1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zgniatarka do butelek – jaką wybrać? Sprawdź, jakie są ich rodzaje, co potrafią i poznaj orientacyjne ceny!

Poradniki

2 lata temu

Zgniatarka do butelek – jaką wybrać? Sprawdź, jakie są ich rodzaje, co potrafią i poznaj orientacyjne ceny!

Porządki domowe Wyposażenie
3
0
0
3
0

Zgniatarka do butelek to urządzenie, dzięki któremu pozbędziesz się pustych butelek zajmujących miejsce w koszu. Dzięki zmniejszeniu objętości śmieci ograniczysz też ilość odpadów. Zobacz, jak działa zgniatarka i jaką wybrać do Twojego domu.

Zgniatarka do butelek – co to za urządzenie? Jak działa?

Głównym zadaniem zgniatarki jest zmniejszenie objętości śmieci. Skompresowane przy jej pomocy odpady zmniejszają swoją objętość nawet o 80%. Ogranicza to miejsce, które wypełniają butelki i puszki w domowym śmietniku oraz ułatwia utrzymanie ich w porządku.

Używanie zgniatarki do butelek, puszek i kartonów jest także wartościowe ze względu na ekologię – zgniecione śmieci zajmują o wiele mniej miejsca na wysypiskach. Do tego dochodzi także wygoda: gołymi rękami nie zgnieciesz opakowań tak szybko i na tak małe elementy, jak przy pomocy zgniatacza do butelek.

Zgniatarka do butelek
Zgniatanie butelek to jedno z bardzo ekologicznych a zarazem łatwych działań korzystnych dla naszej planety

Jak działa zgniatarka do butelek? Mechanizm oparty jest na prostej zasadzie: butelkę lub puszkę wkłada się do zgniatarki, odkręca, i przy pomocy siły mięśni zgniata do wielkości małego plastikowego krążka. Wiszące zgniatacze do butelek są dodatkowo wyposażone w dźwignię, która wykonuje pracę właściwie za nas. Opakowania zmniejszają swoją objętość, gdyż pozbawiamy je niemal całkowicie powietrza.

Wybrać wiszącą czy przenośną stojącą zgniatarkę do butelek?

W zależności od wielkości kuchni i Twoich potrzeb możesz wybrać pomiędzy dwoma rodzajami zgniatarek do butelek: zgniatarką wiszącą oraz zgniatarką stojącą. Obydwie spełniają swoją funkcję podobnie dobrze, ale różnią się pomiędzy sobą budową.

Zgniatarka wisząca do butelek i puszek to wyjście doskonałe, jeśli nie masz w kuchni zbyt dużo miejsca. Nie potrzebuje ona przestrzeni na podłodze, gdyż montuje się ją do ściany. Ma dźwignię, dzięki której nie potrzeba dużo siły, żeby zgnieść butelkę i można to zrobić nawet jedną ręką – zgniatarka tego typu działa jak automat.

Zgniatarka wisząca do butelek
Zgniatarka wisząca do butelek | Źródło: mediaarena.pl

Zgniatarki wiszące mogą być wykonane z metalu albo z tworzywa sztucznego – ważne, by były stabilne i solidne. Montuje się je zwykle przy pomocy kołków dołączanych do zgniatarki. Jeśli chcesz, żeby Twoje urządzenie było jak najbardziej uniwersalne, upewnij się, że wybrana zgniatarka ma także funkcję zgniatacza do puszek. Ceny zgniatarek wiszących mieszczą się w przedziale 150-200 zł, w zależności od producenta, materiału, z którego są wykonane i dodatkowych funkcjonalności – np. wspomnianego zgniatacza do puszek.

Zgniatarka stojąca to alternatywa dla wiszącej, jeśli nie chcesz montować tego typu sprzętu w widocznym miejscu. Możesz ją trzymać gdziekolwiek, a wyjmować tylko w razie potrzeby. Niestety, zgniatarka stojąca nie ma dźwigni, która ściska butelki, a całą pracę wykonuje się ręcznie. Przy dużej ilości opakowań ręczna zgniatarka do butelek może wymagać sporo wysiłku.

Stojące urządzenie do zgniatania butelek
Stojące urządzenie do zgniatania butelek | Źródło: ladnydom.pl

Mechanizm działania zgniatarki stojącej wygląda następująco: zdejmuje się obudowę urządzenia, wkłada odkręconą butelkę/puszkę i mocno dociska. Cena tego urządzenia jest przy tym niezwykle atrakcyjna – można je dostać już nawet za ok. 20 zł.

Co można zgnieść za pomocą zgniatarki do butelek?

Kupując zgniatarkę, będziesz mógł używać jej nie tylko do zgniatania butelek, ale także puszek i kartonów po napojach. Znasz już główne zalety tego urządzenia – przyszedł więc czas na poznanie bliższych szczegółów. Jak działa zgniatarka do butelek w starciu z różnymi rodzajami odpadów?

Butelki

Zgniatacz do butelek sprawdzi się do zgniatania butelek plastikowych o pojemnościach od 0,3 l do 2-2,5 l. Przed włożeniem butelki do prasy należy ją odkręcić. Ze zgniecionej w ten sposób butelki zostaje plastikowy krążek o niewielkiej objętości.

Puszki

Zgniatarka do puszek nadaje się do prasowania większości puszek aluminiowych o pojemności od 0,3 l do 0,5 l. W większości zgniatarek można zgniatać puszki o standardowych wymiarach, jak i te węższe.

Zgniatanie puszki za pomocą wiszącej zgniatarki
Zgniatanie puszki za pomocą wiszącej zgniatarki | Źródło: hurtowniaprzemyslowa.pl

Kartony po napojach

Kartony również zajmują dużo miejsca w workach na śmieci, dlatego warto zgniatać je przed wyrzuceniem. Kupując zgniatarkę, upewnij się, że jej gabaryty pozwolą na prasowanie kartonów po napojach. W większości modeli mieszczą się kartony o pojemności do 1 litra.

Sprawdź też: Segregacja śmieci – kolory. Jak prawidłowo sortować odpady?

W dobie coraz większej wrażliwości na problemy środowiska i rosnącej globalnej góry śmieci, zgniatarka do butelek jest gadżetem nie tylko przydatnym, ale niemalże niezbędnym w Twojej kuchni. Pozwoli Ci oszczędzić nieco środków na wywozie śmieci, a dodatkowo dzięki temu prostemu urządzeniu uporządkujesz domowy śmietnik.

Źródło obrazka głównego: pawelwronski.blog

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.