1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Międzynarodowy Dzień Kobiet – informacje i historia święta

Poradniki

3 miesiące temu

Międzynarodowy Dzień Kobiet – informacje i historia święta

Kalendarz Święta
9
2
0
9
2

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto każdej kobiety, które nie ogranicza się jedynie do obrębu granic danego państwa. To globalne wydarzenie, w którym świętuje się każdy rodzaj osiągnięć dokonanych przez kobiety. Dowiedz się o nim więcej z naszego artykułu.

Choć Międzynarodowy Dzień Kobiet nie jest świętem, które jest w naszym kraju dniem wolnym od pracy, nadal jest to ważne wydarzenie. Dowiedz się więcej na temat jego początków oraz innych, przydatnych informacji. Nie wiesz, jakie kwiaty wybrać w charakterze podarunku? Bez obaw, ułatwimy Ci ten wybór!

Międzynarodowy Dzień Kobiet – najważniejsze informacje i data święta

Święto znane jako Międzynarodowy Dzień Kobiet (lub International Women’s Day, określany skrótem IWD) to najlepszy moment w roku, aby docenić obecność wszystkich pań. Jest to czas świętowania społecznych, ekonomicznych, kulturowych i politycznych osiągnięć płci żeńskiej. Co więcej, to również czas orędownictwa na rzecz równości między kobietami a mężczyznami.

Wyżej wymienione kwestie są zaledwie dwoma ze składowych tego święta. Oprócz nich znaczenie ma również promocja edukacji wśród kobiet, zbiórki pieniężne na rzecz aktywności związanych z działalnością kobiet oraz ogólne orędownictwo na rzecz rozwoju na każdym polu wśród reprezentantek tej płci.

Kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet? Co roku święto to dzieli ten sam dzień obchodów, co Dzień Kobiet – 8 marca.

Międzynarodowy Dzień Kobiet - marsz kobiet na ulicach NY
To właśnie jeden z tego rodzaju marszów na początku XX wieku pomógł kobietom głośno domagać się równości i szacunku | Źródło: peoplesworld.org

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Czy wiesz, że podwaliny pod święto znane jako Międzynarodowy Dzień Kobiet zostały położone już na początku XX wieku? Był to czas gwałtownego rozwoju i industrializacji, ale także wielkich niepokojów. Wśród rosnącej populacji nie brakowało coraz to nowszych ideologii oraz niespotykanych dotąd ruchów. W szczególności intensywne zmiany obserwowane były w Ameryce Północnej i Europie.

Jednym z nich były coraz głośniejsze żądania wśród kobiet, które związane były z rażącymi nierównościami np. na rynku pracy i brakiem praw wyborczych. Po raz pierwszy dano temu wyraz w zorganizowanej formie w 1908 roku. Mowa tu o strajku kobiet, który zgromadził 15 tysięcy uczestniczek. Przemaszerowały one ulicami Nowego Jorku, dając po raz pierwszy tak głośny wyraz swojemu niezadowoleniu.

morele.net_korzystne oferty

Zarówno Dzień Kobiet, jak i Międzynarodowy Dzień Kobiet swoje początki wiążą z jednym i tym samym wydarzeniem. Mowa tu o Narodowym Dniu Kobiet, jaki zorganizowano w Nowym Jorku w dniu 28 lutego 1909 roku. Co ciekawe, święto to znalazło spory odzew również poza obszarem miasta. Organizatorem obchodów była Socjalistyczna Partia Ameryki, a za pomysłodawczynię uważa się Theresę Malkiel.

Dzień Kobiet i Międzynarodowy Dzień Kobiet to święta mające socjalistyczny rodowód (co starano się w USA tuszować). Na tym etapie nie możemy jednak jeszcze mówić o międzynarodowym charakterze tego święta – w tamtym czasie było ono wciąż ograniczone do samego USA. Już wkrótce jednak miało to ulec zmianie.

A konkretnie w 1910 roku, jednak już na terenie Europy. Dokładnie chodzi tu o Międzynarodową Konferencję Kobiet Pracujących, która odbyła się w sierpniu w Kopenhadze. Clara Zetkin, liderka niemieckiego Biura do spraw Kobiet (funkcjonującego przy Socjaldemokratycznej Partii Niemiec) oraz inne delegatki z Niemiec mocno zainspirowały się działaniem Amerykanek. Zaproponowały wtedy ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Święto to miałoby służyć propagowaniu idei równouprawnienia i nadaniu praw wyborczych kobietom. Konferencja, w której udział wzięło 100 kobiet z 17 państw, jednogłośnie zaakceptowała pomysł. Co jednak warte odnotowania, nie ustanowiono wtedy konkretnej daty tego święta. Można jednak śmiało mówić, że to właśnie wtedy narodził się Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Sama data 8 marca została wybrana na samym początku I wojny światowej.

Theresa Malkiel - jedna z inicjatorek Międzynarodowego Dnia Kobiet
Theresa Malkiel

Jakie kolory symbolizują Międzynarodowy Dzień Kobiet?

Omawiane wydarzenie ma swoje własne barwy, wśród których wyróżniamy fiolet, zieleń i biel. I co warte zaznaczenia, nie zostały one dobrane przypadkowo i mają swoją długą historię.

Flaga Międzynarodowego Dnia Kobiet nawiązuje do sprawiedliwości i godności (fiolet), nadziei (zieleń) i czystości (biel). Wszystkie obecnie używane barwy tego święta czerpią inspirację z Women’s Social and Political Union. Była to brytyjska organizacja zrzeszająca sufrażystki, skupiająca wokół siebie zwolenniczki radykalnych zmian. Same barwy zostały ustanowione w 1908 roku i towarzyszą kobietom do teraz.

Sprawdź też: Kalendarz świąt nietypowych – sprawdź, jakie jest dzisiaj święto!

Kwiaty na Dzień Kobiet – jakie wybrać?

8 marca zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że już wkrótce święto kobiet, zarówno Dzień Kobiet, jak i Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z racji charakteru obu tych świąt, jednym z najchętniej wybieranych prezentów są świeże kwiaty. Co jednak w przypadku, gdy mamy nikłe pojęcie o takich podarunkach, a nie chcemy popełnić gafy doborem złego gatunku lub koloru?

Poniżej podpowiadamy ciekawe gatunki, które będą idealnym prezentem dla każdej kobiety. Panowie, jeśli chcecie zaskoczyć swoje wybranki, partnerki, żony, mamy, babcie lub córki – mamy dla Was idealne propozycje.

Sprawdź też: Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić?

Mimoza

To jeden z symboli Międzynarodowego Dnia Kobiet, który wywodzi się z Włoch. To właśnie mimoza została wybrana przez Związek Włoskich Kobiet, jako symbol pierwszego Międzynarodowego Dnia Kobiet na Półwyspie Apenińskim (1946). Kwiat ten miał symbolizować siłę, wrażliwość i czułość. Wybierając mimozę, nie decydujemy się na romantyczny gest – to wyraz solidaryzacji z płcią żeńską.

Mimoza to symbol Międzynarodowego Dnia Kobiet
Mimoza jako bukiet? Czemu nie!

Róża

Choć róże najczęściej kojarzą się nam z Walentynkami, obdarowanie nimi kobiety podczas święta z 8 marca nie będzie gafą. Za tym wyborem przemawiają liczne kolory róż, jak i rozmiary, jakie reprezentują poszczególne gatunki. Bukiet róż będzie idealnym wyrazem miłości, sympatii i pasji. W przypadku tych kwiatów ogromną rolę odgrywają kolory. Przykładowo, różowy kolor będzie wyrazem uczucia, natomiast biel podkreśli czystość i niewinność. Żółte róże mogą być wręczone współpracowniczkom, aby podkreślić przyjaźń.

Róże to dobra okazja nie tylko na Walentynki
Róże mogą być doskonałym podarunkiem nie tylko na Walentynki

Tulipany

To jedna z najbezpieczniejszych opcji, gdyż będą idealnym składnikiem wielogatunkowego bukietu, jak i pojedynczego rodzaju. Z pewnością jednak będą fantastycznym wyborem do bukietu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W przypadku tulipanów mamy do wyboru wiele kolorów i zapachów. Warto jednak pamiętać o symbolice – żółte tulipany w tym przypadku wyrażają całkowitą miłość, czerwone natomiast są jej deklaracją.

Tulipany
Tulipany to jedne z chętniej wybieranych kwiatów

Lilie

Idealny gatunek do wielokolorowych kombinacji bukietowych z tego samego rodzaju kwiatów. Liliowy bukiet z wieloma barwami będzie wyrazem radości i szczęścia. Co jednak ważne, kwiaty te często symbolizują macierzyństwo, pasję, oddanie i piękno.

Lilie
Lilie potrafią urzec swoim pięknem

Sprawdź też: Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny? Data i geneza

Goździki

Doskonale znane już w starożytności, zostały ochrzczone przez Greków mianem boskich kwiatów. Z reguły ich symbolika orbituje wokół takich uczuć, jak przyjaźń oraz szacunek. Co jednak ważne, czerwone goździki będą wyrazem czystej miłości – chodzi tu np. o uczucie miłości do matki. Będą więc idealnym wyborem dla mężczyzn, którzy chcą docenić swoje mamy.

Goździki
Goździki – ich piękno doceniali już nawet starożytni

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Kobiety mają swoje niepodważalne zasługi na polu światowej nauki. W celu podkreślenia ich obecności, Zgromadzenie Ogólne OZN ustanowiło oficjalne święto dotyczące badaczek i naukowczyń, które w naszym kraju jest znane także jako Dziewczyny w Nowych Technologiach. Główną rolą tego święta jest promocja pełnego i równego dostępu do uczestnictwa kobiet w gałęziach nauki zdominowanych przez mężczyzn (nauka, technologia, inżynieria i matematyka – gałąź STEM).

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego z 2015 ustanowiła, że oficjalnym dniem tego święta będzie 11 lutego, obchodzony corocznie. Każdy rok to zmiana tematyki, jakiej poświęcone są dane obchody. Tak, aby skupić uwagę na wybranej gałęzi nauki, w której niezbędne jest zapewnienie równych szans dla obu płci.

Sprawdź też: Dzień Dziadka 2024. Kiedy obchodzimy? Historia święta

Międzynarodowy Dzień Kobiet – święto, które obejmuje cały glob

Do tegorocznego święta każdej kobiety pozostało już niewiele czasu. To dobra pora, aby pomyśleć o większym upominku, niż tylko kwiaty. Wszak te można kupić podczas obchodów tego święta (choć pewnie będzie wymagać to czasu spędzonego w kolejce). Teraz wiesz już o tym święcie znacznie więcej – zarówno o dacie obchodów, jego historii, jak i akcji doceniającej wkład pań w rozwój nauk ścisłych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie też dla Ciebie pomocny podczas wyboru rodzajów kwiatów, jakimi obdarzysz kobiety ze swojego otoczenia.

Źródło obrazów: Adobe Stock

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *