Odpowiedni stół to serce domu. Aranżacja pomieszczenia może całkowicie się odmienić poprzez odpowiedni dobór blatu. Na rynku jest bardzo szeroki wybór — stół rozkładany do jadalni czy okrągły? Nie wiesz, jaki wybrać? Koniecznie sprawdź, który sprawdzi się idealne w Twoim wnętrzu.
Jaki stół będzie najlepszy do Twojej jadalni?
Kiedy wybierasz idealny stół do jadalni, pomyśl, w jakim stylu urządzone jest to pomieszczenie. Inny sprawdzi się w ogromnym nowoczesnym domu, a inny w rustykalnej kawalerce. Istotne jest, aby swoją wielkością pasował do wnętrza, nie przytłaczał, a przy tym był najważniejszym jego elementem.
Sprawdź też: Dobór odpowiedniej wysokości stołu do jadalni i kuchni
Stoły do jadalni — inspiracje
Zastanawiasz się, jaki stół będzie najlepszym wyborem? Rodzajów i wielkości blatów do jadalni w ofercie sklepów meblowych znajdziesz bardzo wiele. Istotną kwestią przy doborze stołu do pomieszczenia jadalnego jest nie tylko jego rozmiar, lecz także kształt. Wszystko zależy od wystroju i wielkości wnętrza. Jeśli Twój pokój jadalniany urządziłeś w stylu rustykalnym, postaw na mebel stylizowany na stary. Masz minimalistyczne mieszkanie? Wybierz biel i prostą formę. Retro to motyw przewodni Twojego domu? Mocny kolor i ciekawy kształt będą świetnym wyborem.
Okrągły stół do jadalni
Popularnym wyborem stołu do jadalni jest mebel okrągły. Oczywiście nie jest to opcja nadająca się do każdego rodzaju pomieszczenia. Taki blat sprawdzi się dobrze, kiedy chodzi o większe i kwadratowe wnętrza. Jeśli w naszym domu pokoje są podłużne, może okazać się problematyczny i trudny do ustawienia. Taki rodzaj stołu to klasyka, idealna do wnętrz minimalistycznych.
Większość okrągłych stołów do jadalni dostępnych w sklepach ma stosunkowo niewielką średnicę i pomieści średnio 4-6 osób. Duże wyposażenie tego typu wykonywane jest na zamówienie.
Prostokątny stół do jadalni
Zdecydowanie łatwiejszym do ustawienia od stołu okrągłego będzie ten z prostokątnym blatem. Postawiony w rogu czy wzdłuż ściany zajmie znacznie mniej przestrzeni. Zaletą takiego stołu jest także cenne miejsce użytkowe na blacie — w tym przypadku jest go zdecydowanie więcej niż w okrągłym, a korzystanie np. z laptopa jest wygodniejsze. Prostokątny stół to prostota i klasyka pasująca do przestrzeni industrialnych.
Przy takim stole zmieści się więcej domowników, dlatego to dobry wybór dla dużej rodziny. Ten o długości 120 cm mieści, podobnie jak okrągły, 4-6 osób, natomiast już przy takim 80 cm ugościsz ich 6-8.
Owalny stół do jadalni
Ciekawym, choć nie tak popularnym, jak poprzednicy, wyborem, jest stół owalny. Wydaje się retro, ale w ostatnim czasie wraca do łask.
Przez swój kształt łączy cechy zarówno stołu okrągłego, jak i prostokątnego. W przeciwieństwie do tego pierwszego nada się do pomieszczeń podłużnych, a jeśli ustawisz go tak, by nie stał bezpośrednio przy ścianie, zmieści się przy nim sporo osób.
Drewniany stół do jadalni
Podczas doboru stołu należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano blat. Najczęściej wybierany jest drewno. W stylu klasycznym sprawdzi się w większości wnętrz. Odpowiednio zabezpieczony może służyć długie lata.
Warto jednak wiedzieć, jakie drewno wybrać — najlepiej sprawdzi się to z drzewa liściastego. Stół dębowy do jadalni jest bardzo twardy i odporny na uszkodzenia. Pamiętaj też o odpowiednim czyszczeniu takiego blatu. Aby nie zniszczyć powłoki ochronnej, używaj specjalnie dedykowanych do niej preparatów.
Szklany stół do jadalni
Chcesz, aby Twoja jadalnia była nowoczesna i minimalistyczna? Postaw na stół szklany, jest naprawdę efektowny.
Choć taka szyba wydaje się czymś kruchym, stoły ze szkła hartowanego są bardzo wytrzymałe. Nie znaczy to jednak, że unikniesz wyszczerbień czy zarysowań, dlatego często możesz znaleźć szklane blaty z metalowym obramowaniem. Problematyczne może być zachowanie takiego stołu w czystości — odciski palców są w tym przypadku nieuniknione. Na szczęście przy użyciu odpowiednich środków po zabrudzeniach szybko nie będzie śladów.
Sprytne rozwiązanie — stoły rozkładane do jadalni
Jeśli Twoja przestrzeń jest niewielka, sprytnym rozwiązaniem będzie stół do jadalni rozkładany. Dzięki temu na co dzień zyskasz więcej miejsca, natomiast kiedy będziesz gościć rodzinę lub znajomych, nie będziesz mieć problemu z ich usadowieniem. Jeśli stół ma tę funkcję, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem, jednak bez wątpienia jest to praktyczna opcja.
Stwórz przyjemny klimat i zadbaj o odpowiednie oświetlenie nad stołem
Choć oświetlenie nad stołem w jadalni to rzecz oczywista, nie jest ono łatwe do zaaranżowania. Ważne jest, aby światło nie było zbyt jasne, ale nadawało przyjemny klimat. Klasycznym wyborem są opcje wiszące, trudno sobie wyobrazić w tym kontekście lampkę stojącą – nie chcemy tracić cennej przestrzeni na blacie. Fason oświetlenia często łączy się z kształtem stołu, do dużych i prostokątnych blatów nadadzą się smukłe, podłużne lampy z ostrymi kantami. Analogicznie – do tych okrągłych pasować będzie żyrandol w kształcie koła.
Sprawdź też: Podkładki na stół – czy w ogóle są potrzebne? Sprawdź, jaka mata na stół sprawdzi się najlepiej w Twojej jadalni
Oświetlenie w jadalni nie powinno oślepiać osób przy stole, dlatego niezbędny będzie odpowiednio dobrany klosz. Taki skonstruowany jedynie z cienkich drucików może nie być funkcjonalny. Postaw na żyrandol do jadalni nad stół, który będzie kumulował światło. Nie możesz zapomnieć także o wysokości, na której wisi. Ważne jest, by nie był ani za nisko, ani za wysoko. Optymalna odległość lampy od blatu to 60-90 cm.
Co obok stołu? Krzesła czy ławka?
Istotną częścią składową stołu jest miejsce do siedzenia. Zadbaj o to, aby siedzisko było wygodne, dzięki czemu posiłek stanie się jeszcze przyjemniejszym elementem dnia. Świetnie sprawdzą się do tego płaskie poduszki na krzesła. Oczywiście siedzenia musimy dobrać do wystroju wnętrza, natomiast uniwersalne są często te minimalistyczne, proste i nierzucające się w oczy. Krzesła to meble bardzo mobilne — łatwo i w szybki sposób je odsuniesz czy dostawisz według potrzeb. Jeśli wybierzesz warianty tapicerowane, co jakiś czas możesz zmienić aranżację, wymieniając obicie.
Mniej oczywistym wyborem jest ławka. Często kojarzy nam się z domem babci, choć zdecydowanie ten kształt siedziska wraca do łask, szczególnie w przestrzeniach rustykalnych czy retro. Na rynku możemy znaleźć także nowoczesne wersje tego mebla. Atutem ławki jest także cenna przestrzeń — w środku niej często jest schowek. Taki element wnętrza nie sprawdzi się w małych przestrzeniach — przytłoczy całość. Trudno będzie go zaaranżować również do stołu z okrągłym blatem. Przy prostokątnym stole możesz trochę zaszaleć — połącz ławkę z pasującymi krzesłami po drugiej stronie blatu.
Stół do jadalni glamour — hit aranżacyjny
Coraz częstszym wyborem staje się aranżacja wnętrz w stylu glamour. Kojarzy się z jednym przewodnim kolorem np. złotym, srebrnym, szarym czy białym. Hitem jest marmurowy stół do jadalni. To wybór pełen klasy, nie jest to jednak tania propozycja. Jeśli chcesz wpasować się w charakter glamour, postaw na ten ze złotymi nogami.
Wybór stołu do pokoju jadalnego to nie lada wyzwanie. Wystarczy jednak jasno określić potrzeby oraz w jakim stylu jest urządzona przestrzeń. Blat powinien pasować do reszty mebli, a przy tym stanowić główny element pomieszczenia. Nie zapominaj o konsekwencji w kształtach — dzięki temu w Twojej jadalni będzie panowała harmonia.