1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Mycie podłogi – jak się za to zabrać? Sposoby na szybkie czyszczenie bez smug!

Poradniki

3 lata temu

Mycie podłogi – jak się za to zabrać? Sposoby na szybkie czyszczenie bez smug!

Porządki domowe
10
1
0
10
1

Na efektywne mycie podłogi wpływa wiele czynników. Mop, środek czyszczący czy sam sposób pucowania posadzki – wszystko ma znaczenie. Dowiedz się, jak zadbać o panele, kafelki oraz parkiet. Poznaj też domowe, sprawdzone sposoby na mycie podłogi.

Mycie podłogi od strony technicznej – sprzęt i produkty

Mycie podłogi kojarzy się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Aby spojrzeć na tę czynność nieco przychylniej, warto wiedzieć, co ma wpływ na efektywne czyszczenie podłóg. Dobór odpowiedniego mopa oraz detergentów zdecydowanie ułatwi porządki.

Jaki mop wybrać?

Mop to jeden z głównych czynników wpływających na efektywne mycie połogi. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt, który nie tylko zapewni czystość, ale i będzie wygodny w użyciu. Na rynku znajdziesz kilka popularnych rodzajów mopów – sznurkowe, płaskie i parowe. Wszystkie typy mają swoje zalety. Mop płaski, który sprawdza się w myciu gładkich powierzchni, cechuje się wygodną konstrukcją. Dzięki jego płaskiej stopie czyszczącej dotrzesz do każdego zakątka i łatwo umyjesz podłogę nawet pod kanapą czy szafą. Do plusów płaskiego mopa należy również łatwość jego czyszczenia. Wystarczy ściągnąć mikrofibrową nakładkę i wrzucić ją do pralki.

Sprawdź też: Czym jest robot mopujący? Rodzaje, jaki wybrać? Podpowiadamy!

Mopy sznurkowe dostępne są w wersji obrotowej. Mop obrotowy sprzedawany jest w zestawie z wiadrem, w którym zamontowany jest system pozwalający wycisnąć nadmiar wody z frędzli. Stanowi to duży plus, ponieważ zapewnia szybsze schnięcie mytej podłogi. Zaletą obrotowych mopów sznurkowych jest też fakt, iż świetnie nadają się one do zmywania różnych powierzchni – nawet tych mniej równych.

Parowe urządzenia to nowoczesne mopy, które do czyszczenia używają jedynie wody. Ich działanie opiera się na podgrzaniu cieczy i emitowaniu pary, która usuwa ciężkie plany i świetnie dezynfekuje. Mop parowy stanowi jednak droższą „zabawkę”. Do bardziej kosztownych narzędzi należy też mop elektryczny, w którym zamontowano zbiornik na brudy oraz zwilżane na bieżąco, obrotowe pady.

Środki chemiczne czy domowe sposoby?

Ile osób sprzątających, tyle metod mycia. Niektórzy stawiają na dobór profesjonalnych środków chemicznych, które dostosowane są do danego typu podłogi. Inni decydują się na domowe sposoby czyszczenia. Do tajników efektywnego sprzątania zaliczają oni mycie podłogi octem. Dodanie octu do wody powinno zapewnić błysk posadzki i brak smug. Jeśli podłoga w kuchni jest bardzo brudna, na pomoc przychodzą kolejne domowe pomysły. Czym odtłuścić podłoże? W takim przypadku sprawdzi się mycie podłogi płynem do naczyń, który zawiera aktywne składniki rozpuszczające tłuszcz.

środki do czyszczenia podłogi
Bez odpowiednich narzędzi nie uda nam się skutecznie wyczyścić podłogi

Podłogi bez smug – porady na wysoki połysk

Podłoga podłodze nie równa. W większości domostw znaleźć można panele lub kafelki, ale w niektórych gości także drewniany parkiet. Dowiedz się, jak myć różne rodzaje podłóg, aby zachować ich oryginalny wygląd i połysk.

Panele

Zanim zabierzesz się za mycie, powinieneś odkurzyć bądź zamieść podłogę. W przeciwnym razie w trakcie szorowania drobinki zanieczyszczeń mogą stworzyć rysy na panelach. Smugi i zacieki można wyeliminować, stosując do mycia odpowiednie środki – domowe lub chemiczne. Rozcieńczony w wodzie ocet czy płyn do naczyń usunie zabrudzenia i dodatkowo nawilży panele. Warto też wiedzieć, że mycie podłogi sodą oczyszczoną nadaje panelom połysku. Błyszczące wykończenie zapewni też pasta do paneli, którą należy rozprowadzić po suchej podłodze.

Podłoga drewniana

Parkiet to oryginalna ozdoba domu, o którą trzeba odpowiednio dbać. Czym myć podłogę oraz jak to robić, aby drewno zachowało swoje właściwości? W przypadku mycia parkietu ważne jest stosowanie małej ilości płynów. Nadmiar wilgoci może powodować pęcznienie oraz uszkodzenie podłogi. Do czyszczenia parkietu powinno się wybrać preparat do mycia drewna lakierowanego bądź olejowanego (w zależności od posiadanej podłogi). Mycie podłogi drewnianej wodą z octem nie jest dobrym pomysłem. Kwasowość domowego roztworu może zniszczyć chemiczną warstwę chroniącą drewno.

Kafelki

Zabrudzone kafelki podłogowe czy ścienne wyglądają bardzo nieestetycznie. Jak zabrać się za ich mycie? Na początku warto opłukać kafelki wodą. Kolejnym krokiem będzie wyszorowanie ich przy użyciu specjalnej pasty, mleczka, płynu lub domowego roztworu octowego czy sodowego. Domowym sposobem można także zadbać o czystość fug łączących kafelki. Roztwór z wody, soku cytrynowego oraz klasycznego octu i sody świetnie sprawdzi się w czyszczeniu trudno dostępnych fug. Taką miksturą należy spryskać miejsce i wyszorować je szczotką typu żelazko. Mycie kafli domowymi środkami należy zakończyć przetarciem podłogi czystą wodą.

Znak ostrzegający mokra podłoga
Mycie podłogi bez smug jest wykonalne – wystarczy, że unikniesz popularnych błędów popełnianych w trakcie sprzątania

Najczęstsze błędy w myciu podłóg – czego unikać

Zapewne każdy spotkał się z sytuacją, w której pomimo usilnego szorowania podłogi zostały na niej nieestetyczne smugi lub zacieki. Za nieefektywne mycie podłóg odpowiada zarówno zły preparat, jak i nasze błędy. Jedną z najczęstszych gaf jest sprzątanie przy użyciu ciepłej wody, która szybko paruje i pozostawia na podłodze cząsteczki detergentu. Pozostałości środka czyszczącego tworzą film widoczny w postaci smug. Aby uniknąć mało estetycznego efektu, do mycia podłogi warto użyć zimnej wody.

Kolejnym błędem jest używanie zbyt dużej ilości środka czyszczącego. Woda z przesadzoną dawką preparatu mocno się pieni. Utrudnia to płukanie mopa, a ostatecznie tworzy na podłodze brzydkie smugi. Aby mycie podłóg było efektywne, należy też unikać używania tej samej wody do czyszczenia całego domu. Po kilkukrotnym płukaniu mopa woda jest brudna i nie nadaje się do dalszego użytku. Warto więc wymienić zawartość wiadra.

Wiesz już, czym myć podłogę oraz jak robić to efektywnie. Mycie podłogi bez smug jest wykonalne – wystarczy, że unikniesz popularnych błędów popełnianych w trakcie sprzątania. Stosowanie profesjonalnych środków lub domowych mikstur zapewni Twoim podłogom czystość i piękny wygląd.

Sprawdź też: Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *