1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Malowanie boazerii krok po kroku. Jaka farba do boazerii?

Poradniki

2 lata temu

Malowanie boazerii krok po kroku. Jaka farba do boazerii?

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
15
0
0
15
0

Boazeria wciąż zdobi ściany wielu polskich domów. W swoim klasycznym wydaniu może wydawać się jednak dość nudna, dlatego warto spróbować nadać jej nowe oblicze poprzez zmianę jej koloru. Jak się za to zabrać?

Czy warto pomalować boazerię w swoim mieszkaniu?

Choć boazeria swoje lata świetności ma już dawno za sobą, ostatnie trendy w dekoracji wnętrz zdają się sugerować, że ta ciekawa forma dekoracji mieszkań nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Obecnie jednak rzadko kiedy stawia się na sposoby malowania jej znane nam jeszcze z czasów PRL – zamiast tego możemy znaleźć liczne przykłady zastosowania jej w kompozycjach nowoczesnych, industrialnych czy w uwspółcześnionych wersjach stylu angielskiego lub prowansalskiego.

To, co wyróżnia boazerie w nowym wydaniu, to przede wszystkim kolory. Nie tylko nie trzeba ograniczać się do kolorystyki surowego drewna, a wręcz cenione są kompozycje w bogatej palecie odcieni. Obecnie najpopularniejsze są barwy bardzo jasne – biała, różne odcienie szarości lub kolorowe, delikatne pastele. Jeśli chcesz rozświetlić pomieszczenie, uczynić je bardziej stylowym i nowoczesnym, malowanie boazerii z pewnością Ci w tym pomoże.

malowanie boazerii
Źródło: reko-czyny.blogspot.com

Kiedy jeszcze warto zdecydować się na ten krok? Na przykład wtedy, gdy znudził nam się stary kolor boazerii, a nie chcemy zrywać jej ze ścian. Niestety, czasem schowana pod drewnem ściana jest pełna wystających przewodów lub fragmentów rur, które przed rozpoczęciem malowania należy wpierw w nią wkuć. Jeśli więc zależy Ci na przeprowadzeniu remontu niewielkim nakładem czasu i kosztów, spróbuj uatrakcyjnić wnętrze poprzez malowanie starej boazerii.

Jakim kolorem farby pomalować boazerię?

Jeśli nie masz pomysłu, z jakim kolorem najlepiej odnowić boazerię w swoim mieszkaniu, inspiracje i porady możesz znaleźć w Internecie, na przykład wyszukując frazę „wood panelling” w serwisie Pinterest. Barwę farby możesz dopasować do typu i koloru mebli lub innego wyposażenia. Sprawdź też przykładowe aranżacje w stylu vintage (gdzie królują pastelowe brudne zielenie lub stłumione róże) lub boho (stawiające na surowe, naturalnie wyglądające rozwiązania).

Czy malowanie boazerii na biało to dobry pomysł?

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem zdaje się być malowanie boazerii na biało. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na ten krok? Przede wszystkim rosnąca popularność stylu skandynawskiego, czyli prosto urządzonych, lecz przytulnych wnętrz, często utrzymanych w chłodnej tonacji kolorystycznej. Nie bez znaczenia pozostają też wpływy mody na minimalizm oraz względy praktyczne – biała ściana stanowi doskonałe tło dla niemal dowolnego typu aranżacji, dzięki czemu można pozwolić sobie na większą różnorodność w kwestii doboru mebli, zasłon lub posadzki.

malowanie boazerii na biało
Źródło: primacol.pl

Malowania boazerii na ten kolor warto podjąć się również wtedy, jeśli nasze pomieszczenia mają niewielki metraż – biel na ścianach optycznie powiększa oraz rozświetla wnętrza. Drewno w tym kolorze dobrze sprawdzi się w korytarzach, mniejszych sypialniach lub salonach. Jednocześnie biel nie jest najlepszym wyborem dla boazerii w dziecięcym pokoju – jasny kolor podkreśli efekty kreatywnej zabawy malucha, a ślady kredek lub farbek mogą być trudne do usunięcia spomiędzy desek.

Czym pomalować boazerię? Jaką farbę wybrać?

Wybór farby to wyzwanie, które szczególnie często spędza sen z powiek osobom pragnącym odnowić boazerię. Jakie rodzaje preparatów warto rozważyć w tej sytuacji? Sprawdź informacje o najpopularniejszych z nich.

Akrylowa farba do boazerii – wygodna praca i żywe kolory

Farby akrylowe znane są ze swojej uniwersalności i mogą się przydać także wtedy, gdy celem jest odnawianie boazerii. Dobrze się rozprowadzają i nie wydzielają intensywnego zapachu. Są też dość tanie i wydajne, dzięki czemu na ten rodzaj preparatu mogą sobie pozwolić osoby z mniejszym budżetem. Dzięki ich popularności i szerokiej dostępności, na rynku można znaleźć je niemal w każdym kolorze. Cechuje się też niezłą trwałością i odpornością na czynniki mechaniczne i chemiczne.

Akrylowa farba do boazerii
Źródło: tikkurilapotegakolorow.pl

Minusem tego rozwiązania jest konieczność zeszlifowania starych powłok impregnatów z powierzchni drewna boazerii zanim położymy farbę. Należy też liczyć się z tym, że w celu osiągnięcia maksymalnej trwałości i pełnego krycia, malowaną powierzchnię trzeba będzie pokryć kilkoma warstwami produktu.

Malowanie boazerii przy pomocy lakieru – efektowność i naturalny wygląd

Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować boazerię tak, by zmienić jej kolor, lecz i jednocześnie zachować widoczność słojów drewna, lakier lub lakierobejca to opcja dla Ciebie. W zależności od oczekiwanego efektu prac możesz wybierać spośród produktów o różnych poziomach przezroczystości lub połysku.

Malowanie boazerii przy pomocy lakieru
Źródło: sadolin.pl

Renowacja boazerii tym sposobem wymaga jednak dość głębokiego szlifowania każdej deski, by usunąć z niej wszystkie stare warstwy farb, impregnatów lub starego lakieru. Malowanie boazerii lakierem najlepiej rozpoczynać dopiero wtedy, gdy uda się zetrzeć jej powierzchnię aż do momentu odsłonięcia naturalnego drewna.

Farba kredowa, czyli malowanie boazerii bez matowienia

Jeśli zależy Ci na czasie lub bardzo nie podoba Ci się wizja konieczności usuwania starej powłoki farby czy lakieru z boazerii przed malowaniem, farba kredowa to rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Charakteryzuje się ona doskonałą przyczepnością, dzięki czemu można ją nakładać na drewno nawet bez szlifowania. Jest farbą niezwykle szybko schnącą – proces ten trwa zwykle maksymalnie 20 minut. Z jej pomocą uzyskuje się raczej pełne krycie, lecz jeśli zależy Ci na widoczności słojów drewna, ten efekt uzyskasz dzięki odpowiednio zmodyfikowanej technice malowania.

Sprawdź: Malowanie mebli – poradnik. Jak pomalować meble i dobrać odpowiednią farbę?

Wadą farby kredowej jest jednak jej cena, ten rodzaj preparatów jest znacznie droższy od akrylowa farba do boazerii. Należy też pamiętać, że wraz z nałożeniem tej farby praca się nie kończy – na pomalowaną powierzchnię trzeba nałożyć warstwy lakieru zabezpieczającego. Konieczność ta wynika ze słabej trwałości farby kredowej i jej podatności na ścieranie.

Jak należy przygotować się do malowania boazerii?

Boazeria nie jest kapryśnym materiałem – to wciąż drewno, choć łatwość pracy zależy w dużej mierze od tego, czy w konkretnym przypadku było ono wcześniej poddawanie malowaniu i impregnacji. Jeśli nie mamy pewności, czym boazeria była pokryta w przeszłości, wykonajmy próbne malowanie. Na nieduży fragment drewna w mniej widocznym miejscu nałóżmy farbę, a następnie obserwujmy go przez kilka dni. Jeżeli nie widać niepożądanych zmian koloru (nie zżółkł, nie ściemniał) oraz nie pojawiają się na nim niepokojące plamy, możemy wykorzystać tę farbę do odnawiania boazerii.

Należy się też zaopatrzyć we wszystkie potrzebne produkty. Do podstawowych zaliczyć można między innymi odpowiednią ilość farby (informacje o jej wydajności możemy znaleźć na opakowaniu), duży pędzel o miękkim włosiu, mniejsze pędzle do wypełniania szczelin oraz kuwetę malarską. W przypadku malowania boazerii farbą kredową przyda się także wysokiej jakości lakier zabezpieczający.

Jeśli masz zamiar zmatowić starą boazerię przed malowaniem, zaopatrz się też w arkusz papieru ściernego o drobnym ziarnie. W przypadku konieczności zeszlifowania wielu warstw starej powłoki lepszym wyborem okaże się szlifierka, najlepiej ze wbudowanym systemem odsysania kurzu i pyłu.

Zobacz: Ile kosztuje malowanie ścian? Cena w 2021 roku

Przed rozpoczęciem prac musimy odpowiednio zabezpieczyć podłoża oraz ściany wokół boazerii. W tym celu posłużą folia oraz taśma malarska. Do ochrony naszych ubrań przed farbą i lakierem możemy użyć fartucha malarskiego lub kitla.

Jeżeli rozważasz malowanie boazerii bez szlifowania, zbadaj wpierw strukturę drewna – zlokalizuj widoczne ubytki, plamy lub inne niedoskonałości, których będzie trzeba pozbyć się przed rozpoczęciem prac. Większe rysy lub dziury wypełnij szpachlą. Sprawdź też, czy wnętrze boazerii nie jest zamieszkane przez korniki. Jeśli na powierzchni drewna widać małe siatki tuneli lub skupiska otworów, musisz najpierw pozbyć się szkodników za pomocą metod chemicznych.

Jak dobrze pomalować boazerię? Poradnik krok po kroku

  1. Podstawa to odpowiednie przygotowanie przestrzeni. Zanim zaczniesz malować boazerię, w miarę możliwości usuń z pomieszczenia wszelkie meble lub inne elementy wyposażenia, które mogłyby ulec zabrudzeniu lub utrudniałyby dostęp do powierzchni desek. Do zabezpieczenia okien, framug oraz podłoża wykorzystaj folię malarską.
  2. Jeśli używasz emalii lub lakieru, musisz zmatowić powierzchnię boazerii papierem ściernym lub szlifierką. Krok ten nie będzie konieczny, jeżeli malujesz farbą kredową, jednak dla uzyskania lepszej trwałości warto zdecydować się na niego także w tym przypadku.
  3. Wyczyść starą boazerię, usuwając z jej powierzchni widoczne zabrudzenia i pył. Znalazłeś tam tłuste plamy? Wystarczy, że przetrzesz deski szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną. Jeśli na powierzchni znajdują się większe ubytki, do ich wnętrza zaaplikuj masę szpachlową, a następnie wygładź papierem ściernym.
  4. Pora na przygotowanie farby lub lakieru. Wystarczy, że potrzebną ich ilość umieścisz w kuwecie malarskiej, a resztę opakowania szczelnie zamkniesz, by nie przysychała.
  5. Możesz już rozpocząć malowanie boazerii. Nanosząc farbę, pędzlem lub wałkiem poruszaj zgodnie z kierunkiem słojów. Staraj się docierać nawet w trudnodostępne zagłębienia. Pamiętaj, że malowanie boazerii powinno się odbywać przy otwartych oknach.
  6. Teraz wystarczy już tylko poczekać, aż farba wyschnie. W tym czasie nieustannie wietrz pokój, aż do całkowitego zaniku zapachu. W razie potrzeby nanieś na drewno odpowiedni lakier. Boazeria pomalowana!

Malowanie boazerii to świetny sposób, by niewielkim kosztem odnowić oblicze ścian swojego mieszkania.

Źródło obrazka głównego: treehouse.co

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.