1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Wyspa w kuchni – pomysły, inspiracje i aranżacje nowoczesnej kuchni

Wnętrza

2 lata temu

Wyspa w kuchni – pomysły, inspiracje i aranżacje nowoczesnej kuchni

Aranżacja Wyposażenie
21
0
2
21
0

Wyspa w kuchni jest jednym z ciekawszych aranżacyjnych trendów, na jakie można sobie pozwolić w tej przestrzeni. Jakie są zalety wyspy kuchennej? Na jakie projekty kuchni z wyspą warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Wyspa w kuchni rozwiązuje wiele problemów aranżacyjnych, z którymi zmagają się domownicy. Aby jednak cieszyć się z wygodny i przestronności, należy odpowiednio zaprojektować pomieszczenie. Jak to zrobić? Zobacz nasze inspirujące projekty kuchni z wyspą!

Wyspa w kuchni – dlaczego warto ją mieć?

Jaki jest Twój pomysł na kuchnię? Jeśli spędzasz w niej dużą część swojego dnia, a gotowanie sprawia Ci przyjemność, na pewno zależy Ci również, aby wiązało się to z jak największym komfortem i wygodą pracy. Wówczas wyspa w kuchni to idealne rozwiązanie, aby modnie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń. Jakie są zalety posiadania wyspy w kuchni?

Sprawdź też: Modna mała kuchnia z wyspą – jak ją urządzić? Aranżacje, inspiracje, pomysły

Przede wszystkim jest to zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy. Wyspa jest jakby przedłużeniem istniejącej zabudowy. Możesz na niej zamontować nie tylko płytę grzewczą, zlewozmywarkę, ale i urządzić ją jako funkcjonalny blat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić na nim także ekspres do kawy, robota kuchennego, lub zrobić z niego stół barowy. W takim przypadku pamiętaj jednak o wygodnym dostępie do prądu. Co więcej, wysoka wyspa to dodatkowe miejsce na szafki, szuflady, czy barek kuchenny, w których możesz przetrzymywać naczynia, zestawy do gotowania czy inne przydatne przedmioty. Takie rozwiązanie może zastąpić obecność wysokiej zabudowy kuchennej, jeśli nie ma na niej miejsca. Innym atutem jest oczywiście wygląd. Wyspa to dla wielu wyznacznik designerskiej nowoczesnej kuchni. Jest to również sprytny i dobrze prezentujący się sposób na to, aby połączyć kuchnię z salonem. Najczęściej taka wyspa pełni dodatkową funkcję stołu jadalnego, co pozwala domownikom w pełni wykorzystać domową przestrzeń.

wyspa w kuchni_oryginalna aranżacja
Wyspa kuchenna to bardzo praktyczne rozwiązanie, które dodatkowo w ciekawy sposób może urozmaicić aranżację kuchni

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?

Aby wiedzieć, jak prawidłowo zrobić wyspę kuchenną, warto najpierw przemyśleć, czym jest wyspa kuchenna. To nic innego jak kuchenny blat postawiony na szafkach i szufladach, ustawiony na otwartej przestrzeni bez połączeń z ciągiem zabudowy kuchni. Oznacza to, że aby wyspa kuchenna spełniała swoje założenia, pomieszczenie nie może być zbyt małe. Szacuje się, że powinno liczyć nie mniej niż 20 m2. Pozostawiona wolna przestrzeń między zabudową a wyspą powinna umożliwiać domownikom swobodne poruszanie się, otwieranie szafek, lodówki oraz szuflad. Pamiętaj, że kuchnie z wyspą projektuje się, aby mieć przyjemność z rodzinnego gotowania i wspólnego spędzania czasu. Takie rozłożenie powinno gwarantować wygodę w przypadku, gdy w kuchni gotuje więcej niż jedna osoba.

Jeśli wyspa będzie zabierać zbyt wiele wolnej przestrzeni, nie będzie dobrze spełniać swoich zadań. Podczas mierzenia miej na uwadze, że odległość wyspy do kuchennej zabudowy powinna wynosić ponad 1 metr. Biorąc pod uwagę powyższe, wyspę kuchenną widuje się najczęściej w domach lub mieszkaniach z kuchniami otwartymi, połączonymi bezpośrednio z salonem lub jadalnią. Rzadziej spotyka się wyspę w kuchniach zamkniętych – wówczas pomieszczenie musi być wyjątkowo przestronne.

Sprawdź też: Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Aranżacje, pomysły i inspiracje

Pamiętaj, że wyspa kuchenna nie musi być wyłącznie dodatkową przestrzenią. Równie dobrze może być sercem całej kuchni. Jeśli połączenie wodociągowe i elektryczne na to pozwala, możesz zainstalować tam grill, zlewozmywak, płytę indukcyjną. Taka odpowiednio duża wyspa może stać się miejscem codziennego gotowania. Pod sąsiadującą ścianą możesz zaś ustawić dodatkowe sprzęty, takie jak piekarnik, lodówka czy zmywarka. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni, możliwej do zagospodarowania przestrzeni oraz sprytu.

Warto też wziąć pod uwagę kwestie wyglądu i estetyki. W przypadkach, w których wyspa pełni dodatkową funkcję łącznika pomieszczeń, warto zadbać o podobny i spójny wystój. Możesz także w ciekawy sposób urządzić wyspę, aby była elementem w równym stopniu kuchni, co sąsiadującego salonu, dobudowując do niego półki z książkami lub innymi przedmiotami związanymi z dziennymi aktywnościami domowników. W interesujący sposób przełamie to montownię w Twoim domu.

Wyspa zamiast stołu – wady i zalety

Stół czy wyspa kuchenna? Jest to pytanie, na którym niejedna osoba utknęła podczas projektowania swojej kuchni. Stół wydaje się obowiązkowym elementem każdego domu. Niekonwencjonalne wyposażenie i przemyślana aranżacja mogą jednak podważyć tę regułę. Jakie są zalety zastąpienia stołu jadalnego kuchenną wyspą? Jest ich na tyle dużo, że warto zastanowić się na tym rozwiązaniem. Oprócz tego, że jest to dodatkowa przestrzeń do magazynowania rzeczy oraz dodatkowy blat kuchenny, warto podkreślić jej estetykę przewyższającą większość tradycyjnych stołów. Do zaprojektowania wyspy możesz wykorzystać bardzo szeroki zakres materiałów. Dopełni także wiele stylu aranżacyjnych, takich jak nowoczesny, loftowy czy rustykalny.

Co więcej, posiadanie wyspy wcale nie wyklucza obecności miejsca do rodzinnego spożywania posiłków. Równie często wyspa kuchenna odgrywa taką rolę. Wystarczy dostawić do niej hokery lub krzesła barowe. Wówczas wyspa powinna być jednak pustym blatem. Jeśli wciąż powyższe zalety Cię nie przekonały, pamiętaj, że w razie konieczności możesz dostawić do blatu dodatkowy stół.

wyspa w kuchni_jako stół
Wyspa kuchenna może zastąpić stół – warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem

Warto jednak zwrócić uwagę na wady takiego rozwiązania. Osoby ceniące sobie wygodę podczas jedzenia mogą nie być entuzjastycznie nastawione. Główną wadą rezygnacji ze stołu na rzecz kuchennej wyspy jest fakt, że stół jest bardziej mobilny. W przypadku rodzinnych przyjęć można go przestawić i ustawić na przykład na środku pomieszczenia. Potrafi pomieścić także większą liczbę osób. W porównaniu do wyspy, która wymaga większej wolnej przestrzeni, stół można wkomponować nawet do niewielkich jadalń bądź salonów.

Nie ulega wątpliwości, że wybierając wyspę, która będzie równocześnie miejscem gotowania i spożywania posiłków, zaoszczędzisz sporo miejsca. Dla dużych rodzin może to się jednak okazać nieopłacalne. Stół jest zaś nie tylko miejscem jedzenia, ale i dodatkową przestrzenią pracy czy odrabiania lekcji przez dzieci. Trudno byłoby połączyć kilka aktywności przy jednym blacie wyspy kuchennej. Jak widać, wybór między stołem a wyspą zależy w dużej mierze od domowników i ich potrzeb oraz oczekiwań względem domowej przestrzeni.

Pomysły i aranżacje kuchni z wyspą

Wyspa kuchenna, choć jest uznawana przede wszystkim za przedłużenie kuchni, może przybierać różnorodne formy. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i przemyśl, który projekt kuchni będzie się najlepiej prezentować u Ciebie.

Wyspa jako stół

Co zamiast stołu w kuchni? Na przykład funkcjonalna wyspa kuchenna! Utarło się, że jest to przede wszystkim miejsce przygotowywania potraw lub innych kuchennych aktywności. Wszystko jednak zależy od Ciebie i Twoich pomysłów aranżacyjnych. Jeśli potrzebujesz w swojej kuchni dodatkowego miejsca na przechowywanie naczyń lub sprzętów, ale przy okazji chcesz mieć wygodne miejsce, aby usiąść lub zjeść, wyspa jako stół kuchenny to idealnym pomysłem. Co więcej – może to wyglądać niezwykle stylowo i nowocześnie! Takie rozwiązane sprawdzi się szczególnie w niewielkich mieszkaniach, w których kuchnia połączona jest z salonem. Wyspa stanie się wówczas jadalnią łączącą oba pomieszczenia.

wyspa w kuchni_aranżacja
Wyspa kuchenna z powodzeniem może spełniać funkcję stołu, przy którym domownicy mogą spożywać posiłki

Wyspa połączona z zabudową

Projekty kuchni z wyspą przewidują różne rozwiązania. Wyspa, jak sama nazwa wskazuje, jest osobną częścią kuchennego umeblowania poza ciągiem zabudowy. Istnieją jednak aranżacje przewidujące zintegrowaną wyspę z innymi elementami kuchennego wyposażenia. Wszystko zależy od potrzeb – jeśli domownicy potrzebują większej przestrzeni roboczej, możesz zawsze połączyć wyspę i domyślną zabudowę wiszącym kuchennym blatem. Taki aranż co prawda zabiera nieco miejsca i uniemożliwia swobodne przechodzenie ze wszystkich stron wyspy, jednak daje domownikom więcej przestrzeni potrzebnej do gotowania lub sporządzania napojów. Jest to więc dobre rozwiązanie dla tych, którzy uwielbiają swobodę w trakcie pracy w kuchni.

Wyspa z funkcją gotowania

Wyspa umożliwiająca gotowanie to symbol wygody i funkcjonalności. Pamiętaj jednak, że wówczas potrzebujesz więcej miejsca – kuchenka bądź grill zajmują dużo przestrzeni, przy czym powinno się zachować nieco pustego blatu obok, aby można było wygodnie trzymać naczynia, produkty czy garnki. Wyspa kuchenna z funkcją gotowania powinna być zaprojektowana w przemyślany sposób. Powinna być też odpowiednio szeroka, posiadać podręczne szafki z potrzebnymi naczyniami, przyprawami. Jeśli jednak uda Ci się spełnić te warunki, będziesz cieszyć się na co dzień funkcjonalnością i wygodą. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że możesz przyrządzać obiad lub kolacje, mając pełen wgląd na to, co dzieje się w otwartym salonie. Tym sposobem rodzice mogą gotować, mając na oku swoje pociechy.

wyspa w kuchni_styl skandynawski
Wyspa w stylu skandynawskim stanowi doskonałe dopełnienie kuchni w tym samym stylu

Łącznik między kuchnią a jadalnią

W wielu domach wyspa kuchenna pełni także rolę łącznika między pomieszczeniami. Najczęściej jest to salon lub jadalnia. Szczególnie funkcjonalne efektowne wydaje się to w przypadku połączenia ze sobą kuchni z przestrzenią do spożywania posiłków. Szafki wyspy mogą być miejscem na przechowywanie talerzy i zastawy stołowej. Jak ciekawie zaprojektować taką przestrzeń? Istnieją pomysłowe aranżacje wyspy kuchennej połączonej bezpośrednio ze stołem. Miej wówczas na uwadze, że najlepiej, aby roboczy blat wyspy korespondował ze stołem i tworzył spójny efekt kompozycyjny.

Wyspa w kuchni to element, który zwiększy funkcjonalność podczas gotowania i nada nowoczesnego charakteru Twoim wnętrzom. Jak już wiesz, istnieje wiele różnych aranżacji takiej wyspy. Jeśli metraż Ci na to pozwala, postaw na dającą dużą swobodę przebudowę pięknej kuchni.

Sprawdź też: Kuchnia bez górnych szafek – jak ją funkcjonalnie urządzić? Zasady aranżacji otwartej kuchni bez wiszących szafek

21
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *