1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dzień Dziadka 2024. Kiedy obchodzimy? Historia święta

Poradniki

4 miesiące temu

Dzień Dziadka 2024. Kiedy obchodzimy? Historia święta

Święta
6
0
0
6
0

Kiedy jest Dzień Dziadka? W tym roku, jak i w każdym innym, wypada dzień po święcie poświęconym babci. Poznaj konkretną datę, ale również genezę tego dnia oraz ciekawostki z nim związane. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Dniu Dziadka w 2024 roku.

Dziadkowie uczą nas wielu pożytecznych rzeczy. Słuchamy z uwagą wypowiedzianych przez nich mądrości, czerpiemy wiedzę z lekcji życia. A taka wiedza to skarb. Podobnie nasi dziadkowie. Dlatego dopilnuj, aby w nadchodzący Dzień Dziadka w 2024 roku sprawić im największą przyjemność w podzięce za wszystko, co dla nas zrobili. A więc odwiedź ich czy nawet przygotuj coś specjalnego. Ale przede wszystkim przygotuj się na Dzień Dziadka i dowiedz się, kiedy to święto wypada – już poniżej.

Kiedy w 2024 roku wypada Dzień Dziadka?

Dzień Dziadka w 2024 roku obchodzimy 22 stycznia. Data względem poprzednich lat nie uległa zmianie. A tradycją jest, że dzień ten następuje zaraz po dniu, w którym świętujemy Dzień Babci. Tym razem będzie to początek tygodnia – poniedziałek. I chociaż udajemy się wtedy do pracy lub szkoły, warto, aby po jej skończeniu odwiedzić naszych dziadków i złożyć im życzenia. Ten jeden wieczór nic nas nie kosztuje, a dziadkom sprawi ogromną przyjemność i radość z tego, że o nich pamiętaliśmy.

morele.net_korzystne oferty

Skąd się wziął Dzień Dziadka?

Pochodzenie święta Dnia Dziadka w każdym z krajów ma swoje uzasadnienie. Często zbliżone do Dnia Babci, jako że w większości miejsc na świecie obchodzi się wspólnie. Wówczas jest to po prostu dzień poświęcony dziadkom – rodzicom matki i ojca. Polska jest jednym z niewielu wyjątków, gdzie Dzień Dziadka obchodzimy osobno. Uzasadnieniem istnienia takiego święta zwykle jest chęć docenienia wkładu osób starszych w życie rodzinne i społeczne. Nie można w końcu zapominać, że przez całe swoje życie ciężko pracowali.

rozmyślający dziadek wśród natury
Wsłuchujmy się w to, co czasem mają do powiedzenia nasi dziadkowie

W Polsce

Przyjmuje się, że Dzień Dziadka w Polsce dotarł do nas w latach osiemdziesiątych XX. wieku, najprawdopodobniej z Ameryki. Niektóre źródła podają 1978 rok. Telewizja Polska zorganizowała wtedy konkurs na konkretną datę Dnia Dziadka. Jedną z propozycji był 30 maja, dzień urodzin Mieczysława Fogga – polskiego piosenkarza, którego możecie kojarzyć m.in. z utworu To ostatnia niedziela. Nie zdecydowano się jednak na takie rozwiązanie. Ostatecznie w roku 1981 ustanowiono Dzień Dziadka na dzień przypadający po Dniu Babci.

Sprawdź też: Dzień Babci 2024. Którego dnia wypada? Wszystko o dniu

Za granicą

W USA obchodzi się Dzień Dziadków (National Grandparents Day), kiedy świętują zarówno babcie, jak i dziadkowie. Jest to pierwsza niedziela następująca po tzw. Labour Day – dniu pracy. Podobna zasada obowiązuje w Kanadzie. Tego dnia w Stanach organizuje się różnego rodzaju uroczystości, a świętuje się rodzinnie przy ogniskach czy grillach. Dzieci zobowiązane są do pomocy dziadkom w codziennych obowiązkach.

dzień dziadka spędzony z wnukami
Najlepszy czas dla dziadków, to ten spędzony z wnukami

Są kraje, w których w ogóle nie obchodzi się Dnia Dziadka. Przykładem będzie Bułgaria. W Japonii natomiast nie ma ani tego dnia, ani Dnia Babci. To z uwagi na to, że w kraju kwitnącej wiśni świętuje się Dzień Szacunku dla Starszych, przypadający na trzeci poniedziałek września. Obchodzony jest regularnie od 1966 roku. A powstanie tego dnia wiążę się z legendą o leśniku i schorowanym ojcu, który chciał napić się dobrej sake. Magiczny wodospad płynący trunkiem, na który natrafił leśnik po wpadnięciu przypadkiem do wąwozu, miał zaspokoić pragnienie staruszka i uleczyć. Cesarzowa po przybyciu i ujrzeniu ozdrowiałego ojca zmieniła nazwę ery na Yōrō – czas opieki nad starszymi.

Jak świętować Dzień Dziadka?

  • Złóż życzenia – chwyć za smartfona albo odwiedź dziadka osobiście i złóż mu życzenia. Nie ma potrzeby ściągać wierszyków z internetu, niech wyjdą bezpośrednio z serca.
  • Przygotuj prezent własnoręcznie – choćby laurkę. Własnoręcznie wykonane prezenty to zawsze najlepszy sposób na okazanie swoich uczuć, jako że musiałeś włożyć w ich przygotowanie czas i starania aniżeli jakąś sumę pieniędzy.
  • Zaproś dziadków do siebie – odbierz ich spod domu lub przystanku, przygotuj poczęstunek i jakiś film na wieczór. Na pewno pragną spędzić z Tobą czas tak samo, jak spędzasz go z najbliższymi przyjaciółmi.
  • Wyręcz ich w obowiązkach – pozamiataj kurze, pozmywaj za nich naczynia czy przygotuj dla nich przepyszny obiadek. To akurat gest, na który powinniśmy się decydować częściej i nie tylko w przypadku dziadków, ale i własnych rodziców.

Sprawdź też: Karnawał w Polsce, czyli czas na zapusty!

Dzień Dziadka w 2024 roku – podsumowanie

Dowiedziałeś się, kiedy wypada Dzień Dziadka w 2024 roku oraz z jaką historią wiąże się to święto. A ponadto wiesz już, jak świętują je pozostali. Mamy również nadzieję, że dzięki kilku prostym wskazówkom na końcu wpadniesz na pomysł, jak wyrazić swoją wdzięczność dziadkom. Nie waż się zapomnieć o tej okazji i złożyć najszczerszych życzeń. Pamięć to coś, co wyjątkowo czyni nas ludźmi.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *