1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest home staging? Jakie daje efekty? Najważniejsze zasady i triki zwiększające szanse na sprzedaż nieruchomości

Poradniki

2 lata temu

Co to jest home staging? Jakie daje efekty? Najważniejsze zasady i triki zwiększające szanse na sprzedaż nieruchomości

Aranżacja Dekoracja wnętrz
5
0
0
5
0

Planując sprzedaż swojej nieruchomości, dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób profesjonalnie ją do tego przygotować. Co to jest home staging? Poniżej znajdziesz przykłady oraz efekty, które możesz uzyskać dzięki metodzie home staging przed i po jej zastosowaniu.

Co to jest home staging?

Home staging jest terminem wywodzącym się z języka angielskiego i oznacza konkretny proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu. Celem tej metody jest jak najatrakcyjniejsze zaaranżowanie wnętrza tak, aby było ono zachęcające dla jak największej liczby potencjalnych nabywców. Taka technika aranżacji bezpośrednio przekłada się na zwiększenie efektywności sprzedaży. Home staging pozwala spieniężyć dom lub mieszkanie szybciej i za większą cenę.

Home staging
Home staging, czyli proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży

Sprawdź też: Stan deweloperski mieszkania i domu. Co otrzymujemy?

Technika home stagingu często nie wymaga nawet żadnej inwestycji finansowej. Aby zrozumieć działanie tej metody, osoba, która sprzedaje nieruchomość, musi postawić się w roli potencjalnego klienta. To, co często decyduje o zakupie, to dobre pierwsze wrażenie i właśnie takie podejście jest esencją tej taktyki sprzedażowej. W jaki sposób działa home staging, jak zacząć szykować dom na przybycie kupców? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jakie efekty daje home staging?

Jeżeli zadbasz o odpowiednią aranżację wnętrza swojego domu lub mieszkania, możesz być pewien, że się to opłaci. Badania przeprowadzone przez prekursorów home stagingu dowodzą, że przygotowanie we właściwy sposób nieruchomości przed sprzedażą potrafi ponieść jej wartość o nawet czterdzieści procent. To z kolei przekłada się na zainteresowanie oraz znaczący zysk z transakcji lub wynajmu, a przecież na tym Ci właśnie zależy.

Dzięki home staging, przykujesz uwagę wielu potencjonalnych klientów!
Dzięki home staging przykujesz uwagę wielu potencjonalnych klientów!

Tego typu triki dekoratorskie warto zastosować na mieszkaniach, w których regularnie pojawia się spora liczba zainteresowanych klientów. Spośród wielu nieruchomości widniejących w ogłoszeniach, Twoja po przeprowadzonej metamorfozie z pewnością będzie się wyróżniać. W ten sposób, zachęcając potencjalnych nabywców, jesteś w stanie realnie negocjować.

Metamorfozy wnętrz po home stagingu — przykłady

W celu wyeksponowania atutów wnętrza oraz odświeżenia jego wyglądu stosuje się wiele zabiegów. Niektóre miejsca wymagają jedynie drobnych porządków lub dopieszczenia, inne zaś gruntownego remontu. Wszystko zależy od posiadłości i starannej oceny tego, co powinno się w niej wyróżniać.

Metamorfoza salonu
Metamorfoza salonu | Źródło: porch.com

Pewnie zastanawiasz się, jak w praktyce sprawdza się home staging. Mieszkania pełne rzeczy i wszechobecnego nieładu są doskonałym przykładem. Po ich uprzątnięciu wnętrze zmieni się nie do poznania. Staje się ono znacznie przestronniejsze i bardziej przyjazne do życia. W innym przypadku pomocna może okazać się wymiana wadliwego oświetlenia, zakup pojedynczych mebli lub dekoracji.

Home staging i jego najważniejsze zasady

Istotną kwestią jest również to, według jakich kryteriów powinieneś przeprowadzać home staging. Zasady odpowiedniej aranżacji wnętrza są bardzo ważne i dotyczą różnych sfer. Stosując się do nich, jesteś w stanie zmaksymalizować efektywność sprzedaży i podnieść atrakcyjność oferty. Zanim jednak wykorzystasz te unikatowe metody, przeprowadź staranne oględziny mieszkania i zdecyduj, gdzie i od czego zacząć.

Czyste wnętrze

Generalne porządki to podstawa, jeśli chcesz podkreślić wizualne aspekty mieszkania lub domu. Skup się na kuchni oraz łazience, te dwa pokoje najczęściej przyciągają uwagę potencjalnych kupców oraz są jednymi z najczęściej użytkowanych. Nawet jeśli Twoje mieszkanie jest urządzone estetycznie, brudne fugi czy tłuste plamy na płytkach w kuchni mogą zepsuć cały efekt. Wnętrze musi być wysprzątane na błysk, od tego warto zacząć.

Czyste wnętrze to jeden z wielu czynników wpływających na zainteresowanie klienta!
Czyste wnętrze to jeden z wielu czynników wpływających na zainteresowanie klienta!

Uporządkowana przestrzeń

Profesjonalni home stagerzy często doradzają, aby zadbać o harmonię i jednolitość wnętrza. W tym celu powinieneś usunąć nadmiar zalegających przedmiotów, które nie są potrzebne lub stanowią zbędny balast. Schludne i uporządkowane mieszkania o wiele lepiej prezentują się np. na fotografiach, a to właśnie między innymi dzięki nim nabywca ma możliwość zainteresowania się Twoją ofertą. 

To samo tyczy się oględzin na żywo, nie pozwól, aby pierwsze dobre i najważniejsze wrażenie zepsuła walająca się sterta rzeczy użytkowych. Osoby, które są zainteresowane kupnem, mają poczuć się swobodnie i wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało ich życie w zupełnie nowym miejscu. Wszechobecny bałagan i nieład są niestety w stanie to zepsuć.

Neutralna i jasna kolorystyka wnętrz

Do wyboru masz rozmaite stylizacje wnętrza, jednak to, co sprawdza się najbardziej, to jasne i neutralne barwy. Wyglądają one świeżo, gwarantują wizualne wrażenie przestronności pomieszczenia oraz robią ogólne lepsze wrażenie. Tworzą atmosferę czystości i elegancji. Jeśli Twój dom to kolorystyczny chaos, nie jest to dobry znak. Zbyt rzucające się w oczy kolory mogą drażnić, w takiej sytuacji warto zastanowić się nad przemalowaniem ścian lub sufitów.

Neutralna i jasna kolorystyka wnętrz, dzięki home staging
Neutralna i jasna kolorystyka wnętrz zawsze jest modna i pozwala korzystnie zaprezentować domy

Dodatkowo jasna kolorystyka jest uniwersalna i zawsze modna, postaw na biel, lekkie odcienie szarości lub beż. Unikaj natomiast ciemnych barw, które sprawiają, że wnętrza wydają się stłumione i przytłaczające. Aranżację możesz również zmienić za pomocą mebli, nie dotyczy to tylko i wyłącznie koloru ścian.

Brak personalnych przedmiotów

To bardzo ważna zasada i niestety często pomijana podczas przygotowania wnętrz. Home staging to marketing, chodzi o jak najlepsze zareklamowanie swojej nieruchomości i wywarcie solidnego pierwszego wrażenia. Na nic tutaj osobistości, klient będący w mieszkaniu, które potencjalnie chce zakupić, widząc stertę personalnych bibelotów, może poczuć się przytłoczony i obcy. To z kolei bezpośrednio działa na Twoją niekorzyść. Mieszkanie ma nabrać neutralnego charakteru oraz być uniwersalne – kupiec wyjdzie wtedy z przekonaniem, że dana przestrzeń ma duży potencjał aranżacyjny i że z łatwością uda mu się nadać jej indywidualnego charakteru. 

Odświeżone ściany i podłoga

Najlepszym sposobem na odrestaurowanie ścian jest ich ponowne malowanie. Zestawiając efekt uzyskany po solidnym malowaniu z kosztem farby, wychodzi na to, że jest to inwestycja bardzo opłacalna. Na ten zabieg warto się zdecydować, gdy elewacje są w kiepskim stanie lub obecna kolorystyka jest zbyt intensywna. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, postaw na jasne barwy i zoptymalizuj wygląd swojego wnętrza.

Odświeżone ściany i podłoga w łazience
Odświeżone ściany i podłoga w łazience

Kolejną wizytówką pokoi są podłogi. Koniecznie muszą być one utrzymane w należytej czystości. Nie możesz sobie pozwolić na lepkie plamy lub garście kurzu zalegające w rogach pomieszczenia. Pamiętaj, żeby starannie odkurzyć i umyć podłogę. Co więcej, jeśli masz w domu drewniane panele, warto zakupić odpowiednią chemię i wypolerować je na wysoki połysk.

Meble i sprzęt bez wizualnych wad

Zadbaj o to, aby meble oraz sprzęt były pozbawione wszelkich niedociągnięć. Podstawą jest czyszczenie i odkurzenie, jednakże jeśli to nie wystarczy lub część wyposażenia jest uszkodzona, warto zakupić nowe egzemplarze. Wymiana pojedynczych mebli jest w porządku, choć zaleca się wziąć pod uwagę fakt, że wszystko musi ze sobą współgrać. Do uzyskania odpowiedniego wyglądu kluczowa jest także dobra aranżacja. Nie zagracaj mieszkania, a jeśli to konieczne, przemebluj je.

Świeże kwiaty i drobne dekoracje

Jak to mówią – diabeł tkwi w szczegółach. Podczas przygotowywania nieruchomości na sprzedaż bądź wynajem, koniecznie zadbaj o wszelkie detale i akcesoria upiększające. W ten sposób relatywnie niskim kosztem jesteś w stanie nadać wnętrzu przytulny i miły dla oka charakter. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju dekoracje np. świeże, pachnące kwiaty lub kompozycje roślinne. Oprócz tego w kluczowych miejscach zawieś eleganckie obrazy, zmień pościel na świeżą oraz wymień wszelkie przedmioty, które podlegają zużyciu.

Dekoracje w postaci roślin
Dekoracje w postaci roślin

Pamiętaj, że wszystkie elementy, nawet najdrobniejsze ozdoby, powinny pasować do siebie wizualnie i stanowić jedną, spójną całość. Nie przesadź także z ilością przedmiotów. Minimalizm jest zawsze lepszy niż przerost formy nad treścią. Wyobraź sobie hotelowe apartamenty lub pokoje i na nich wzoruj estetykę wnętrza — właśnie tak ma wyglądać nieruchomość po precyzyjnie przeprowadzonym home stagingu.

Odpowiednie oświetlenie

Równie wielkie wrażenie jesteś w stanie zrobić, dbając o wysokiej jakości oświetlenie. Chodzi tutaj równie o zapewnienie dobrej widoczności zarówno podczas robienia zdjęć, jak i w trakcie oględzin na żywo. Najładniejsze kadry jesteś w stanie uchwycić podczas słonecznych dni, wykorzystaj zatem właśnie taką okazję do stworzenia fotografii, które będą stanowić wizytówkę Twojej nieruchomości. Dobrze wykonane przełożą się na zwiększone zainteresowanie zakupem.

Jeżeli wizytacja odbywa się późniejszym wieczorem, zadbaj o wyjątkowo nastrojowe oświetlenie. W ten sposób klient poczuje się swobodnie i z chęcią rozgości się we wnętrzu. Wykorzystaj w tym celu sztuczne lampiony, ciepłe żarówki halogenowe lub lampy dekoracyjne. Pamiętaj, aby postawić na ciepłe światło, które sprzyja komfortowi i sprawia, że odwiedzane przez nabywcę miejsce staje się przytulniejsze.

Zapach w pomieszczeniach

Ostatnim, równie ważnym aspektem, będzie zadbanie o odpowiedni zapach w pomieszczeniach. W ten sposób zadziałasz bezpośrednio na jeden z podstawowych zmysłów osoby zainteresowanej Twoją ofertą. To podobna strategia jak ta stosowana w supermarketach – zapach świeżych wypieków unoszący się w alejce z pieczywem skutecznie podnosi apetyt, sprawiając, że klienci kupują więcej i chętniej. Porządnie przewietrz mieszkanie, zmień pościel na świeżą oraz użyj odświeżacza powietrza lub zapal kilka zapachowych świec. Jednym ze znanych trików jest sprawienie, by mieszkanie pachniało świeżo upieczonymi ciasteczkami, co tworzy domową, rodzinną atmosferę.

Ile kosztuje usługa profesjonalnego home stagera?

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje usługa home staging. Mimo iż podstawowym założeniem tej techniki adaptacyjnej jest możliwie jak najtańsze uatrakcyjnienie nieruchomości, koszt zatrudnienia profesjonalnego fachowca nie jest mały. Ceny będą się nieco różniły w zależności od rodzaju nieruchomości i wprowadzanych metod renowacji. Średnia kwota za jednogodzinną konsultację to około 150-200 złotych. Za granicą koszt takiego zlecenia jest nawet o kilka razy większy.

Mimo wszystko warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego home stagera, jeżeli Twój dom bądź mieszkanie nie może znaleźć nowego właściciela lub lokatora od dłuższego czasu. Być może oferta, którą wrzuciłeś do sieci, nie jest atrakcyjna dla odbiorców i niespecjalnie rzuca się w oczy. Alternatywą dla usług home stagingu jest skorzystanie z usług doradcy do spraw nieruchomości. Doświadczony agent może równie skutecznie pomóc Ci w sprzedaży, należy zatem wziąć to pod uwagę. 

Usługa profesjonalnego home stagera
Usługa profesjonalnego home stagera | Źródło: fairfieldiowarealestate.com

Pamiętaj, że w branży sprzedażowej liczy się pierwsze wrażenie. Jest to złota zasada, która towarzyszy ludziom od zawsze podczas handlu. Potencjalni klienci zazwyczaj potrzebują jedynie kilku sekund, aby zachwycić się nowym miejscem lub całkowicie je odrzucić. Jeśli planujesz sprzedać swoją posiadłość lub mieszkanie, wykorzystaj wiedzę zawartą w tym poradniku. Zastosuj wyżej wymienione triki, a z pewnością uzyskasz oczekiwany rezultat.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *