży wielu osobom. Szczególnie biorąc pod uwagę, że z jednej opony można wytworzyć naprawdę wiele obuwia.

Inny przykład upcyklingu można znaleźć w budownictwie. Są nim domy wykonywane z wielkoformatowych rur, czy też kontenerów. W ten sposób można dać drugie życie odpadom i znacząco zwiększyć ich wartość. W końcu z kawałka materiału po odpowiednim przygotowaniu stają się pełnoprawnym domem, który jest gotowy do zamieszkania.

dom z "odpadów"
Budownictwo jest sektorem, w którym upcykling wręcz błyszczy

W ramach upcyklingu wykonuje się też różne przedmioty codziennego użytku. Mowa tu na przykład o meblach, które produkuje się przy użyciu starych palet i innych odpadów. Upcykling to forma recyklingu wykorzystywana też przez nas, bardzo możliwe, że nie świadomie. Jednym z doskonałych przykładów są słoiki, które po opróżnieniu i umyciu stają się na przykład opakowaniem na przyprawy bądź suche przyprawy.

Przykładów upcyklingu jest znacznie więcej. Można je znaleźć też w branży odzieżowej. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie starych, podniszczonych ubrań, czy też niewykorzystanych kawałków materiału. Przy ich użyciu oraz zastosowaniu oczywiście maszyny do szycia, powstają zupełnie nowe ubrania, które mogą przydać się jeszcze przez wiele lat.

Sprawdź też: Tekstylia – co to? Czym są artykuły przemysłowe?

Jaki wpływ ma upcykling na środowisko?

Upcykling to forma recyklingu, która ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Przede wszystkim pozwala na obniżenie śladu węglowego, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję pierwotną. Generujemy więc mniej zanieczyszczeń środowiska w trakcie wydobycia, czy przetwarzania surowców, które można zastąpić tymi już wyprodukowanymi.

Recykling to jedna z podstawowych czynności, które należą do ekologii. Upcykling jest o tyle korzystny, że w jego ramach tworzy się produkty o większej wartości. Do tych z reguły wymagana jest większa ilość materiałów, bądź surowce, których produkcja pozostawia po sobie niemały ślad węglowy. W ten sposób można długofalowo ograniczyć efekt cieplarniany, a tym samym spowolnić zjawisko globalnego ocieplenia. Mniejsza ilość szkodliwych związków w atmosferze to także sytuacja znacznie korzystniejsza dla zdrowia wszystkich żyjących na ziemi ludzi.

Źródło obrazka głównego: gardenersworld.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *