1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny? Data i geneza

Poradniki

4 miesiące temu

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny? Data i geneza

Kalendarz Święta
11
1
0
11
1

Międzynarodowy Dzień dziewczyny, dziewczynek lub dziewcząt – nazewnictwo jest różne, ale wciąż chodzi o to samo święto. Co więcej, należy podkreślić, że nie ma to nic wspólnego z Dniem Kobiet. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyn? Odpowiadamy!

Współczesny świat stawia przed nami liczne wyzwania, ale też oferuje nieskończone możliwości do promowania równości i sprawiedliwości. Jednym ze sposobów jest ustanowienie specjalnych dni, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne kwestie społeczne i edukacyjne. Międzynarodowy Dzień Dziewczyny, obchodzony każdego roku, jest właśnie taką okazją do świętowania młodych kobiet na całym świecie, podkreślania ich siły, potencjału oraz wyzwań, z jakimi się mierzą. Ten dzień jest przypomnieniem dla nas wszystkich o konieczności wspierania dziewcząt w ich edukacji, emancypacji i walce o równouprawnienie. Zapamiętajmy zatem, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny, a do tego dowiedzmy się więcej o genezie i znaczeniu tego święta!

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Dziewczyny?

Międzynarodowy Dzień Dziewczyny to coroczne święto obchodzone 11 października, zatem o wiele później niż powszechnie znany nam Dzień Kobiet. Warto też zaznaczyć, że lepszym tłumaczeniem z angielskiej nazwy (International Day of the Girl Child) byłoby Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, bo to święto skierowane jest właśnie głównie w stronę dorastających dziewcząt. Niemniej jednak jest to doskonała okazja, aby podkreślić determinację i siłę wszystkich kobiet, edukując przy tym społeczeństwo na temat równości płci. Jest to też oczywiście sprzyjająca okoliczność, pozwalająca docenić nam najbliższe dziewczyny obecne w naszym życiu. Ale skąd wzięło się to święto w kalendarzu?

Sprawdź też: Kalendarz świąt nietypowych – sprawdź, jakie jest dzisiaj święto!

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek – historia i obchody święta

Dzień Dziewczyny jest dość współczesnym świętem, stąd też wiele osób mogło przeoczyć tę datę. Geneza Międzynarodowego Dnia Dziewczynek sięga 2011 roku, w momencie gdy Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) podjęło decyzję o ustanowieniu omawianego święta. Celem było zwrócenie uwagi na szczególne problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się dziewczęta na całym świecie, oraz podkreślenie potrzeby ich eliminacji. Duży wpływ na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziewczyn miała minister ds. statusu kobiet Kanady, Rona Ambrose. Oficjalna decyzja Zgromadzenia ONZ dotycząca święta padła 19 grudnia 2011 roku.

Wraz z rozpowszechnianiem Dnia Dziewczyn powstało wiele inicjatyw, w tym promowanie edukacji dziewcząt, ochrona przed przemocą i dyskryminacją, oraz wsparcie młodych kobiet w osiąganiu pełnego potencjału. Na przestrzeni lat, Międzynarodowy Dzień Dziewcząt stał się platformą dla różnorodnych akcji społecznych i kampanii edukacyjnych, które mają na celu poprawę życia dziewcząt na całym świecie. W ramach tego wszystkiego działają m.in. takie organizacje jak UNFPA, UNICEF czy UN Women.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ma uświadamiać dziewczynom od najmłodszych lat, że mają równe szansę na spełnienie swoich marzeń

To nie wszystko. Każdego roku ONZ ogłasza specjalne tematy przewodnie, które koncentrują się na różnych aspektach życia i rozwoju dziewcząt. Te tematy często dotyczą pilnych problemów, takich jak dostęp do nauki, walka z przymusowymi małżeństwami dzieci czy wsparcie dziewcząt w nauce i technologii. Dzięki tym wątkom Międzynarodowy Dzień Dziewczynek staje się okazją do globalnej dyskusji na temat postępów i wyzwań, przed którymi stoją młode kobiety.

Sprawdź też: Dzień Chłopaka. Kiedy wypada i co kupić?

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek to zatem nie tylko przypomnienie o wyzwaniach, ale również świętowanie osiągnięć i siły dziewcząt, które każdego dnia dążą do zmiany swojego świata na lepsze. To święto inspiruje i mobilizuje do działania, przypominając, że każda dziewczynka ma prawo do edukacji, wolności i równych szans na sukces w życiu.

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt a inne święta dziewczyn

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn, obchodzony 11 października, jest jedną z wielu okazji skupiających uwagę na prawach i potrzebach kobiet oraz dziewcząt na całym świecie. Wśród wielu podobnych świąt łatwo jest się jednak pogubić – szczególnie biorąc pod uwagę, że każde z nich ma nieco inne przesłanie i cel.

Jednym z najbardziej znanych i często mylonych z Międzynarodowym Dniem Dziewcząt jest Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca. Dzień Kobiet ma długą historię, która dotyczyła głównie tematów równouprawnienia, praw wyborczych dla kobiet, a także na docenieniu osiągnięć płci pięknej w różnych dziedzinach życia. Choć cele obu tych świąt są spójne w dążeniu do równości i sprawiedliwości, Dzień Kobiet ma szerszy zakres, obejmujący wszystkie kobiety, niezależnie od ich wieku.

Zarówno Dzień Kobiet, jak i Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, skupiają się na pozytywnym przekazie społecznym. Nie są to tylko komercyjne święta, ale przede wszystkim okazje do edukowania ludzi i egzekwowania równych praw

1 sierpnia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest z kolei Dzień Dziewczyny (National Girlfriends Day), który choć może brzmieć podobnie, ma zupełnie inny charakter. Ten dzień ma na celu świętowanie przyjaźni między kobietami, zachęcając do wyrażania wdzięczności i doceniania kobiecych przyjaciółek w naszym życiu. Chociaż ma pozytywny przekaz społeczny, nie koncentruje się na głębszych kwestiach prawnych czy społecznych.

Sprawdź też: Kiedy jest Dzień Matki? Jak jest obchodzony w różnych krajach?

Ponadto warto wspomnieć o Międzynarodowym Dniu Dziewczynek w ICT (Information and Communication Technology), który przypada na czwarty czwartek kwietnia. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i ma na celu promowanie zainteresowania dziewcząt technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi, a także zachęcanie ich do rozpoczęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

Każde z tych świąt odgrywa ważną rolę w promowaniu różnych aspektów życia kobiet i dziewcząt: od praw społecznych i zawodowych po osobiste relacje i rozwój technologiczny. Rozróżnienie między nimi pomaga lepiej zrozumieć ich unikalne cele i przesłanie, podkreślając znaczenie każdego z tych dni w globalnym kalendarzu świąt.

Prezent na Dzień Dziewczyn – inspiracje

Oczywiście w ramach Międzynarodowego Dnia Dziewczyny najważniejsza jest realizacja założonych celów, które zostały wyżej omówione. Nie zmienia to jednak tego, że data 11 października może być jednocześnie dobrą okazją, aby podarować najbliższym kobietom subtelny podarunek. Przez ostatni czas większość osób stała przed dylematem, jaki prezent na Dzień Kobiet wybrać? Pomysły, które zostały opisane na naszym blogu, można spokojnie wykorzystać również w ramach tego święta!

morele.net_korzystne oferty

Co najlepiej wybrać na prezent na Dzień Dziewczyn 11 października? Należy pamiętać, że jest to wciąż mniej popularna data od Dnia Kobiet, w związku z czym lepszym pomysłem mogą być drobne upominki, takie jak kwiaty czy czekoladki. Podobnie jak w polecanym poradniku, najbezpieczniejszą opcją w kwestii kwiatów będą m.in. tulipany, goździki, lilie lub klasyczne róże.

Chcesz wykazać się większym zaangażowaniem? Postaw na biżuterię! Naszyjnik lub bransoletka to zawsze dobry pomysł. Jeśli dobrze znasz jej gust, możesz postawić także na kolczyki lub pierścionki. Poza biżuterią sugerujemy kosmetyki – szczególnie dla dziewczyn, które cenią sobie praktyczne prezenty. Dobór kosmetyków do makijażu może wielu mężczyzn dość przytłoczyć, ale zakup produktów do kąpieli czy perfum nie powinien już sprawiać większego problemu.

Kwiaty z okazji 11 października z pewnością będą miłym gestem dla każdej kobiety

Są to rzecz jasna klasyczne pomysły, ale inspiracji może być znacznie więcej. Najlepiej kierować się zainteresowaniami osoby, której zamierzamy zrobić prezent. Z racji, że Międzynarodowy Dzień Dziewczyny promuje edukację dziewcząt i ich dążenie do wyznaczonych celów poprzez rozwój w różnych dziedzinach, to wyśmienitą ideą może być podarunek, który pozwoli doskonalić pasję lub rozpocząć nowe hobby. Zestaw do malowania obrazów, karnet na zajęcia taneczne, kurs języka lub pozwalający zdobyć konkretne umiejętności – to tylko część rozwiązań, które od razu przychodzą na myśl.

Życzenia na Dzień Dziewczyn

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek w Polsce nie jest jeszcze tak hucznie obchodzony. Zdecydowanie bardziej mamy na uwadze Dzień Kobiet. Dlatego 11 października mogą wystarczyć też szczere życzenia, dzięki którym drugiej osobie będzie po prostu miło. Tutaj również odniesiemy się do artykułu, który możesz przeczytać na naszym blogu. Polecamy najlepsze życzenia na Dzień Kobiet, które idealnie pasują również na tę okazję. Do tego podsuwamy jeszcze inne przykładowe życzenia na Dzień Dziewczyn:

W Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, niech się spełnią Twoje sny,
Niech nadziei blask rozjaśnia drogi, co przed Tobą stoją dziś.
Niech każda chwila będzie darem, co serce raduje i inspiruje,
A każdy krok prowadzi do marzeń, w świat, gdzie równość triumfuje.

***

Dzisiaj, gdy świętujemy moc dziewczyn,
Życzę Ci determinacji, by ścigać się z wiatrem.
Niech każde słowo, co mówisz, ma siłę zmiany,
A Twoje działania inspirują świat do kolejnej przemiany.
Bądź silna jak skała, a elastyczna jak strumień,
W życiu prywatnym i zawodowym – niech Twój głos będzie słyszany i pełen marzeń.

Sprawdź też: Prezent na Dzień Dziecka – co kupić? Podpowiadamy!

Na koniec chcemy z całego serca podziękować każdej dziewczynie i kobiecie, która codziennie przekracza granice, walcząc o lepszą przyszłość dla siebie i dla innych. Międzynarodowy Dzień Dziewcząt to nie tylko moment do świętowania, ale także przypomnienie o ciągłej potrzebie wsparcia i uznania dla dziewcząt na całym świecie.  Zachęcamy również Was do aktywnego udziału w promowaniu równości i sprawiedliwości. Niech ten dzień będzie inspiracją do działania – nawet drobne gesty akceptacji i wsparcia w najbliższym otoczeniu mogą przyczynić się do zmian na lepsze 🙂

Źródło zdjęć: Adobe Stock

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *