1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Murowanie ścian nigdy nie było równie proste! Jak budować?

Poradniki

2 lata temu

Murowanie ścian nigdy nie było równie proste! Jak budować?

Budowa i remont
16
0
0
16
0

Murowanie ścian wydawać się może bardzo prostą czynnością – zwłaszcza dzięki łatwemu dostępowi do wielu materiałów instruktażowych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Murowanie ścian wymaga przestrzegania pewnych reguł, aby efekt był zadowalający zarówno dla osoby budującej, jak i późniejszych domowników.

Trzymanie się zasad podczas murowania ścian sprawia, że unikniesz podstawowych błędów. Te w konsekwencji mogłyby skończyć się brakiem odebrania budowli do użytku. Prawdopodobnie pogorszyłbyś sobie również warunki mieszkalne, wpływając choćby na ocieplenie lub wytrzymałość konstrukcji. Jak widzisz, warto poznać reguły murowania ścian krok po kroku, aby móc cieszyć się bezpiecznym budynkiem.

Na czym polega murowanie ścian? Sztuka czy rzemiosło? Muruj samodzielnie lub przy pomocy doświadczonej ekipy budowlanej

Murowanie ścian jest niczym innym jak łączeniem ze sobą bloczków wykonanych z konkretnego materiału. Możesz korzystać z tradycyjnych rozwiązań (np. cegły), jak i nowoczesnych (np. bloczków z autoklawizowanego betonu komórkowego). Do spajania poszczególnych elementów służy przygotowana zaprawa – oczywiście odpowiednio dobrana. W tym momencie pozostaje sama budowa, która powinna być zgodna z pewnymi normami. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się prostą i solidną ścianą.

Jak powinno układać się bloczki podczas murowania ściany?
Prawidłowe ułożenie cegieł podczas murowania ściany

Może wydawać się, że na przestrzeni lat – a nawet wieków, ponieważ murowanie ścian znane już było w starożytności – zasady stawiania budynków znacząco się zmieniały. Poniekąd jest to prawdą, ponieważ zaczęto stosować inne niż tradycyjne dla danego okresu materiały, powstawały zaprawy o innych właściwościach wiążących oraz zmieniały się normy, które miały na celu zwiększać bezpieczeństwo. Jednak warto zaznaczyć, że sam proces murowania ścian nie uległ istotnym przekształceniom. Nadal obowiązują pewne reguły, które wręcz należy przestrzegać za każdym razem – nawet przy budowie niewielkiej ścianki.

Sprawdź też: Mikrocement – stylowe i wytrzymałe wykończenie ścian oraz schodów. Gdzie sprawdzi się najlepiej i jak samemu wykonać powłokę z mikrocementu? Podpowiadamy!

O tych zasadach musisz pamiętać! Poradnik murowania ścian krok po kroku

W przypadku budowy domu jednorodzinnego murowanie ścian jest zlecane profesjonalnej ekipie, która doskonale wie, od czego zacząć. Jeśli jednak chcesz samodzielnie postawić niewielką ściankę w domu lub w ogrodzie, możesz zrobić to na własny rachunek. Przeczytaj uważnie poniższy poradnik, a nie powinieneś mieć żadnych kłopotów w trakcie murowania. A jeśli czujesz, że nie podołasz, a także boisz się uzyskania mało bezpiecznego wyniku swojej pracy, zleć budowanie osobie, która zrobi to szybko i w profesjonalny sposób.

Dobierz odpowiednią zaprawę do murowania ścian

Prawidłowy dobór zaprawy jest kluczową kwestią w przypadku odpowiedzi na pytanie, jak rozpocząć murowanie ścian. Pamiętaj, że jej zakup powinien być przemyślany. Ważne są nie tylko dobre właściwości wiążące. Zaprawa musi bowiem być dopasowana do konkretnego surowca. Tylko wtedy możesz spodziewać się jej zadowalających parametrów. W przypadku niestosowania się do rad producenta pogorszysz wytrzymałość postawionej ściany oraz osłabisz izolację termiczną.

Zdecyduj, ile warstw ma mieć wymurowana ściana

Zanim rozpoczniesz murowanie ścian, powinieneś zastanowić się, jak grubej ściany potrzebujesz. Rozwiązania są trzy: jedno-, dwu- lub trzywarstwowa. Najpopularniejszy – w stosunku ceny do jakości – jest wariant drugi. Dzięki temu masz możliwość wymurować ścianę, która będzie dodatkowo ocieplona odpowiednim materiałem, np. popularnym styropianem.

Murowanie ścian powinno być poprzedzone dokładnym planowaniem
Sprawdź, jakiego typu ściana będzie dla Ciebie odpowiednia. Dopiero wtedy zacznij murowanie

Zwróć uwagę na pierwszą warstwę zaprawy, która umieszczana jest na fundamentach

Bardzo ważne, abyś pamiętał o grubszej warstwie zaprawy przed położeniem pierwszych bloczków. Powinna mieć ona ok. 2-3 cm, co pozwoli Ci na wyrównanie ewentualnych nierówności po murowaniu ścian fundamentów. Stawianie prostej ściany od początku jest bezwzględną zasadą budowlaną, która wpływa na wytrzymałość całej konstrukcji.

Nie zapominaj o zabezpieczeniu przeciwwilgociowym przed rozpoczęciem murowania ścian

Przed rozpoczęciem stawiania pierwszych bloczków powinieneś umieścić na fundamentach pas papy izolacyjnej przyklejony lepikiem. Takie działanie uchroni ścianę zewnętrzną przed wilgocią, jaka będzie oddziaływać na nią od podłoża. 

Sprawdź też: Co to jest home staging? Jakie daje efekty? Najważniejsze zasady i triki zwiększające szanse na sprzedaż nieruchomości

Budowę zaczynaj zawsze od narożników budynku

Murowanie narożników powinno rozpocząć proces budowy. Warto jednak, abyś wiedział, jak wykonywać tę czynność. Murowanie narożników ścian zewnętrznych polega na położeniu przynajmniej trzech warstw w formie piramidy. Ważne, abyś nie docinał poszczególnych bloczków – korzystaj tylko z pełnowymiarowych materiałów lub wariantów uzupełniających (połówkowych bądź narożnikowych).

Nie stawiaj kolejnych warstw bloczków idealnie jeden na drugim!

Każda kolejna murowana warstwa ściany powinna być przesunięta w poziomie o ok. pół pustaka. Nie możesz dopuścić do sytuacji, aby jeden bloczek był położony niemal idealnie nad drugim. Jeśli jednak musisz docinać materiały, staraj się je umieszczać pośrodku ściany. Muruj je, wykonując spoinę pionową.

Wyrównaj położenie kolejnych bloczków za pomocą gumowego młotka

Pamiętaj o tym, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów w trakcie murowania ściany. Bloczki mogą być zbyt delikatne – zwłaszcza jeśli będziesz chciał je wyrównać za pomocą metalowego młotka. Takim narzędziem możesz wywołać liczne pęknięcia w pustaku, a co za tym idzie – wpłynąć niekorzystnie na wytrzymałość całej ściany. Narazisz się również na straty materiałów, co może zwiększać koszt całej Twojej budowy. Używaj więc wyłącznie specjalnego młotka gumowego, dzięki któremu będziesz mógł w zupełnie bezpieczny sposób murować kolejne warstwy prostej ściany.

Co musisz wiedzieć o przygotowaniu otworów na okna i drzwi?

Zasada jest bardzo prosta – wszystkie krawędzie górne otworów na okna powinny być na jednej wysokości (patrząc na kondygnację budynku). Chyba trudno wyobrazić sobie ładnie prezentujący się dom z nierównymi oknami. Jak jednak to osiągnąć? Użyj tradycyjnego sznurka murarskiego, którym ustawisz sobie wymagany poziom. Jeśli bardziej przekonują Cię nowoczesne rozwiązania, skorzystać możesz z poziomicy laserowej.

Warto korzystać ze sznurka murarskiego w trakcie murowania ścian
Sznurek murarski jest niezbędny w trakcie murowania ścian

Tak jak w przypadku reguły murowania narożników ścian zewnętrznych podobnie przedstawia się zasada przygotowania otworów na okna i drzwi. Nie możesz sobie więc pozwolić na cięcie bloczków, co mogłoby wpłynąć niekorzystnie na całą ścianę.

Pogoda też ma wpływ na murowanie ścian

Czy wiedziałeś, że pogoda może wpływać na murowanie ścian? Dlatego powinieneś zwracać uwagę na panujące warunki atmosferyczne, kiedy decydujesz się na budowę. Przyjęło się, że dla dobrego wiązania zapraw murarskich optymalne będzie już kilka stopni Celsjusza powyżej zera (ok. +5°C). Unikaj jednak pracy w temperaturze przekraczającej +25°C.

Ile kosztuje murowanie ścian? Od czego zależy cena?

Ile zapłacisz za materiały wymagane do murowania ściany? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników. Można jednak podać w przybliżeniu, ile wyniesie cena za m2.

Nie powinna zaskoczyć Cię informacja, że cena murowania ściany za m2 rośnie w zależności od liczby jej warstw. Minimalny wydatek sięga ok. 100 zł. Za wariant jednowarstwowy możesz spodziewać się kosztów maksymalnych niespełna 300 zł. Oczywiście cena uwzględnia robociznę. W przypadku ściany dwuwarstwowej zapłacisz kilkadziesiąt złotych więcej, a jeśli planujesz trzywarstwową – dołóż kolejne 20-30 zł. Zatem cena maksymalna, która aktualnie obowiązuje na rynku, sięga do 350-400 zł. Wszystko jednak ostatecznie zależy od tego, gdzie zakupisz materiały oraz na jaką ekipę budowlaną się zdecydujesz.

Koszt samodzielnego wybudowania ściany, czyli płacisz wyłącznie za materiały

Jeśli masz taką możliwość i planujesz wymurowanie prostej ściany we wnętrzu, nie powinieneś spodziewać się bardzo dużych kosztów. Cena bloczków komórkowych waha się w okolicach 10-15 zł za sztukę. Koszt pustaków ceramicznych jest jeszcze niższy, ponieważ kupisz je za ok. 7 zł za sztukę. Na m2 będziesz potrzebował do dziesięciu elementów – w zależności od wymiarów pustaka czy bloczka. Dolicz jeszcze cenę zaprawy – ok. 10 zł za 25 kg. Wychodzi finalnie, że możesz zapłacić za m2 murowanej ściany nawet poniżej 100 zł.

Sprawdź też: Czy warto zainwestować w okna trzyszybowe? Czy są lepsze niż okna dwuszybowe? Porównujemy i odpowiadamy, które z nich będą najlepsze do Twojego mieszkania lub domu!

Nie popełniaj tych błędów podczas murowania ścian!

Jednym z najczęstszych błędów jest niestosowanie się do zaleceń producenta zaprawy murarskiej. Na opakowaniu albo w wirtualnym poradniku umieszczonym na stronie internetowej znajdziesz kluczowe informacje na temat tego, jak i do jakich materiałów stosować produkt. Masz wtedy pewność, że zaprawa będzie dobrze wiązać.

Czasem staramy się również iść na tzw. łatwiznę i zamiast dociąć bloczek, stawiamy go bokiem. Jest to niewskazany zabieg, który może pogorszyć akustykę, izolację oraz wytrzymałość ściany. Pustaki powinny być ustawiane tylko w sposób zalecany przez producenta. Jakiekolwiek inne manewry budowlane mogą pogorszyć jakość i zmniejszyć bezpieczeństwo całej budowli.

Częstym błędem jest także złe przewiązanie pustaków. Jak już wspominaliśmy, kolejne warstwy pustaków powinny być odpowiednio przesunięte względem każdej poniżej (przesunięcie ok. o połowę bloczka). Zwracaj również uwagę na spoiny pionowe. Powinny się pojawić tam, gdzie pustak był cięty lub nie zazębia się z innym do niego przylegającym.

Choć to może Ci się wydawać oczywiste, murowanie ścian działowych nie może polegać na luźniej dobudówce, która tylko przylega do ściany głównej. W takim przypadku montuje się metalowe łączniki lub stosuje się metodę przewiązywania.

A może wiesz, na co trzeba jeszcze zwracać uwagę podczas murowania ścian, a nie uwzględniliśmy tego w naszym poradniku? Spotkałeś się z jakimiś częstymi błędami w trakcie budowania? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

A jeśli chcesz poznać więcej przydatnych wskazówek dotyczących kwestii budowlanych, sprawdź nasze inne artykuły!

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *