1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co zamiast tabletki do zmywarki – domowe zamienniki

Poradniki

2 miesiące temu

Co zamiast tabletki do zmywarki – domowe zamienniki

Kuchnia Wyposażenie
6
0
0
6
0

Podpowiadamy, co zamiast tabletki do zmywarki, gdy chemiczne kapsułki uległy wyczerpaniu. W domowej spiżarni znajdziesz produkty, które mogą okazać się bardzo skutecznym zamiennikiem.

Czym zastąpić tabletki do zmywarki? Wrzucanie tabletki na dno zmywarki lub do pojemnika na detergent bywa niekiedy tak mechaniczne, że może się nagle okazać, iż pojemnik z tymi środkami świeci pustkami. W takich przypadkach możemy użyć określonych zamienników, które będą pomocne w takich sytuacjach i z powodzeniem zastąpią klasyczne kapsułki.

Pamiętajmy jednak, że w momencie, gdy skończyły się tabletki do zmywarki, musimy rozważnie używać wszelkich zamienników. Oznacza to, że poniższe przykłady możemy stosować w bardzo ograniczonej liczbie – tylko do momentu jak najszybszego uzupełnienia zapasów kapsułek do zmywania. Zmywarki są projektowane do wykorzystania dedykowanych środków i dłuższe użytkowanie zamienników może wiązać się z ewentualnym uszkodzeniem sprzętu.

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto jest rozpocząć od pewnej porady. Najwyższa skuteczność, jaka cechuje dedykowane kapsułki do zmywarki, jest nieosiągalna dla domowych zamienników. Oznacza to, że podczas ładowania zmywarki powinniśmy unikać gęstego ułożenia naczyń wewnątrz. Rezultaty osiągnięte przy pomocy innych środków niż tabletki będą znacznie bardziej zauważalne, gdy wnętrze nie będzie mocno zatłoczone.

Co zamiast tabletki do zmywarki?
Kapsułki do zmywarki mogą się wyczerpać w najmniej spodziewanym momencie. W swoim domu możesz jednak znaleźć ich substytuty – ważne jednak, aby używać zamienników w ograniczonym stopniu

Co zamiast tabletki do zmywarki: soda oczyszczona

Soda oczyszczona to bardzo przydatny składnik w naszych kuchniach. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że może być również z powodzeniem wykorzystana, gdy właśnie skończyły się tabletki do zmywarki. Wypiekanie ciast to jedno, ale w odpowiedniej kombinacji, soda oczyszczona może być bardzo silnym detergentem i środkiem czyszczącym.

Procedura polega na wypełnieniu pojemnika na detergent sodą oczyszczoną z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W jakich proporcjach? Sodą możemy wypełnić praktycznie cały pojemnik, zalecamy jednak ostrożność podczas dodawania płynu. Wystarczą dwie, trzy krople, gdyż zbyt duża ilość wytworzy ogromną ilość mydlin, która może się nawet wylać ze zmywarki.

Soda oczyszczona sprawdzi się jaklo skuteczny zamiennik kapsułek do zmywarki
Soda oczyszczona to środek o szerokim zastosowaniu, sprawdza się również podczas mycia naczyń

Co zamiast tabletki do zmywarki: boraks

Boraks (lub borax) w formie sypkiej może być również całkiem skutecznym zamiennikiem dla kapsułek do zmywarki. Co ciekawe, jest on jednym ze składników, jakie możemy znaleźć w praktycznie każdym profesjonalnym detergencie do zmywarek. Jego dużą zaletą jest to, że boraks sam w sobie jest nader tani, dlatego można go zakupić w sporych ilościach, za relatywnie niską cenę.

Boraks nasypujemy do pojemnika na detergent, wypełniając go w całości. Dla zapewnienia najwyższej skuteczności warto dodać pół łyżki węglanu sodu oraz kilka kropel soku z cytryny.

co zamiast tabletki do zmywarki – borax
O wszystkich zastosowaniach boraksu możesz poczytać w artykule poświęconym mu na naszym blogu

Co zamiast tabletki do zmywarki: soda kalcynowana

Produkt ten znany jest również pod nazwą węglanu sodu. To doskonały środek czyszczący, który w szczególności sprawdza się w twardej wodzie. Wystarczy wypełnić pojemnik na detergent proszkiem do maksimum i uruchomić regularny program mycia naczyń w zmywarce.

Soda kalcynowana
Soda kalcynowana

Co zamiast tabletki do zmywarki: olejek z drzewa herbacianego i sok z cytryny

Komercyjny detergent może być również zastąpiony miksturą z dwóch składników: olejkiem z drzewa herbacianego w połączeniu z sokiem z cytryny. Warto jednak zaznaczyć na samym początku, że efekt, jaki osiągniemy, nie będzie tak idealny, jak w przypadku profesjonalnych środków.

Przygotowanie środka będzie wymagać około 20 kropel olejku z dwoma łyżkami stołowymi soku z cytryny. Powyższe składniki należy wymieszać z około 230 ml wody, najlepiej w butelce ze spryskiwaczem. Ułatwi nam to aplikację naszego domowego środka – zanim jednak ją rozpoczniemy, wymieszajmy wszystko kilkoma energicznymi ruchami. Następnie spryskaj tym płynem brudne naczynia i uruchom zmywarkę.

Sok z cytryny w połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego
Sok z cytryny w połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego może być zamiennikiem tabletek do zmywarek – choć jest raczej najmniej skutecznym środkiem z naszego zestawienia

Biały ocet w zmywarce – dlaczego to zły pomysł?

W wielu poradnikach, które odpowiadają na pytanie „co zamiast tabletki do zmywarki”, spotykamy się z poleceniem pewnego konkretnego środka. Mianowicie białego octu, który znajduje szerokie zastosowanie np. podczas przetykania rur, czyszczenia armatury łazienkowej lub walki z pleśnią na fugach. I choć właściwości octu są bezsprzeczne, tak w przypadku zmywarek nie powinniśmy go stosować.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa zmywarka? Jak obliczyć rachunek za wodę?

Wlanie białego octu do pojemnika na detergent lub nabłyszczacz na pewno będzie pomocne w procesie mycia naczyń. Po zakończeniu cyklu, gdy dokonamy inspekcji naczyń, naszym oczom ukażą się one w niezwykle czystym stanie. Takie postępowanie jednak skutkować może tym, że doprowadzimy naszą zmywarkę do ruiny – dlaczego?

Destylowany biały ocet, który tak często jest polecany do zmywarek, to roztwór o kwasowości 3 pH. To kwas, który wchodząc w kontakt z wybranymi elementami zmywarki, prowadzi do ich uszkodzenia. I nie chodzi tu jedynie o gumowe uszczelki, ale także węże odprowadzające np. nieczystości. Ocet może się też mieszać z solą, co w rezultacie doprowadzi do odbarwień na naczyniach lub sztućcach.

morele.net_korzystne oferty

Produkty, których nigdy nie powinniśmy używać zamiast tabletek do zmywania

Powyżej wymieniliśmy środki, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do okazjonalnego awaryjnego mycia naczyń. Słowo klucz to „awaryjne” – korzystajmy z nich jedynie wtedy, gdy okaże się, że zapomnieliśmy uzupełnić zapasów tabletek do zmywarki. W naszych domach nie brakuje jednak środków, które na pierwszą myśl mogłyby być wykorzystane w zmywarce. W większości przypadków będzie to jednak bardzo zły pomysł.

Nadmierna produkcja piany w zmywarce, po wyborze niewłaściwego środka chemicznego
Stosując inne środki chemiczne niż te, które są dedykowane do zmywarek, ryzykujemy wytworzeniem znacznych ilości piany

Co do zmywarki wkładane więc być nie powinno? Poniżej przygotowaliśmy listę środków, których trzeba się wystrzegać lub w przypadku których należy zachować znaczną ostrożność w dozowaniu.

  • Płyn do naczyń  wspominaliśmy o nim w kombinacji z sodą oczyszczoną, doradzając przy tym oszczędność w aplikacji. Wspomniana soda jest jednak dodatkiem, który ogranicza wytwarzanie piany w zmywarce. Jeżeli jednak dodamy sam płyn do naczyń do zmywarki i co gorsza: nie będziemy go żałować – przygotujmy się na kłopoty. Ilość wytworzonych mydlin i piany w zmywarce będzie tak duża, że wyleje się z niej na podłogę.
  • Żele do mycia ciała tan sam skutek, co w przypadku płynu do mycia naczyń. W wielu przypadkach także znacznie bardziej obfity pod względem wytworzonej piany.
  • Środki do prania – kompletnie nietrafiony wybór, gdyż środki tego rodzaju zupełnie nie sprawdzą się w walce z zabrudzeniami na naczyniach. Opracowane są z myślą jedynie o tkaninach i tylko w ich przypadku są skuteczne.
  • Wszelkie domowe środki czyszczące – żaden środek o przeznaczeniu czyszczącym do płytek, wanien, umywalek, podłóg lub innych elementów nie powinien być używany do mycia naczyń. Z reguły są one zbyt żrące, aby stosować je w tych urządzeniach. Poza tym, że zagrażają naszemu sprzętowi, stanowią również zagrożenie dla Ciebie i z pewnością nie powinny wchodzić w kontakt z naczyniami.

Sprawdź też: Zmywarka nie pobiera wody – przyczyny problemu

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *