1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Uczulenie na słońce – objawy i porady leczenia fotodermatozy

Poradniki

1 rok temu

Uczulenie na słońce – objawy i porady leczenia fotodermatozy

Zdrowie
6
0
0
6
0

Czym objawia się uczulenie na słońce? Czy leki antyhistaminowe mogą pomóc? U kogo może wystąpić fotodermatoza i wysypka słoneczna? Jak pozbyć się pokrzywki alergicznej?

Alergia na słońce, zwana też fotodermatozą lub uczuleniem na słońce, to reakcja alergiczna na światło słoneczne. Objawy obejmują zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie czy pokrzywkę. Alergia na słońce jest bardziej powszechna u osób o jasnej karnacji, ale tak naprawdę może wystąpić u każdego. Generalne fotodermatoza to stan, w którym skóra staje się nadwrażliwa na słońce, co skutkuje swędzącą, czerwoną wysypką. Aby zapobiec temu stanowi rzeczy, należy ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne i podjąć kroki w celu ochrony skóry przed promieniami ultrafioletowymi (UV).

Uczulenie na słońce – jak wygląda? Objawy

Alergia na słońce to stan, w którym skóra reaguje nieprawidłowo i zbyt ekspresyjnie na światło słoneczne. Jak wygląda uczulenie? Może ono obejmować symptomy takie jak: zaczerwienienie, swędzenie, wysypka, obrzęk, pokrzywkę lub pęcherze na dotkniętym obszarze skóry. Pojawia się pokrzywka na twarzy czy wysypka od słońca na rękach. W niektórych przypadkach skóra może zacząć się łuszczyć, być sucha i zgrubiała. Alergia na słońce może również powodować ból, pieczenie i tkliwość danego miejsca. Osoby z uczuleniem na słońce na twarzy mogą również odczuwać nudności, bóle głowy, zmęczenie i gorączkę.

Sprawdź też: Co pyli we wrześniu? Objawy alergii wciąż wiszą w powietrzu!

Uczulenie na słońce – jak zapobiec? Aby przeciwdziałać fotodermatozie, należy wychodzić na zewnątrz ubranym w odzież ochronną. Mowa tu o koszulkach z długim rękawem oraz spodniach sięgających do kostek. Warto postawić na przewiewną i dobrze odprowadzającą wilgoć odzież. Ważne jest też stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF co najmniej 30. Istotne jest też ograniczenie ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11.00 a 15.00.

Rodzaje uczulenia na słońce

Nadwrażliwość na słońce to rodzaj alergii na promienie ultrafioletowe (UV). Może powodować szereg reakcji skórnych, od zaczerwienienia i swędzenia do pokrzywki i pęcherzy. Osoby z nadwrażliwością hipotetycznie mogą być bardziej narażone na rozwój raka skóry, dlatego należy podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony przed promieniowaniem UV prowadzącym do tej niebezpiecznej choroby. Istnieją różne rodzaje uczuleń na słońce, w tym: PMLE, świąd słoneczny, erupcja fotoalergiczna oraz pokrzywka słoneczna. W przypadku ciężkiego przebiegu ostatniego wymienionego typu uczulenia sprawdzić się mogą specjalne kremy, będące lekami przeciwhistaminowymi. Uczulenie na słońce może być spowodowana przez wiele czynników, takich jak leki, choroby skóry i zaburzenia genetyczne. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadwrażliwości na światło, ważne jest stosowanie kremu z filtrem SPF co najmniej 15, ograniczenie czasu przebywania na słońcu i noszenie odzieży ochronnej. Osoby, które mają zdiagnozowaną nadwrażliwość na słońce, mogą otrzymać zalecenie od lekarza, aby unikać pewnych leków lub substancji chemicznych, które mogą wywołać reakcję.

zaczerwienienie i swędzenie fragmentu skóry to tylko jeden z objawów uczulenia na słońce

Przyczyny uczulenia na słońce. Kto jest narażony na fotodermatozę?

Alergia na słońce występuje najczęściej u osób o jasnej karnacji. Bez wątpienia grupą bardziej narażoną na pojawienie się objawów są kobiety, zwłaszcza te, które stosują antybiotyki o przeznaczeniu dermatologicznym. Jeśli w organizmie występuje niedobór witaminy D3, uczulenie na słońce może się wzmagać. Jakie są przyczyny uczulenia na słońce u dzieci? Jedną z najczęstszych jest zbyt mała obecność melaniny w skórze. Pośród czynników zewnętrznych, wywołując nadwrażliwość, mogą być kosmetyki do opalania. Zjawisko to określa się mianem reakcji fototoksycznej.

Co na uczulenie na słońce? Leki i maści na uczulenie od słońca

Co na uczulenie na słońce? Co pomaga na swędzenie skóry? Leki na alergię słoneczną mogą pomóc w zmniejszeniu nasilenia objawów. Obejmują leki przeciwhistaminowe (w tym Deslodyna), kortykosteroidy (m. in. cutivate maść) oraz inne kremy czy maść na uczulenie (np. Elocom maść), które są stosowane miejscowo. Zaleca się również stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii słonecznej. Niektóre osoby z alergią na słońce mogą również korzystać z odzieży i akcesoriów chroniących skórę przed słońcem, takich jak kapelusze z szerokim rondem i koszule z długimi rękawami.

Sprawdź też: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i innego rodzaju

W Polsce powielany jest popularny mit, że wapno na swędzenie skóry to dobra opcja na uczulenie od słońca. Niektórzy traktują je jako jeden z domowych sposobów na uczulenie skórne. Niestety nie jest to prawda i nie zaleca się stosowania go w przypadku jakichkolwiek alergii.

Uczulenie na słońce – jak zapobiec fotodermatozie?

Pierwszym krokiem w zapobieganiu fotodermatozie jest ograniczenie ekspozycji na słońce. Oznacza to unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych w godzinach największego nasłonecznienia, noszenie odzieży z długim rękawami i nogawkami, a także stosowanie kremów z filtrem SPF 30+ chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB. Ważne jest też noszenie kapeluszy z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych, aby chronić wrażliwą skórę twarzy. Należy ostrożnie i po konsultacji z lekarzem zażywać wszelkie antybiotyki, leki moczopędne i antyhistaminowe, gdyż mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce. W sytuacji przyjmowania tego typu preparatów, należy skontaktować się z lekarzem, zanim nastąpi intensywna i długotrwała ekspozycja na słońce. Należy też zachować czujność odnośnie tego, jakie kosmetyki wciera się w skórę i jakie produkty przyjmuje doustnie, gdyż mogą zwiększać jej wrażliwość na słońce. Na tej liście znajdują się produkty zawierające alfa-hydroksykwasy (AHA), retinol i nadtlenek benzoilu. Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów fotodermatozy należy zgłosić się do lekarza.

Sprawdź też: Osłona tarasu oraz ogródka w bloku – ochrona przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz… sąsiadami

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *