1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Świeca sojowa – DIY. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić zapachową świecę sojową

Zrób to sam

2 lata temu

Świeca sojowa – DIY. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić zapachową świecę sojową

Dekoracja wnętrz DIY
13
7
0
13
7

Świeca sojowa to ekologiczna alternatywa dla parafinowych odpowiedników. I możesz wykonać ją samodzielnie! Chcesz się dowiedzieć więcej o jej właściwościach? Znajdziesz tu wiele przydatnych informacji oraz instrukcję, jak zrobić taką świecę w domu.

Świeca sojowa – rozwiązanie ekologiczne

Nie bez powodu świece sojowe uznaje się za ekologiczne rozwiązanie. Uprawa roślin, z których pochodzi oleina, coraz częściej nie dopuszcza użycia szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Ponadto świeczki te zwykle dostępne są w szklanych słoiczkach. Można je później wykorzystać na przykład do przechowywania domowej roboty kosmetyków lub stworzenia własnej zapachowej dekoracji. Należy też wspomnieć o tym, że naturalny wosk sojowy jest w pełni biodegradowalny.

Właściwości i zalety świec sojowych

Żaden parafinowy produkt nie daje tak wielu korzyści, co świeca sojowa. Jej właściwości przyczyniają się do sukcesywnego wypierania przez nią konkurencyjnych dekoracji. Podczas spalania nie wydziela rakotwórczych substancji – benzenu i toluenu. Jest zatem bezpieczna dla astmatyków, alergików oraz dzieci.

Naturalna świeca sojowa płonie dłużej niż jej tradycyjny odpowiednik. Produkuje jedynie znikome ilości dwutlenku węgla, więc nawet po dłuższym czasie nie spowoduje bólu głowy. Ponadto wosk sojowy nie pachnie, dzięki czemu bez przeszkód wykorzystasz go do tworzenia własnych produktów o ulubionych wonnych kompozycjach.

Świeca sojowa
Świeca sojowa posiada naturalne właściwości. Zrób ją sam! | Źródło: veganbanda.pl

Sprawdź też: Jak zrobić lampion z drewna? DIY: Prosty poradnik krok po kroku na ozdobę zarówno do domu, jak i do ogrodu

Gdy wybierasz zwykłe świeczki zapachowe, nie wiesz, jakie substancje wykorzystano, by wytwarzały określoną woń. W przypadku sojowych odpowiedników używa się olejków eterycznych. Mają one właściwości relaksacyjne, wyciszające, poprawiające nastrój. Aromaterapia pomaga zwalczać różne dolegliwości, między innymi bóle reumatyczne, migrenowe czy zaburzenia trawienia. Świece roślinne bardzo korzystnie wpływają na stan psychiczny i fizyczny.

Świeca sojowa – jak ją zrobić?

Jak zrobić świecę sojową zapachową? Wystarczy w szklanym pojemniczku zamocować knot, a następnie wlać do niego roztopiony wosk z dodatkiem olejku eterycznego. Cały proces nie jest trudny ani pracochłonny. Musisz jedynie być cierpliwy podczas podgrzewania, a następnie studzenia oleiny. Dokładny opis czynności oraz listę potrzebnych Ci rzeczy znajdziesz poniżej.

Zapachowa świeca sojowa DIY – zrób to sam!

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj niezbędne rzeczy:

 • wosk sojowy,
 • ulubiony olejek eteryczny lub kompozycję dwóch olejków,
 • bawełniany lub drewniany knot,
 • szklany słoiczek lub inne naczynie, do którego można wlać gorący płyn,
 • kredki lub pałeczki do sushi,
 • miskę,
 • garnek z wrzącą wodą.
Zapachowa świeca sojowa DIY
Zapachowa świeca sojowa DIY w szklanym słoiku | Źródło: greenforskin.pl

Gdy już wszystko masz gotowe, świeca sojowa DIY niebawem będzie tworzyć wyjątkowy klimat w Twoim domu.

Krok 1. Przygotuj wosk

Zacznij od odmierzenia odpowiedniej ilości wosku. Istnieją dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na przeliczeniu pojemności naczynia razy 0,77. Jeśli masz słoiczek 100 ml, powinieneś przygotować 77 g płatków oleiny. Druga metoda jest mniej dokładna, ale równie dobra. Pojemniczek wykorzystywany do produkcji dwukrotnie napełnij płatkami. Odmierzoną woskowinę rozpuść w kąpieli wodnej.

Krok 2. Dodaj olejki eteryczne

Jeden lub dwa wybrane olejki należy wkropić do delikatnie przestudzonego, ale wciąż płynnego wosku. Pamiętaj, że są one palne, więc zachowaj umiar. Niewiele trzeba, by powstała pięknie pachnąca sojowa świeczka. Ile olejku zatem należy użyć? Około 8-10% pojemności naczynka. Całość bardzo dokładnie wymieszaj.

Krok 3. Przymocuj knot

Przymocuj knot do dna szklanego słoiczka. W tym celu użyj odrobiny roztopionego wosku. Wlej kilka jego kropli, a następnie połóż na górze wspomniany element. Przytrzymaj chwilę do całkowitego zastygnięcia. Dobrym wyborem jest zarówno bawełniany, jak i drewniany knot. Pamiętaj, że powinien on być na tyle długi, by wystawał ponad krawędź szkła.

Krok 4. Przelej płyn do pojemnika

Teraz wystarczy już tylko wlać zawiesinę do naczynia. Nie może ona być jednak zbyt gorąca! Powinna mieć temperaturę ok. 55℃. Jeśli nie masz termometru, gotową substancję poznasz po tym, że robi się mętna. Ostrożnie napełniaj woskiem słoiczek i cały czas trzymaj knot w pionie. Następnie dwie kredki lub patyczki do sushi połóż w poprzek krawędzi szkiełka, a między nimi ulokuj bawełniany sznureczek. Dzięki temu zastygnie on w odpowiedniej pozycji. Po kilkunastu godzinach odetnij jego nadmiar. Świeca sojowa zapachowa jest już gotowa!

Sklepy oferują bogaty wybór gotowych ekologicznych świec sojowych. Nie ograniczaj się tylko do tego, co narzucają Ci producenci. Niewielkim kosztem wykonaj taki ogarek samodzielnie. Jak go zrobić, na co zwrócić uwagę – już wiesz. Pozostało Ci jedynie dobrać kompozycję aromatów, która pozwoli Ci wprowadzić w domowym zaciszu klimat jak w pięciogwiazdkowym SPA.

13
7

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *