1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najdłuższy dzień w roku – kiedy wypada w 2024 roku?

Poradniki

2 tygodnie temu

Najdłuższy dzień w roku – kiedy wypada w 2024 roku?

Kalendarz Święta
14
4
0
14
4

Zbliża się najdłuższy dzień w roku! Zobacz, kiedy dokładnie wypada, ile trwa, a także, w jaki sposób warto go uczcić! W tym artykule poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania na ten temat. 🙂

Zarówno najkrótszy, jak i najdłuższy dzień w roku to przełomowe momenty. Możemy wtedy doświadczyć bardzo krótkiej nocy lub bardzo długiego dnia. Zdarza się to raz do roku, po czym następują odpowiednio dłuższe albo krótsze dni. 

Już niedługo czeka nas najkrótsza noc, a także i najdłuższy dzień w roku. Po nim będzie się robić ciemno coraz szybciej, dlatego skorzystajmy z tej okazji i wykorzystajmy ten przełomowy moment, tak by nie żałować nawet minuty!

Kiedy jest najdłuższy dzień w roku?

Zwykle najdłuższy dzień w roku wypada tego samego dnia, co pierwszy dzień lata. Oznacza to, że jest to najczęściej 21 czerwca. W tym roku jest jednak nieco inaczej, o czym warto wiedzieć!

kalendarz najdłuższy dzień w roku
Zanotuj w kalendarzu dzień, podczas którego będzie jasno najdłużej!

Najdłuższy dzień w roku 2024 przypada 20 czerwca. To właśnie wtedy doświadczymy największej liczby godzin, kiedy będzie jasno. Będzie to doskonała okazja, aby odpowiednio uczcić to wydarzenie. Możesz śmiało wyciągać namiot turystyczny i spędzić najkrótszą noc na łonie natury!

Dlaczego w tym roku jest inaczej? Przesilenie letnie jest ruchomym zjawiskiem. Tak, jak w zeszłym roku wypadało 21.06, tak w tym wypada 20.06. A jak będzie za rok? Przesilenie letnie 2025 będzie miało miejsce ponownie 21.06. 

Ile trwa najdłuższy dzień w roku?

Wiele osób zastanawia się, jaka będzie długość dnia 20.06? Spieszę z odpowiedzią! To w Polsce średnio 16 godzin i 46 minut. Oznacza to, że noc potrwa jedyne 7 godzin i 14 minut. 

Warto także wiedzieć, ile jest dłuższy dzień od najkrótszego dnia w roku. Trwa on dłużej od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. To ogromna różnica! Najkrótszy dzień w roku z kolei w tym roku przypada na 21 grudnia. Potrwa on lekko ponad 7 godzin.

Sprawdź też: Życzenia na Dzień Taty – najlepszy wybór życzeń dla ojca

Wiesz już, kiedy jest najdłuższy i najkrótszy dzień w roku, a także ile trwa każdy z nich oraz jaka jest między nimi różnica. Te liczby mocno dają do myślenia i pozwalają nam docenić miesiące, podczas których możemy w pełni nacieszyć się długimi, słonecznymi dniami.

Bądź na bieżąco z pogodą

Najdłuższy dzień w roku 2024 – jak go obchodzimy?

W przypadku świętowania nie jest najważniejsze to, o ile dłuższy dzień przeżywamy, a skupiamy się na… nocy! Noc Kupały wypada zawsze w nocy po przesileniu letnim. W 2024 roku będzie to noc z 20 na 21 czerwca. 

Obchody Nocy Kupały pochodzą z kultury słowiańskiej. W wielu miejscowościach wciąż kultywowane są specjalne obrządki. Wśród nich jest organizowanie ognisk, których dym ma zapewnić dobrą pogodę podczas najbliższych zbiorów. Ponadto organizowane są huczne i radosne zabawy. Na każdą z nich możesz zabrać teleskop, co będzie na pewno znakomitą atrakcją.

najdłuższy dzień w roku plecenie wianków
Plecenie wianków jest ściśle związane z zabawami związanymi z przesileniem letnim

Z racji pochodzenia święta, Kościół nie do końca pochwalał obchody. W wyniku tego powstała Noc Świętojańska, która to jest Wigilią Świętego Jana. Obchody w tym przypadku dotyczą rytuału wianków, które miały symbolizować przewidywania matrymonialne, czy też poszukiwania kwiatu paproci, który znaleziony o północy miał zapewniać zdrowie, szczęście i powodzenie. 

Podczas Nocy Świętojańskiej ogień i woda również odgrywają ważną rolę. Obchody często odbywają się przy zbiornikach wodnych, które według wierzeń w czasie przesilenia letniego nabierają magicznych właściwości. Kąpiel w niej ma przynosić szczęście, podobnie jak przebywanie i zabawa przy rozpalonych ogniskach. 

morele.net_korzystne oferty

Jeśli jednak nie w smak Ci tradycyjne obchody – najdłuższy dzień w roku, a także najkrótszą noc możesz spędzić, zabierając na spacer swoich najbliższych. Wyposaż się w koce piknikowe i kosz piknikowy, a następnie korzystaj z tego wyjątkowego dnia na całego! 

Wschód i zachód słońca, a przesilenie letnie

Czy najdłuższy dzień oznacza najwcześniejszy wschód słońca? Okazuje się, że nie! On ma miejsce kilka dni przed przesileniem wiosennym. 16 i 17 czerwca 2024 możemy doświadczyć wschodu słońca najwcześniej w ciągu całego roku. 

Sprawdź też: Imieniny dzisiaj obchodzi… Kto? Sprawdź kalendarz imienin!

A jak ma się zachód do tego, ile trwa najdłuższy dzień w roku? Zachód słońca o najpóźniejszej porze zgrywa się z nim zwykle idealnie. Dodatkowo podobne pory zachodu mają jeszcze miejsce przez kilka dni po tej dacie.

Przesilenie letnie oraz najdłużej trwający dzień w roku

Przesilenie letnie jest zjawiskiem ruchomym, dlatego co roku warto sprawdzać jego dokładną datę. W tym roku przypada ono w dniu najdłuższego dnia w roku, czyli w przeddzień tego, gdy nadejdzie pierwszy dzień lata 2024. To zjawisko jest ściśle związane z naturą.

najdłuższy dzień w roku
Tradycyjnie rytułał z wiankami miał ogromne znaczenie w kwestiach matrymonialnych

W tym dniu mamy do czynienia z maksymalnym wychyleniem osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Biegun północny jest bliżej Słońca niż biegun południowy, co daje nam najdłuższy dzień w roku. Słońce dochodzi wtedy do zwrotnika Raka, co zapewnia najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku.

Sprawdź też: Światowy Dzień Ziemi – kiedy? Co można zrobić na Dzień Ziemi?

Przesilenie letnie może wpływać na nasze samopoczucie, powodując senność i bóle głowy. Jest to chwilowy spadek formy, dlatego warto go przeczekać, najlepiej spędzając czas na świeżym powietrzu.

Luneta w dłonie i wypatruj najlepszego sposobu, na to, aby jak najciekawiej spędzić najdłuższy dzień w roku! Koniecznie daj znać w sekcji komentarzy, jakie aktywności planujesz na to wydarzenie!

Źródło zdjęć: Adobe Stock 

14
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *