1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie – w czym należy serwować alkohol? Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre

Poradniki

2 lata temu

Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie – w czym należy serwować alkohol? Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre

Kuchnia
7
1
0
7
1

Jakie rodzaje kieliszków będą odpowiednie do tego alkoholu? To pytanie, które często pojawia się podczas przygotowania przyjęcia. Eleganckie podanie alkoholu wymaga znajomości podstaw savoir vivre’u. Dowiedz się, w czym podawać ulubione drinki!

Rodzaje kieliszków do alkoholi i napojów — zasady savoir vivre

Różne rodzaje kieliszków do alkoholi służą jak najlepszemu wyeksponowaniu trunków oraz dopasowaniu ich do uroczystości i typu serwowanych potraw. Wiele osób twierdzi również, że jakość i grubość materiału oraz sposób wykonania kieliszków ma wpływ na smak i zapach alkoholu. Znajomość alkoholowego savoir vivre’u pomoże Ci elegancko zaserwować trunki oraz uniknąć towarzyskiego faux pas podczas przyjęcia. Podpowiadamy, jak wprowadzić kulturę eleganckiego picia alkoholu do swojego domu.

rodzaje kieliszków do picia wina

Rodzaje kieliszków i ich zastosowanie

Smukłe i subtelne czy masywne i pękate? Wybór dostępnych kieliszków jest ogromny. Kupując kieliszki, powinieneś mieć na uwadze rodzaj alkoholu lub napojów, które chcesz w nich serwować. Kieliszek do wina jest znacznie szerszy niż wysoki kieliszek do szampana. Podobnie kieliszek do wódki ma zupełnie inną objętość i budowę niż kieliszek do likieru. Przestawiamy najpopularniejsze rodzaje kieliszków i ich zastosowanie. Zwracamy także uwagę, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkła podczas zakupu.

Kieliszki do wina czerwonego

Czerwone wino to alkohol, który wiedzie prym podczas kameralnych kolacji we dwoje lub w gronie znajomych. Alkohol towarzyszy również eleganckim bankietom oraz wernisażom. W zależności od rodzaju i gatunku czerwone wino doskonale podkreśli smak wytrawnych potraw i przekąsek lub słodkich deserów.

rodzaje kieliszków - wino czerwone

Przyjęło się, że lekkie czerwone wino powinno być podawane w pękatych kieliszkach, których czasza zwęża się ku górze. Cięższy, wytrawny trunek należy serwować w wyższych kieliszkach o wydłużonej czaszy. Pojemność naczynia powinna wynosić od 150 do 250 ml. Pamiętaj także, aby napełnić je tylko do około ⅓ objętości.

Kieliszki do wina białego

Kieliszki do wina białego cechują się nieco smuklejszą budową oraz są mniejsze od szkła do wina czerwonego. Naczynia charakteryzują się wysoką nóżką oraz kielichem w kształcie smukłego tulipana. Często krawędzie kieliszka lekko rozchylają się na zewnątrz, choć nie jest to regułą. Wysoka nóżka prezentuje się niezwykle lekko i elegancko oraz pozwala uniknąć kontaktu czaszy z dłonią, dzięki czemu schłodzone wino zachowuje odpowiednią temperaturę podczas picia.

rodzaje kieliszków - wino białe

Kieliszki do martini

Kieliszki do martini mają elegancki i finezyjny wygląd. Charakterystyczna czasza w kształcie stożka na wysokiej nóżce kojarzy się ze starymi filmami oraz luksusem. Brzegi kieliszków często dekorowane są cukrem, a rolę wytrawnego dodatku pełni oliwka lub pomidor cherry. Martini podawane w ten sposób wpisuje się w grupę tzw. short drinków, czyli napojów sporządzonych z samego alkoholu. Napełniając kieliszek, pamiętaj, aby do jego krawędzi pozostał minimum centymetr.

rodzaje kieliszków - martini

Kieliszki do whiskey

Whiskey to elegancki alkohol, który wymaga odpowiedniego podania. Najczęściej serwuje się go w niskiej przeźroczystej szklance wykonanej z grubego szkła o grubym dnie, które zabezpiecza trunek przed nadmiernym ogrzaniem podczas trzymania go w dłoni. Kieliszki do whiskey mogą mieć kształt walca lub prostopadłościanu, powinny także mieć odpowiednią szerokość, tak aby zapewniać dostęp do bukietu aromatów podczas degustacji trunku.

Kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana to symbol sylwestra oraz karnawału. Przydają się także podczas przyjęć okolicznościowych takich jak wesele, urodziny czy chrzciny. Musujący trunek najlepiej podawać w strzelistych kieliszkach nazywanych fletami ze względu na swój zwężający się do góry kształt. Taka budowa sprawia, że bąbelki uciekają do góry znacznie wolniej, a szampan nie traci swojego musującego charakteru. Kieliszki do szampana mają cienką i wysoką nóżkę. Powinny być także wykonane z cienkiego szkła. Szampana podawaj w kieliszku napełnionym do ¾ wysokości.

Rodzaje kieliszków - szampan

Kieliszki do wody

W kieliszkach można podawać również wodę. Neutralny napój będzie się prezentować niezwykle efektownie i elegancko, zwłaszcza jeśli dodasz do niego cytrynę, miętę lub zamrożone drobne owoce. W kieliszku możesz także umieścić kostki lodu. Kieliszki do wody mają masywne nóżki oraz są wykonane z grubszego szkła niż naczynia do wina. Cechują się także większą pojemnością około 500-600 ml. Ich fachowa nazwa to goblety.

Zobacz też: Prawidłowe ułożenie sztućców — jak ułożyć sztućce na stole?

Kieliszki do drinków

Kieliszki do drinków zachwycają ciekawym designem oraz kształtem. W zależności od typu drinka mogą mieć formę wysokiej prostej szklanki z grubym dnem, pękatego naczynia typu collins lub eleganckiego kielicha na niskiej nóżce. Pojemność szkła do longdrinków wynosi od 150 do 350 ml. Podczas serwowania drinków pamiętaj, aby zostawić minimum 2 cm odstępu napoju od krawędzi szkła. Drinki możesz udekorować także świeżymi owocami oraz efektowną, kolorową słomką.

Rodzaje kieliszków do kolorowych drinków

Kieliszki do wódki

Kieliszki do wódki to rodzaj szkła obecny niemal w każdym domu. Naczynia cechują się największym wachlarzem objętości i kształtów. Ich pojemność waha się zwykle od 25 do 60 ml. W przeciwieństwie do innych trunków należy napełnić je niemal do końca, tak aby zostawić od 3 do 5 mm przestrzeni od krawędzi. Kieliszki do wódki mogą mieć walcowaty kształt o pogrubionym dnie lub smukłą czaszę na delikatnej nóżce. Czystą wódkę należy serwować mocno schłodzoną, podczas gdy kolorowe i smakowe trunki powinny mieć temperaturę pokojową.

Różne rodzaje kieliszków do picia wódki

Kieliszki do brandy

Brandy to alkohol, który również cieszy się dużą popularnością podczas przyjęć towarzyskich. Trunek należy serwować w pękatych kieliszkach o krótkich nóżkach lub bez. Ich pojemność powinna wynosić od 100 do 250 ml, a alkohol powinien sięgać około ¼ ich wysokości. Brandy pije się, trzymając czaszę kieliszka od spodu, tak aby delikatnie ogrzewać alkohol dłonią i za pomocą temperatury uwolnić aromat trunku.

Rodzaje kieliszków -brandy

Kieliszki do likieru

Kieliszki do likieru są niezwykle ozdobne i dekoracyjne. Niewielkie naczynia często wykonane są z kryształu, posiadają ozdobne frezy oraz wymyślne kształty, dzięki czemu degustacja staje się prawdziwą przyjemnością. Likiery zawsze powinny być serwowane w kieliszkach na delikatnych nóżkach. Możesz także postawić na zestaw szkła z efektowną karafką, do której przelejesz alkohol. Podczas serwowania pamiętaj, że likiery najlepiej smakują podawane w temperaturze pokojowej.

Umiejętność wyboru odpowiedniego szkła do serwowania alkoholu sprawi, że Twoje przyjęcia staną się eleganckie i wykwintne. Różne rodzaje kieliszków sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej temperatury trunku oraz wydobyciu jego aromatu, dzięki czemu degustacja jest jeszcze pełniejsza. Równie istotna jest znajomość zasad podawania alkoholu, którym należy napełniać naczynia tylko do określonej wysokości. Znajomość savoir vivre’u pozwoli Ci zachwycić gości oraz doda pewności siebie podczas organizowania przyjęć.

Może Cię zainteresować: Zioła w kuchni – jak je hodować? Jakie wybrać i jak o nie dbać? Wszystko o ziołach w kuchni

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.