Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Najważniejsze informacje o wilgotności powietrza w domu

Wnętrza

2 lata temu

Najważniejsze informacje o wilgotności powietrza w domu

Porządki domowe
15
0
0
15
0

Wilgotność powietrza w domu mocno wpływa na nasze samopoczucie. W artykule omawiamy, jaki wpływ na zdrowie ma mikroklimat i jak o niego dbać. Przekonaj się, w jaki sposób możesz osuszać oraz nawilżać powietrze w swoim domu i dlaczego to takie ważne.

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?

Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu ma wpływ na samopoczucie przebywających w nim osób. Optymalna wilgotność powinna wynosić od 40 do 60%, w zależności od panującej w danym pomieszczeniu temperatury. Najbardziej rekomendowana temperatura w całym domu to 20-22°C, a w sypialni 18°C. Im w pomieszczeniu jest cieplej, tym wilgotność powietrza powinna być niższa, a im chłodniej, tym wilgotność powinna zbliżać się do górnej granicy przedziału.

wilgotność powietrza
Termometr wskazuje wilgotność powietrza

Zobacz: Temperatura pokojowa, czyli jaka? Optymalna temperatura w domu – jaka powinna być?

Konsekwencje złego mikroklimatu w domu

Dbanie o utrzymywanie dobrego mikroklimatu w domu jest bardzo istotne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na to, jak się czujesz. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze, niosą ze sobą pewne konsekwencje.

Zbyt suche powietrze

Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, organizm stara się przed tym bronić. Skutkuje to przesuszaniem błon śluzowych w gardle i nosie czy suchością oczu. Wysuszone błony śluzowe przestają być wystarczającą barierą ochronną, przez co wzrasta ryzyko zakażeń wirusami i bakteriami. Obniżenie odporności wiąże się z częstszymi chorobami i osłabieniem organizmu. Niekiedy pojawia się także chroniczny ból głowy.

Ponadto suche powietrze ma wpływ na stan skóry – może wystąpić swędzenie, podrażnienie czy alergie. Skóra narażona na działanie suchego powietrza szybciej się starzeje. Alergicy narażeni są na zwiększoną ilość kurzu i pyłów wywołujących reakcje alergiczne. Dzieci natomiast przez wysuszony nos będą zmuszone do oddychania przez usta. Suche powietrze wpływa też na stan włosów, które stają się bardziej szorstkie i łamliwe.

suche powietrze
Suche powietrze

Poza konsekwencjami związanymi ze zdrowiem i ciałem, warto zwrócić uwagę na wpływ suchego powietrza na meble i inne elementy wyposażenia domu. Materiały takie jak drewno, papier, tkaniny czy skóry mogą ulegać niszczeniu (kurczenie, pękanie, odkształcanie).

Zbyt wilgotne powietrze

Duża wilgotność powietrza a zdrowie – zbyt wilgotne powietrze w domu sprzyja rozwojowi wszelkich bakterii, wirusów czy grzybów. Świetnie odnajdują się w nim także roztocza. W zawilgoconych domach często pojawia się pleśń, a wszystko to ma wpływ na zdrowie mieszkańców. Są oni narażeni m.in. na duszności, infekcje czy zawroty głowy.

Przebywanie w pomieszczeniach ze zbyt wilgotnym powietrzem prowadzi do osłabienia koncentracji, ogólnego złego samopoczucia, a nawet bólów stawów i mięśni. Ponadto rozwijające się w zawilgoconym domu pleśnie czy grzyby także mają negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Wilgotne powietrze
Wilgotne powietrze na szybach / Źródło: interaktywna.pl

Powietrze o zbyt wysokiej wilgotności daje się we znaki nie tylko ludziom, ale i przedmiotom. Widać to szczególnie na drewnianych meblach, które mogą puchnąć i rozklejać się. Często dochodzi także do korozji metalowych elementów. Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche powietrze może mieć wpływ na stan znajdujących się w domu roślin doniczkowych, warzyw czy owoców.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu? To bardzo proste! Zrobisz to za pomocą higrometru, zwanego także wilgotnościomierzem. Zazwyczaj występuje on wraz z termometrem, a jego cena jest dość niska. Można go kupić już za kilkanaście złotych i jest sprzętem łatwo dostępnym zarówno w sklepach stacjonarnych, w których znajdują się termometry, jak i online. Używając higrometru, należy pamiętać o tym, że wilgotność powietrza w domu jest zmienna, dlatego warto zmierzyć ją w różnych miejscach i o różnych porach, a następnie wyciągnąć z wyników średnią.

Czy pory roku powinny mieć wpływ na wilgotność powietrza?

Pory roku mają wpływ na zmiany wilgotności powietrza. Latem wilgotność znacznie wzrasta, m.in. dlatego, że w trakcie ciepłych miesięcy dość często pada deszcz. Zimą natomiast wilgotność powietrza jest niska, ponieważ woda z powietrza ze względu na ujemne temperatury często zamienia się w szron. Ponadto na zmniejszenie wilgotności wpływa też ogrzewanie pomieszczeń. Jeśli więc zauważysz skoki wilgotności powietrza w różnych porach roku – wiedz, że nie ma w tym nic dziwnego. Warto wtedy zadbać o uregulowanie poziomu wilgotności.

Osuszacze i nawilżacze powietrza

Ze zbyt dużą wilgotnością powietrza zmagają się właściciele wielu domów i mieszkań. Bardzo pomocne w niwelowaniu tego problemu okazują się osuszacze. Są to urządzenia, które wciągają wilgotne powietrze i skraplają znajdującą się w nim wodę. Woda trafia do specjalnego zbiornika, który co jakiś czas należy opróżnić. Rozwiązanie to przydaje się nie tylko w domach, ale i na budowie. W drugim wypadku pozwalają na szybsze przeprowadzenie prac remontowych, ponieważ dzięki osuszaczowi tynki czy fugi szybciej wysychają. Przy wyborze osuszacza warto kierować się jego przeznaczeniem, ponieważ poszczególne modele różnią się między sobą mocą oraz rozmiarem.

Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza w naszym domu

Urządzeniem o przeciwnym działaniu jest natomiast nawilżacz powietrza, który doskonale sprawdzi się w czasie zimy oraz w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Jego działanie polega na produkcji pary wodnej, która w szybki i efektowny sposób zwiększa poziom wilgotności powietrza. Najtańszym nawilżaczem są zbiorniczki na wodę, które zawiesza się na kaloryferze, jednak nie są one aż tak produktywne jak urządzenia elektryczne. Aktualnie na rynku znajduje się całe mnóstwo nawilżaczy o różnych wydajnościach oraz w bardzo zróżnicowanych cenach.

Domowe sposoby wpływania na wilgotność powietrza

Nie tylko pory roku mają wpływ na wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu. Bardzo istotne są także codzienne działania domowników. W zachowaniu zdrowego powietrza ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, niezależnie od temperatury na zewnątrz. By zmniejszać wilgotność powietrza w domu, dbaj o przykrywanie garnków podczas gotowania oraz wybieraj rośliny osuszające powietrze (np. skrzydłokwiat, bluszcz). Jeśli zależy Ci na zwiększeniu wilgotności, możesz np. rozłożyć na grzejnikach mokre ręczniki lub rozwieszać w domu pranie.

Sposoby na wilgotność powietrza - wietrzenie mieszkania
Mężczyzna odpoczywa na kanapie przy wywietrzonym mieszkaniu

Mikroklimat w mieszkaniu ma znaczący wpływ na samopoczucie mieszkańców. Wiesz już, jaka wilgotność powietrza w domu jest odpowiednia. By utrzymywać ją na poziomie 40-60% koniecznie dbaj o regularne wietrzenie pomieszczeń. Do sprawdzania poziomu wilgoci przyda Ci się higrometr, a w kontrolowaniu wilgotności najlepiej sprawdzą się nowoczesne osuszacze i nawilżacze.

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.