1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ledy na suficie, czyli sufit podwieszany LED — jak zrobić sufit z oświetleniem LED?

Poradniki

3 lata temu

Ledy na suficie, czyli sufit podwieszany LED — jak zrobić sufit z oświetleniem LED?

Budowa i remont Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
4
0
0
4
0

Jak zrobić sufit podwieszany LED tak, by ledy na suficie dopełniały aranżację wnętrza? Jakie są zalety sufitów podwieszanych oraz co przemawia za wykorzystaniem w tej konstrukcji oświetlenia LED?

Gdzie się sprawdzi sufit podwieszany LED?

Sufit podwieszany LED sprawdzi się doskonale w niemal każdym pomieszczeniu. Poczynając od korytarza, gdzie jest w stanie świetnie doświetlić nawet długą, zaciemniona przestrzeń, poprzez salon, któremu doda oryginalnej estetyki, aż po kuchnię, łazienkę i sypialnię. W każdym z tych pokoi zaprezentuje się efektownie i zagwarantuje dobre oświetlenie. Będzie praktycznym, ale i charakterystycznym dodatkiem do ogólnego wystroju wnętrza. Sprawdzi się w kuchni, gdzie niezbędna jest świetna widoczność. W sypialni o wysokim stropie, w celu jego obniżenia, ale i nadania klimatu, który podniesie poziom komfortu podczas odpoczynku po całym dniu pełnym wyzwań.

ledy na suficie

Oświetlenie tego typu spełni oczekiwania wszędzie tam, gdzie pragniesz zatuszować niedoskonałość sufitów, schować biegnące pod sufitem instalacje. W podwieszanych sufitach bardzo łatwo jest zorganizować wiele punktów oświetlenia LED. Dzięki niemu można z łatwością rozświetlić każde pomieszczenie. Ledy w suficie są również bardzo funkcjonalne, dlatego doskonale nadają się do takich pomieszczeń jak łazienki, ale i każde inne, gdzie wymagana jest przez nas wysoka funkcjonalność oświetlenia połączona z jego niebywałą jakością.

Typy podwieszanych sufitów

Sufity podwieszane dzieli się na dwa sposoby: po pierwsze ze względu na konstrukcję takiej zabudowy, po drugie biorąc pod uwagę materiał jej wykonania. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję o wyborze i montażu jednego z typów, trzeba zastanowić się nad możliwością dopełnienia przez tę konstrukcję pełni aranżacji wystroju wnętrza pokoju, w którym planuje się ją zabudować. Istotnymi czynnikami, które powinny mieć wpływ na nasz wybór sposobu podwieszenia sufitu, będą zapewne kolor i faktura ścian, wysokość pomieszczenia, ogólny styl aranżacyjny.

Jakie są możliwe sposoby konstrukcji sufitu podwieszanego? W tej kategorii wyróżnimy najpierw podwieszany sufit kasetonowy, który charakteryzuje się łatwością montażu i demontażu, prostotą zabudowy. Jego wykonanie i wypoziomowanie aluminiowego profilu, do którego przytwierdza się lekkie płyty o dość małych rozmiarach, jest samą przyjemnością. Zabudowa sufitu w taki sposób może łatwo podlegać modyfikacjom, a zamontowanie w nim oświetlenia również nie powinno stanowić zbytniego problemu. Ponadto poprzez wspomnianą możliwość jego modyfikacji w łatwy sposób da się dostać do skrytego nad nim okablowania, choćby w celu wykonania remontu instalacji elektrycznej.

Inną możliwość stanowią sufity napinane, których tworzywem jest folia i specjalistyczne napinacze. To innowacyjne rozwiązanie nie pozwala jednak na równomierne rozmieszczenie w podwieszanym suficie oświetlenia LED.

Sufit napinany

Z czego zrobić tego typu element konstrukcyjny? Najpopularniejszą opcją wykorzystywanego do budowy sufitów podwieszanych materiału jest wykonanie go z płyt kartonowo-gipsowych. Da się z nich zabudować choćby sufit w salonie. Gdy pragnie się je montować w pomieszczeniach narażonych na występowanie dużej wilgotności powietrza, należy stosować płyty z oznaczeniem H2.

Można je zakupić w wielu różnych, dostępnych wariantach kolorystycznych, co dodatkowo wpływa na ich wartość przy wykorzystaniu w rozmaitych aranżacjach wnętrzarskich. Na rynku dostępne są też płyty gipsowo-włókniste, trwalsze i jeszcze bardziej wytrzymałe na wilgoć, lecz cechuje je wysoka waga, przez co mogą być stosowane wyłącznie przy dużej wytrzymałości stropu.

Sufity podwieszane mineralne charakteryzuje podobna odporność na wilgoć, ale i wzbogacenie preparatami bakteriobójczymi. Stanowią doskonałą barierę przed wykwitem grzybów i pleśni. Stosowane są przede wszystkim w urzędach i miejscach publicznych. Innym wykorzystywanym do budowy sufitów podwieszanych materiałem jest drewno. Sufit taki jest świetną barierą cieplną i akustyczną, to dobry izolator, lecz trzeba liczyć się z tym, że jest to drogi materiał.

Zobacz: Lampy do przedpokoju – jakie wybrać? Jak oświetlić przedpokój praktycznie i stylowo?

Dlaczego warto zrobić sufit z oświetleniem LED?

Wartość estetyczna sufitów podwieszanych jest nieoceniona. Dzięki ich zastosowaniu wraz z dobrym rozmieszczeniem ledów sufitowych można zarówno powiększać, jak i pomniejszać optycznie pomieszczenia, a kilkustopniowy podwieszany sufit LED sprawdzi się także dobrze do wydzielenia przestrzeni w pokojach.

Poprzez jakościowe wykonanie prac, sufitem podwieszanym LED w przedpokoju w łatwy sposób można pozbyć się z widoku wszelkich niedoskonałości pierwotnego stropu. Wykorzystując ten charakterystyczny element wystroju wnętrza, z łatwością da się skorzystać z kilku różnych opcji doboru oświetlenia, niekoniecznie wyłącznie w postaci oprawy LED. Świetnie spisują się także choćby lampy do sufitu podwieszanego.

Wykorzystanie oświetlenia typu LED w pomieszczeniach z podwieszanym sufitem pomaga uzyskać rozmaite efekty aranżacji wnętrzarskich, podkreślić ich walory i wydobyć oryginalny charakter każdego wnętrza. Na plus przemawiają także inne możliwości, jak wykorzystanie różnych barw oświetlenia i jego intensywności, którą daje taśma LED. Sufit podwieszany z jej wykorzystaniem jest dobrze oświetlony i staje się jednym z charakterystycznych elementów aranżacji.

taśma LED

Sufity podwieszane mają jeszcze inne zalety. Przy ich montażu można skryć nie tylko nieestetyczne nierówności w suficie, lecz także wszelkiego rodzaju okablowanie, orurowanie i instalacje każdego typu, które biegną tuż pod stropem. Wynikiem takiego działania może być podniesienie bezpieczeństwa użytkowania pomieszczeń mieszkalnych, choćby poprzez odizolowanie kabli elektrycznych pociągniętych pod sufitem.

Innym atutem zabudowy podwieszanych sufitów jest możliwość nawet znacznego zmniejszenia powierzchni niezbędnej do ogrzania, co może mieć wpływ na wyższy komfort przebywania w tych pomieszczeniach w zimie, ale i obniżenie rachunków za pelet, węgiel i każdy surowiec energetyczny wykorzystywany do ogrzewania domu, a także pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w mieszkaniach własnościowych i spółdzielczych.

Oświetlenie LED — jakie wybrać do sufitu podwieszanego?

Wzrost popularności oświetlenia LED wpłynął pozytywnie na wykreowanie wielu jego charakterystycznych typów. Wśród nich wymienić można taśmy, oprawy, panele i tuby. Główne różnice między nimi polegają przede wszystkim na możliwościach aranżacyjnych wnętrz mieszkalnych. Inną charakterystyczną różnicą z pewnością jest ilość i intensywność światła, którym rozświetla się te powierzchnie.

Taśma LED występuje w dwóch wariantach — ciepłej i zimnej barwy diody. Do pomieszczeń mieszkalnych szczególnie poleca się ciepłą jej barwę, gdyż znacznie lepiej podkreśla charakter i estetykę aranżacji wnętrzarskiej. Oświetlenie tego typu z pewnością pozytywnie wpłynie na wyeksponowanie kolorystyki płytek i paneli wykorzystanych do wykończenia wnętrza pomieszczenia, w którym się je zastosuje.

Choć ciepła barwa diody jest bezpiecznym i w najgorszym przypadku neutralnym rozwiązaniem, to kierując się podpowiedzią specjalisty wnętrz, można zdecydować się na drugą opcję. Zimne odcienie pasują do wnętrz nowoczesnych, na przykład loftowych. Nie warto jednak eksperymentować, nie posiadając w tej kwestii wiedzy czy opinii eksperta, ponieważ może to skończyć się wykończeniem, które nie będzie spełniało naszych standardów przytulności.

Oświetlenie LED

Oprawy LED wpuszczane w sufit podwieszany są najbardziej charakterystycznym i najchętniej wybieranym rodzajem oświetlenia stosowanym tego typów elementach konstrukcyjnych. Ich prawidłowe rozmieszczenie pozwala rozpromienić każde pomieszczenie, a zarazem dostosować natężenie światła w zależności od zapotrzebowania w danym miejscu. Montaż jest dość łatwy do samodzielnego wykonania. Główną zaletą ledów jest możliwość uzyskania równomiernego oświetlenia każdego z pomieszczeń, w którym się je zainstaluje.

Panele LED dają wiele światła i chętnie są wykorzystywane w większych pokojach, a także w halach, biurach czy centrach handlowych i supermarketach. Zastosowanie ich do oświetlenia pomieszczeń w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym z pewnością pozwoli wnieść dużo blasku do każdego z pokoi. Jednocześnie ich zainstalowanie pomoże dodać charakteru tym pomieszczeniom.

Tuby LED stanowią punktowe oświetlenie, lecz w przeciwieństwie do opraw nie są wpuszczane w sufit, a raczej przytwierdzane do podłoża. Ich zastosowanie pozwoli, tak, jak w przypadku opraw LED, na równomierne oświetlenie pomieszczenia, oczywiście przy ich regularnym rozmieszczeniu. W przeciwieństwie do wspomnianych opraw same w sobie są elementem o znacznie wyższych walorach dekoracyjnych i estetycznych.

Jak zrobić sufit podwieszany LED?

Czy zastanawiasz się, czy mógłbyś wykonać taki sufit samodzielnie? Tutaj dowiesz się jak zrobić sufit podwieszany z oświetleniem LED.

 1. Rysunek i projekt.

Zanim przystąpisz do zabudowy sufitu podwieszanego z oświetleniem LED, powinieneś znać wymiary pokoju, w którym podejmiesz się tych prac, a także wykonać projekt na rysunku, szczególnie gdy pragniesz stworzyć dwupoziomowy sufit podwieszany. Ponadto musisz zdecydować się na jeden z rodzajów oświetlenia, który wykorzystasz w swym projekcie. Mogą być to taśmy LED lub popularne oprawy.

Do każdej z taśm i każdej z opraw będziesz musiał poprowadzić kable elektryczne, a co równie ważne, choćby w przypadku opraw LED, także wyciąć otwory w płytach kartonowo-gipsowych, w których umieścisz oświetlenie. Po wykonaniu prawidłowego rysunku możesz przystąpić do następnych działań.

 1. Przebieg prac krok po kroku

Pod sufitem stwórz stelaż, do którego przymocujesz płyty. Rozpocznij układanie płyt, tak, by tworzyły jedną, równą, wypoziomowaną powierzchnię. Nie zapomnij o pociągnięciu kabli elektrycznych do miejsc, gdzie są one niezbędne. Gdy planujesz drugi poziom, podwiesisz go do tego ułożonego wcześniej. Podczas wszelkich prac nie zapominaj o wykorzystaniu poziomicy.

Sprawdź: Oświetlenie do kuchni — jakie wybrać? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie nad blat, wyspę, stół? Wybór oświetlenia do kuchni — wskazówki

 1. Budowa szkieletu

Wreszcie możesz zamontować szkielet opaski lub wyspy do sufitu. Kołkami g-k stwórz więc profile UD. Przytnij je i montuj w pionie z rozstawem 40 cm. Im wyższa ma być wyspa, tym dłuższe będą profile. Gotową pracę uzupełnij, przytwierdzając do nich profile poziome. Taką zabudowę wzmocnij profilami poprzecznymi w rozstawie co 80 cm we wnętrzu wyspy lub opaski.

 1. Obudowa

Ułóż płyty w pionie, nie zapominając o pozostawieniu otworów niezbędnych do pociągnięcia kabli elektrycznych.

 1. Montaż płyt w poziomie i taśma LED

Przykręć płytę do stelaża, by wystawała z jednej ze stron na około 10 cm. Następnie przyklej taśmę LED w tak utworzonej półce. Ważne jest podłączenie za przełącznikiem transformatora lub zasilacza, które najczęściej znajdziesz w wyposażeniu otrzymanym przy zakupie oświetlenia.

 1. Ukrycie oświetlenia

Na krawędzi powstałej półki montujesz profil U, a do niego płytę gipsową, by zakryć oświetlenie.

 1. Wykończenie

Czas na szpachlowanie i spoinowanie, dzięki którym sprawisz, że sufit będzie wyglądał doskonale. Wygładź tę powierzchnię, a przy okazji wyrównaj wszelkie nierówności i ustal ładne kąty proste. Gotowe!

Zabudowa sufitu podwieszanego i ułożenie płyt kartonowo-gipsowych nie jest trudne w realizacji. Także podłączenie oświetlenia LED w postaci taśm czy opraw nie powinno stanowić dużego problemu. Te prace można wykonać samodzielnie, gdy tylko ma się pod ręką odpowiedni sprzęt i chęć do dodatkowego wysiłku.

Sufit podwieszany z oświetleniem LED to sprytny sposób na uzyskanie dodatkowe źródła światła w pomieszczeniu, a także intrygujący element konstrukcyjny, który sprawi, że Twoje mieszkanie nabierze eleganckiego charakteru. Bez wątpienia warto rozważyć to rozwiązanie przy planowaniu remontu.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *