1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pokrowiec na materac – jaki wybrać? Podpowiadamy, jakie są ich rodzaje oraz jak o nie dbać!

Poradniki

2 lata temu

Pokrowiec na materac – jaki wybrać? Podpowiadamy, jakie są ich rodzaje oraz jak o nie dbać!

Sypialnia Wyposażenie
5
0
0
5
0

Pokrowiec na materac jest niemal tak samo ważny, jak jego wsad. Chroni łóżko przed zabrudzeniami oraz gromadzeniem szkodliwych roztoczy. Dzięki temu możesz cieszyć się czystym i higienicznym miejscem spania oraz długą żywotnością samego materaca.

Pokrowiec na materac – czy to dobra inwestycja?

O ile zakup materaca jest zwykle starannie przemyślaną decyzją, na którą nie żałujemy środków, tak wiele osób bagatelizuje znaczenie pokrowca na materac. To duży błąd, ponieważ dobrze dobrany pokrowiec na materac znacznie wydłuża żywotność samego materaca oraz sprawia, że nie traci on swoich właściwości.

Pokrowce na materace mają kilka różnych funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona materaca przed zanieczyszczeniami, które bez dodatkowej warstwy byłyby trudne (lub wręcz niemożliwe) do usunięcia. Dodatkowo pokrowiec zabezpiecza materac przed roztoczami oraz wchłanianiem potu. W efekcie miejsce wypoczynku jest higieniczne oraz łatwe do utrzymania w czystości.

Pokrowiec na materac
Pokrowiec na materac chroni łóżko przed zabrudzeniami. Koniecznie się zaopatrz! | Źródło: senpo.pl

Zobacz: Wygodny sen, czyli jaki materac wybrać do spania?

W ofercie producentów znajdziesz także nakładki na materac o bardziej specyficznym działaniu. Wśród nich znajduje się chętnie wykorzystywany w hotelach i pensjonatach nieprzemakalny pokrowiec na materac, pokrowiec termostatyczny lub pokrowiec na łóżko o działaniu antyalergicznym oraz bakteriobójczym. Jaki pokrowiec na materac wybrać i jak o niego odpowiednio dbać?

Rodzaje pokrowców na materac

Antyalergiczne i bakteriobójcze

Pokrowiec na materac antyalergiczny to model dedykowany osobom ze skłonnościami do alergii. Pokrowiec najczęściej wykonany z materiałów całkowicie odpornych na alergeny. Należą do nich włókna bambusowe, probiotyki oraz jony srebra, które rozładowują nagromadzone ładunki elektrostatyczne i nadają pokrowcu właściwości bakteriobójczych.

Antyalergiczne i bakteriobójcze pokrowce
Antyalergiczne i bakteriobójcze pokrowce | Źródło: e-goodnight.com

Pokrowiec antybakteryjny ma nieco inną strukturę. Na jego powierzchni znajduje się powłoka uniemożliwiająca przenikanie drobnoustrojów, bakterii i kurzu w głąb materaca. Użyte materiały posiadają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu zwiększają higienę podczas snu.

Przeciwdziałające poceniu się

Innym przykładem popularnych pokrowców są ochraniacze przeciwdziałające poceniu się. Do ich produkcji najczęściej wykorzystywane są włókna sojowe oraz poliestrowe. Taki dobór materiałów powoduje zmniejszenie problemu potliwości oraz równomierne rozprowadzenie wilgoci po powierzchni pokrowca, dzięki czemu materac pozostaje suchy i higieniczny. Równocześnie delikatny materiał nie podrażnia skóry oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze.

Pokrowce regulujące temperaturę (chłodzące, neutralne i rozgrzewające)

W sprzedaży dostępne są także pokrowce, które optymalizują temperaturę podczas snu. W zależności od warunków temperaturowych i higroskopijnych mogą chłodzić, rozgrzewać lub pozostawać neutralne. Do ich produkcji wykorzystywane są m.in. włókna Outlast, które zostały stworzone na potrzeby skafandrów kosmicznych NASA. Wtopione we włókna mikrokapsułki reagują na temperaturę i w zależności od potrzeb chłodzą lub grzeją, zapewniając optymalne warunki do nocnego wypoczynku.

Jak założyć pokrowiec na materac?

Pokrowiec na materac powinien być idealnie dobrany do jego rozmiarów. Obcisły ochraniacz ściśle przylega do materaca, a jego nałożenie może być sporym wyzwaniem. Istnieją na szczęście sprawdzone sposoby, które znacznie ułatwią Ci to zadanie. Jak się do tego zabrać?

Pokrowiec najlepiej nakładać wtedy, gdy jest lekko wilgotny. Przed nałożeniem poproś drugą osobę o pomoc i wspólnie rozciągnijcie rogi pokrowca, tak by maksymalnie zwiększyć jego powierzchnię. Najlepiej zacząć od dłuższych boków, a następnie naciągnąć wzdłuż przekątnych.

Zakładanie pokrowca na materac
Zakładanie pokrowca na materac

Aby maksymalnie ułatwić założenie pokrowca, uformuj materac w kształt litery U. Dzięki temu łatwiej będzie Ci umieścić na nim ochraniacz. Dodatkowo ponowne rozprostowanie materaca, pozwoli Ci lepiej rozciągnąć tkaninę pokrowca po jego powierzchni.

Jak dbać o pokrowiec na materac?

Ochraniacz na materac wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Powierzchnia pokrowca, tak jak zresztą inne domowe przestrzenie, jest miejscem namnażania się bakterii oraz roztoczy. Regularne odkurzanie pozwoli Ci utrzymać go w czystości. Pokrowiec warto również wietrzyć, szczególnie gdy za oknem panują duże mrozy – niska temperatura powinna wytrzebić populację mikrobów. Nie możesz także zapominać o systematycznym praniu lub czyszczeniu pokrowca myjką ciśnieniową.

Jak prać pokrowiec na materac? Najczęściej należy ustawić klasyczny program o temperaturze 60°C. Bywa jednak, że zalecana temperatura jest niższa lub pokrowiec nie powinien być wirowany, co dotyczy zwłaszcza pokrowców pikowanych lub z gryką. Dobrą praktyką jest więc poznanie zaleceń pielęgnacyjnych, która znajdziesz na metce pokrowca.

Odkurzanie regularnie materacu
Odkurzanie regularnie materacu | Źródło: wysypiamsie.pl

Pokrowiec na materac to sposób na ochronę materaca oraz zwiększenie higieny miejsca wypoczynku. Regularna pielęgnacja, odkurzanie, wietrzenie i pranie pozwolą Ci utrzymać czystość oraz w pełni korzystać z właściwości powłoki. Możesz zdecydować się na model antyalergiczny, bakteriobójczy lub termostatyczny. Wszystko to skutkować będzie większym komfortem podczas nocnego wypoczynku oraz dobrą kondycją Twojego materaca.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *