1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wygodny sen, czyli jaki materac wybrać do spania?

Poradniki

3 lata temu

Wygodny sen, czyli jaki materac wybrać do spania?

Sypialnia
8
0
3
8
0

Jaki materac wybrać do swojej sypialni? Z tego artykułu dowiesz się, czym się kierować, wybierając materac do spania. Poznasz też kluczowe kryteria przy wyborze posłania.

Jaki materac wybrać? Rodzaje materacy

Wybierając materac, należy dobrać taki, który pasuje do preferowanej przez Ciebie pozycji snu. To, czy śpisz na plecach, brzuchu czy na boku, decyduje o tym, jak ciężar Twojego ciała będzie się rozkładał na materacu. Jeśli na przykład sypiasz na boku, Twój materac powinien być raczej elastyczny, bo musi mieć miejsce, gdzie zagłębi się ramię i biodro. Osoby śpiące na plecach mogą wybrać twarde materace, bo ich masa ciała jest równomiernie rozłożona na łóżku. 

Wybór materaca, jak każda poważna inwestycja, wymaga gruntownego przemyślenia – zwłaszcza że dobre materace mają bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. Jaki materac wybrać? Powinieneś wybrać materac na łóżko dopasowany do Twojej budowy ciała, Twoich oczekiwań co do komfortu oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Materac powinien być sprężysty, ale dostosowywać się do Twojej sylwetki.

To, jakie rodzaje materacy można wyróżnić, zależy od materiału, z którego zostały wykonane, istnieją zatem materace piankowe, sprężynowe oraz hybrydowe. Można podzielić je dalej — materac piankowy może być lateksowy lub z pianki visco (termoelastycznej), a rodzaje materacy sprężynowych to m.in. bonellowy, kieszeniowy lub typu multipocket. Materiał jednak nie jest jedynym kryterium podziału.

Sprawdź też: Sprężyny typu bonell czy faliste – które są lepsze? Porównanie i porady dla kupujących

Materace można także podzielić pod względem ich twardości. Odpowiedni dobór sprężystości posłania decyduje nie tylko o tym, jak wygodnie będzie Ci się na nim spało, ale również o jego wytrzymałości i trwałości, dlatego warto znać klasę twardości materaca. Ich producenci na ogół stosują podział na cztery klasy oznaczane literą H od angielskiego słowa hardness, czyli właśnie twardość. Materace H1 kierowane są dla osób o wadze poniżej 60 kg, H2 dla ludzi pomiędzy 60 i 80 kg, H3 80-110 kg oraz H4 dla tych, którzy ważą powyżej 110 kilogramów

Reklama

Jest to jednak tylko przybliżony podział. Jeśli śpisz na plecach, Twoja sylwetka pokrywa większą powierzchnię, zatem mniej obciążasz łóżko. Wtedy możesz wybrać materac twardszy, niż wskazywałaby Twoja waga. Czasami także niska osoba, której masa ciała skupiona jest w jednym miejscu, będzie potrzebowała twardszego materaca – często są to kobiety o budowie tzw. gruszki. 

Materac idealny, czyli jaki? Który będzie najlepszy?

Idealna sprężystość materaca to taka, która umożliwi Ci optymalne rozluźnienie kręgosłupa podczas snu. Trudno zatem powiedzieć, by istniały najlepsze materace – każdy śpiący stanowi oddzielny przypadek. Najlepiej jest po prostu sprawdzić przed zakupem to, jak się czujesz, odpoczywając na posłaniu. Co więcej, wielu producentów umożliwia zwrot nawet kilka miesięcy po zakupie materaca, co pozwoli Ci bez ryzyka na przetestowanie jego właściwości we własnej sypialni.

materac na białym tle
Dobry materac oznacza dobry sen

Dlaczego wybór materaca jest taki ważny?

Jednym z najważniejszych aspektów ludzkiego zdrowia jest sen. Regeneruje zarówno całe Twoje ciało, jak i Twój umysł. To, jaki materac do spania wybierzesz, będzie miało wpływ na jakość Twojego odpoczynku. Niewłaściwie dobrany materac może spowodować bóle kręgosłupa, a z czasem nawet poważniejsze schorzenia. Bóle mięśniowe, barków i bioder, problemy z krążeniem – to tylko nieliczne kłopoty, których może Ci przysporzyć materac nieodpowiedni do budowy Twojego ciała.

Te problemy są też szczególnie ważne dla młodych ludzi, których ciała ciągle się rozwijają. Zmiany obciążenia kręgosłupa w okresie nastoletnim mają wpływ na sprawność i zdrowie człowieka przez resztę życia. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka wybrać, wybierz lateksowy lub wykonany z pianki termoaktywnej, bo dostosowuje się on do zmieniającej się budowy ciała młodej osoby.

Wybór odpowiedniego materaca to także kwestia higieny. Twój pot i naturalne substancje wydzielane przez skórę wsiąkają w pościel i materac podczas snu, co powoduje namnażanie się bakterii. Dobry materac do spania ma zatem antybakteryjny pokrowiec, który możesz prać w pralce. Nawet najlepsze rozwiązania antyalergiczne i higieniczne nie są jednak skuteczne w stu procentach. Dlatego też eksperci zalecają zakup nowego materaca co 5-7 lat, ponieważ zwykłe zmiany pościeli i pokrowca nie uchronią Cię przed potencjalnymi chorobami.

Czym są strefy twardości w materacu?

Materace do spania muszą dopasować się do budowy Twojego ciała – dlatego coraz częściej można znaleźć posłania z odpowiednimi strefami twardości. Znaczy to, że pewne obszary ich powierzchni są bardziej sprężyste niż inne w miejscach, gdzie ludzka sylwetka wywiera największy nacisk. Na przykład materac sprężynowy tego typu stosuje w swej konstrukcji sprężyny o różnej grubości, dzięki czemu strefy materaca są mniej lub bardziej twarde od innych. 

Dokładna liczba stref twardości zależy od producenta materacy do spania, ale z reguły, z uwagi na budowę ludzkiego ciała, jest ich pięć lub siedem. Na przykład strefa głowy jest umiarkowanie twarda i pomaga podeprzeć głowę podczas snu. Strefy barków oraz bioder są często bardziej elastyczne, by móc reagować na większe obciążenie w tych rejonach. Podparcie dla nóg jednak bywa już twardsze, co może usprawnić przepływ krwi, gdy śpisz.

Materac do spania wyposażony w strefy twardości gwarantuje komfortowy sen. Warto jednak pamiętać, że musi być dostosowany do Twojego wzrostu — osoby niższe lub zbyt wysokie nie wykorzystają w pełni podziału na strefy. Taki materac rekomendowany jest także osobom dorosłym. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka wybrać, to pamiętaj, że strefy twardości zaszkodzą młodej osobie, której kości wciąż rosną. Materac dla dziecka powinien być nieco bardziej miękki niż dla dorosłego – najlepiej wykonany z pianki termoaktywnej.

Materac sprężynowy, piankowy czy lateksowy?

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać, musisz rozważyć, czy ma być on wykonany z pianki, czy też zawierać sprężyny. Materac piankowy jest wprawdzie bardziej miękki od wyposażonego w sprężyny, ale łatwiej przenika przez niego powietrze, co oznacza, że jest bardziej higieniczny i antyalergiczny. Dla par jedną z najistotniejszych zalet materacy piankowych jest to, że nie przenoszą one drgań.  Jeśli Twoja partnerka wierci się podczas snu, Ty tego nie odczujesz i będziesz spał spokojnie.

Na rynku dostępne są materace piankowe z pianki poliuretanowej, jednak choć są one miękkie i elastyczne, nie są zbyt wytrzymałe. Już po kilkunastu miesiącach materace wykonane z tego surowca mogą stać się znacznie mniej komfortowe, a nawet się odkształcić. W związku z tym wielu ekspertów radzi, aby zaopatrzyć się w materac wysokoelastyczny. Wykonany jest z pianki, która dostosowuje się do budowy ludzkiego ciała, co zapewni Ci wygodny sen.

Sprawdź też: Jak działa łóżko wodne i czy warto je kupić? Wady i zalety materacy wodnych

Równie często polecany bywa materac piankowy z pianki visco nazywanej też pianką termoelastyczną lub memory foam. Reaguje ona na ciężar i ciepło ciała, tworząc uczucie przyjemnego otulenia i dopasowując się do sylwetki użytkownika. Inną propozycją może być materac z pianki lateksowej mającej również właściwości antybakteryjne. Obecnie wiele materacy na rynku składa się z kilku warstw z różnych typów pianki, tak by móc dopasować się do potrzeb śpiącego – mogą mieć na przykład wykończenie z visco, a wnętrze ze sprężystej pianki poliuretanowej.

Możesz też zdecydować się na materac sprężynowy, idealny dla osób, które nie chcą zapadać się w podłożu. Ułatwia on wstawanie i obracanie się na łóżku, doskonale nadaje się zatem dla osób często zmieniających pozycję podczas snu. W obiegowej opinii materace sprężynowe są chłodniejsze w dotyku i bardziej oddychające od piankowych. Materac sprężynowy przenosi jednak drgania, więc nie jest idealnym wyborem dla par, ale jest za to bardzo solidny i twardy. Te właściwości sprawiają, że będzie dobrze służył osobom puszystym. 

Materace bonellowe to podstawowa forma materaca sprężynowego — wszystkie sprężyny wewnątrz są z sobą połączone sztywnym drutem. To znaczy, że nacisk w jednym konkretnym miejscu rozkłada się równomiernie na całą powierzchnię, inaczej niż w wypadku pianki. Materac sprężynowy tego typu nie dostosowuje się więc do budowy ciała śpiącego, ale jest dobrym wyborem dla osób o dużej wadze. Często rekomendowane są też do łóżek gościnnych czy pokojów hotelowych, bo są bardzo uniwersalne.

Nowocześniejszą wersją materaca sprężynowego jest materac kieszeniowy, w którym sprężyny, umieszczone w woreczkach czy kieszeniach, działają niezależnie od siebie. Te materace mają z reguły kilka stref twardości, więc dostosowują się do kształtu sylwetki, oferując jednocześnie sprężystość. Materace kieszeniowe o dużym zagęszczeniu sprężyn nazywa się czasem materacami multipocket. Taki rodzaj posłania znacznie lepiej reaguje na ruchy ciała. Poleca się je często też sportowcom, bo znakomicie zmniejszają napięcie mięśniowe.

duże łóżko sypialnia materac
Nawet najpiękniejsze łóżko nie będzie wygodne, jeśli kupimy kiepskiej jakości materac

Istnieją także materace hybrydowe wyposażone zarówno tak w warstwę pianki, jak i podbicie sprężynowe. Rzadko kiedy spotyka się na przykład materac w całości wykonany z pianki termoelastycznej – taka struktura byłaby zdecydowanie zbyt miękka. Jednak wnętrze z poliuretanu lub podbicie sprężynowe takiego materaca zapewni jak najlepszą klasę twardości. Hybrydowe materace do spania są dość drogie, ale łączą w sobie zalety modeli piankowych oraz multipocket

Na rynku dostępne są też materace dwustronne, w których każda ze stron posłania ma nieco inne właściwości. Pozwalają Ci na spanie na powierzchni o dwóch różnych stopniach twardości. To też właściwość użyteczna dla sportowców, którzy po ostrym treningu chcą zregenerować mięśnie na miękkiej powierzchni. Stanowią również dobrą odpowiedź na pytanie, jaki materac dla dziecka wybrać, bo kiedy potrzeby nastolatka się zmienią, odwróci on po prostu materac.

O co pytać przy wyborze materaca?

Decyzja o zakupie materaca nie jest łatwa i czasem trzeba przy niej wyjaśnić pozornie nieistotne problemy. Kiedy zastanawiasz się, jaki materac wybrać, nie bój się poprosić sprzedawcę lub producenta o więcej informacji. Przy kupnie materaca spytaj sprzedawcę, dla ilu osób przeznaczone jest posłanie. Istnieją różne wymiary materaców, które powinny być dopasowane do ramy łóżka lub stelaża — od 90 do 150 cm. Jeśli upodobania pary co do twardości materaca lub ich budowa ciała są bardzo odmienne, warto rozważyć zakup dwóch materaców, które można umieścić w jednym pokrowcu.

Pokrowiec zresztą również jest kwestią, o którą warto dokładnie wypytać sprzedawcę. Oprócz ochrony materaca przed zabrudzeniami dobrej klasy pokrowiec na materac do spania powinien umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza i mieć właściwości antybakteryjne lub antyalergiczne. Materace z górnej półki często mają pokrowce wykorzystujące jony srebra, chroniące Twoje zdrowie przed roztoczami i kurzem.

Skoro materac ma Ci służyć przez długie lata, zapytaj sprzedawcę o rękojmię lub gwarancję producencką. Najlepsze materace na rynku są objęte okresem gwarancji trwającym nawet do trzydziestu lat, czyli o wiele więcej niż wynosi typowy czas użytkowania materaca. Przed zakupem sprawdź także certyfikaty jakości — także antyalergiczne lub antybakteryjne. Jeśli nie jest Ci obojętny los naszej planety, możesz też zapytać, w jak poważnym stopniu produkcja materaca zaszkodziła środowisku.

Cena materaca — czy dobry materac musi być drogi?

Materac to jedyny element wyposażenia Twojego domu, z którego korzystasz bez przerw przez 8 godzin na dobę. To znaczy, że powinno Ci zależeć na jak najlepszej jakości snu na nim – ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie. Z reguły jakość materaca przekłada się na jego cenę i wiele nowoczesnych posłań może być dość kosztownych. Pamiętaj zatem, że zakup materaca to inwestycja na długie lata, i sprawdź, jaki materac do spania będzie wart zainwestowanych pieniędzy.

Jeden materac na pierwszy rzut oka jest nie do odróżnienia od drugiego. Jednak materacy nie powinno się oceniać po wyglądzie ani po pierwszym kontakcie. Dopiero przespana na nim noc pozwoli Ci na wydanie właściwej opinii, ponieważ najważniejsze w nim jest wnętrze. Niezakłócony sen i regeneracja sił potrafią uzasadnić zakup materaca i jego wysoką cenę. Prosty materac piankowy z poliuretanu po kilku latach zacznie się dosłownie kruszyć, dlatego naprawdę warto zainwestować w bardziej zaawansowane surowce.

Oczywiście dobrej jakości materac nie musi przewyższać ceną kosztu urządzenia całej sypialni. Na ogół na cenę wpływa nie tylko konstrukcja materaca, ale wysokiej jakości materiały, z których jest on wykonany. Modele sprężynowe zapewniają dobrą jakość i są stosunkowo niedrogie. Tani materac sprężynowy to jednak nieco większe ryzyko awarii, pęknięć czy rdzy na sprężynie. Najlepiej jest po prostu ocenić, czy zalety droższego materaca są warte dodatkowych kosztów – pamiętaj jednak, że dobry relaks nie ma ceny. 

Czy stelaż pod materac jest potrzebny?

Materac do spania powinien mieć właściwe podparcie. Jeśli umieścisz go na odpowiednim stelażu łóżka, będziesz mógł w pełni wykorzystać jego sprężystość. Materac leżący bezpośrednio na podłodze zużywa się znacznie bardziej (pościel też szybciej się brudzi) i nie otrzymuje odpowiedniej wentylacji. Dlatego zawsze warto umieścić materac na odpowiednio dostosowanym stelażu w ramie łóżka.

Dopasowanie stelaża do materaca też jest ważne. Jeśli kupujesz materac oddzielnie, pamiętaj, że materace elastyczne piankowe lub lateksowe wymagają stelaża z giętymi listwami. Najlepiej, jeśli stelaż będzie elastyczny z cienkimi drewnianymi podpórkami delikatnie wygiętymi w lekki łuk. Dzięki temu struktura materaca nie zostanie naruszona, a Tobie będzie wygodniej podczas snu. Materac wysokoelastyczny natomiast często dobrze sprawdzi się ze stelażami regulowanymi, stosowanymi np. w łóżkach szpitalnych.

Sprawdź też: Jakie wybrać łóżko z baldachimem? Podpowiadamy!

Tylko materace sprężynowe o wysokiej klasie twardości mogą leżeć na stelażach, w których występują znaczne (powyżej 4 cm) odstępy między listwami. Za to miękkie modele wymagają mocniejszego podparcia o większej ilości wsporników. Wybierając stelaż, unikaj także tanich listew sosnowych lub wykonanych ze sklejki. Tandetne wsporniki z płyty pilśniowej same rozpadną się po kilkunastu miesiącach, podczas których mogą także uszkodzić Twój materac.

Materac to niezbędny element każdego łóżka i to właśnie on gwarantuje spokojny sen. Powinien być dobrany do budowy Twojego ciała. Materiał materaca i jego sprężystość zależą od Twojej wagi, a Twój wzrost i proporcje budowy decydują np. o ilości stref i ich komforcie. Gdy planujesz zakup materaca, uwzględnij wiek śpiącej na nim osoby, jej tryb życia czy, naturalnie, posiadany budżet na urządzenie sypialni.  Jeśli poświęcisz trochę czasu i wysiłku, znalezienie dobrego materaca nie będzie problemem spędzającym ci sen z powiek.

8
0

Podziel się:

Komentarze (3)

Super sprawa, dużo się dowiedziałam. Też wychodzę z założenia, że jeśli materac ma posłużyć dłużej, być dla nas zdrowy i dobrej jakości to trzeba zapłacić za niego nieco więcej.

Świetny poradnik 🙂 Znalezienie materaca online nie jest proste, mi zajęło prawie miesiąc, żeby mieć swoje top 3 materacy, którymi jestem zainteresowana i rzeczywiście spełniają moje wymagania. Teraz chyba pojadę do salonu materacy i je wszystkie wytestuje 🙂 czy ktoś spał na materacu Hilding Salsa, Hilding Rumba bądź Electro i chciałby napisać swoje wrażenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *