1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co pyli we wrześniu? Objawy alergii wciąż wiszą w powietrzu!

Ogród i balkon

7 miesięcy temu

Co pyli we wrześniu? Objawy alergii wciąż wiszą w powietrzu!

Rośliny Zdrowie
9
0
0
9
0

Co pyli we wrześniu? Alergia, a może przeziębienie – czy to możliwe, że Twoja przypadłość to jedynie katar sienny? Sprawdź, na co można mieć alergię wraz z początkiem jesieni i dowiedz się, jakie aktualne pylenie daje Ci się we znaki. 

Niska roślinność, co pyli we wrześniu

To, co pyli we wrześniu i październiku, jest niemal identyczne. Uczulenie na pyłki wciąż może nam doskwierać, lecz z dnia na dzień staje się coraz mniej odczuwalne (przynajmniej w większości przypadków).

co pyli we wrześniu
Nawet we wrześniu pylenie może dać o sobie znać!

Okres pylenia powoduje różne reakcje alergiczne. Wśród nich możemy wyróżnić popularne objawy, takie jak:

  • katar z odczuwalnym zatkaniem nosa,
  • napady kichania,
  • łzawienie oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • pieczenie oczu,
  • kaszel. 

Sprawdź też: Co siać we wrześniu? Kwiaty, warzywa, krzewy i drzewa!

Kalendarz pyleń w swoim grafiku wciąż przewiduje uczulenie na trawy. Jednak alergicy mogą się cieszyć – to już ostatni miesiąc, podczas którego będą musieli znosić związane z nim dolegliwości.

Oprócz traw swoje pylenie w tym miesiącu zakańcza perz i bylica. Alergia na nie będzie słabo odczuwalna i powinna całkowicie zniknąć wraz z nadejściem października. A skoro w mniejszym stopniu alergizuje już trawa, perz i bylica – pylenie jakich roślin jeszcze się utrzyma? Są to:

Co pyli we wrześniu? Krzewy i drzewa

Czy jakiś krzew lub drzewo możemy oskarżyć o pylenie? Wrzesień jest całkowicie wolny od tego typu alergenów. Oprócz tego warto wspomnieć, że okres pylenia tych dużych roślin zakończył się już w poprzednim miesiącu, o czym informowaliśmy w artykule Co pyli w sierpniu? Kalendarz pylenia.

Można rzec, że zamiast drzew i krzewów pojawiło się nowe zagrożenie. Przez to, że coraz więcej przesiadujemy w domu, zaatakować nasze drogi oddechowe lub oczy mogą grzyby, pleśnie albo roztocza. Jest to niezwykle uciążliwe, ponieważ nawet we własnym domu nie możesz odetchnąć od objawów uczulenia. Najważniejsze, by od momentu rozpoznania takiej przypadłości bardzo dokładnie dbać o czystość. Skrupulatne usuwanie kurzu ze wszystkich zakamarków pozwoli Ci na swobodne oddychanie.

Sprawdź też: Jesienne kwiaty wieloletnie – jakie wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków jesiennych kwiatów

Jeśli więc czujesz, że objawy alergiczne towarzyszą Ci głównie w domu – to raczej nie trawa, komosa czy bylica. Pylenie tych roślin to prawdopodobnie nie przyczyna dolegliwości. A czy istnieje coś jeszcze, co we wrześniu pyli? Co teraz uczula?

Zarodniki grzybów w natarciu

Niezwykle wysokie stężenie substancji uczulających dla osób wrażliwych to murowana alergia. Co pyli we wrześniu oprócz wcześniej wspomnianych roślin? Grzyby z odmian Alternaria i Cladosporium. Pylenie to jest charakterystyczne dla jesieni, choć zaczyna się już latem.

co pyli we wrześniu
Rozpoznanie alergii, która przyprawia nas o irytujące dolegliwości jest bardzo ważne!

Jak widzisz, kalendarz alergika na pierwszy miesiąc jesieni jest dość obszerny, jednak znaczna liczba produkujących pyłki roślin nie wydziela ich na tyle, by były w niesamowicie wysokim natężeniu. Osoby uczulone powinny szczególnie uważać na grzyby z odmian Cladosporium i Alternaria oraz roztocza, a także pleśnie. 

Sprawdź też: Jesienne grabienie liści – konieczność czy niepotrzebna czynność?

Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy – koniecznie zgłoś się do alergologa. Doraźnie możesz stosować leki, korzystaj z oczyszczacza powietrza i dbaj o czystość w domu, a to, co pyli teraz, nie będzie miało dla Ciebie znaczenia!

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i wiesz już, co teraz pyli! We wrześniu nie istnieje zbyt wiele możliwości, więc Twoja alergia będzie łatwa do rozpoznania. A może już wiesz, jakie alergeny są odpowiedzialne za Twoje dolegliwości? Podziel się w sekcji komentarzy, która z roślin, co pyli we wrześniu, najbardziej Ci doskwiera!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – koniecznie sprawdź następujące artykuły:

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.