1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Oświetlenie do kuchni – jakie wybrać? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie nad blat, wyspę, stół? Wybór oświetlenia do kuchni – wskazówki

Poradniki

3 lata temu

Oświetlenie do kuchni – jakie wybrać? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie nad blat, wyspę, stół? Wybór oświetlenia do kuchni – wskazówki

Kuchnia Oświetlenie
5
0
0
5
0

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do kuchni? Od właściwego rozplanowania zależy, czy będziemy się w niej czuli komfortowo. Radzimy, jakie oświetlenie do kuchni zamontować i w których miejscach jego instalacja będzie najkorzystniejsza.

Oświetlenie do kuchni – dlaczego jego odpowiedni dobór jest tak ważny?

Odpowiednie rozplanowanie lamp zapewni komfort i bezpieczeństwo domowników. Dobrze oświetlony stół uprzyjemni czas posiłku. Dodatkowo lepiej prezentują się wtedy postawione na nim potrawy. Światło zamontowane nad miejscami, w których przygotowuje się jedzenie, poprawia widoczność. Dzięki temu trudniej o skaleczenie ostrym narzędziem np. podczas wyciągania noża z szuflady.

oświetlenie do kuchni czy warto oświetlać wyspę
Światło nad wyspą czy stołem to sprawdzone rozwiązanie

Oświetlenie do kuchni – podstawowe informacje. Jakie oświetlenie mamy do wyboru? Co musimy oświetlić?

Prawidłowe oświetlenie do kuchni powinno składać się z trzech elementów: światła głównego, zadaniowego i dekoracyjnego. Każdy z nich pełni inne funkcje – przeczytaj, czym się charakteryzują.

Sprawdź też: Oświetlenie do salonu – jakie lampy będą odpowiednie do danych stylów wnętrzarskich oraz struktur ścian? Poznaj nasze propozycje!

Oświetlenie główne

Centralne źródło światła to to, które włączasz zaraz po wejściu do pomieszczenia. Dzięki niemu nie trzeba błądzić po omacku, gdy w kuchni jest ciemno. Stanowi podstawową formę oświetlenia pomieszczenia. Jego funkcję spełniają lampy wiszące lub żyrandole, choć to ta pierwsza opcja jest popularniejszym wyborem do kuchni.

Oświetlenie zadaniowe

Do tej grupy zaliczane są światła montowane tam, gdzie przygotowuje się posiłki i chowa narzędzia kuchenne. Przydają się w miejscach, do których nie dociera światło emitowane przez główne źródło, czyli np. żyrandol. Przydatność oświetlenia zadaniowego wynika z układu mebli w kuchni. Większość mebli zazwyczaj jest ustawiona pod ścianami. Stojąc przy meblach, osoba przygotowująca jedzenie zasłania światło wiszącej na suficie lampy. Wtedy pomocne mogą się okazać światła zadaniowe.

Oświetlenie zadaniowe czy warto w nie inwestować
Warto zamontować dodatkowe oświetlenie w miejscach, do których nie dociera światło słoneczne

Oświetlenie dekoracyjne

Kuchnia jest miejscem, w którym domownicy spędzają zwykle dużo czasu. Ozdobne lampki pozwalają nadać temu miejscu wyjątkowego klimatu. Dzięki niemu możliwe jest również wyeksponowanie tych fragmentów pomieszczenia, które gospodarz chce pokazać. Estetyczny charakter takiego oświetlenia nie wyklucza jego praktycznego zastosowania. Dodatkowe lampy lub reflektory nad stołem poprawią widoczność, dzięki czemu łatwiej zauważysz np. ość w rybie. Dekoracyjne diody LED mogą również oświetlać miejsca, w których przyrządzane jest jedzenie, chociaż ich podstawową funkcję stanowi, jak nazwa wskazuje, upiększenie pomieszczenia.

Oświetlenie sufitowe w kuchni, czyli światło w centralnym miejscu

Do pomieszczeń o większym metrażu sprawdzi się żyrandol. Doskonale rozjaśni on wnętrze, a jednocześnie go nie przytłoczy. Do kuchni nowoczesnych pasują natomiast lampy z kloszami metalowymi lub miedzianymi. Te drugie, stylizowane często na oświetlenie fabryczne, będą dobrze wyglądać w mieszkaniach typu loft.

W kuchniach urządzonych w stylu klasycznym dobrze będą wyglądać lampy drewniane i szklane. Pamiętaj jednak, że drewno źle znosi kontakt z wilgocią. Z tego względu wybierz model przed nią zabezpieczony lub samodzielnie nałóż ochronny preparat na drewno. W przypadku szklanych kloszów ważne jest, czy są przezroczyste, czy nie. Szkło bezbarwne lepiej przepuszcza światło, ale może razić w oczy. Szkło kolorowe rozjaśni kuchnię mniej, ale będzie mniej męczące.

Oświetlenie sufitowe w kuchni czy to dobry pomysł
Podwieszany sufit pozwala na oświetlenie halogenowe

Jakie oświetlenie będzie dobre w małej kuchni? Tu sprawdzi się np. oświetlenie szynowe. Składa się ono z listwy (szyny), na której znajdują się małe reflektory. W zależności od modelu kierunkiem padania światła można regulować lub nie. Dobrym wyborem dla małej kuchni jest też plafon. Ze względu na rozmiar, plafon nie zajmie tak dużo miejsca pod sufitem, jak podwieszana lampa. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądać na większą.

Osoby, które nie lubią światła padającego w dół, mogą wybrać modele z kloszami skierowanymi do góry. Światło będzie wówczas rozpraszane na suficie i przyjemne dla oka.

Sprawdź też: Wybieramy oświetlenie w łazience. Jakie oświetlenie do łazienki? Porady i pomysły

Oświetlenie nad blatem w kuchni, czyli miejscowe/zadaniowe

Praktycznym rozwiązaniem w kuchni jest oświetlenie LED. Można je kupić w formie listwy lub taśmy. Taśmy LED mają diody rozmieszczone na całej długości. Zaletą oświetlenia LED-owego jest niska cena i intensywność generowanego światła. Ta ostatnia zależy od natężenia. Dobrym wyborem będą listwy o mocy 1800 lumenów na metr.

Innym sposobem na oświetlenie pod szafkami w kuchni są lampy w oprawach. Ich zaletami są różne kształty i możliwość dopasowania odległości między nimi do własnych potrzeb.

Oświetlenie nad blatem czyli większa wygoda przyrządzania posiłków
Oświetlenie nad blatem zapewnia komfort podczas przyrządzania posiłków

Nie w każdej kuchni montowane są podwieszane szafki. W takich pomieszczeniach dobrym wyborem będzie oświetlenie sufitowe. Najwyższą jasność możesz osiągnąć, wybierając lampy z funkcją regulacji kierunku świecenia. Zamiast lampy sufitowej możesz wybrać też kinkiet, zwłaszcza taki o zmiennym kącie padania światła. Takie kinkiety są szczególnie użyteczne, gdy blat lub jego część znajduje się pod oknem.

Oświetlenie w innych miejscach roboczych, np. nad wyspą

Zależnie od sytuacji wyspa może służyć jako blat do przyrządzania jedzenia lub stół do jego spożywania. Oświetlenie nad wyspą w kuchni powinno zatem być jednocześnie stylowe i funkcjonalne.

Dobrze sprawdzą się podwieszane lampy. Najlepiej, gdy będzie ich więcej niż jedna. Umożliwi Ci to wygodne sterowanie nimi w zależności od potrzeb. W ten sposób uzyskasz zarówno oświetlenie punktowe, jak i świecące na większej przestrzeni.

Oświetlenie w kuchni nad stołem – dodatkowe lampy nisko zawieszone

Stół kuchenny można oświetlić przy pomocy centralnie umieszczonego nad nim żyrandola lub szeregu wiszących lamp. Aby zapewnić dobrą jasność, warto nad stołem zamontować podwieszany sufit. Lampy o kloszach nieprzezroczystych, powieszone ok. 50-60 cm ponad głowami siedzących przy stole ludzi nie będą razić, zapewniając jednocześnie właściwą widoczność.

Oświetlenie nad stołem - lampy nisko zawieszone dla dekoracji i klimatu
Lampy nisko zawieszone są nie tylko ładnym dodatkiem, ale również tworzą wieczorem świetny klimat

Oświetlenie LED do kuchni – punktowe

Ten typ oświetlenia znajduje zastosowanie m.in. jako oświetlenie nad i pod szafkami w kuchni. Jeśli chcesz zamontować większą liczbę lampek, rozmieść je równomiernie, najlepiej w odległości 40-60 cm od siebie.

Oświetlenie punktowe czyli lampy skierowane w konkretne miejsce
Oświetlenie punktowe pozwala na rozświetlenie wybranych części kuchni

Światło punktowe można wykorzystać także w charakterze dekoracji. Pojedyncza dioda LED lub żarówka halogenowa może posłużyć np. do podświetlenia przeszklonej szafki. Dla uzyskania wyjątkowego efektu możesz wybrać diody lub żarówki o nietypowych kolorach.

Jakie światło do kuchni – ciepłe czy chłodne?

Temperatura barwowa światła powinna być skorelowana z czynnościami, które wykonujemy w danym miejscu. Światło ciepłe ma właściwości odprężające, a zimne – pobudza do działania. Dobierając odpowiednie źródło światła, zwróć uwagę na wartość temperatury barwowej podaną w specyfikacji technicznej produktu. Wartością pośrednią jest 3300 kelwinów (K). Niższa liczba sygnalizuje, że żarówka lub dioda LED będzie emitować światło ciepłe, wyższa niż 3300 K – światło zimne.

Oświetlenie główne powinno mieć barwę ciepłą. Dzięki temu kuchnia stanie się przytulniejsza. Ciepłe światło sprawdzi się również w lampie zawieszonej nad kuchennym stołem. Oświetlenie w kuchni nad blatem może być zimne. Optymalnie rozjaśni ono miejsce przygotowywania posiłku. W takim miejscu nie będzie też męczące.

Modne oświetlenie do kuchni – inspiracje

Nie wiesz, jakie oświetlenie do kuchni i jadalni wybrać? Wybraliśmy kilka świetnych aranżacji, którymi możesz się zainspirować!

Nowoczesne oświetlenie do kuchni wygląda bardzo elegancko. Zamknięte w oryginalnych szklanych kulach żarówki rozjaśniają blat stołu. W tle widzimy przykład zastosowania oświetlenia podszafkowego.

Oświetlenie kuchennej wyspy nie musi składać się z tylko jednego typu lamp. Na ten efektowny design składa się szereg małych reflektorów i oryginalny, podwieszany żyrandol.

Co zrobić, gdy nie masz na ścianach szafek? Kinkiety to świetny sposób na optymalne oświetlenie blatu! W tym przypadku wykorzystano efektowne połączenie bieli i czerni.

Sprawdź też: Jakie oświetlenie w przedpokoju? Jakie lampy wybrać do przedpokoju?

Kuchnia jest jednym z centralnych punktów domu. To nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale często także przyjmowania gości. Właściwe rozmieszczenie lamp w kuchni uczyni ją nie tylko funkcjonalną, ale i stylową. Dzięki temu będzie miejscem, w którym spędzanie czasu będzie prawdziwą przyjemnością.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *