Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Jak umiejscowić belki na suficie? W jakich wnętrzach sprawdzi się sufit z drewna?

Trendy

1 rok temu

Jak umiejscowić belki na suficie? W jakich wnętrzach sprawdzi się sufit z drewna?

Aranżacja
14
0
0
14
0

Wykorzystanie drewnianych elementów w aranżacji wnętrza jest w 2021 roku bardzo popularnym rozwiązaniem. Ten materiał potrafi dodać przestrzeni charakteru oraz oryginalności. Jak odpowiednio osadzić belki na suficie? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Belki na suficie — jakie drewno się nada?

Drewniane belki na suficie są elementem, który wzorowo wtapia się w otoczenie. Czasami rola tak zaaranżowanej konstrukcji jest stricte estetyczna, w innych przypadkach stanowi istotną część struktury budynku. Belki stropowe mogą przyjmować kilka form, jednak najczęściej spotykana jest ta imitująca strop nagi. Drewniane pale pełnią w niej funkcję nośną, mając przekrój prostokątny, a do montażu wykorzystuje się powałę obłożoną np. boazerią lub deskami — dla lepszego efektu wizualnego.

Widoczne belki na suficie wykonuje się z dwóch rodzajów drewna — klejonego lub litego. Pierwszy typ tworzywa cechuje się wyjątkową odpornością. Specjalnie klejony materiał ma również małą podatność na wilgoć. Takie deski świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, które narażone są na znaczne obciążenia. Dla odmiany, belki litowe stosuje się w przypadku gotowych projektów np. drewnianych domów i mogą być znacznie dłuższe. Wykorzystuje się je do przenoszenia obciążenia w budynkach z poddaszem użytkowym.

Jak zrobić sufit z belkami drewnianymi?

Jeżeli Twój dom nie jest wyposażony w takie elementy konstrukcyjne, które mógłbyś wyeksponować, zapewne zastanawiasz się — jak zrobić belki ozdobne na suficie? Są one bardzo proste i, co najważniejsze, możliwe do samodzielnego wykonania. Zacznij od dokładnego wymierzenia długości, a następnie udaj się do stolarza lub specjalistycznego sklepu budowlanego, w którym zakupisz materiał. Dokonaj właściwego wyboru drewna, odpowiednio je zaimpregnuj i nadaj mu wybrany przez siebie kolor.   

belki na suficie w sypialni
Belki na suficie pomogą stworzyć przytulny klimat nawet w wysokiej i przestronnej sypialni

Pozostaje już jedynie zamontować belki na suficie w salonie lub sypialni. W przypadku belek dekoracyjnych jesteś w stanie to zrobić na dwa sprawdzone sposoby — za pomocą kleju lub wkrętów. Bale drewniane należy kleić specjalnym preparatem przeznaczonym wyłącznie do drewna. Podczas przykręcania konstrukcji pamiętaj, że wkręty muszą być rozmieszczone w równomiernej odległości od siebie. Zazwyczaj jest to długość około jednego metra. 

Czy drewniane belki na suficie sprawdzą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu w bloku?

Belki drewniane na suficie stanowią zazwyczaj element konstrukcyjny lub dekoracyjny domów budowanych metodą tradycyjną, jednak nie stanowi to reguły. Ten rodzaj sufitu wykorzystuje się najczęściej w dużych pomieszczeniach podczas adaptacji poddasza użytkowego. Drewniane podpory znajdą swoje zastosowanie również w przestronnych mieszkaniach, np. przy budowie antresoli. Oprócz doskonałych walorów ozdobnych belki stanowią uniwersalne rozwiązanie do wykorzystania niemal w każdym rodzaju budynku.

Sprawdź też: Czym są belki stropowe? Jakie są ich rodzaje, jak o nie dbać i ile kosztują?

Jak dbać o belki na suficie?

Drewniany sufit  jest o wiele prostszy w pielęgnacji niż ściany lub podłogi wykonane z tego tworzywa. Na powierzchni belek z biegiem czasu gromadzi się jedynie kurz. Aby zapewnić im estetyczny wygląd na bardzo długo, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów impregnujących i zabezpieczających drewnianą powłokę. W ten sposób tworzywo zachowa swój naturalny kolor i nie zacznie blaknąć. Dodatkowo możesz zredukować ilość osiadającego na konstrukcji kurzu i pyłu, wykorzystując np. farbę matową. 

Rustykalny raj — aranżacje wnętrz z belkami na suficie

Rustykalne, stare belki na suficie pasują idealnie zarówno do tradycyjnych, jak i typowo nowoczesnych wnętrz. Strop zdobiony drewnem sprawia, że pomieszczenie staje się niezwykle przytulne i przywodzi na myśl styl wiejski.  Kolor elementów może pozostać naturalny, co jeszcze bardziej uwydatni surową charakterystykę wnętrza. Bale możesz również pomalować na dowolny kolor, najlepiej dopasowując go do ogólnej barwy wnętrza, np. na biało w stylu skandynawskim lub w nieco ciemniejszych odcieniach.

belki na suficie w pomieszczeniu w stylu rustykalnym
Rustykalny raj – aranżacja z belkami na suficie

Nowoczesne belki na suficie warto wyeksponować także w stylu industrialnym, czyli takim urządzonym w połączeniu drewna z np. kamiennymi, szklanymi bądź metalowymi elementami. Tak zaaranżowane wnętrze prezentuje się niezwykle estetycznie i innowacyjne. To idealna propozycja dla osób niebojących się eksperymentować oraz łączyć wiele  różnych materiałów w jedną spójną kompozycję. 

Jak więc widzisz, drewno na suficie to świetny i relatywnie mało skomplikowany sposób, aby nadać wnętrzu ciepła oraz niepowtarzalnego charakteru. To ciekawa alternatywa dla popularnych, murowanych rozwiązań, które stanowią główny element konstrukcyjny stropów mieszkań lub budynków jednorodzinnych. Wykorzystaj wiedzę i wskazówki zawarte w tym poradniku, aby w ciekawy sposób odmienić wnętrze swojego domu.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.