1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wycieraczka pod drzwi – jaką wybrać? Rodzaje i inspiracje

Poradniki

2 lata temu

Wycieraczka pod drzwi – jaką wybrać? Rodzaje i inspiracje

Przedpokój Wyposażenie
9
0
0
9
0

Wycieraczka pod drzwi – jaką najlepiej wybrać? Poznaj nasze inspiracje. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje wycieraczek pod drzwi! Choć wybór wydaje się banalny, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie. Zapraszamy do lektury!

Przypuszczałeś, że tak prosty element wyposażenia może mieć ogromne znaczenia dla aranżacji? Dobrze jest więc wiedzieć, z jakich materiałów są wykonywane wycieraczki pod drzwi, a także które najlepiej wybierać do swojego domu. Poniżej przedstawiamy rodzaje wycieraczek pod drzwi oraz sprawdzony pomysł na ich samodzielne wykonanie.

Wycieraczka pod drzwi – przywitaj gości z klasą

Wycieraczka to jeden z pierwszych elementów, na którą patrzą Twoi goście, zanim jeszcze zadzwonią do drzwi. Jej funkcjonalność jest bezdyskusyjna, ale warto zadbać także o to, by była estetyczną wizytówką domu i pasowała do elewacji oraz wystroju w pobliżu wejścia. Wycieraczka pod drzwi to ten fragment wyposażenia, który często traktuje się po macoszemu. Jednak dobrze dobrana nie tylko chroni podłogi przed zarysowaniami i zniszczeniami, ale przede wszystkim oznacza mniej sprzątania.

Wycieraczka musi dopasować się do wnętrza
Wycieraczka powinna pasować do stylu wnętrza

Rodzaje wycieraczek

To, jaką wycieraczkę położysz przed drzwiami wejściowymi, a jaką od strony wnętrza domu, zależy od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu, a także od konstrukcji wejścia do domu. W niewielkich mieszkaniach, gdzie cenny jest każdy metr, często wchodzi się praktycznie bezpośrednio do salonu, a granica między przedpokojem a właściwym pomieszczeniem jest bardzo umowna lub nie ma jej wcale. W kamienicach i domach jednorodzinnych zazwyczaj przestrzeń ta jest bardziej odseparowana od części właściwej domostwa.

Sprawdź też: Jak urządzić mały przedpokój? Poznaj 5 skutecznych sposobów

Wycieraczka wewnętrzna

Wycieraczka wewnętrzna to ta, którą kładziesz w domu, za drzwiami. Zadbaj, by pasowała do pozostałych elementów przedpokoju, jak wieszak na kurtki czy szafka na buty. Z racji tego, że prawdopodobnie przed drzwiami do domu znajduje się wycieraczka zewnętrzna, która zbiera większość wody czy błota, zanim przekroczysz próg mieszkania, od wycieraczek wewnętrznych wymaga się nieco mniej. Jako wycieraczka wewnętrzna doskonale sprawdzi się ta z naturalnego kokosa czy juty. Te ekologiczne materiały pięknie komponują się z drewnianymi meblami, występują zarówno w naturalnym, beżowym odcieniu, jak i innych kolorach. Pasują niewątpliwie do wnętrz w stylu skandynawskim czy boho, ale w tradycyjnie urządzonych wnętrzach też wyglądają świetnie.

Wycieraczka zewnętrzna

W przypadku wycieraczek zewnętrznych większy nacisk kładzie się na jej funkcjonalność niż wygląd. Wycieraczka zewnętrzna powinna skutecznie zbierać śnieg, piasek i błoto. Do tego celu idealnie sprawdzą się duże, gumowe wycieraczki lub te wykonane z tworzywa z klasycznym włosiem lub perforowaną kratką.

Wycieraczka na taras

Idealna wycieraczka na taras to taka, która jest nie tylko odporna na warunki atmosferyczne, ale i pięknie się prezentuje, dopełnia styl tarasu i komponuje się z meblami ogrodowymi, poduchami, huśtawkami i innymi elementami. Polipropylenowe, tkane na płasko wycieraczki spełniają funkcję zewnętrznych dywanów i chodników, występują w wielu rozmiarach, wzorach i kolorystyce, dzięki czemu z łatwością dobierzesz je do mebli. Jeśli zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach, wybierz wycieraczkę z tworzyw z recyklingowanych butelek PET. Taka wycieraczka jest w 100% ekologiczna, odporna na wodę i zmywalna. Nie blaknie też pod wpływem słońca, więc zachowa dobry wygląd przez dłuższy czas. Wycieraczka z juty nie będzie najlepszym pomysłem na taras, ale już wodoodporny bambus to świetne rozwiązanie dla miłośników naturalnego drewna.

Jakie wymiary mają wycieraczki pod drzwi?

Wycieraczki pod drzwi mogą przyjmować przeróżne rozmiary. Najczęściej jednak spotkasz te o wymiarach 40 × 60 cm. Szerokość wycieraczki może wydłużyć się nawet do 120 cm, a długość – do 180 cm. Dostępne w sklepach są także warianty z rolki, co sprawia, że dopasujesz je idealnie do swoich potrzeb.

Niektóre wycieraczki mają napisy witające gości
Przykład wycieraczki pod drzwi z napisem

Drugą sprawą pozostaje ich kształt. Niewątpliwie najczęstszym wyborem są prostokątne wycieraczki pod drzwi. Dużą popularnością cieszą się również półokrągłe dywaniki. Od Ciebie więc głównie zależy, jaką wycieraczkę zakupisz – możliwości są jednak różne.

Materiały, z których mogą być wykonane wycieraczki

Nie istnieją żadne ograniczenia w kwestii materiałów, z jakich powstają wycieraczki. Mogą to być guma, tworzywo, naturalne włókna, jak kokos, juta czy wysuszone liście bananowca, ale także drewno czy bawełna. Każde z tych rozwiązań ma jednak wady i zalety. Warto je przedstawić w kilku zdaniach, co pozwoli Ci – mamy nadzieję – wybrać odpowiednią wycieraczkę do swojego domu czy mieszkania.

Sprawdź też: Kosz na śmieci do pokoju – niedoceniany stróż porządku

Wycieraczka kokosowa

Naturalnie odporne na zabrudzenia surowce, jak włókna kokosowe czy juta, idealnie nadają się na wszelkiego rodzaju wycieraczki i dywaniki, chociaż lepsze będą w roli wycieraczek wewnętrznych niż zewnętrznych. Mimo że ich naturalny, beżowy odcień sprawia wrażenie łatwo brudzącego się – nic bardziej mylnego. Wycieraczka kokosowa nie absorbuje piasku czy błota. Minusem wycieraczek z naturalnych materiałów jest mniejsza trwałość w porównaniu z tymi z gumy czy tworzywa. Wymagają zatem częstszej wymiany. Nie jest to więc wycieraczka pod drzwi, która posłuży Ci dłuższy czas – zwłaszcza gdy umieścisz ją na zewnątrz.

Gumowa wycieraczka

Gumowa wycieraczka sprawdzi się świetnie jako wycieraczka zewnętrzna. Dobrze zbiera zabrudzenia spod butów i jest łatwa w czyszczeniu, a także trwała. Najczęściej gumowe wycieraczki są jednak bardzo grube, co nadaje im nieco toporny wygląd. Minusem jest też brak zróżnicowanej kolorystyki – gumowe wycieraczki są najczęściej czarne.

Wycieraczka z tworzywa sztucznego

Wycieraczki z tworzywa sztucznego w niczym nie przypominają siermiężnych odpowiedników z gumy. Są cieńsze i wyglądają jak dywaniki. Podobnie jak gumowe są łatwe w czyszczeniu. Wypustki o różnej wysokości, perforacja i szczotki sprawiają, że idealnie zbierają zarówno piasek, jak i błoto czy wodę. Często takie wycieraczki mają też nieco wyższe brzegi, dzięki czemu pełnią funkcję ociekacza na mokre obuwie.

Wycieraczka bambusowa

Także naturalny bambus jest odpowiednim materiałem na wycieraczkę, jednak bambusowa wersja bardziej przypomina sztywną matę niż tradycyjną wycieraczkę. Wycieraczka bambusowa będzie idealna na taras lub jako mata w pobliżu ogrodowego basenu czy pod prysznicem ogrodowym.

Sprawdź też: Szafa do przedpokoju – jaką wybrać? Poznaj sposoby na najlepsze zagospodarowanie miejsca w przedpokoju!

Oryginalne wycieraczki pod drzwi – inspiracje. Zrób ją samodzielnie!

Najoryginalniejsza wycieraczka do butów to ta, którą zrobisz samemu. Projekty DIY są niezwykle popularne, pozwalają też na kreatywne spędzanie czasu z innymi domownikami. Jeśli zależy Ci na niepowtarzalnej wycieraczce, zbierz potrzebne materiały i daj upust kreatywności. Potrzebne będą:

  • wycieraczka z naturalnego surowca, na przykład kokosowa; 
  • farby akrylowe i pędzle lub gąbki. 

Jeśli planujesz zmienić kolor wycieraczki na całej jej powierzchni lub dużym fragmencie, wybierz farbę w sprayu. Jeśli jednak planujesz nanieść na nią mniejsze wzory, jak krople deszczu, kropki, odciski psich łap czy małe owoce, lepszym wyborem będą farby akrylowe w tubkach czy słoikach, które naniesiesz na wycieraczkę gąbką lub pędzlem. Możesz dla ułatwienia zastosować szablon malarski, by ozdobić wycieraczkę np. napisem.

Wycieraczka pod drzwi to z pozoru błahy element wystroju, jednak odgrywa w domu ważną rolę. Zewnętrzna wchłania wodę i chroni wnętrze mieszkania przed naniesieniem brudu. Wewnętrzna natomiast może stanowić dekorację przedpokoju i podkreślać jego styl. Warto więc nie bagatelizować wyboru odpowiedniej wycieraczki, ponieważ ma ona spełniać zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użytkowe.

A Ty na jaką wycieraczkę pod drzwi się zdecydowałeś? Kupiłeś czy wykonałeś ją samodzielnie? Jesteśmy bardzo ciekawi, czy temat dopasowania wycieraczki do aktualnego stylu w domu jest dla Ciebie istotny! Daj nam znać w formie komentarza, co o tym sądzisz.

Jeśli natomiast interesują Cię inne tematy związane z wyposażeniem domu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe! Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta pozwoli Ci podejmować rozsądne decyzje zakupowe.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *